Gümüşhane Genel Tanıtım

Doğu Karadeniz Bölgesinin iç kesimlerinde yer alan Gümüşhane’nin doğu kısmında Bayburt, batı kısmında Giresun, kuzey kısmında Trabzon, güney kısmında ise Erzincan bulunmaktadır. Gümüşhane merkezinin denize olan mesafesi 1,153 metredir ve Haşit Çayında bulunan vadi boyunca uzanan bir kenttir.

Her açıdan olduğu gibi iklim açısından da Karadeniz Bölgesi ile Doğu Anadolu Bölgesinin geçiş noktasında yer aldığı için etkilenmektedir. Yüksek kesimlerde bulunan Zigana dağları, Karadeniz bölgesinin bunaltan nemli havasını engellemektedir. Bununla beraber Kop dağlarının etkisi nedeni ile Doğu Anadolu Bölgesinden şiddetli soğuklar engellenmektedir ve bu neden ile dünya genelinde en farklı iklime sahip olan yer Gümüşhane olmuştur.

Gümüşhane ilindeki toprakların % 40’lık bölümü çayır ile meralardan, % 26’lık kısmı ise ekili dikili yerlerden oluşurken, % 22’lik kısmı da fundalık ve ormanlardan oluşmaktadır. Kentte bulunan Harşit Vadisi, 1500 metre yüksekliklere kadar yapraklı ormanlardan oluşmaktadır ve 2100 metre yüksekliğe kadar olan yerlerde ise köknar, çam, mazı, ladin, kavak ve meşe ağaçları görülmektedir.

Gümüşhane’ye karayolu ile kısa sürede ulaşılırken, havayolu ile ulaşım sağlamak için Trabzon, Erzurum ve Erzincan Havaalanlarının kullanılması gerekir. Türkiye’nin hemen her noktasından Gümüşhane’ye otobüs seferleri düzenlenirken, kente demiryolu ile ulaşım ağı bulunmamaktadır. Yayla turizminin gelişmiş olması ile birçok yerden misafir ağırlayan Gümüşhane, doğa harikası yaylalara sahiptir ve yöre halkı her yaz mevsiminde bu yaylalara göç ederek kısa bir süre yaşamını burada sürdürmektedir.

Gümüşhane Hava Durumu
Gökgürültülü Sağanak Yağışlı
Gökgürültülü Sağanak Yağışlı 27 oC En Düşük Sıcaklık: 15°C En yüksek Nem: 96% En düşük Nem: 52% Rüzgar hızı: 12 km/s
Gümüşhane Namaz Vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
04:38 06:04 12:32 16:03 18:50 20:10

Gümüşhane Otobüs Bileti

Varışı Gümüşhane Otobüs Biletleri
Nereden? Kalkış Yolculuk Süresi Otobüs Detayı Firma Fiyat
Trabzon 08.08.2020 23:59 01:30 ÇÇ38, Travego ,2+1 Kanberoğlu Turizm 40 TL Bilet Al
Adana 08.08.2020 22:30 14:30 1-1-, 2+1 Turay Seyahat 185 TL Bilet Al
Trabzon 08.08.2020 22:30 02:30 ÇT44, Tourısmo 38 ,2+1 Kanberoğlu Turizm 40 TL Bilet Al
Trabzon 08.08.2020 22:00 00:00 1+1H, 2+1 Turgut Reis 25 TL Bilet Al
Trabzon 08.08.2020 20:00 01:30 H27, 2+1 Bayburt Tur 30 TL Bilet Al
Ankara 08.08.2020 18:30 11:30 h20, 1+1 Lüks Gümüşhane 150 TL Bilet Al
Adana 08.08.2020 18:30 14:30 1-1-, 2+1 Turay Seyahat 185 TL Bilet Al
Trabzon 08.08.2020 18:00 02:00 MASKE ZORU, 2+1 Malatya Zafer Turizm 30 TL Bilet Al
Kalkışı Gümüşhane Otobüs Biletleri
Nereye? Kalkış Yolculuk Süresi Otobüs Detayı Firma Fiyat

Gümüşhane Otobüs Firmaları

Gümüşhane Tarihi, Kültürel ve Gezilecek Yerler

Karaca Mağarası

Gümüşhane ilimizin gezilip görülmeye değer yerlerinden biri olan karaca mağarası Torul ilçesinin Cebeli Köyü sınırlarında olup şehir merkezine 17 kilometre uzaklıktadır. Mağara, denizden 1550 metre yükseklikte ve yeraltında yer alıp saray niteliğinde bir oluşuma sahiptir. Mağarada görsel açıdan görenleri büyüleyen birçok özellik bulunmaktadır. Çeşitli renk cümbüşü oluşturan sarkıtlar, dikitler, org desenini anımsatan duvarlar, mağara çiçekleri, fil kulakları, mağara incileri, traverten havuzları, traverten basamakları, sütunlar ve mağara gülleri görenlerin etkilenmesine sebep olan güzelliklerdir. Ayrıca mağarada klima özelliğine sahip doğal bir hava vardır. Bu havanın ise astım hastası olan kişilere iyi geldiği bilinmektedir.

Kürtün Barajı

Gümüşhane ili Kürtün ilçe sınırları içerisinde bulunan bu baraj, 1999 ve 2002 tarihleri arasında Harşit Çayı üstünde elektrik enerjisi üretimi amacıyla inşa edilmiştir. Doğankent projeleri arasında inşa edilen 18 barajdan biri de Kürtün Barajı olmuştur. Yapılış özelliği olarak ön yüzü beton şeklinde inşa edilen Kürtün Barajı ülkede bir ilki yaşatmıştır. 2003 yılı içerisinde faaliyete geçen baraj 113 metre gövde yüksekliğine sahiptir. Göl kenarında sakin bir zaman geçirmek veya doğayla barışık bir hava yaşamak isteyen herkese tavsiye edilmektedir. Aynı zamanda balık tutmak ve piknik organizasyonları için ideal bir ortam olarak bilinmektedir. Şehir merkezine ortalama 50 kilometre mesafede olan bu baraja şahsi araçlar ile Gümüşhane Torul Tirebolu yolu üzerinden veya Kürtün ilçesinden baraja taşımacılık yapan servisler ile ulaşım sağlanmaktadır.

