Hakkari Genel Tanıtım

 İl trafik kodu 30 olan Hakkari, Türkiye'nin güneydoğu köşesinde yer alır. Dört tarafı da dağlarla çevrili olan bölge, tarihte pek çok farklı devlete ev sahipliği yapmıştır. Van, Şırnak, İran ve Irak ile sınır komşusu olan şehirde karasal iklim tüm sene boyunca etkisini gösterir. Kışların soğuk, sert ve karlı geçtiği çevrede yaz aylarıysa sıcak ve kurudur. Karayolu ile bölgeye gitmek isteyenlerin ilk durağı Van'dır. Şehirde otobüs terminali olmaması sebebiyle aktarmalı yolculuk gerçekleştirilebilir.

3 ilçesi bulunan Hakkari, coğrafi yapısı ve doğal güzelliğiyle bölgenin en dikkat çekici adresi olarak gösterilebilir. Denizden yüksekliği 1.500 metre olan şehirde, alanın yarısı ormanlık ve diğer yarısı da tarıma elverişsiz alandır. Bölgede en sık rastlanan ağaç türü meşedir. Verimsiz topraklara rağmen bölgenin flora açısından çeşitliliği çok yüksektir. Yükseltiler ve eğim açısından zengin olan bölgede ortaya çıkan esinti, pek çok endemik türün ortaya çıkmasının ana sebebi olarak gösterilebilir. Yer şekillerinin getirdiği avantaj bölgede özellikle av hayvanı çeşitliliğinin de fazla olmasını sağlar. Başta Zap suyu olmak üzere bölgeden geçen diğer akarsularda da yetişen alabalık ve kırmızı benekli alabalık ve sazan bölgeye zenginlik katmaktadır.

Ekonomik faaliyetler düşünüldüğü zaman hayvancılığın gelişmiş olduğu söylenebilir. 2009 yılından itibaren bölgedeki arıcılık faaliyetleri de yapılan yatırımlarla birlikte büyümeye başlamıştır. Hizmet sektöründe yaşanan artış tarımın hemen hemen bitmiş olduğunun da göstergesidir. Yeraltı kaynakları açısından son derece zayıf olan bölgeden sadece krom ve titanyum çıkarılır.

Hakkari Hava Durumu
Az Bulutlu
Az Bulutlu 33 oC En Düşük Sıcaklık: 19°C En yüksek Nem: 58% En düşük Nem: 19% Rüzgar hızı: 11 km/s
Hakkari Namaz Vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
04:26 05:48 12:15 15:46 18:32 19:48

Hakkari Otobüs Bileti

Varışı Hakkari Otobüs Biletleri
Nereden? Kalkış Yolculuk Süresi Otobüs Detayı Firma Fiyat
Van 07.08.2020 19:00 00:01 HS1, SPRINTER 15 ÖN TEKLİ ,1+1 Hakkari Seyahat 60 TL Bilet Al
Van 07.08.2020 19:00 00:01 HAK, 1+1 ,2+1 Vangölü Hakkari Turizm 60 TL Bilet Al
Van 07.08.2020 18:00 00:01 HS1, SPRINTER 15 ÖN TEKLİ ,1+1 Hakkari Seyahat 60 TL Bilet Al
Van 07.08.2020 18:00 00:01 HAK, 1+1 ,2+1 Vangölü Hakkari Turizm 60 TL Bilet Al
Van 07.08.2020 17:00 00:01 HAK, 1+1 ,2+1 Vangölü Hakkari Turizm 60 TL Bilet Al
Van 07.08.2020 17:00 00:01 HS1, SPRINTER 15 ÖN TEKLİ ,1+1 Hakkari Seyahat 60 TL Bilet Al
Van 07.08.2020 16:00 00:01 HAK, 1+1 ,2+1 Vangölü Hakkari Turizm 60 TL Bilet Al
Van 07.08.2020 16:00 00:01 HS1, SPRINTER 15 ÖN TEKLİ ,1+1 Hakkari Seyahat 60 TL Bilet Al
Kalkışı Hakkari Otobüs Biletleri
Nereye? Kalkış Yolculuk Süresi Otobüs Detayı Firma Fiyat

