Üsküdar - Ümraniye - Çekmeköy - Sancaktepe Metro Hattı ile Esenler Otogar'a Nasıl Gidilir?

Üsküdar - Ümraniye - Çekmeköy - Sancaktepe Metro Hattı ile Esenler Otogar'a Nasıl Gidilir?

Metro, İstanbul için tartışmasız en önemli ulaşım aracıdır. Her gün İstanbul genelinde metro hatları sayesinde milyonlarca kişi yolculuk yapmaktadır.

Günlük kullanımlarda ise en çok tercih edilen seçenek yine Metro hatlarıdır. Bu hatlar genel olarak Avrupa yakasında yoğunlaşmış durumdadır. Avrupa yakasını rahatlatmış olan metro hatlarına ek olarak yakın dönemde Büyükşehir Belediyesi tarafından Anadolu yakasına da hat ekleme kararı alınmıştır. Üsküdar, Ümraniye, Çekmeköy ve Sancaktepe arasında işleyişini sürdürecek olan metro hattının deneme sürüşleri bir süre önce başlamıştır ve kısa süre içerisinde kullanıma sunulacaktır.

Metro hattının uzunluğu 20 kilometreyi bulmaktadır. Dudullu gibi, Ümraniye gibi nüfusu fazla olan ilçelerdeki kişilere ulaşabilmek adına 20 kilometrelik hat, 16 farklı durağa ayrılmıştır. Bu sayede kalabalık olan her semtten metroya ulaşım kolaylıkla sağlanabilecek ve Anadolu yakasının trafiği büyük ölçüde azaltılacaktır.

Metro Hattı ile Esenler Otogar’a Nasıl Gidilir?

Metro hattının tamamlanması ile bu hattı kullanacak kişiler, diğer noktalara nasıl gidileceğini araştırmaya başlamıştır. Bu sebeple de belediye tarafından ve bazı kuruluşlar tarafından bilgilendirme yazıları yayımlanmaya başlamıştır. Esenler Otogarı da bahsedilen noktalardan birisidir.

Esenler Otogarı, İstanbul’un Avrupa yakasında neredeyse bütün yükü çekmektedir ve genel anlamda İstanbul’un en büyük ulaşım noktasıdır. Her gün milyonlarca kişi bu otobüs terminalini kullanarak seyahatlerini gerçekleştirmektedirler. Metro hattından bu bölgeye ulaşım ise hatların genişlemesi sayesinde gittikçe kolaylaşmış durumdadır.

Sancaktepe - Üsküdar arasında herhangi bir duraktan binen kişiler Esenler Otogarı’na ulaşmak için Üsküdar’da inmek zorundadırlar. Üsküdar’da indikten sonra Marmaray aracılığı ile kolaylıkla Kazlıçeşme durağına geçilmektedir. Kazlıçeşme Marmaray durağının çıkışından 48-A numaralı İETT otobüsleri kalkmaktadır. Otobüsler aracılığı ile direkt olarak Esenler Otogarı’na ulaşım sağlanabilmektedir.

Üsküdar’da indikten sonra bir diğer alternatif olarak tekrardan Marmaray yardımı ile Yenikapı’ya geçilmektedir. Yenikapı’da inildikten sonra M1-A ve M1-B numaralı İETT otobüsleri kullanılarak Esenler’e ulaşım sağlanmış olmaktadır.

Esenler Otogarı’na ulaşmak için metrobüs de kullanılabilmektedir. Bunun için öncelikle Kadıköy’e geçilmeli ve Kadıköy - Söğütlüçeşme durağından metrobüse binilmelidir. Metrobüs’ten Bayrampaşa durağında inilir. Hemen inilen duraktan 830 numaralı otobüsler kalkmaktadır. Bu otobüsler aracılığı ile de Esenler Otogarı’na ulaşılabilmektedir.

Yorumlar
  • İbrahim
    12 Ocak 2018
    Mümkünse otogar Esenler'de olmasın ve biz oraya ulaşmayalım. Sırf pisliği yüzünden Alibeyköy'den kalkan otobüslere yöneldim. Arabayla içeri girip iki dakika bile dursan alınan giriş ücreti de cabası..
  • Mülazım Tirel
    10 Ocak 2018
    Esenler otogarının altı zaten ulaşım merkezi gibi bir şey. Her yere metro gidiyor. Aktarmalarla kolayca ulaşılıyor gidilmek istenen yerlere.
Benzer Makaleler