Kazıkbeli Yaylası

Şehir merkezine 100 kilometre uzaklıkta olan bu yayla Kürtün İlçesi Söğütlü Köyü bölgesinde yer almaktadır. İlçeden yaylaya giderken yolun son 50 kilometresi bozuk olarak devam etmektedir. Yayla mevkiinde bakkal, manav, kır kahvesi, lokanta, konaklamak için otel ve pansiyon gibi özel sektör tesisleri bulunmaktadır. Şehirden uzak olmasına karşılık elektrik ve telefon hizmetleri yaylada verilmektedir. Çim alanları ve çim kampı olarak doğallık konusunda yayla sınırları oldukça geniş alana sahiptir. Kamp ve karavan turizmi açısından da müsait bir alan bulunmaktadır. Yaylanın sınırları içerisinde bulunan çim alanlar aynı zamanda kar ve çim kayağı oluşturulması açısından da yeterli bölge hizmetine elverişlidir. Dağcılık ve kampçılık niyeti olanlar için de müsait bir oluşuma sahiptir. Yaylada Temmuz ayının birinci Çarşambası başlayan ve yaz boyunca devam eden Pazar ve yayla şenlikleri yapılmaktadır. Bu da bölgeye ekonomik açıdan ekstra bir kazanç kaynağı olmaktadır.

Zigana Kayak Merkezi

Gümüşhane il sınırları içerisinde olan kayak merkezi Torul ilçesinde Zigana Geçidinin doğu kısmında yer alırken şehre 40 kilometre mesafe uzaklığındadır. Ulaşım için yolları rahat bir yolculuğa elverişli olurken özel araçlar veya otogardaki tur otobüsleri kullanılarak kayak merkezine gidilmektedir. Aynı zamanda Trabzon havaalanından hareket eden servis yolculuğuyla da ulaşılmaktadır. Geniş bir ormanlık alana sahip olan kayak merkezinin kar kalınlığı 100 cm veya 150 cm aralığındadır. Kar kalınlığı kayak sezonu boyunca etkisini sürdürmektedir. 661 metre uzunluğa sahip olan merkezde 843 kişilik konuk kapasitesi bulunmaktadır. Kayak malzemelerinin yanında kayak bilmeyenler için ders hocaları da mevcuttur. 1900 metre ve 2500 metre yüksekliğinde kayak pistleri bulunmaktadır. Zigana Kayak Merkezi kayak sezonunun haricinde ise doğal güzellikleri ile turist ve yerli misafirlerine tatil planları için ev sahipliği yapmaktadır.

Artabel Gölleri Tabiat Parkı

Gümüşhane ili Torul ilçesinde yer alan bu park ilçe merkezinden 40 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Birbirini takip eden üç gölden oluşan bu park alanı 5859 hektarlık alanı kaplayarak 1998 yılı içerisinde Tabiat Parkı olarak isimlendirilmiştir. Park alanı içerisinde jeomorfolojik yapılar, buzul gölleri ve flora ile hayvan varlığı olmak üzere değişik güzellikte yapılar bulunmaktadır. Yıl içerisinde yaklaşık olarak 6 ay boyunca karla kaplı olan park alanına en kısa mesafedeki yerleşim yeri 5 kilometre uzaklıktadır. Tabiat Parkı olarak tanımlanan bölge aynı zamanda doğal bir ortam oluşu sebebiyle alan içerisinde çakal, ayı, kartal, geyik ve domuz gibi hayvanları barındırmaktadır. Bitki türü olarak park alanında peygamber çiçeği, saman çiçeği ve kaplan otu gibi bitkilere rastlanılmaktadır. Bölge güzelliği konusunda mevsimsel bir ayrımcılık olmasa da hava şartları ve yol durumu bakımından ziyaret zamanı yaz ayları olarak tavsiye edilmektedir. Gülaçar Köyü üzerinden tabiat parkı yoluna doğru yürüme olarak tercihen gidilebilmektedir. Yürüyüş boyunca da çok sayıda çeşitli türlerde bitkilere rastlanılmakta olup doğa manzarası ile baş başa bir keyif yaşanabilmektedir.

Gümüşhane Tarihçe

Farklı pek çok kavime ve medeniyete ev sahipliği yapan Gümüşhane iline ilk yerleşim M.Ö. 2000'li yıllarda olmuştur. İle ilk yerleşen kabile ise Oğuzların Orta Asya kavimleridir. Oğuzlardan sonra bölge sık sık istilaya ve işgale uğrayarak, farklı uygarlıkların hakimiyeti altına girmiştir. Önce Hititler daha sonra Asuriler, Hunlar ve Persler sıra ile bu ilde hakimiyet kurma çabalarında olmuşlardır. En son Romalılar tüm İç Anadolu'da olduğu gibi Gümüşhane bölgesinde de hakimiyet kurmayı başarmıştır. M.S. 395 senelerinde Romanın ikiye bölünmesiyle birlikte bölge Doğu Roma yani Bizans İmparatorluğunun egemenliğine girmiştir.

1055 yılında Tuğrul Bey tarafından fethedilen bölge, Selçuklular Döneminde Danişmendoğulları ve Saltukoğulları arasında paylaşılan bir yerleşim yeri haline gelmiştir. Bu tarihten sonra Haçlı Seferlerinin başlamasıyla, bir dönem bölge Haçlı ordularının hakimiyetine girmiştir.

1204 yılından sonra Dânişmendoğulları, Akkoyunlular, Celâyirliler gibi devletlerin egemenliğinde yer alsa da Otlukbeli Savaşı ile Fatih Sultan Mehmet 1473 tarihinde bölgeyi Osmanlı hakimiyetine almıştır. Kanuni Sultan Süleyman, Gümüşhane bölgesinde bir çayın kenarında durup, bu bölgede gümüş rezervinin fazla olduğunu öğrenince, Gümüşhane ilinin temelleri atılmış oldu.

1. Dünya Savaşından sonra Rusların eline geçen bölge, Ruslardan sonra Ermeni işgaline uğradı. Bu yıllarda Ermeniler çok sayıda Türkü öldürerek, il yerleşim alanlarını da yakıp, yıktılar. Bu nedenle, eski uygarlıklara ait pek çok değerli eserde harap hale getirildi. Tanzimat Döneminde Trabzon vilayetine bağlı bir sancak durumunda olan il, Cumhuriyet Döneminde tüm sancakların il statüsüne kavuşturulmasıyla il olarak statü kazandı.