Hakkari Otobüs Firmaları

Hakkari Tarihi, Kültürel ve Gezilecek Yerler

Meydan Medresesi

Hakkari merkezde Biçer mahallesinde bulunan medrese Vakıflar genel müdürlüğü tarafından 1984 yılında onarılmış ve halen  zamana meydan okumaktadır. Medresenin giriş kapısında bulunan kitabeye göre ilk inşasının 1700-1701 yıllarında yapıldığı anlaşılmaktadır. Dikdörtgen planlı yapılan medrese, avlulu ve iki katlıdır. Gezmeye gidenler için farklı bir tarihi atmosfer sunmaktadır.

Cennet - Cehennem Vadisi

Şehir merkezine 20 km uzaklıkta bulunan vadi içerisinde akarsuyun olduğu Kırıkdağ vadisi bulunmaktadır. Vadinin üst kısmında yayla ve yayladan sonra "Cehennem" olarak nitelendirilen buzullar bulunmaktadır. Renkli çiçekleri ve dev buzulları bünyesinde barındıran vadi muhteşem bir görüntü sunmaktadır. Hakkari Cilo Dağı'nda bulunan bu buzullar doğal yapısı ile görenleri büyülemektedir.

Şemdilli Taş Köprüsü

Hakkari'nin Şemdilli ilçesi bulunan köprünün şehir merkezine uzaklığı 12 km. olup, Nehri Köyü'ne 4 km. uzaklıkta bulunan Şemdilli Deresi üzerine kurulan Taş Köprü tarihi yapılardan bir tanesidir. Köprünün yüksekliği 11 metre, uzunluğu 21 metre olup tek gözlü ve eğimli bir yola sahiptir.

Kelat Sarayı

Hakkari Şemdilli ilçesine 17 km. uzaklıkta bulunmaktadır. Büyük bölümü yıkılan sarayın iki kemer ve bir duvarı ayakta kalabilmiştir. Kalıntılara göre yapısının diktörtgen planlı ve üç katlı olduğu anlaşılmaktadır. Tarihi izler arayanlar için güzel gezme yerlerinden bir tanesidir.

Gevarok Kaya Resimleri

Eski bir yerleşim yeri olan Hakkari'de önemli tarihi eserler bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi Cilo Sat dağlarında bulunan Gevarok vadisinde keşfedilen kaya resimleridir. İnşasının 5000 yıldan daha eskiye dayandığı düşünülmektedir. Bu bölge mağara turizmi açısından önem arz etmektedir.

Urartu Kaya Mezarlığı

Geçmişin yeni keşiflerinden bir tanesidir. Hakkari - Van karayolu üzerinde bulunan Kaya Mezarlarının ilk keşfi 2013 yılında yapılmıştır. Urartular döneminden kaldığı düşünülen kaya mezarları 35 metre yüksekliktedir. Farklı yapısı ve tarihi dokusu ile dikkat çeken eserlerden bir tanesidir.

Bay Kalesi

Hakkari merkeze 7 km uzaklıkta bulunan kale, kayalık ve yüksek bir tepede yer almaktadır. Mimari yapısı zamanla zarar görmüştür. Üzerinde bulunan kalıntılara göre horasan harcı ve moloz taşları görülmektedir. Kale etrafında bulunan seramik parçalar ve taş süslemeler daha önce yerleşim yeri olarak kullanıldığını göstermektedir. Yapılan çalışmalara göre yerleşim zamanının Orta Çağ sonlarına dayandığı düşünülmektedir.

Seyithan Gölü

Seyithan Gölü Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde bulunmaktadır. Hakkari şehir merkezine uzaklığı 18 km'dir. Cilo Dağı zirvesinde bulunan göl son dönemlerde dağcılık ve kayak sporuna uygunluğu nedeniyle doğa sporu tutkunlarının tercih sebebidir. Bölgede yapılan bir diğer aktivite ise kara avcılığıdır. Bölgenin muhteşem dağ manzarası görülmeye değer bir görsellik oluşturmaktadır.

