Uçak Yolculuğu Sanıldığı Kadar Tehlikeli Mi?

Uçak Yolculuğu Sanıldığı Kadar Tehlikeli Mi?

Yapılan araştırmaların sonuçlarına bakacak olursak, bir uçak kazasına denk gelme ihtimaliniz 11 milyonda 1. Bu istatistikler uçak kazalarının çok düşük ihtimallerle gerçekleştiğini gösteriyor.

Oysa karayollarında her an ciddi kazalar gerçekleşiyor.

Son zamanlarda en çok tercih edilen ulaşım aracı olan havayolları hem zamandan tasarruf sağlaması hem de uygun fiyat seçenekleri ile günden güne popülerleşiyor. Ancak hala birtakım korkular mevcut olabiliyor. Yılda en fazla 1 ya da 2 uçak kazası meydana gelmesine rağmen yine de bu korkuyu yenmek zor olabiliyor. ICAO yani Dünya Sivil Havacılık Birliği‘nin yaptığı açıklamaya göre, bir uçuşta kaza yaşamadan uçuşu gerçekleştirme ihtimaliniz %99.99. Yani karayollarına göre kıyaslamaya dahi gerek duyulmayan bir güvenlilik karşımıza çıkıyor.

Yapılan araştırmalara ve güncel istatistik sonuçlarına göre, uçak kaza oranları her yıl düşüşe geçiyor. Özellikle havacılık sektöründe yaşanan gelişmeler ve bu piyasadaki rekabetin artmasından dolayı uçak bakımları ve eğitimli personel sayısı her yıl artarak sektörü çok daha iyi bir konuma getiriyor. 

Uçak Kazaları Neden Olur?

Uçak kazalarına neden olan en önemli iki etken; insan hatası ve teknik hatalar. Genelde bakımsız uçaklar yüzünden gerçekleşen uçak kazaları, havayolu firmalarının sektörde tutunabilmek için önem vermeye başlaması ve eğitimli uçuş personeline yatırım yapması sonucu bunun önüne her geçen gün daha çok geçilmektedir

Uçak Kazaları Ne Zaman Olur?

Uçak kazalarında en riskli evreler genelde uçağın kalkış ve iniş aşamalarıdır. Buna sebep de motorların çalışmaması gibi teknik nedenlerdir. Özellikle uçağın kalkışı esnasında uçak kazaları çok nadir gerçekleşir. Bu tür kazalar, pistin yeteli uzunlukta olmamasından dolayı da kaynaklanabilir. Büyük ve ağır tipli uçaklar, kalkış için hızlanırken yeterli hıza ulaşamaz ise havada iken burnu dik olarak yukarı kalkar ve uçak düşüşe geçer. Kazaların büyük çoğunluğu uçağın iniş sırasında gerçekleşir.

İnişte ise, uçak inişe geçmeden önce kule ile irtibata geçer ve kulenin belirlediği pist ve pist bilgileriyle iniş evresine başlar. İniş sırasında eğer uçağın ineceği pist, ILS destekleyen bir pist ise bu piste ILS veya manuel olarak inişi gerçekleştirecektir. Belli bir yükseklikte belli bir hız ve flap ayarıyla alçalan uçakta pilot pisti göremese de navigasyon ve yükseklik, yön, hız gösterge ekranı desteğiyle konforlu bir iniş başarabilir. Bu tip durumlarda gerçekleşen kazaların büyük sebebi ise pilot hataları kaynaklıdır.

Uçakta En Güvenli Koltuk

En güvenli koltuğun hangisi olduğunu bulabilmek için her yıl çok sayıda yüksek maliyetli deney gerçekleştiriliyor. Ancak her uçağın düşüş sebebi farklı olduğundan bu soruya kesin bir cevap verebilmek pek mümkün değil. Massachusetts Institute of Technology yani Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nün yaptığı bir deneye göre, uçak düştüğü an kemeri takılı olanların hayatta kalma ihtimali takmayanlara göre çok daha yüksek olduğunu saptadı. Yine çıkış kapılarına yakın ve koridor tarafında oturarak daha güvende olabilirsiniz.

Hava Şartlarının Etkisi

İster sisli bir hava olsun isterse karlı bir hava olsun fark etmez. Pilotlar kokpitte uçağın bulunduğu yüksekliği, bulunduğu yönü, uçağın hızını ve pistin konumunu görebiliyorlar. Buna ilave olarak, piste iniş için ayarlanan rotayı otomatik pilot takip ederek inişi gerçekleştirebilir. Rüzgârdan da çok ciddi etkilenmez. Sonuç olarak uçaklar fırtına tipi bir hava olmadığı sürece hava koşullarından yüksek bir risk taşıyacak düzeyde etkilenmezler.

Türbülans

Bu zamana kadar türbülans yüzünden uçak kazası olayı meydana gelmemiştir. Türbülans esnasında kokpit ekipleri 45-50 derece kadar flap açıp türbülansı engelleyebiliyor. Elbette türbülans esnasında kemerlerinizin bağlı olması yararınızadır. Ancak türbülans yüzünden uçak kazası olduğu da hiç görülmemiştir.

Yorumlar
Benzer Makaleler
Popüler Yazılar
Otobüs Koltuğu Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 4 İpucu
Seyahat 19 Temmuz 2018

Otobüs Koltuğu Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 4 İpucu

Uçakla Seyahat Edenler İçin İpuçları
Seyahat 19 Temmuz 2018

Uçakla Seyahat Edenler İçin İpuçları

Ucuz Bilet Bulmanın Teknolojik İpuçları!
Seyahat 19 Temmuz 2018

Ucuz Bilet Bulmanın Teknolojik İpuçları!

Ucuz Uçak Bileti Bulmak İçin 10 İpucu
Seyahat 19 Temmuz 2018

Ucuz Uçak Bileti Bulmak İçin 10 İpucu

Uçak Bileti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Seyahat 19 Temmuz 2018

Uçak Bileti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

En Çok Okunanlar