Gümüşhane İklim ve Bitki Örtüsü

Erzurum, Trabzon, Rize, Erzincan ve Giresun ile komşu olan Gümüşhane; 6 ilçe, 12 bucak ve 511 köye sahiptir. Bölgenin iklimi, şehrin konumu nedeniyle kara ve Karadeniz iklimi arasında geçiş özelliği gösterir. Bölgenin kuzeyinde sıralanan dağlar nemli ve soğuk rüzgarların olumsuz etkilerini keser. Şehrin Doğu Karadeniz havzasında kalan bölümlerindeyse iklim ılık ve nemlidir. Yağışların özellikle ilkbahar ve kış aylarında arttığı bölgede, kışlar soğuk ve yaz ayları da kurak geçer.

Toprakların yarısına yakını çayır ve meralarla kaplıdır. Kalan yarısını ise orman ve fundalıklar kaplar. İlin önemli bir kısmında etki gösteren Harşit Vadisi yapraklı ağaçlardan oluşan ormanlarla kaplıdır. İğne yapraklılar arasında sayılan ladin ve sarıçam çeşitleri ise en yüksek tepelerde görülür. Mikro klima özelliklerinin görüldüğü ilde açık ve güneşli günlerin sayısı yılda 100'ü geçmez. Güneşin en bol alındığı ay Temmuz'dur. Kış aylarındaki yağış kar şeklinde olurken bahar aylarındaki yağmur şeklinde düşer. Endemik bitki çeşitlerinin de olduğu ilde, henüz tespit edilemeyen türler olduğu da bilinir. Bitki örtüsü açısından zengin olan bölgede fauna da çok çeşitlidir.

Denize 100 km mesafede kalan il, yine denizden 1.200 metre yüksekliktedir. Evliya Çelebi'nin notlarında Gümüş Şehri olarak anılan bölge adını da bu madenin zengin rezervleri nedeniyle almıştır. Kop Dağlarının kestiği soğuk rüzgarlar nedeniyle bölgede iklim dünyada eşine az rastlanır şekilde hoştur. Abdal Musa Tepesi şehrin en yüksek yeridir ve 3.300 rakımdadır.

Gümüşhane Coğrafya

Doğu Karadeniz bölgesinde yer alan Gümüşhane ili, 38 – 49 ile 40 – 45 doğu boylamlarına ve 39 – 50 ile 40 – 51 kuzey enlemlerine sahiptir. Yüzölçümü 10, 227 kilometrekare olan Gümüşhane’de Kelkit, Bayburt, Torul ve Şiran ilçeleri bulunmakla beraber, 12 tane bucak ve 511 tane köy vardır.

Çin ile Trabzon ipek yolunun konumu üzerinde bulunan Gümüşhane, doğal güzelliklerinin yanında çok geniş gümüş madeni ocaklarına sahip olduğu için bu ismi almıştır. Denize uzaklığı 100 km olan kentte, klima özelliğini yansıtan bir hava vardır ve bu da birçok kişinin Gümüşhane’ye ziyarete gelmesini sağlamaktadır.

Gümüşhane ilinin arazisi çok fazla engebelidir ve dağlık bölgelerinde çok sayıda akarsuları bulunmaktadır. 10. 227 kilometrekarelik yüzölçümünün % 71’lik kısmını dağlar, kalan % 29’luk kısmını ise yaylalar oluşturmaktadır.

Yeryüzü şekilleri açısından değerlendirildiğinde, Gümüşhane’nin tamamen dağlık alanlar ile kuşatıldığı görülür. Kuzeyinde Zigana dağları, güneyinde Çimen dağları, batısında Giresun dağları ve doğudan ise Soğanlı ile Pulur dağları tarafından çevrilmiştir.

Kentin % 71’lik bölümünü oluşturan dağlar, genel olarak kuzey kesimleri kaplar ve yükseltileri ortalama olarak 1800 metre ile 2700 metre arasında değişmektedir. Kentin ikinci en yüksek zirvesi, 3331 metre ile Abdal Musa Zirvesi olup 3932 metre yüksekliği bulunan Kaçkar doruğundan sonra gelmektedir. Engebeli bir coğrafi yapı görülen Gümüşhane’de % 11 oranında ova bulunur ve bu ovalardan en önemlileri Şiran ile Kelkit ovalarıdır.

Gümüşhane Turizm

Gümüşhane ili tarihi eser ve yapı açısından oldukça zengin bir kültüre sahiptir. Fakat tarihi yapıların birçoğu Ermenilerin işgal sırasında bölgeye verdikleri hasarlar nedeniyle harabe durumunu almıştır. Bölgenin en büyük turizm payını oluşturan tarih turizmi bu nedenle, işgallerden kalan tarihi kalıntılara dayanmaktadır. Tarihi turizm açısından mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında şu yerler gelmektedir;

 -Canca Kalesi: Vank Köyü civarında kurulu olan kale, kayalar üzerine inşa edildiği için yüksek bir kesimde, doğa ile iç içe bir konuma sahiptir.

 -Süleymaniye Cami: Kanuni Sultan Süleyman tarafından inşa ettirilen cami, bölgenin ilk binası olma özelliğini taşımaktadır. Cami içerisinde yer alan Osmanlı motifleri, tarihi yapıyı da gözler önüne sermektedir.

 -Zigana Kervansarayı: Doğa ile iç içe yaklaşık olarak 2000 metre yükseklikte kalan bu kervansaray, eski zamanlarda askeri amaçlı olarak kullanılmıştır.

 -Tohumoğlu Köprüsü: Selçuklular Döneminde inşa ettirilen bu köprü, iki oyma kemerden oluşmaktadır. Fakat maalesef günümüzde yıkık bir tarihi eser olarak ziyaret edilmektedir.

Tüm bu tarihi eserlerin yanı sıra Hacı Çağıran Baba Türbesi, Torul Kalesi, Pir Ahmed Türbesi gibi önemli yerler de şehir merkezine yakın konumda yer almakta ve turizme katkı sağlamaktadır.