Hakkari Tarihçe

Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesinde bulunan Hakkâri vilayetinin tarihi oldukça eski dönemlere kadar dayanmaktadır. Bölge üzerinde yapılan arkeolojik araştırmalarda bulunan mağara resimleri ve eşyalar Hakkâri’nin tarihinin oldukça eski olduğunu göstermektedir. Bu bulgular bölgenin daha öncesinde Sümerler, Asuriler, Medler ve Babillilere ev sahipliği yaptığını göstermektedir.

Bölgede tespit edilebilen en eski insanlık kalıntılarının tarihi ise Milattan Önce 100.000 yılına dayanmaktadır. Hakkari’nin ismini nereden aldığı kesin olarak bilinmese de bölgenin ismine dair ilk kayıtlara ünlü Arap tarihçisi olan Bin Havsal’ın kitaplarında ve notlarında rastlanmaktadır. Bu notlarda ve kitaplarda bölgenin isminden Her-kariyan olarak bahsedilmektedir. Bölgenin birçok bölümünün ismi de bu notlarda yer alır.

Hakkâri’de yaşayan pek çok farklı kavim ve kültürün yaşamını sürdürmüş olduğunu yazılı pek çok metinden görebilmek mümkündür. Bu yazılı kaynaklara göre Hakkâri’nin ilk yerleşimcileri arasında yer alan Urartular yaklaşık olarak Milattan Önce 2000 yıllarında bu bölgede yaşamışlardır. Urartulardan sonra bölge üzerinde yaşamaya Medler ardından ise Persler başlamıştır.

Uzun süre boyunca bölgede egemenliğini koruyan Persler, Büyük İskender’in bölgeyi fethetmesinin ardından yıkılmış ve Hakkari’de Atropaten Prensliği dönemi başlamıştır. İskender’in ölümünün ardından komutanlarından birisi tarafından kurulan yeni Selökidler dönemi başlamış ardından bölgede sırası ile Tigran, Roma, Arsaklılar ve Sasanlılar hüküm sürmüşlerdir. Bu kavimler ve devletlerden sonra bölge İslam Uygarlıkları dönemi ile tanışmış ve günümüze kadar geniş bir kavimler topluluğuna ev sahipliği yapmıştır.

Hakkari İklim ve Bitki Örtüsü

Doğu Anadolu Bölgesindeki Hakkâri bölümünde yer alan Hakkâri ili, doğu taraftan Türkiye ile İran, güney taraftan ise Türkiye ile Irak arasındaki sınır çizgisini çevrelemiştir. Bu kentin iklim özelliklerine bakıldığı zaman, Doğu Anadolu Bölgesinin şiddetli karasal iklim özelliklerinin tamamının yansımış olduğu görülmektedir.

Hakkâri’nin doğusu ile kuzeydoğu taraflarında gidildiği zaman bu karasal iklimin şiddetinin arttığı görülse de, güneydoğu tarafına gidildiği zaman bu etkinin azaldığı görülmektedir. Yükselti oranı çok olan Hakkâri’nin denizden uzak olması ve yaz ile kış dönemlerinde farklı hava kütlelerinin etkisi altında kalması nedeni ile kış mevsimleri çok uzun, kar yağışlı ve şiddetli geçmekte iken yaz mevsimi çok sıcak ve çok kısa geçmektedir.

Hakkâri’nin enlemi, bakısı ve topografya şartlarının etkisi ile kısa mesafelerde iklimde değişiklikler görülmüş ve yükseltinin etkisi ile yerel iklimin tiplerinde de farklılıklar ortaya çıkmıştır. Ortalama sıcaklığın 10 derece olduğu Hakkâri’de en düşük sıcaklık – 4,9 derece olup en fazla yağışı Nisan, en az yağışı ise Ağustos ayında almaktadır.

Bitki örtüsü açısından zayıf olan Hakkâri’de gür bir alan yok olmasına karşın, dağların kuzey – güney yönlerinde bazı kısımlarda funda, orman ve çalılıklar görülmektedir. Doğal bitki örtüsü az olsa da, sürekli kar altında olan yerlere göre doğal ormanların içerisinde yer almaktadır. Derin vadilerdeki dağların yüksek kısımlarında ağaçlıklar görülürken, dik olan yamaçlarda bitki örtüsü daha da gerilemiş duruma gelmektedir.

