Yurt Dışında En Ucuz Tatil Yapılabilecek 5 Ülke

Yurt Dışında En Ucuz Tatil Yapılabilecek 5 Ülke

Yurt dışında tatil yapmak isteyenlerin gözünü korkutan, her ayrıntının hatta zaruri olan ihtiyaçların bile karşılanmasını zor kılan o pahalı ülkeleri unutun.

Hiç tasalanmadan, rahat rahat harcamalarınız yapabilir, ülkeye özgü aktiviteleri deneyimleyebilir ve sevdiklerinize bol bol hediyeler götürebilirsiniz. Ayrıca lüks ve kalabalıktan da uzak, hem sakin hem ucuz tatilin keyfini çıkarabilirsiniz. Cebinize ve kalbinize dost, yurtdışında ucuz tatil yapabileceğiniz 5 ülkeyi sıraladık.

1. Hindistan

Hindistan hem gezmek hem de yaşamak için dünyanın en ucuz ülkeleri arasında yer alıyor. Köklü bir uygarlığa sahip Hindistan’da ünlü Taç Mahal, dünyanın en çok izlenen sinema filmlerini üreten Bollywood, 4500 yıllık bir tarihin ürünü olan festival ve etkinlikler var. 1 Türk Lirası 22 Hint Rupisi ediyor. Birçoğuna göre yurtdışında en ucuz tatil ülkesi. 

Tac Mahal, Hindistan’ın Agra kentinde 1631-1654 yıllarında inşa edilmiş anıt mezardır. İslâm türbe mimarisinin en önemli eserlerinden birisi olarak kabul edilir. Şah Cihan’ın vefat eden eşi için yaptırdığı bu anıt mezar, Dünya’nın Yedi Harika’sından biri olarak kabul edilir. Çıtayı arşa çıkarmış yani Şah Cihan. 

Ülkede hijyen kurallarının sağlandığı pek söylenemez. Hepatit a aşısı olmadan gitmeniz pek önerilmez. Ayrıca açıktaki sulardan da içmemelisiniz. Sivrisineklerin de rahatsız edici bir unsur olduğunu aklınızda bulundurmanızda fayda var.

2. İran

Komşumuz İran köklü bir tarihe ve edebiyata sahip, hemen her gidenin hayran kaldığı, saygılı ve yardımsever insanları, güvenliği, lezzetli yemekleri ve ucuzluğuyla dikkat çeken bir Orta Doğu ülkesi.  1 Türk Lirası 10 İran Riali ediyor.

Ülkenin en bilinen kültürel değeri, Hâfıziye veya Hâfız'ın Kabri denilen, İranlı şair Hâfız'ın Şiraz kentinde bulunan kabridir. Hâfız için, 'Hafiziye' olarak anılan, süslü bir kabir ilk kez ölümünden yaklaşık 20 yıl sonra Şiraz'daki 'Musalla Bahçeleri''de inşa edilmiştir.

İran’ın Nakş-ı Cihan yani “dünyanın süsü” anlamındaki meydanı, İran'da İmam Meydanı olarak da anılır. İsfahan'ın merkezinde bulunan bu meydan aynı zamanda, İran'ın ve Güneybatı Asya'nın en geniş meydanı olma özelliğini de taşıyor. Safevi Hükümdarı Şah Abbas’ın vizyonunun eseri olan bu meydanın inşasına 1598 yılında başlanmış ve 1629 yılında tamamlanmış. İran halkı Nakş-ı Cihan Meydanı'nı çevreleyen yapıların ruhani bir anlam taşıdığına inanır. UNESCO Dünya Mirası arasında yer alan Nakş-ı Cihan Meydanı'nın çevresinde ise birçok tarihi yapı bulunuyor. Bunlardan biri de Ali Kapısıdır. Ali Kapısı İran halkının siyasal gücünü göstermektedir. Nakş-ı Cihan Meydanın da bulunan tarihi yapılardan bir tanesi de Şeyh Lütfullah Cami’dir. Safevi Türk Sultanlığı devrinde Şah Abbas'ın emri ile kurulmuştur. İran mimarisinin başyapıtlarından kabul edilen cami,  İran halkın dinine bağlığını simgelemektedir.   Meydan boyunca devam eden havuzlar İran topraklarının bereketini temsil etmekte. Meydan ile iç içe olmak üzere birçok çarşı da bulunmaktadır. Mistik ve masallar diyarı gibi bürünen bu ülke, gerçekten sizi çok şaşırtacak. Beklemediğiniz kadar etkileneceksiniz.

