Yurt İçi ve Yurt Dışındaki Ünlü Etkinlikler ve Festivaller

Yurt İçi ve Yurt Dışındaki Ünlü Etkinlikler ve Festivaller

Yurt içinde ya da yurt dışında planladığınız seyahatinizi etkinlik ve festival zamanlarına denk getirerek, sıradan bir seyahat yerine olağanüstü deneyimler yaşayabilirsiniz.

Cappadox 

Kapadokya'nın ilham veren coğrafyasında, müzik, gastronomi, çağdaş sanat ve pek çok açık hava etkinlikleri ile bütünleşen ve bir hayli iddialı olan muhteşem bir şölendir. Festival, gündoğumu ve batımı konserleri, tadımlar, doğa yürüyüşü ve bisiklet rotaları gibi aktiviteleri barındıran ve en kapsamlı festivallerden biri olma yolunda emin adımlarla ilerleyen bir etkinliktir.

Akbank Caz Festivali 

1991 yılında başlayan, Türkiye’nin en köklü ve kapsamlı müzik festivallerinden biri olan Akbank Caz Festivali, dünyanın en önemli caz müzisyenlerinin yanı sıra gelecek vaat eden genç nesilden yeni isimlerin de yıldızlarının parlamasına büyük destek oluyor. Festival, hem yerli müzisyenleri keşfetme imkânı, hem de dünyanın dört bir yanından gelen ünlü sanatçıların müziklerini dinleme lüksünü sunuyor. Ayriyeten 2006’dan beri Kampüste Caz adıyla, İstanbul dışında da kapsamlı konserler oluyor. Farklı müzik tarzlarını barındıran festival bu yıl 3 – 19 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Kırkpınar Yağlı Güreş Festivali 

İki insanın birbiriyle hiçbir araç-gereç kullanmadan eşit şartlarda belli bir alan, belli kurallar ve belli bir zaman içinde gerçekleştirdiği zihinsel ve fiziksel mücadele şeklinde tanımlanan güreş, insanlık tarihinin en eski sporlarından biridir. Hıdırellez zamanı düzenlenen Tarihi Kırkpınar Güreşleri 7 gün sürmektedir. Festival, Cuma günü Edirne’nin önemli mesire yerlerinden biri olan Sarayiçi mevkiinde bulunan sahada gerçekleşmekte.  Kazanan pehlivan, Başpehlivan unvanını ve prestijli bir ödül olan altın kemeri bir yıl süreyle kazanır. Üç yıl arka arkaya başpehlivan olan güreşçi altın kemerin daimi sahibi olur.

Rio de Janeiro Karnavalı

Hritisyanların inancındaki Paskalya’dan önce düzenlenen karnaval, Brezilya’nın Rio de Janeiro kentinde düzenlenmektedir. Her yıl ülke içinden ve dışından binlerce insanın akın ettiği karnavalda, muhteşem samba okullarının yarışmalarını izleyebilir ve dilediğinizce eğlenebilirsiniz. 4 gün boyunca aralıksız süren karnaval, dünya üzerinde gerçekleşen en büyük ve en ses getiren etkinliklerden biri.

Oktoberfest 

Almanya’nın Münih kentinde düzenlenen bira festivali, sadece Almanların değil, dünyanın pek çok ülkesindekilerin de ilgisini çeken bir etkinliktir. Eylül ve ekim ayları arasında 2 hafta süren bu büyük festivalde binlerce litre bira servis edilir. Farklı etkinliklerin de gerçekleştiği bu festivalde büyük çadırlar ve eğlence alanları kurulur. Geleneksel olarak biralar 1 litrelik büyük bardaklarla servis edilir.

Tomorrowland Festivali 

Dünyanın en büyük elektronik dans müzik festivali olan Tomorrowland, Belçika'da Anvers ve Brüksel arasında bulunan Boom kasabasında gerçekleşiyor. Her yıl temmuz ayında gerçekleşen festival kapsamında dünyanın en ünlü DJleri ve müzisyenleri dinleme fırsatını yaklaşık 10 gün boyunca yakalayabilirsiniz. Ancak biletlerinin satışa sunulduktan neredeyse 1 dakika içerisinde –evet 60 saniye olan 1 dakika- tükendiğini ve bu nedenle yıllardır festivale bilet satın alamayan festival tutkunları olduğunu belirtelim.

Carnevale Venedik, İtalya

Yüzyıllardan beri kutlanan ve 40 gün süren Venedik Karnavalı, farklı maskeler ve renkli kostümler ile dünya çapında bir üne kavuşmuştur. Ocak ayından mart ayına kadar süren karnavalın ortaya çıkışının altında yatan neden ise şöyle tahmin ediliyor: 1348 yılında şehrin nüfusunun büyük bir bölümü veba hastalığı sebebi ile kırılmıştır ve o dönemde insanlar bu hastalıklarını gizlemek için uzun kıyafetler giyip maskeler takmıştır. O zamandan bugüne bu acı olayı hatırlamak ve artık şehir ile bütünleşen bu maskeler her yıl bu karnaval kapsamında farklı çeşitlerde olmak üzere binlerce insan tarafından takılmakta.

Coachella, Kaliforniya

Her yıl yüzlerce ünlünün de akın ettiği 2 hafta süren festival, müzik ve sıra dışı pek çok eğlenceyi yaşama şansını çölün ortasında kurulan büyük bir alanda gelen ziyaretçilere sunuyor. Yemek, dans, müzik ve daha da fazlasını bulabileceğiniz bu festivale gitmek istiyorsanız, acele etmeniz gerek. Çünkü biletler satışa sunulduktan birkaç saat sonra tamamen tükeniyor.

Yorumlar
Benzer Makaleler
Popüler Yazılar
Otobüs Koltuğu Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 4 İpucu
Seyahat 19 Temmuz 2018

Otobüs Koltuğu Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken 4 İpucu

Uçakla Seyahat Edenler İçin İpuçları
Seyahat 19 Temmuz 2018

Uçakla Seyahat Edenler İçin İpuçları

Ucuz Bilet Bulmanın Teknolojik İpuçları!
Seyahat 19 Temmuz 2018

Ucuz Bilet Bulmanın Teknolojik İpuçları!

Ucuz Uçak Bileti Bulmak İçin 10 İpucu
Seyahat 19 Temmuz 2018

Ucuz Uçak Bileti Bulmak İçin 10 İpucu

Uçak Bileti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Seyahat 19 Temmuz 2018

Uçak Bileti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

En Çok Okunanlar