Hakkari Coğrafya

Türkiye’deki toprakların 1 / 5’ini kaplayan Hakkâri, Doğu Anadolu Bölgesinin kentlerinden biridir ve Türkiye’nin güneydoğu ucunu oluşturmaktadır. Şemdinli, Çukurca ve Yüksekova ilçelerine sahip olan Hakkâri’de 4 belde, 377 mezra ve 136 köy bulunmaktadır. Doğu taraftaki Türkiye – İran sınırını çevreleyen Hakkâri, güney taraftan ise Türkiye – ırak sınırını çevrelemektedir.

Hakkâri ili 42 – 10 ile 44 – 50 doğu boylamları ve 36 – 57 ile 37 – 48 kuzey enlemlerinde yer almakta olup 7228 kilometrekare yüzölçümü ile Türkiye’nin % 0,92’lik kısmını oluşturmaktadır. Genel olarak yüksek dağlar ile çevrili olan Hakkâri’nin deniz olan yüksekliği 1720 metredir. Birçok küçük ya da büyük dağların bulunduğu Hakkâri’de en yüksek dağ, 4168 metre yükseklik ile Cilo Dağıdır.

Dağların ardından en çok görülen yeryüzü şekli, % 10,3’lük oran ile platolardır ve platolardan sonra % 2,1’lik orana sahip olan ovalar, akarsu boyları ile dağlık kütlelerin arasında görülmektedir. Dağlık alanlardan oluşan ve denize uzak olan Hakkâri kentinde yoğun olarak karasal iklimin etkileri görülmektedir.

Dağlık ve engebeli yapının etkisi ile kentteki akarsularsan Zap suyu haricindekilerin boyları kısadır ve bu nedenle de az su taşımaktadır. Kentteki en büyük akarsu Zap suyudur ve bu akarsudaki sular Dicle nehrine taşınmaktadır. Doğudan batıya doğru kentteki bitki örtüsü de değişmekle beraber, genelde antropojen step olduğu görülmektedir. Kentte doğal olarak yetişen türler içerisinde huş, meşe, ardıç bulunmaktadır.

Hakkari Turizm

Hakkâri, yüksek rakımlara sahip dağları, buzul dorukları ve gölleri, yüksek şelaleleri, derin vadileri, Türkiye’nin en zengin çiçek ve bitki örtüsü ile kaplanmış Alpin çayırları ve serin yaylaları ile Türkiye’nin turizm açısından zengin kaynaklara sahip şehirlerinden birisidir.

Bölge üzerinde dağcılık, avcılık, doğa yürüyüşleri ve gezileri, kış sporları, rafting ve trekking başta olmak üzere geniş bir yelpazeye sahip turizm olanakları bulunmaktadır. Milattan önce 7000 yılına kadar dayanan geniş tarih ve kültür izlerini barındıran Hakkâri, arkeolojik ve kültürel turizm açısından da büyük bir öneme sahiptir. Bugüne kadar ulaşım imkanlarının bulunmaması, güvenlik sorunları ve altyapı yetersizlikleri nedeniyle gün yüzüne çıkamamış olan bölge günümüzde bu sorunların aşılması ile tüm bakir kaynaklarını turizme sunmuştur.

Hakkâri doğal değerlerin büyük öneme sahip olduğu bir şehirdir. Bu nedenle bölge üzerinde doğa turizmi oldukça yaygındır. Bölgede doğa turizmi: yayla turizmi ve dağ turizmi olarak iki farklı kategoride değerlendirilir. Yayla turizmi açısından Hakkari’de en önemli yerlerden birisi Berçelan yaylası ve çevresidir. Bu bölge ve çevresini kapsayan alan dağcılık, doğa yürüyüşleri, kayak ve fotoğrafçılık gibi birçok dalda büyük imkanlara ev sahipliği yapmaktadır.

Buna ilave olarak Hakkâri’nin genel coğrafi yapısından dolayı yüksek rakımlara sahip olan dağlar da büyük bir turizm kaynağıdır. Bölge üzerinde kayak, dağcılık ve dağ yürüyüşleri gibi faaliyetleri mümkün kılan bu dağların Hakkâri turizmine katkısı oldukça fazladır.

