Yurt Dışındaki Kayak Merkezleri

Yurt Dışındaki Kayak Merkezleri

Kış mevsimi her geçen gün yaklaşmakta ve dolayısı ile kışın olmazsa olmaz sporlarından olan kayak sezonu da başlamış durumdadır. Yılbaşı tatili için binlerce kişi şimdiden kayak merkezleri için rezervasyonlarını yaptırmış ve zamanın gelmesini beklemektedir.

Yurt içinde farklı kayak merkezleri alternatifleri olmasına rağmen yurt dışında daha farklı ve daha donanımlı kayak merkezleri bulunmaktadır. Bu sebeple kayak ile ilgilenen, bu spor dalına merak salan kişiler yurt dışında bulunan kayak merkezlerini sıklıkla tercih etmeye başlamıştır.

Yurt Dışında Bulunan Kayak Merkezleri

En kaliteli ve en gösterişli olarak bilinen kayak merkezi Avusturya’da bulunmaktadır. Kıtzbuhel adı ile bilinen merkez, her sene binlerce kişiyi misafir etmektedir. Bölge genelinde kar kalınlığı yarım metreyi bulmaktadır. Toplamda 175 kilometre uzunluğunda olan pistin Aralık ayında 65 kilometrelik kısmı kullanılmaktadır. Kıtzbuhel, tarihini oldukça sağlam bir şekilde koruyan orta çağ kasabasıdır. Kasaba görüntüsünden farklı olarak, genel olarak bölgenin tamamı kış sporları kokmaktadır.

Dünya çapında en çok bilinen ve en büyük olarak adlandırılan kayak merkezi Üç Vadiler’dir. Üç Vadiler kayak merkezi, Fransa’da yer almaktadır ve 3 farklı kayak merkezini birleştirmektedir. Üç Vadiler, genel olarak sosyetik bir merkez olarak bilinmektedir fakat her bütçeden kişiye hitap edebilmesi adına farklı konaklama köyleri oluşturulmuştur. Bu sayede düşük bütçeli tatiller de rahatlıkla yapılabilmektedir. Bölge genelinde karın kalınlığı 90 santimetreyi hatta 1 metreyi bulmaktadır. Toplamda bölge genelinde 600 kilometre uzunluğundan 148 adet pist bulunmaktadır. Tehlikeli olmadığı için kullanıma açık olan ise 91 pist mevcuttur. Bu pistlerin toplam uzunluğu da yaklaşık olarak 280 kilometredir.

Türkiye’deki kış sporlarını sevenler için en yakın kayak merkezi Bulgaristan’da bulunmaktadır. Bansko kayak merkezi, oldukça yakın olması sebebi ile Türkiye’den her sene binlerce misafir ağırlamaktadır. Kar kalınlığı bölgenin genelinde 40 santimetredir. Toplamda 14 pist bulunmakta ve bu pistlerin yalnızca 2 tanesi açıktır. 75 kilometrelik alanın yalnızca 4 kilometresini kullanmak mümkündür.

Kış sporlarında genel olarak kar kalınlığı büyük önem arz etmektedir. Dileyen kişiler en kalın yer aldığı Avusturya’ya da seyahat ederek HınterTux kayak merkezini ziyaret edebilirler. Bu bölgede kar kalınlığı 1 metreyi bir kaç santimetre geçmektedir. Toplamda 20 tesis bulunmakta ve tesislerden yalnızca 1’i kapalıdır. 60 kilometreden oluşan geniş alanın 48 kilometresi kullanılabilmektedir. 3000 metre yükseklikte bulunan bu yerleşke, gidip görülmeyi son derece hak etmektedir.

İki farklı ülkeyi birbirine bağlayan kayak merkezlerinden birisi de Riksgransen’dir. İsveç’te bulunan kayak merkezinin sağından kayıldığında Norveç’e, solundan kayıldığında İsveç’e inilmektedir. Kar merkezinin bu özelliği sebebi ile her sene binlerce kişi bölgeye akın etmekte ve kış sporlarını doyasıya yapmaktadır. Kış sezonunun açılması ile birlikte sadece bu bölgede değil, kar yağan her bölgede çeşitli alternatif sporlar yapılabilmektedir. Sporseverlerin bu ilgisi sayesinde her sene dünya çapında yapılan kış sporlarında dolayısıyla büyük gelişmeler yaşanmaktadır.

Yorumlar
  • Dilek Çam
    13 Ocak 2018
    Evet ben de yakın diye Bansko'ya gittim ama bana anlatıldığı kadar güzel geçmedi tatilim. Uludağ'a devam..
  • Edip
    13 Ocak 2018
    Üç Vadiler bu konuda çok başarılı. HınterTux'u da ziyaret ettim ama beklentimi karşılamadı. Kayak takımı kiralamakta zorlanmıştım.
Benzer Makaleler
Popüler Yazılar
Otobüs Koltuğu Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 4 İpucu
Seyahat 19 Temmuz 2018

Otobüs Koltuğu Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 4 İpucu

Uçakla Seyahat Edenler İçin İpuçları
Seyahat 19 Temmuz 2018

Uçakla Seyahat Edenler İçin İpuçları

Ucuz Bilet Bulmanın Teknolojik İpuçları!
Seyahat 19 Temmuz 2018

Ucuz Bilet Bulmanın Teknolojik İpuçları!

Ucuz Uçak Bileti Bulmak İçin 10 İpucu
Seyahat 19 Temmuz 2018

Ucuz Uçak Bileti Bulmak İçin 10 İpucu

Uçak Bileti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Seyahat 19 Temmuz 2018

Uçak Bileti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

En Çok Okunanlar