Yurt Dışına İlk Defa Çıkacaklar Olanlar İçin Tavsiyeler

Yurt Dışına İlk Defa Çıkacaklar Olanlar İçin Tavsiyeler

Yurt dışına ilk defa çıkacak olan seyahat severler, tüm seyahatlerinden farklı bir heyecan ve endişe duyarlar. Heyecan ve endişeleri ayarında tutabilmek için birkaç önerimiz olacak.

İşte yurtdışına ilk kez çıkacaklar için tavsiyelerimiz:

Doğru Zamana Göre Hareket Edin

Gideceğiniz ülkenin hangi aylarda hangi mevsimi yaşadığını, ne tür doğa olaylarının hangi zaman aralıklarında gerçekleştiğini araştırmadan yola koyulmayın. Gideceğiniz zaman nasıl bir mevsim sizi karşılayacak ya da turist yoğunluğu bu dönemlerde nasıl olur, bunları bilmek size daha kaliteli bir seyahat sunar. Uçak bileti almadan önce bir mutlaka internetten sezonları araştırın.

Mevsime Göre Kıyafet Seçin

Seyahat edeceğiniz ülkenin gideceğiniz dönemdeki hava durumuna, mevsimlerine bakarak valiz hazırlamanız çok daha iyi olacaktır. Buradan günlük güneşlik çıkıp, orada tir tir titremek pek iç açıcı olmasa gerek.

Hattınızı Açtırın

Kullandığınız GSM operatörü ile görüşerek yurtdışına çıkmadan önce hattınızı yurtdışı kullanımına açtırın. Eğer açtırmazsanız, geçmiş olsun. Sadece fotoğraf çekip müzik dinleyebileceğiniz bir cihaz olur telefonunuz. Ama Wi-Fi’ye bağlanarak internet üzerinden arama ve görüşmelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Yurtdışı kullanımına hattınızı açtırırsanız da bizce yurtdışı tariflerine geçiş yapın. Yoksa ay sonunda can sıkıcı bir fatura ile göz göze gelebilirsiniz.

Priz Girişleri Ve Voltaj Sıkıntısı Yaşamayın

Farklı ülkelerin farklı voltajlı elektrik sistemleri olabiliyor. Genelde Avrupa’daki ülkelerin birçoğu ile Türkiye’de aynı elektrik sistemi kullanılıyor. Yalnız İngiltere farklı bir priz girişi kullanıyor. ABD’de de farklı voltajlı prizler mevcut. Eğer sadece priz girişleri farklı ise, yanınızda adaptör taşıyarak bu sorunu halledebilirsiniz. Otelde kalacaksanız da, resepsiyonda adaptör bulabilirsiniz. Mutlaka ama mutlaka gideceğiniz ülkenin elektrik voltajlarını öğrenin.

Valiz Hakkınızı Öğrenin

Seyahat edeceğiniz uçuş firmasının yurtdışı için kaç kilogramlık bagaj hakkı verdiğini araştırı öğrenin. Kullanacağınız valizin de kendi ağırlığının çok olmamasına özen gösterin. 

Döviz Sıkıntısı Yaşamayın

Bulunacağınız ülkede kullanılan para birimi için TL cinsinden nakdinizi, gitmeden önce ülke sınırları içerisinde dövize çevirmeyi es geçmeyin. Gittiğiniz zaman, TL cinsinden nakdinizi orada dövize çevirmek kâbusa dönüşebilir. Dolar ya da Euro’nuzu fazladan bir miktar yanınızda bulundurmaya çalışın. Havaalanı ya da tren garlarında bulunan döviz büroları ciddi bir komisyon alıyor. Bu yüzden sadece yol için gerekli olan parayı çevirmeniz daha iyi olacaktır.  

Klimalara Dikkat Edin

Yurtdışı seferli uçaklarda klimalar çok soğuk ayarda çalışıyor. Bu nedenle yanınıza alacağınız bir hırka ya da şal çok iş görecektir. 

Tourist Info

Gittiğiniz ülkede havaalanında ya da şehir merkezinde bulabileceğiniz Tourist Info’lar size şehir haritası temin eder. Herhangi bir sıkıntınızla ilgili yardımcı olmaya çalışırlar.

Şehir Turlarına Katılın

Avrupa ülkelerindeki merkezlerde genelde ücretsiz şehir turları düzenleniyor. Siz de internetten tur otobüsünün saat kaçta, nereden kalkacağını öğrenip, ücretsiz tura katılabilirsiniz. 

Şebeke Suyunu Araştırın

Seyahat edeceğiniz ülkenin musluk sularının içilebilir olup olmadığını öğrenmeniz çok faydalı olacaktır. Özellikle pet şişedeki suların ne kadar pahalı olduğunu gördükten sonra ne demek istediğimizi daha iyi anlayacaksınız. 

Tax Free İsteyin

Yurtdışında yabancı konumda olduğunuzdan, o ülkenin vatandaşlarının ödemekle yükümlü oldukları katma değer vergisini siz ödemek zorunda değilsiniz. Bu sebeple, alışveriş yaptıktan sonra kasadan Tax Free isterseniz, size bir form düzenlerler ve siz de havaalanında bulunan Tax Free ofisinden, bu form ile aldığınız ürün ve faturası ile vergi iadenizi nakit, kredi kartınıza transfer olarak ya da çek ile alabilirsiniz.

Yorumlar
  • Hikmet
    Benim için en önemli 2 tavsiye: 1. gitmeden önce paranızı euro gibi global bir para birimine çevirin. 2. olarak da gezdiğiniz yerde mutlaka pasaportunuzu saklayın, fotokopisini alıp yanınızda taşıyın.
  • Gülbanu
    Herkes mutlaka yurt dışına çıkmalı. Hiç olmazsa bir ülkeye gidin. Dünyaya bir kere geliyoruz, başka yerler, başka insanlar tanıyın. Gezin, görün. Bizim ülkede daha köyünden şehire çıkmayan insanlar var. Onlar da bu hayatı yaşadık sanıyorlar..
  • Mehmet Yaşar
    Mümkünse bence gideceğiniz ülke hangisi olursa olsun Dolar veya Euro ile gidin, onları Türkiye'de alın; gideceğiniz ülkeye varınca o ülkenin para birimine çevirirsiniz. Gitmeden gideceğiniz yerin parasını alırsanız pahalıya alırsınız, TL ile giderseniz de TL'yi ucuza bozdurursunuz o yüzden en iyisi Dolar ya da Euro yapıp gitmek.
Benzer Makaleler
Popüler Yazılar
Otobüs Koltuğu Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 4 İpucu
Seyahat 19 Temmuz 2018

Otobüs Koltuğu Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 4 İpucu

Uçakla Seyahat Edenler İçin İpuçları
Seyahat 19 Temmuz 2018

Uçakla Seyahat Edenler İçin İpuçları

Ucuz Bilet Bulmanın Teknolojik İpuçları!
Seyahat 19 Temmuz 2018

Ucuz Bilet Bulmanın Teknolojik İpuçları!

Ucuz Uçak Bileti Bulmak İçin 10 İpucu
Seyahat 19 Temmuz 2018

Ucuz Uçak Bileti Bulmak İçin 10 İpucu

Uçak Bileti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Seyahat 19 Temmuz 2018

Uçak Bileti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

En Çok Okunanlar