Hakkari Nasıl Gidilir?

Hakkâri, Doğu Anadolu Bölgesinde bulunan doğusunda İran ve güneyinde Irak ile komşu sınırları bulunan, batısında Şırnak, kuzeyinde ise Van ile sınırlarını paylaşan bir şehirdir. Hakkâri’ye yanında bulunan İran’dan Hakkâri Yüksekova’da yer alan Esendere sınır kapısından ulaşmak mümkündür. Bunun haricinde Türkiye içerisinde yer alan şehirlerden Hakkâri’ye ulaşmak için tercih edilebilecek çeşitli ulaşım yolları vardır.

Hakkâri üzerine yapılacak seyahatlerde en çok tercih edilen seçenek havayoludur. Hakkâri’nin Yüksekova ilçesinde bulunan ve 2015 senesinin mayıs ayından beri aktif olarak seferlerin düzenlendiği Selahattin Eyyubi Havaalanı ile tüm Türkiye’den uçak seferleri ile Hakkâri’ye gidebilmek mümkündür. Haftanın her günü sabah saat 07.00 ile akşam saat 18.00 arası havaalanından Hakkâri Merkeze yapılan otobüs seferleri ile Selahattin Eyyubi Havaalanından Hakkâri’nin merkezine yaklaşık elli dakika da ulaşabilmek mümkündür.

Türkiye’nin tüm şehirlerinden Hakkâri’ye yolculuk yapabilmenin diğer yolları ise şehirlerarası toplu taşıma ve özel araçla karayolu ulaşımıdır. Günümüzde şehirlerarası toplu taşıma araçlarının yalnızca birkaç tanesi Hakkâri içerisinde seyahat düzenlemektedir. Fakat Van ve Şırnak üzerine düzenlenen otobüs seferlerini kullanarak Hakkâri’ye ulaşmak mümkündür.

Van üzerinden yapılan seyahatlerde Van’dan otobüs firmaları tarafından kaldırılan özel servis araçları sabah saat 07.00 ile akşam saat 18.00 arasında yaklaşık üç saatte, Şırnak üzerinden yapılan seyahatlerde Şırnak’tan otobüs firmaları tarafından kaldırılan özel servis araçları ile yaklaşık dört ila beş saat aralığında Hakkâri merkezine ulaşmak mümkündür.

Hakkari Ekonomi

Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesinde yer alan Hakkâri, en az gelişmiş şehirlerden biridir ve aktif nüfusun % 90’lık kısmı tarım, ormancılık ve hayvancılık ile uğraşmaktadır. Hakkâri’nin yeryüzü şekilleri ve coğrafi yapısı nedeni ile başka illere göç yaşandığı için nüfus çok azdır. Ova ile vadiler kentin % 2’ini oluşturmakta olup, bu alanlar verimli olsa da arazilerin engebeli ve iklimin çok fazla sert olması nedeni ile tarla tarımı yalnızca Yüksekova ilçesindeki Gevaş ovasında yapılmaktadır.

Uğraşılmış olsa Hakkâri’de birçok farklı ürün yetişebilmektedir. Özellikle buğday, darı, arpa, çavdar, mısır, pirinç, fasulye, nohut, mercimek, soğan, tütün ve patates çok sık yetiştirilmektedir. Bununla beraber sebze ve meyve tarımı da yapılmakta olup domates, lahana, marul, kabak, salatalık, patlıcan, biber, taze fasulye, sarımsak gibi sebzeler yetiştirilmektedir.

Hakkâri’de ekonominin temeli hayvancılığa dayanmaktadır. Çayır alanları, yaylaları, meraları ve suyu bol olan Hakkâri’de hayvan potansiyeli beklentilerin altında kalmaktadır. Arıcılığın gelişmiş olduğu kentte keçi, koyun ve sığır besiciliği yapılmaktadır. Hakkâri’de ormanlık alan 200 bin hektarın üzerindedir ve fundalık alanı ise 30 bin hektar civarındadır.

