Üsküdar - Ümraniye - Çekmeköy - Sancaktepe Metro Hattı ile İdo Sirkeci İstasyonu'na Nasıl Gidilir?

Üsküdar - Ümraniye - Çekmeköy - Sancaktepe Metro Hattı ile İdo Sirkeci İstasyonu'na Nasıl Gidilir?

İstanbul için ulaşım her zaman bir problem halindedir. Bu problemin çözülmesi için de Büyükşehir Belediyesi’nin çözüm üretmesine ek olarak vatandaşlar da kendilerine göre farklı çözüm yolları aramaktadır.

İstanbul’un Avrupa yakası genel anlamda ulaşım konusunda el verişliyken, Anadolu yakasında günün belirli saatlerinde bir takım sıkıntılar yaşanmaktaydı. Bu sebeple Büyükşehir Belediyesi tarafından Üsküdar - Sancaktepe arasında metro hattı açılmıştır. Açılan ve deneme sürüşleri yapılan bu metro hattı, Anadolu yakasının yükünü büyük ölçüde ortadan kaldıracaktır. Bu sayede her gün Anadolu yakasında 1.500.000 milyon yolcu taşınacaktır. Bu miktar da İstanbul’un rahatlamasında büyük bir önem arz etmektedir.

Tünel yaklaşık 20 kilometre uzunluktadır ve içerisinde toplamda 16 adet durak bulunmaktadır. Üsküdar, Ümraniye - Dudullu - Sancaktepe gibi yüksek nüfuslu yerlerde durakların bulunması, metro hattının daha fazla kişi tarafından kullanılmasını sağlayacaktır ve bu şekilde metrodan en üst seviyede verim alınacaktır.

İDO Sirkeci İstasyonuna Nasıl Gidilir?

Üsküdar - Sancaktepe metro hattının açılması kesinleştikten sonra, bu hattı kullanacak kişilerin akıllarına farklı ulaşım sorunları gelmeye başladı. Duraklarda indikten sonra, diğer bölgelere nasıl geçileceği bazı kişiler için problem haline geldi. Bu yüzden metro hattından sonra belirli bölgelere ulaşımın nasıl gerçekleşeceğini anlatan yazılar, açıklamalar yayınlanmaya başladı.

Metro’dan İDO Sirkeci İstasyonuna gitmek isteyen kişiler için birçok farklı alternatif bulunmaktadır. Üsküdar - Sancaktepe metrosuyla Üsküdar’da inerek Sirkeci’ye kolaylıkla geçilebilmektedir. Bunun için en çok kullanılan ulaşım aracı Marmaray’dır. Marmaray’a ek olarak İETT otobüsleri de kullanılabilmektedir. Aynı şekilde Üsküdar’dan Sirkeci’ye Tren veyahut da Tramvay kullanarak geçilebilmektedir. Fakat daha kolay ve pratik olduğu için Marmaray kullanılmaya devam edecektir.

Üsküdar’da inen kişiler direkt olarak Marmaray istasyonuna giderek, bir sonraki durak olan Sirkeci’ye kolaylıkla ulaşabilmektedir. Çekmeköy - Sancaktepe gibi Sirkeci’ye oldukça uzak konumda bulunan ilçelerden yolcular toplamda 2 vasıta sayesinde İDO Sirkeci İstasyonuna ulaşım sağlayacaklardır. İstanbul’un Anadolu yakasındaki bu değişim, ulaşım problemini büyük ölçüde ortadan kaldıracak gibi gözükmektedir. Sadece problemlerin kalkması değil, toplu taşıma araçlarında geçen süreler de yarı yarıya azalma gösterecektir.

Yorumlar
  • Enes Yılmaz
    14 Ocak 2018
    Ben Anadolu'dan geçeceğim zaman Marmaray'ı kullanıyorum, daha kolayıma geliyor.
Benzer Makaleler