Uçakla Seyahat Edenler İçin İpuçları

Uçakla Seyahat Edenler İçin İpuçları

Uçakla seyahat etmek günümüzde en sık kullanılan ve en çok tercih edilen ulaşım yollarından biridir. Ancak bazı durumlar hem havaalanında hem uçağa biniş sürecinde yolculuğun keyfini kaçırabilir.

Bazı ipuçlarına dikkat ederek bu can sıkıcı anlardan kurtulmak ve uçak yolculuğunu çok daha keyifli hale getirmek mümkün. İşte bu ipuçları

1. Boş plastik poşetler taşımak

İlk duyduğunuzda bu anlamsız bir ipucu gibi gelebilir. Ancak yanınızda birkaç boş ve fermuarlı poşet bulundurmak, parfüm / makyaj malzemeleri gibi dökülebilecek eşyaları güvenlikten kolayca geçirmeye yardımcı olacaktır. Havaalanlarında da elbette bu tip poşetler bulmak mümkündür, ama çok daha pahalıya mal olmaktadır. 

2. Güvenlik sıralarına göz gezdirin

Havaalanında güvenlik sırasında beklemek çok sıkıcı ve zaman kaybı olan bir durumdur. Bu durumda olabildiğince az kalmak için sıraya girmeden önce sıraya göz gezdirmelisiniz. Havaalanı güvenlik sıralarında takım elbiseli insanların yoğun olduğu sıralar hep daha hızlı, çocukların fazla olduğu sıralar ise hep daha yavaş ilerleyecektir. 

3. Bilet alırken mutlaka fiyatları karşılaştırın

Uçak seyahatine elbette ucuz bilet bulabilmek de dahildir. Her bilet sitesi belli ölçüde biletlerden komisyon almaktadır. Ancak bazı siteler diğerlerinde göre daha avantajlı olabilir. Örneğin biletler.com sitesi hem site kullanımı ile kullanıcılarına kolaylık sağlıyor hem de oldukça az komisyon ile bilet satıyor. Bilet satın almadan önce ziyaret etmekte fayda olabilir. 

4. Güvenlik sırasına girmeden takılarınızı çıkarın

Güvenlik sırasında kemer, gözlük gibi eşyaları çıkarmak oldukça kolaydır. Ancak takıları; küpe, yüzük, kolye gibi eşyaları çıkarmak uzun sürmektedir. Bu sebeple sıraya girmeden, güvenlik görevlileri rica etmeden takıları çıkararak bir torbaya veya şeffaf bir poşete koymak sırayı çok daha hızlandıracaktır. 

5. Boyun yastığı almak

Şişirilebilir boyun yastığı almak özellikle nispeten uzun uçuşlarda hayat kurtaran bir ipucudur. Küçük ama oldukça etkilidir. Boyun ağrılarının en aza indirilmesine yardımcı olan boyun yastığı ek olarak uçak süresini dinlenerek geçirmek isteyenler için de fırsat niteliğindedir. 

6. Atıştırmalık almak

Havaalanına giderken yanınıza alacağınız birkaç atıştırmalık sizi gün boyu yaşanacak açlık krizlerinden koruyabilir. Üstelik havaalanlarında yemeklerin çok pahalı olduğu göze alındığında ufak atıştırmalıklar taşımak açlığı yatıştırabilir. Bunlar için biraz kuruyemiş, bir adet meyve yerinde bir tercih olabilir. 

7. Hırka veya şal almak

Havaalanına giderken mevsim ne olursa olsun bir hırka ya da şal almanın büyük faydaları vardır. Havaalanı her zaman dışarıdaki havadan daha farklıdır. Bu sebeple yaz aylarında fazla çalışan klimadan dolayı üşütmeye sebep olabilir. Bu tür durumlar yaşamamak adına bir şal veya hırka bulundurmak iyi olacaktır. 

8. Bitki çayı içmek

Bu ipucu daha çok hava yolculuklarından stres olanlar için uygundur. Uçaklarda stres olan ve uyuyamayan kişiler uçuş saatinden bir süre önce bitki çayı ile sinirlerini yatıştırabilir. Bitki çayları kaygıyı önleyerek uyumaya yardımcı olmaktadır. Yani kaygının geçmesinin yanı sıra bitki çayları sayesinde yolculukta keyifli ve derin bir uykuya dalmak da mümkün olabilir. 

9. Koltuk seçimine dikkat

Koltuk seçimi bir uçak yolculuğunu derinden etkileyen noktalardan biridir. Uçak yolculuğunda kişi kendini tanımalı ve kendine göre bir koltuk tercihi yapmalıdır. Örneğin tuvalete sık giden kişilerin koridor yanı koltukları tercih etmesi önerilmektedir. Sesten çok etkilenen ve yolculuk süresince çok rahatsız olan kişilerin daha ön koltukları tercih etmesi önerilir. Bunlara ek olarak ön koltuklar iniş ve çıkışta daha az vakit kaybı yaşamaya da yardımcı olur. Daha hızlı iniş ve biniş içinde bu koltuklar önerilir.

Yorumlar
Benzer Makaleler
Popüler Yazılar
Otobüs Koltuğu Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 4 İpucu
Seyahat 19 Temmuz 2018

Otobüs Koltuğu Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 4 İpucu

Uçakla Seyahat Edenler İçin İpuçları
Seyahat 19 Temmuz 2018

Uçakla Seyahat Edenler İçin İpuçları

Ucuz Bilet Bulmanın Teknolojik İpuçları!
Seyahat 19 Temmuz 2018

Ucuz Bilet Bulmanın Teknolojik İpuçları!

Ucuz Uçak Bileti Bulmak İçin 10 İpucu
Seyahat 19 Temmuz 2018

Ucuz Uçak Bileti Bulmak İçin 10 İpucu

Uçak Bileti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Seyahat 19 Temmuz 2018

Uçak Bileti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

En Çok Okunanlar