Maden açısından fakir olan Hakkâri’de çıkarılmakta olan tek maden türü kömür olup, diğer madenlerden kurşun, petrol, krom, linyit ve kükürt için arama ruhsatı verilmiş olsa da bu madenler hala bulunamamıştır. Sanayi açısından da en az gelişmiş olan kentlerden biri Hakkâri’dir. Bunun dışında ulaşım sorunu da halen çözülememiştir.

Hakkari Araç Kiralama

Sümbül Oto Kiralama

Pehlivan Mahallesi, Çölemerk Cd. No:8, 30000 Hakkâri Merkez/Hakkari, Türkiye

Avis
(0438) 222 22 22
Halife Derviş Mahallesi, Seyhan Cd. No:2, 30000 merkez/Hakkâri Merkez/Hakkari, Türkiye

Ceylan Otomotiv

Cumhuriyet Mahallesi, 30330 Yüksekova/Hakkari, Türkiye

Sümbül Oto Kiralama

Pehlivan Mahallesi, Çölemerk Cd. No:8, 30000 Hakkâri Merkez/Hakkari, Türkiye

Avis
(0438) 222 22 22
Halife Derviş Mahallesi, Seyhan Cd. No:2, 30000 merkez/Hakkâri Merkez/Hakkari, Türkiye

Ceylan Otomotiv

Cumhuriyet Mahallesi, 30330 Yüksekova/Hakkari, Türkiye

Hakkari Oteller

Hotel Sibar
(0438) 211 25 05
Hakkâri, Bulak Mahallesi, 30000 Hakkâri Merkez/Hakkari, Türkiye

Hakkari Öğretmenevi
(0438) 211 83 13
Bulak Mahallesi, Cumhuriyet Cd. No:37, 30000 Hakkâri Merkez/Hakkari, Türkiye

Hakkari Pansiyon Emka Pansiyonu
(0438) 211 08 18
Gazi Mah. Bulvar Cad. Erdoğan Apt. Kat:5-6 Hakkari/merkez, Gazi Mahallesi, 30000 Hakkâri Merkez/Hakkari, Türkiye

Hakkari Polis Evi

Bulak Mahallesi, İstiklall Cd. No:40, 30000 Hakkâri Merkez/Hakkari, Türkiye

Hotel Grand Yılmaz
(0438) 351 00 05
Cengiz Topel Cadesi Üzeri No:147/a Yüksekova, Yeşildere Mahallesi, 30300 Yüksekova/Hakkari, Türkiye

Hotel Oslo
(0438) 351 84 21
İpek Mahallesi, Nedim Zeydan Cd No:63, 30330 Yüksekova/Hakkari, Türkiye

Ufuk Zafer Otel
(0438) 351 51 61
Güngör Mahallesi, 30300 Yüksekova/Hakkari, Türkiye

Ova Otel

Güngör Mahallesi, 30330 Yüksekova/Hakkari, Türkiye

Beytüşşebap Öğretmenevi
(0486) 311 28 37
Elki Mahallesi, 73800 Beytüşşebap/Şırnak, Türkiye

Şenler Otel
(0438) 211 38 08
Gazi Mh., Bulak Mahallesi, Bulvar Cd No:38, 30000 Hakkâri Merkez/Hakkari, Türkiye

İl Özel İdare Lojmanı

Bulak Mahallesi, Derviş Eren Cd., 30000 Hakkâri Merkez/Hakkari, Türkiye

Polis Lojmanları

Gazi Mahallesi, 1102. Sk., 30000 Hakkâri Merkez/Hakkari, Türkiye

Şenler Otel

Gazi Mahallesi, Çölemerk Cd., 30000 Hakkâri Merkez/Hakkari, Türkiye

Polis Lojmanları

Bulak Mahallesi, Konak Cd., 30000 Hakkâri Merkez/Hakkari, Türkiye

Star Otel

Bulak Mahallesi, 1009. Sk. No:8, 30000 Hakkâri Merkez/Hakkari, Türkiye

Ümit Otel
(0438) 211 24 68
Bulak Mahallesi, 1009. Sk. No:2, 30000 Hakkâri Merkez/Hakkari, Türkiye