Doğa turizmi açısından da Karadeniz'in yeşil iklimine sahip olan Gümüşhane ili, mesire alanları açısından da oldukça zengindir. Bu alanlarda yapılan doğa yürüyüşleri, treeking gibi aktiviteler doğa sevenler için muhteşem alanlardan birisidir. Özellikle, yaz aylarında kamp sezonunun açılmasıyla bu mesire alanlarına farklı şehirlerden pek çok turist gelerek, doğa ziyareti yapmaktadır.

Gümüşhane Nasıl Gidilir?

Gümüşhane’ye en kolay şekilde karayolu üzerinden gidilebilmektedir. Şehre ulaşmak için Giresun-Ordu-Samsun, Trabzon-Rize-Artvin, Erzurum-Erzincan olmak üzere üç ana karayolu ağı bulunmaktadır. İlin bulunduğu sınır İstanbul'a yaklaşık olarak 1.1041 kilometre uzaklıktadır. İzmir ile Gümüşhane arasında ise, 168 kilometre uzaklık vardır. Bursa ile Gümüşhane arasındaki uzaklığa bakıldığında; mesafe 1.118 kilometreyi bulmaktadır.

Gümüşhane'ye otobüs ile seyahat etmek istiyorsanız; otogar merkezini kullanabilirsiniz. Otobüs ile ulaşım kolaylığı açısından otogar şehir merkezinde kurulmuştur. İster büyük şehirlerden isterseniz de küçük şehirlerden Gümüşhane'ye yolculuk yapabilirsiniz. Gümüşhane'ye hava yolu ile de ulaşım sağlayabilmeniz mümkündür. İle en yakın havaalanı bölgeye 100 kilometre uzaklıkta olan Trabzon'da yer almaktadır. Hızlı ulaşımı tercih ediyorsanız; uçakla Gümüşhane'ye doğru gidebilirsiniz. Havaalanı Trabzon'da olduğu için, Trabzon'dan Gümüşhane'ye geçmeniz gerekmektedir.

Gümüşhane'ye İstanbul'dan arabayla yaklaşık olarak 11 saat 50 dakikada gidebilirsiniz. Uçakla gitmeyi tercih ederseniz; bu süre 1 saat 39 dakika olabilmektedir. Kendi aracınız ile bölgeye ulaşmak isterseniz; kullandığınız yakıt tüketimi aracınızın benzinli ya da dizel olmasına göre değişiklik gösterebilmektedir. Dizel bir araçta ortalama 57.26 Lt yakıta ihtiyaç varken; benzinli bir araçta 83.28 Lt yakıta gereksinim duyulmaktadır.

Rize'den Gümüşhane'ye giderseniz; mesafe 180 km olacağından yolculuk ortalama olarak 2 saat 50 dakika sürecektir. Ankara ile 784 km mesafede yer alan bölge, Adana'ya da 840 km uzaklıkta bulunur. Bölgeye ister araçla, ister otobüsle, isterseniz de uçakla gidebilirsiniz.

Gümüşhane Ekonomi

Karadeniz şehri olmasına rağmen Gümüşhane'de görülen karasal iklim şehrin ekonomisini de etkiliyor. Engebeli yapısı nedeniyle dar bir tarım alanına sahip olsa de şehrin ekonomideki temelini tarım oluşturuyor.

Tahıl tarımının yoğunlukta olduğu Gümüşhane'de özellikle Kelkit ovası verimlidir. Şeker pancarı, mercimek ve patates yetiştiriciliği de Gümüşhane'de oldukça yoğundur. Ekili tarım alanları kısıtlı olsa da dikili tarım ürünleri şehirde daha yoğunluktadır. Özellikle meyve yetiştiriciliği şehir ekonomisi bakımından önemlidir.

Birden fazla çeşidi bulunan armut ile kiraz önemli ekonomik kaynaktır. Tarımın yanı sıra hayvancılık ile de dikkat çeken şehirde meralar ve çayırlar gelişmiştir. Fakat engebeli arazi yapısı nedeniyle sığır hayvancılığından ziyade küçükbaş hayvancılık yapılıyor. Özellikle koyun ve kıl keçisi yetiştiriciliği ön plandadır. Şehrin toplam yüzölçümünün yüzde 20'si ormanlardan oluşur. Bu özellik ağaca dayalı sanayinin gelişmesine de katkı sağlıyor.

Şehrin isminden de anlaşılacağı gibi gümüş madeni bolca bulunuyor. Fakat istenen düzeyde işlenemiyor. Bunun yanı sıra bakır, linyit ve krom da çıkarılıyor. Çok az da olsa kömür madeni de şehirde bulunuyor. Gümüşhane sanayi bakımından fazla gelişmiş değildir. Büyük fabrikaların yerine küçük işletmeler dikkat çekiyor. Şehirde kibrit fabrikasının yanı sıra çimento ve kireç fabrikası bulunurken küçük mobilya atölyeleri de dikkat çekiyor.

Ulaşım noktalarına sapa kalışı, elverişsiz iklim koşullarına sahip olması ve arazi yapısı şehrin yavaş gelişmesine sebep oluyor. Buna rağmen Gümüşhane istikrarlı bir gelişme gösteriyor.

Gümüşhane Araç Kiralama

Gümüşhane Taha Rent A Car
0534 541 15 09
No:, Karaer Mahallesi, Hasan Bey caddesi No:14, 29000 Gümüşhane/Gümüşhane Merkez/Gümüşhane, Türkiye

Uçarlar Rent A Car
0532 674 26 65
Karşıyaka Mahallesi, İmamoğlu Sk. No:18, 29000 Gümüşhane Merkez/Gümüşhane, Türkiye

Coşkun Oto Rent A Car

Yeni Mahallesi, D885, 29000 Gümüşhane Merkez/Gümüşhane, Türkiye

Gümüşhane Taha Rent A Car
0534 541 15 09
No:, Karaer Mahallesi, Hasan Bey caddesi No:14, 29000 Gümüşhane/Gümüşhane Merkez/Gümüşhane, Türkiye

Uçarlar Rent A Car
0532 674 26 65
Karşıyaka Mahallesi, İmamoğlu Sk. No:18, 29000 Gümüşhane Merkez/Gümüşhane, Türkiye

Coşkun Oto Rent A Car

Yeni Mahallesi, D885, 29000 Gümüşhane Merkez/Gümüşhane, Türkiye

Gümüşhane Oteller

Hotel Büyük Sümela
(0462) 512 35 40
Merkez Mahallesi, Atatürk Cd. No:15, 61750 Maçka/Trabzon, Türkiye