3. Kamboçya

Kamboçya tapınaklar, kumsallar, Siem Reap, Angkor Wat gibi gezilecek yerler, lüks oteller, çok ucuz konaklama seçenekleri, turistik yerleri dışında maceralara açık bölgeleri, güvenli olması ve dünyanın en ucuz ülkeleri arasında yer alması nedenleriyle gezginler için ideal bir ülke. 1 Türk Lirası 1400 Kamboçya Rieli ediyor.

Kamboçya’nın kuzey batısında yer alan Siem Reap, düzgün ve temiz sokakları, her bütçeye hitap eden konaklama seçenekleri, dünya mutfağından lezzetleri tadacağınız çok sayıda restoranları, akşamları dolup taşan barları ile eğlenceli bir şehir. Birçok kişi Siem Reap’a sadece Angkor Wat için gidiyor, oysa bu şehir pazar yerleri, tapınakları, nefis kafeleri, Tonle Sap üzerindeki yüzen evleriyle başlı başına bir tatil destinasyonu. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Angkor Wat Tapınakları için günlük giriş ücreti 20$, 3 günlük park ziyareti ise 40$, haftalık ziyaret için ise 60$ ödemek gerekiyor. Akşam 5 itibariyle giriş kartı alındığında ertesi gün aynı saate kadar geçerli oluyor. Phnom Bakheng Tapınağı ilk gün için gün batımı izlemek için muhteşem bir seçim olacaktır. Bisikletle Siem Reap Nehri kenarında tur atmak da eğlenceli bir faaliyet olabilir, dilerseniz.

Ülkenin bu en popüler kıyı şehri olan Sihanoukville, hem hareketli gece hayatı hem de güzel plajları ve uygun konaklama seçenekleri ile oldukça popüler bir tatil beldesi. Serendipity ve Ochheuteal plajları 4 km uzunluğuyla deniz keyfine düşkün olanlar için kaçırılmaması gereken yerlerden birisi. Ucuz yurtdışı tatili için, mutluluğu başka yerde aramanıza gerek yok. Motosikletle Sihanoukville Turu yapmak en güzel aktivitelerden birisi. Sihanoukville ve çevresi nefis manzaralara sahip koylara ve plajlara sahip. Her birini yürüyerek keşfetmek çok fazla zamanınızı alacağından, en iyi bisiklet veya motosikletle bu bölgeleri mola vere vere gezmek olacaktır. 

Bambu Adası olan Koh Russei adındaki ada için de keyifli tekne turları oluyor. Kaçırmamanızı tavsiye ederiz. Kamboçya’da yemekler enteresan deneyimleri tatma imkânı sunuyor. İçerisinde embriyo varken haşlanan yumurta balut, ülkede çok seviliyor. Sabahları halk daha çok noodle çorbası içmeyi tercih ediyor. Yemek konusunda her tada açığım diyorsanız ve deniz ürünleri seviyorsanız Kamboçya sizin için bulunmaz bir cennet. 

4. Nepal

Muson havasıyla Himalayalar’ın yüksek ve sert havasının tüm zıtlıklarını bünyesinde taşıyan ve Everest Tepesi ile ünlü Nepal’in başkenti Katmandu’dur. Katmandu'da bulunan Pashupatinath Tapınağı Hinduizm tanrısı Şiva'nın tapınağı olarak kabul edilen bir Hinduizm tapınağıdır ve de UNESCO Dünya Mirasları listesinde bulunmaktadır.

Boudhanath Stupa içine giremeyeceğiniz ancak etrafındaki kafelerde birer çay içip ibadet edenleri veya rahipleri seyredebileceğiniz, tam anlamıyla büyülü bir Budist tapınağıdır. 2015 depreminde aldığı büyük hasarlardan sonra onarımı 2016 Ekim ayında tamamlandı ve tekrar ziyarete açıldı. Stupa’nın etrafında saat yönünde yürümek zorunlu ancak siz farkına bile varmadan, küçük sokaklardan meydana girdiğinizde kalabalığı takip edip saat yönünde ilerliyorsunuz.

Nepal gezilecek yerler listesinin Kathmandu’daki son durağı ise Durbar Meydanı. Ülkenin eskiden başkenti olmuş Patan ve Bakhtapur şehirlerinde de birer Durbar Meydanı var ve bu meydanların her biri görülmeye değer güzellikte. Böylesine egzotik ve ucuz bir ülke tatili bulmuşken kaçırmayın bizce. 1 Türk Lirası 29 Nepal Rupisi ediyor.