Hakkari Öğretmen Evi Ek Hizmet Binası

Pehlivan Mahallesi, Gençlik Cd. No:35, 30000 Hakkâri Merkez/Hakkari, Türkiye

Hakkari Lisesi Pansiyonu

Biçer Mahallesi, Bahadırlar Cd. No:28, 30000 Hakkâri Merkez/Hakkari, Türkiye

Sümbül Yurdu

Medrese Mahallesi, Sevgi Cd. No:7, 30000 Hakkâri Merkez/Hakkari, Türkiye

Kredi Yurtlar Kurumu Yüksek Okulu Yurdu

Merzan Mahallesi, Merzan Cd. No:45, 30000 Hakkâri Merkez/Hakkari, Türkiye

Hotel Sibar
(0438) 211 25 05
Hakkâri, Bulak Mahallesi, 30000 Hakkâri Merkez/Hakkari, Türkiye

Hakkari Öğretmenevi
(0438) 211 83 13
Bulak Mahallesi, Cumhuriyet Cd. No:37, 30000 Hakkâri Merkez/Hakkari, Türkiye

Hakkari Pansiyon Emka Pansiyonu
(0438) 211 08 18
Gazi Mah. Bulvar Cad. Erdoğan Apt. Kat:5-6 Hakkari/merkez, Gazi Mahallesi, 30000 Hakkâri Merkez/Hakkari, Türkiye

Hakkari Polis Evi

Bulak Mahallesi, İstiklall Cd. No:40, 30000 Hakkâri Merkez/Hakkari, Türkiye

Hotel Grand Yılmaz
(0438) 351 00 05
Cengiz Topel Cadesi Üzeri No:147/a Yüksekova, Yeşildere Mahallesi, 30300 Yüksekova/Hakkari, Türkiye

Hotel Oslo
(0438) 351 84 21
İpek Mahallesi, Nedim Zeydan Cd No:63, 30330 Yüksekova/Hakkari, Türkiye

Ufuk Zafer Otel
(0438) 351 51 61
Güngör Mahallesi, 30300 Yüksekova/Hakkari, Türkiye

Ova Otel

Güngör Mahallesi, 30330 Yüksekova/Hakkari, Türkiye

Beytüşşebap Öğretmenevi
(0486) 311 28 37
Elki Mahallesi, 73800 Beytüşşebap/Şırnak, Türkiye

Şenler Otel
(0438) 211 38 08
Gazi Mh., Bulak Mahallesi, Bulvar Cd No:38, 30000 Hakkâri Merkez/Hakkari, Türkiye

İl Özel İdare Lojmanı

Bulak Mahallesi, Derviş Eren Cd., 30000 Hakkâri Merkez/Hakkari, Türkiye

Polis Lojmanları

Gazi Mahallesi, 1102. Sk., 30000 Hakkâri Merkez/Hakkari, Türkiye

Şenler Otel

Gazi Mahallesi, Çölemerk Cd., 30000 Hakkâri Merkez/Hakkari, Türkiye

Polis Lojmanları

Bulak Mahallesi, Konak Cd., 30000 Hakkâri Merkez/Hakkari, Türkiye

Star Otel

Bulak Mahallesi, 1009. Sk. No:8, 30000 Hakkâri Merkez/Hakkari, Türkiye

Ümit Otel
(0438) 211 24 68
Bulak Mahallesi, 1009. Sk. No:2, 30000 Hakkâri Merkez/Hakkari, Türkiye

Hakkari Öğretmen Evi Ek Hizmet Binası

Pehlivan Mahallesi, Gençlik Cd. No:35, 30000 Hakkâri Merkez/Hakkari, Türkiye

Hakkari Lisesi Pansiyonu

Biçer Mahallesi, Bahadırlar Cd. No:28, 30000 Hakkâri Merkez/Hakkari, Türkiye

Sümbül Yurdu

Medrese Mahallesi, Sevgi Cd. No:7, 30000 Hakkâri Merkez/Hakkari, Türkiye

Kredi Yurtlar Kurumu Yüksek Okulu Yurdu

Merzan Mahallesi, Merzan Cd. No:45, 30000 Hakkâri Merkez/Hakkari, Türkiye

Hakkari Müzeler

Akçalı Travertenleri

Dereiçi Mahallesi, 65600 Başkale/Van, Türkiye

گوندێ سەرنی

Sernê, Irak

Yuksekova Jandarma Nizamiyesi
(0438) 351 25 29
ilce jandarma, İpek Mahallesi, 30300 Yüksekova/Hakkari, Türkiye