Ipekyolu Park Hotel
(0462) 511 00 10
Konak Mahallesi, Erzurum Caddesi, Macka, Trabzon, Kozağaç Mahallesi, 61750 Macka/Maçka/Trabzon, Türkiye

Zitaş Otel Zigana Yayla Tatil Köyü
(0462) 542 62 62
Hamsiköy Mahallesi, 61000 MAÇKA/Maçka/Trabzon, Türkiye

Çimenler Otel
(0456) 213 33 33
Yeni Mahallesi, Kazım Karabekir Cd. No:4, 29000 Gümüşhane Merkez/Gümüşhane, Türkiye

Medd Garden Hotel
(0462) 600 16 00
Esiroglu Beldesi Kumrulu Dere Mevkii, Hızarlı Mahallesi, 61770 Maçka/Trabzon, Türkiye

Hamsiköy Butik Otel
0537 765 68 77
Hamsiköy Mh. Merkez Mevkii, Hamsiköy Mahallesi, 61750 Maçka/Trabzon, Türkiye

Fidan Park Hotel
(0456) 317 10 80
İnönü Mahallesi, Aydın Doğan Cd., 29600 Kelkit/Gümüşhane, Türkiye

Cosandere Hotel
0537 563 32 73
Cosandere Koyu Kinali Kopru Dere Mevkii No:57 Macka Sumela Yolu 5. Km, Coşandere Mahallesi, 61750 Macka/Maçka/Trabzon, Türkiye

Camer House

Maçka Çi̇ftli̇k Mah. Dere Sk No:13 (Coşandere Köyü Sümela Manastiri 3. Km), Yazlık Mahallesi, 61750 Verizena/Maçka/Trabzon, Türkiye

Şeremet Tatil Evi

Sümela Manastırı Yolu 3.km Anayol Üzeri, Çoşandere Köyü (Sümer Alabalık Çiftliği Üzeri), Yazlık Mahallesi, 61750 Trabzon/Maçka/Trabzon, Türkiye

Altıntaş Pansiyon
0532 230 04 11
Coşandere Mahallesi, Meryem Ana Caddesi No:26, 61750 Maçka/Trabzon, Türkiye

Zigana Gumuskayak Yaylakent
(0456) 629 10 04
Zigana Zirve, Konak Mahallesi, 61750 Maçka/Trabzon, Türkiye

Nuralp Samandra Yayla Evi̇
0507 100 67 13
Cosandere Vadi̇si̇, Sumela Samandira Yaylasi, Kirantas Koyu, Trabzon, Altındere Mahallesi, 61100 Maçka/Trabzon, Türkiye

Altındere Kır Evi
0533 553 39 09
Altındere Köyü Topeleckapı No : 5, Altındere Mahallesi, 61750 Trabzon/Maçka/Trabzon, Türkiye

Mountain House Dağ Evi

Güney Mahallesi, 17, Ardıçlıyayla Mahallesi, 61750 Maçka/Trabzon, Türkiye

Welcome 61 Apart

Merkez Mah. Atatürk Cad. No:74 Maçka / Trabzon, Merkez Mahallesi, 61750 Maçka/Trabzon, Türkiye

Macka Sumela Koy Evi
0505 405 84 88
Macka Kapıkoy Aşağıkıran Mahallesitrabzon 87, Bakırcılar Mahallesi, 61750 Macka/Maçka/Trabzon, Türkiye

Verizana House By Surur
0536 244 12 73
Maçka Yolu Üzeri Verizana, Yazlık Mahallesi, 61750 Verizena/Maçka/Trabzon, Türkiye

Seremet Pansiyon
0542 580 12 68
Coşandere Mahallesi Dere Mevkii No 19 Macka, Yazlık Mahallesi, 61750 Trabzon/Maçka/Trabzon, Türkiye

Jasmin Mountain Bungalow

Akcaabat Duzkoy Hackali Baba Yaylasi, Trabzon, Yerlice Mahallesi, 61200 Duzkoy/Düzköy/Trabzon, Türkiye

Hotel Büyük Sümela
(0462) 512 35 40
Merkez Mahallesi, Atatürk Cd. No:15, 61750 Maçka/Trabzon, Türkiye

Ipekyolu Park Hotel
(0462) 511 00 10
Konak Mahallesi, Erzurum Caddesi, Macka, Trabzon, Kozağaç Mahallesi, 61750 Macka/Maçka/Trabzon, Türkiye

Zitaş Otel Zigana Yayla Tatil Köyü
(0462) 542 62 62
Hamsiköy Mahallesi, 61000 MAÇKA/Maçka/Trabzon, Türkiye

Çimenler Otel
(0456) 213 33 33
Yeni Mahallesi, Kazım Karabekir Cd. No:4, 29000 Gümüşhane Merkez/Gümüşhane, Türkiye

Medd Garden Hotel
(0462) 600 16 00
Esiroglu Beldesi Kumrulu Dere Mevkii, Hızarlı Mahallesi, 61770 Maçka/Trabzon, Türkiye

Hamsiköy Butik Otel
0537 765 68 77
Hamsiköy Mh. Merkez Mevkii, Hamsiköy Mahallesi, 61750 Maçka/Trabzon, Türkiye

Fidan Park Hotel
(0456) 317 10 80
İnönü Mahallesi, Aydın Doğan Cd., 29600 Kelkit/Gümüşhane, Türkiye

Cosandere Hotel
0537 563 32 73
Cosandere Koyu Kinali Kopru Dere Mevkii No:57 Macka Sumela Yolu 5. Km, Coşandere Mahallesi, 61750 Macka/Maçka/Trabzon, Türkiye

Camer House

Maçka Çi̇ftli̇k Mah. Dere Sk No:13 (Coşandere Köyü Sümela Manastiri 3. Km), Yazlık Mahallesi, 61750 Verizena/Maçka/Trabzon, Türkiye

Şeremet Tatil Evi

Sümela Manastırı Yolu 3.km Anayol Üzeri, Çoşandere Köyü (Sümer Alabalık Çiftliği Üzeri), Yazlık Mahallesi, 61750 Trabzon/Maçka/Trabzon, Türkiye