5. Ermenistan

1 $ = 367 AMD (Ermenistan Dramı)

Uygarlığının temelinin, M.Ö. 6 Yüzyıl’da eski Urartu Krallığı’nın üzerine atıldığı ve tarihi boyunca Roma, Pers, Bizans, Selçuklu ve Osmanlılar gibi pek çok devletin yönetiminde kalan, 1920 de Sovyetler Birliği’nin 15 cumhuriyetinden biri olan ve 1991’de cumhuriyetini kuran Ermenistan, İncil’e göre Nuh’un torunlarından Hayk’ın kabilesinden gelmedir.

Erivan MÖ 782 yılında, ülkenin batısında, Ağrı Dağı ovasının en doğusunda ve Hrazdan Nehri’nin geçitlerin üstünde kurulmuştur. Ermenistan ekonomisinin gelişmesiyle, Erivan hızlı bir değişime uğramıştır. 2000’li yılların başından itibaren şehrin dört bir yanına, pek çok yeni alan inşa edilmiş ve böylece 70 yıl süren Sovyet idaresinin izini silmeye çalışmaktadır. Erivan'ın en işlek caddelerinden olan Mesrop Maştots Caddesi üzerinde 7 bin metrekarelik alana kurulu olan Gök Mescit, Ermeniler tarafından “Blue Mosque” diye adlandırılan mescidin asıl adı “Hüseyin Ali Han Camisi”, Ermenistan’ın tek camisi olma özelliğine sahip. Göz kamaştıran çinileri, 26 adet küçük oda bulunan yapı, revakların çevirdiği muhteşem bir külliyeden oluşuyor. Çok zengin bir kütüphanesi olan Gök Mescit, ilk yapıldığında, Selçuklu mimarisi özelliklerini taşıyormuş fakat yanlış restorasyon nedeni ile bugün, gök mavisi çinilerinin dışında, İran izlerini taşıyor. Günümüzde mescitte ibadetin yanı sıra, dini seminerler, İran ve Fars dili kursları düzenlenirken, fotoğraf galerisi hizmeti de sunuluyor.

Bunun dışında Kafkasya’nın en büyük gölü olan Sevan Gölü de Ermenistan sınırları içerisinde yer almaktadır.  Bir uçurumun kıyısına oyulmuş eski bir taş manastır düşünün. Hem de muhteşem dağ manzaralı. Zihninizde bir şey canlanmadıysa sizi şöyle alalım: Geghard Manastırı. Şimdi nasıl? Ama siz, ekrandan gördüğünüzle yetinmek istemezseniz pek tabii UNESCO Dünya Mirası listesinde de yer alan bu manastırı görmeye kalkar, Ermenistan’ın Kotayk iline giderseniz. Ha, gelirseniz de karadut votkasını ve khash çorbasını içmeden ayrılmayınız efendim.

Yorumlar
 • İsmet
  Biraz daha avrupa şehri görmek isterseniz, Polonyaya gidebilirsiniz. Türk lirası ile eşit gibi, çok para harcamazsınız.
 • Umut
  En ucuz ülkeler çevremizdeki komşu ülkeler. Onlarda her şey ucuz bizde nedense pahalı..
 • Müjdat
  Gürcistan abi. Benzin ucuz, araba ucuz, alkol ucuz, sigara ucuz. Burada aldığınız bir kuzu parasına orada üç kuzu kesiyorsunuz. Daha ne olsun..
 • Aslıhan
  Hep merak ediyorum yurt dışında evler ne kadar, hangi ülkede evler ucuz? Yurt dışında ev alınca vatandaşlıkta alabiliyor muyuz?
Benzer Makaleler
Popüler Yazılar
Otobüs Koltuğu Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 4 İpucu
Seyahat 19 Temmuz 2018

Otobüs Koltuğu Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 4 İpucu

Uçakla Seyahat Edenler İçin İpuçları
Seyahat 19 Temmuz 2018

Uçakla Seyahat Edenler İçin İpuçları

Ucuz Bilet Bulmanın Teknolojik İpuçları!
Seyahat 19 Temmuz 2018

Ucuz Bilet Bulmanın Teknolojik İpuçları!

Ucuz Uçak Bileti Bulmak İçin 10 İpucu
Seyahat 19 Temmuz 2018

Ucuz Uçak Bileti Bulmak İçin 10 İpucu

Uçak Bileti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Seyahat 19 Temmuz 2018

Uçak Bileti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

En Çok Okunanlar