Üsküdar - Ümraniye - Çekmeköy - Sancaktepe Metro Hattı ile Alibeyköy Otobüs Terminali’ne Nasıl Gidilir?

Üsküdar - Ümraniye - Çekmeköy - Sancaktepe Metro Hattı ile Alibeyköy Otobüs Terminali’ne Nasıl Gidilir?

İstanbul’da ulaşımı sağlamak adına onlarca farklı alternatif kullanılmaktadır. İstanbullulardan kimisi toplu taşımayı tercih ederken, kimileri de özel araçları ile yolculuk yapmaktadır.

Fakat İstanbul’un sabah ve akşam saatlerindeki yüksek trafik yoğunluğu sebebiyle toplu taşıma araçları belediyeler vasıtasıyla teşvik edilmektedir. Teşviklerin artması ile birlikte de Avrupa yakasında nüfusun büyük çoğunluğu toplu taşıma araçlarını tercih etmektedir. Metro gibi, Metrobüs gibi, İETT otobüsleri gibi ulaşım araçları sayesinde büyük ölçüde trafik ortadan kalkmaktadır ve trafikte kaybedilen zaman en aza indirilmeye çalışılmaktadır.

Avrupa yakasında ulaşım ağı oldukça geniş olmasına rağmen İstanbul’un Anadolu yakasında ulaşım konusunda bir takım sıkıntılar yaşanmaktadır. Yaşanan bu problemleri ortadan kaldırabilmek adına da Büyükşehir Belediyesi birkaç yıl önce yeni metro hattının inşaatına başlamıştı. Geçtiğimiz günlerde metro hattı tamamlanmış ve deneme sürüşleri yapılmaya başlanmıştır. Açılan bu hat ile birlikte her gün 1 - 2 milyon arasında yolcunun taşınması garanti edilmiştir. Anadolu yakasının önemli semtlerine ulaşımı kolaylaştıran hat, yüz binlerce kişi tarafından olumlu karşılanmıştır. Toplamda 19 - 20 km uzunluğu bulunan hattın üzerinde 16 farklı durak noktası bulunmaktadır. Bu sayede hat üzerindeki her semtten metroya erişim kolaylaşmıştır.

Metro Hattı ile Alibeyköy Otogarı’na Nasıl Gidilir?

Metro hattının açılmasından sonra kullanacak kişiler, ulaşımın geri kalanının nasıl gerçekleşeceğini merak etmektedirler. Metro hattının bulunduğu semtlerden Alibeyköy Otogarı’na gitmek isteyen kişiler yalnızca birkaç vasıta ile kolaylıkla diledikleri noktalara ulaşabilmektedirler.

Metro hattının bulunduğu semtlerden birinden metroya binilmeli ve sonrasında Üsküdar’da inilmelidir. İnilen yerden direkt olarak Marmaray’a geçiş yapılmaktadır. Marmaray’a geçildikten sonra yalnızca 1 durak gidilerek Sirkeci’de inilmelidir. Daha sonra Sirkeci’de onlarca farklı İETT otobüsü ile Alibeyköy Otogarı’na ulaşım sağlanmaktadır.

Bazı hatlar, İstanbul’un her iki yakasında da uzun süreli seyahatler gerçekleştirmektedir. Fakat bu ulaşım araçları neredeyse her noktaya ulaşım sağlamaktadır. 77, 46ÇY, 47Ç numaralı hatlar bunlardan yalnızca birkaçıdır. Bu hatlara ek olarak 36T, 66 numaralı İETT otobüsleri de alternatif olarak kullanılabilmektedir. Bu sayede Sancaktepe, Çekmeköy tarafından bile birkaç vasıta ile Alibeyköy Otogarı’na ulaşım sağlanmaktadır.

Yorumlar
  • Gülçin
    06 Ocak 2018
    Alibeyköy otogarının o tarafta raylı sistem yok, bir noktadan sonra otobüslerle devam etmek gerekiyor.
  • Hayri Can
    04 Ocak 2018
    Yeni büyükşehir belediye başkanı bu projeyi iptal etmiş diyorlar doğru mu? Bununla birlikte 6 metro projesini iptal etmiş diye duydum.
Benzer Makaleler