Altıntaş Pansiyon
0532 230 04 11
Coşandere Mahallesi, Meryem Ana Caddesi No:26, 61750 Maçka/Trabzon, Türkiye

Zigana Gumuskayak Yaylakent
(0456) 629 10 04
Zigana Zirve, Konak Mahallesi, 61750 Maçka/Trabzon, Türkiye

Nuralp Samandra Yayla Evi̇
0507 100 67 13
Cosandere Vadi̇si̇, Sumela Samandira Yaylasi, Kirantas Koyu, Trabzon, Altındere Mahallesi, 61100 Maçka/Trabzon, Türkiye

Altındere Kır Evi
0533 553 39 09
Altındere Köyü Topeleckapı No : 5, Altındere Mahallesi, 61750 Trabzon/Maçka/Trabzon, Türkiye

Mountain House Dağ Evi

Güney Mahallesi, 17, Ardıçlıyayla Mahallesi, 61750 Maçka/Trabzon, Türkiye

Welcome 61 Apart

Merkez Mah. Atatürk Cad. No:74 Maçka / Trabzon, Merkez Mahallesi, 61750 Maçka/Trabzon, Türkiye

Macka Sumela Koy Evi
0505 405 84 88
Macka Kapıkoy Aşağıkıran Mahallesitrabzon 87, Bakırcılar Mahallesi, 61750 Macka/Maçka/Trabzon, Türkiye

Verizana House By Surur
0536 244 12 73
Maçka Yolu Üzeri Verizana, Yazlık Mahallesi, 61750 Verizena/Maçka/Trabzon, Türkiye

Seremet Pansiyon
0542 580 12 68
Coşandere Mahallesi Dere Mevkii No 19 Macka, Yazlık Mahallesi, 61750 Trabzon/Maçka/Trabzon, Türkiye

Jasmin Mountain Bungalow

Akcaabat Duzkoy Hackali Baba Yaylasi, Trabzon, Yerlice Mahallesi, 61200 Duzkoy/Düzköy/Trabzon, Türkiye

Gümüşhane Müzeler

İkizevler Kent Müzesi
(0456) 213 59 66
Hasanbey Mahallesi, Sürmeli Sk. No:46, 29000 Gümüşhane Merkez/Gümüşhane, Türkiye

Karaca Mağarası

Unnamed Rd, Cebeli/, 29800 Cebeli Köyü/Torul/Gümüşhane, Türkiye

Karaca Mağarası Otopark

29800 Cebeli Köyü/Torul/Gümüşhane, Türkiye

مغارة كاراجا

29800 Cebeli Köyü/Torul/Gümüşhane, Türkiye

Zigana Dağları

29800 Zigana Köyü/Torul/Gümüşhane, Türkiye

Güneş Sanat Merkezi

Erzurum-Trabzon Eski Tarihi Yolu, 29800 Zigana Köyü/Torul/Gümüşhane, Türkiye

Çataltepe Şehitliği

Yüzüncüyıl Mahallesi, 61750 Maçka/Trabzon, Türkiye

Aya Varvara Kilisesi

Merkez Mahallesi, Maçka Yolu, 61750 Maçka/Trabzon, Türkiye

Hacı Mahmud Efendi Türbesi

69000 Pamuktaş Köyü/Bayburt Merkez/Bayburt, Türkiye

Oslu Hacı Hasan Efendi Türbesi

69000 Akşar Köyü/Bayburt Merkez/Bayburt, Türkiye

Kazıkbeli Yaylası

29830 Tilkicek Köyü/Kürtün/Gümüşhane, Türkiye

İkizevler Kent Müzesi
(0456) 213 59 66
Hasanbey Mahallesi, Sürmeli Sk. No:46, 29000 Gümüşhane Merkez/Gümüşhane, Türkiye

Karaca Mağarası

Unnamed Rd, Cebeli/, 29800 Cebeli Köyü/Torul/Gümüşhane, Türkiye

Karaca Mağarası Otopark

29800 Cebeli Köyü/Torul/Gümüşhane, Türkiye

مغارة كاراجا

29800 Cebeli Köyü/Torul/Gümüşhane, Türkiye

Zigana Dağları

29800 Zigana Köyü/Torul/Gümüşhane, Türkiye

Güneş Sanat Merkezi

Erzurum-Trabzon Eski Tarihi Yolu, 29800 Zigana Köyü/Torul/Gümüşhane, Türkiye

Çataltepe Şehitliği

Yüzüncüyıl Mahallesi, 61750 Maçka/Trabzon, Türkiye

Aya Varvara Kilisesi

Merkez Mahallesi, Maçka Yolu, 61750 Maçka/Trabzon, Türkiye

Hacı Mahmud Efendi Türbesi

69000 Pamuktaş Köyü/Bayburt Merkez/Bayburt, Türkiye

Oslu Hacı Hasan Efendi Türbesi

69000 Akşar Köyü/Bayburt Merkez/Bayburt, Türkiye

Kazıkbeli Yaylası

29830 Tilkicek Köyü/Kürtün/Gümüşhane, Türkiye

Gümüşhane Seyahat Acentesi

Varan Turizm
444 8 999
Hasanbey Mahallesi, Otogar, 29000 Gümüşhane Merkez/Gümüşhane, Türkiye

Zigana Atv&Bisiklet Tours
0530 010 13 61
Erzurum-Trabzon Eski Tarihi Yolu, Zigana Köyü/ Çarşı İçi, 29800 Torul/Gümüşhane, Türkiye

Özkürtün Baraj Tatil Köyü Projesi
(0456) 721 51 87
Özkürtün Köyü Yolu, 29810 Özkürtün Belediyesi/Kürtün/Kürtün/Gümüşhane, Türkiye

Ulusoy-Maçka Şubesi

Merkez Mahallesi, Cevizlik Cd. No:29, 61750 Maçka/Trabzon, Türkiye

Lüks Bayburt Seyahat

Karaca Mahallesi, 29700 Şiran/Gümüşhane, Türkiye

Gümüşvip Tur Organizasyon

Karaer Mahallesi, Atatürk Cd. No:23, 29000 Gümüşhane Merkez/Gümüşhane, Türkiye

Asil Demircioğlu Seyehat Acentası
(0456) 611 20 02
Kaledibi Mahallesi, Cumhuriyet Cd. no:11/d, 29800 Torul/Gümüşhane, Türkiye

Torul Otogar
0546 611 20 02
Kaledibi Mahallesi, Cumhuriyet Cd. No:11/D, 29800 Torul/Gümüşhane, Türkiye

Kthy-Kelkit Şubesi

Atatürk Mahallesi, Gümüşhane Erzincan Yolu No:17, 29600 Kelkit/Gümüşhane, Türkiye

Alim Tourism Travel Agency - Trabzon
(0462) 512 23 24
No., Merkez Mahallesi, Atatürk Cd. No:36, 61750 Maçka/Trabzon, Türkiye

Surur International Tourism Travel Agency
0533 237 67 61
Merkez Mahallesi, Atatürk Cd. No:34/2, 61750 Maçka/Trabzon, Türkiye

Vazelon Turizm

Merkez Mahallesi, Cumhuriyet Cd. No:14, 61750 Maçka/Trabzon, Türkiye

Şirinkent Motorlu Taşıyıcılar Koooeratifi

Karaca Mahallesi, Hükümet Cd., 29700 Şiran/Gümüşhane, Türkiye

Şiran Özlem Seyahat

Karaca Mahallesi, 29700 Şiran/Gümüşhane, Türkiye

Turay Turizm

Karaca Mahallesi, 29700 Şiran/Gümüşhane, Türkiye

As Bayburt Seyahat

Karaca Mahallesi, 29700 Şiran/Gümüşhane, Türkiye

Özlem Seyahat Demirözü
(0458) 411 60 80
Otobüs Terminali, Şirin Mahallesi, Cumhuriyet Cd., 69400 Demirözü/Bayburt, Türkiye

Varan Turizm
444 8 999
Hasanbey Mahallesi, Otogar, 29000 Gümüşhane Merkez/Gümüşhane, Türkiye

Zigana Atv&Bisiklet Tours
0530 010 13 61
Erzurum-Trabzon Eski Tarihi Yolu, Zigana Köyü/ Çarşı İçi, 29800 Torul/Gümüşhane, Türkiye

Özkürtün Baraj Tatil Köyü Projesi
(0456) 721 51 87
Özkürtün Köyü Yolu, 29810 Özkürtün Belediyesi/Kürtün/Kürtün/Gümüşhane, Türkiye

Ulusoy-Maçka Şubesi

Merkez Mahallesi, Cevizlik Cd. No:29, 61750 Maçka/Trabzon, Türkiye

Lüks Bayburt Seyahat

Karaca Mahallesi, 29700 Şiran/Gümüşhane, Türkiye

Gümüşvip Tur Organizasyon

Karaer Mahallesi, Atatürk Cd. No:23, 29000 Gümüşhane Merkez/Gümüşhane, Türkiye

Asil Demircioğlu Seyehat Acentası
(0456) 611 20 02
Kaledibi Mahallesi, Cumhuriyet Cd. no:11/d, 29800 Torul/Gümüşhane, Türkiye

Torul Otogar
0546 611 20 02
Kaledibi Mahallesi, Cumhuriyet Cd. No:11/D, 29800 Torul/Gümüşhane, Türkiye

Kthy-Kelkit Şubesi

Atatürk Mahallesi, Gümüşhane Erzincan Yolu No:17, 29600 Kelkit/Gümüşhane, Türkiye

Alim Tourism Travel Agency - Trabzon
(0462) 512 23 24
No., Merkez Mahallesi, Atatürk Cd. No:36, 61750 Maçka/Trabzon, Türkiye

Surur International Tourism Travel Agency
0533 237 67 61
Merkez Mahallesi, Atatürk Cd. No:34/2, 61750 Maçka/Trabzon, Türkiye

Vazelon Turizm

Merkez Mahallesi, Cumhuriyet Cd. No:14, 61750 Maçka/Trabzon, Türkiye

Şirinkent Motorlu Taşıyıcılar Koooeratifi

Karaca Mahallesi, Hükümet Cd., 29700 Şiran/Gümüşhane, Türkiye

Şiran Özlem Seyahat

Karaca Mahallesi, 29700 Şiran/Gümüşhane, Türkiye

Turay Turizm

Karaca Mahallesi, 29700 Şiran/Gümüşhane, Türkiye

As Bayburt Seyahat

Karaca Mahallesi, 29700 Şiran/Gümüşhane, Türkiye

Özlem Seyahat Demirözü
(0458) 411 60 80
Otobüs Terminali, Şirin Mahallesi, Cumhuriyet Cd., 69400 Demirözü/Bayburt, Türkiye

Gümüşhane Yeme - İçme Yerleri

Hotel Büyük Sümela
(0462) 512 35 40
Merkez Mahallesi, Atatürk Cd. No:15, 61750 Maçka/Trabzon, Türkiye

Vazelon Konaklama Tesisleri
0534 705 35 07
Köprübaşı Mevkii Maçka Trabzon, Merkez Mahallesi, 61750 Maçka/Trabzon, Türkiye

Medd Garden Hotel
(0462) 600 16 00
Esiroglu Beldesi Kumrulu Dere Mevkii, Hızarlı Mahallesi, 61770 Maçka/Trabzon, Türkiye

Coşandere Turistik Tesisleri Ve Otel İşletmeciliği
(0462) 531 11 90
Sümela Yolu 5 Km De Coşandere Köyü Turistik Tesisleri, Coşandere Mahallesi, Maçka Trabzon, 61750 Maçka/Trabzon, Türkiye

King Pizza

Hasanbey Mahallesi, Cumhuriyet Cd. No:106, 29000 Gümüşhane Merkez/Gümüşhane, Türkiye

Balyemez Konağı
(0456) 213 27 28
Özcan Mahallesi, Kale Deresi Sok., 29000 Gümüşhane Merkez/Gümüşhane, Türkiye

Milano Pastanesi
(0456) 213 48 38
Hasanbey Mahallesi, Cumhuriyet Cd. No:54, 29000 Gümüşhane Merkez/Gümüşhane, Türkiye

Sevenin Yeri
(0456) 213 56 15
Karaer Mahallesi, Atatürk Cd. No:25, 29000 Gümüşhane Merkez/Gümüşhane, Türkiye

Nazar Pastanesi

Hasanbey Mahallesi, Cumhuriyet Cd. 13b, 29000 Gümüşhane Merkez/Gümüşhane, Türkiye

Çiğköfteci Ömer Usta
(0456) 213 12 74
Karaer Mahallesi, Zafer Caddesi No:6, 29000 Gümüşhane Merkez/Gümüşhane, Türkiye

Komagene
(0456) 213 57 56
Karaer Mahallesi, Atatürk Cad. No:27, 29000 Gümüşhane Merkez/Gümüşhane, Türkiye

Takıles Pizza Ve Fasfood
(0456) 213 25 45
Karşıyaka Mahallesi, Osmanbey Caddesi No:7, 29000 Merkez/Gümüşhane Merkez/Gümüşhane, Türkiye

Mantı Zamanı

Karaer Mahallesi, Atatürk Cd. No:74, 29000 Gümüşhane Merkez/Gümüşhane, Türkiye

Simitci Dunyasi

Karşıyaka Mahallesi, İnönü Cd. No:68, 29000 Gümüşhane Merkez/Gümüşhane, Türkiye

Keyvenim Restaurant
(0456) 213 80 29
Canca Mahallesi, İstiklal Cd. No:14, 29000 Yeşilyurt Köyü/Gümüşhane Merkez/Gümüşhane, Türkiye

Adıyörem Çiğ Köfte
(0456) 233 74 32
Bağlarbaşı Mahallesi, Kazım Karabekir Cad. Kosgeb Apt. No:54, 29000 Gümüşhane Merkez/Gümüşhane, Türkiye

Çimenler Restaurant
(0456) 213 33 33
Bağlarbaşı Mahallesi, Kazım Karabekir Cad. Çimenler Otel No:4, 29000 Gümüşhane Merkez/Gümüşhane, Türkiye

Onbir Kardeşler

Mescitli Köyü Yolu, 29100 Mescitli Köyü/Gümüşhane Merkez/Gümüşhane, Türkiye

Ardasa Kebap

Tuğrulbey Mahallesi, Atatürk Cd. No:79, 29800 Torul/Gümüşhane, Türkiye

Zigana Gümüşkayak Yaylakent Hotel & Bungalow
(0456) 629 10 04
Erzurum Trabzon Eski Tarihi İpek Yolu Yolu Üzeri Zigana Dağı Zirvesi ZİGANA, 29800 Torul/Gümüşhane, Türkiye

Hotel Büyük Sümela
(0462) 512 35 40
Merkez Mahallesi, Atatürk Cd. No:15, 61750 Maçka/Trabzon, Türkiye

Vazelon Konaklama Tesisleri
0534 705 35 07
Köprübaşı Mevkii Maçka Trabzon, Merkez Mahallesi, 61750 Maçka/Trabzon, Türkiye

Medd Garden Hotel
(0462) 600 16 00
Esiroglu Beldesi Kumrulu Dere Mevkii, Hızarlı Mahallesi, 61770 Maçka/Trabzon, Türkiye

Coşandere Turistik Tesisleri Ve Otel İşletmeciliği
(0462) 531 11 90
Sümela Yolu 5 Km De Coşandere Köyü Turistik Tesisleri, Coşandere Mahallesi, Maçka Trabzon, 61750 Maçka/Trabzon, Türkiye

King Pizza

Hasanbey Mahallesi, Cumhuriyet Cd. No:106, 29000 Gümüşhane Merkez/Gümüşhane, Türkiye

Balyemez Konağı
(0456) 213 27 28
Özcan Mahallesi, Kale Deresi Sok., 29000 Gümüşhane Merkez/Gümüşhane, Türkiye

Milano Pastanesi
(0456) 213 48 38
Hasanbey Mahallesi, Cumhuriyet Cd. No:54, 29000 Gümüşhane Merkez/Gümüşhane, Türkiye

Sevenin Yeri
(0456) 213 56 15
Karaer Mahallesi, Atatürk Cd. No:25, 29000 Gümüşhane Merkez/Gümüşhane, Türkiye

Nazar Pastanesi

Hasanbey Mahallesi, Cumhuriyet Cd. 13b, 29000 Gümüşhane Merkez/Gümüşhane, Türkiye

Çiğköfteci Ömer Usta
(0456) 213 12 74
Karaer Mahallesi, Zafer Caddesi No:6, 29000 Gümüşhane Merkez/Gümüşhane, Türkiye

Komagene
(0456) 213 57 56
Karaer Mahallesi, Atatürk Cad. No:27, 29000 Gümüşhane Merkez/Gümüşhane, Türkiye

Takıles Pizza Ve Fasfood
(0456) 213 25 45
Karşıyaka Mahallesi, Osmanbey Caddesi No:7, 29000 Merkez/Gümüşhane Merkez/Gümüşhane, Türkiye

Mantı Zamanı

Karaer Mahallesi, Atatürk Cd. No:74, 29000 Gümüşhane Merkez/Gümüşhane, Türkiye

Simitci Dunyasi

Karşıyaka Mahallesi, İnönü Cd. No:68, 29000 Gümüşhane Merkez/Gümüşhane, Türkiye

Keyvenim Restaurant
(0456) 213 80 29
Canca Mahallesi, İstiklal Cd. No:14, 29000 Yeşilyurt Köyü/Gümüşhane Merkez/Gümüşhane, Türkiye

Adıyörem Çiğ Köfte
(0456) 233 74 32
Bağlarbaşı Mahallesi, Kazım Karabekir Cad. Kosgeb Apt. No:54, 29000 Gümüşhane Merkez/Gümüşhane, Türkiye

Çimenler Restaurant
(0456) 213 33 33
Bağlarbaşı Mahallesi, Kazım Karabekir Cad. Çimenler Otel No:4, 29000 Gümüşhane Merkez/Gümüşhane, Türkiye

Onbir Kardeşler

Mescitli Köyü Yolu, 29100 Mescitli Köyü/Gümüşhane Merkez/Gümüşhane, Türkiye

Ardasa Kebap

Tuğrulbey Mahallesi, Atatürk Cd. No:79, 29800 Torul/Gümüşhane, Türkiye

Zigana Gümüşkayak Yaylakent Hotel & Bungalow
(0456) 629 10 04
Erzurum Trabzon Eski Tarihi İpek Yolu Yolu Üzeri Zigana Dağı Zirvesi ZİGANA, 29800 Torul/Gümüşhane, Türkiye