Akçalı Travertenleri

Dereiçi Mahallesi, 65600 Başkale/Van, Türkiye

گوندێ سەرنی

Sernê, Irak

Yuksekova Jandarma Nizamiyesi
(0438) 351 25 29
ilce jandarma, İpek Mahallesi, 30300 Yüksekova/Hakkari, Türkiye

Hakkari Seyahat Acentesi

Türk Hava Yolları
(0438) 211 52 57
Bulak Mahallesi, Bulvar Cad. No:2, 30000 Hakkâri Merkez/Hakkari, Türkiye

Gever Turizm

Yeni Mahallesi, 30300 Yüksekova/Hakkari, Türkiye

Star Hakkari Turizm
(0438) 211 67 34
İstiklal Caddesi Anıt Karşısı No:1, Bulak Mahallesi, 30000 Hakkâri Merkez/Hakkari, Türkiye

Best Vantur

Bulak Mahallesi, İstiklall Cd. No:5, 30000 Hakkâri Merkez/Hakkari, Türkiye

Kamil Koç
(0438) 211 00 63
Bulak Mahallesi, İstiklall Cd. No:8, 30000 Hakkâri Merkez/Hakkari, Türkiye

Vangölü Seyahat Turizm

Bulak Mahallesi, İstiklall Cd. No:10, 30000 Hakkâri Merkez/Hakkari, Türkiye

Hakkari Yüksekova Otobüsleri
(0438) 351 41 21
Yeni Mahallesi, 30300 Yüksekova/Hakkari, Türkiye

Stıgıa Turızm
(0438) 351 38 05
İpek Mahallesi, 30300 Yüksekova/Hakkari, Türkiye

Nda Turizm

Yeni Mahallesi, Hayattin Kesici Cd., 30300 Yüksekova/Hakkari, Türkiye

Thy

Yeni Mahallesi, 30400 Yüksekova/Hakkari, Türkiye

Türk Hava Yolları
(0438) 211 52 57
Bulak Mahallesi, Bulvar Cad. No:2, 30000 Hakkâri Merkez/Hakkari, Türkiye

Gever Turizm

Yeni Mahallesi, 30300 Yüksekova/Hakkari, Türkiye

Star Hakkari Turizm
(0438) 211 67 34
İstiklal Caddesi Anıt Karşısı No:1, Bulak Mahallesi, 30000 Hakkâri Merkez/Hakkari, Türkiye

Best Vantur

Bulak Mahallesi, İstiklall Cd. No:5, 30000 Hakkâri Merkez/Hakkari, Türkiye

Kamil Koç
(0438) 211 00 63
Bulak Mahallesi, İstiklall Cd. No:8, 30000 Hakkâri Merkez/Hakkari, Türkiye

Vangölü Seyahat Turizm

Bulak Mahallesi, İstiklall Cd. No:10, 30000 Hakkâri Merkez/Hakkari, Türkiye

Hakkari Yüksekova Otobüsleri
(0438) 351 41 21
Yeni Mahallesi, 30300 Yüksekova/Hakkari, Türkiye

Stıgıa Turızm
(0438) 351 38 05
İpek Mahallesi, 30300 Yüksekova/Hakkari, Türkiye

Nda Turizm

Yeni Mahallesi, Hayattin Kesici Cd., 30300 Yüksekova/Hakkari, Türkiye

Thy

Yeni Mahallesi, 30400 Yüksekova/Hakkari, Türkiye

Hakkari Yeme - İçme Yerleri

Haşimoğlu Taş Ekmek

Keklikpınar Mahallesi, Hakkari-Van Blv. No:194, 30000 Hakkâri Merkez/Hakkari, Türkiye

Öz Simit Sarayı
(0438) 211 61 60
Bulak Mahallesi, Gazi Sk. No:1, 30000 Hakkâri Merkez/Hakkari, Türkiye

Lezzet Döner

Bulak Mahallesi, İstiklall Cd. No:6, 30000 Hakkâri Merkez/Hakkari, Türkiye

Maximus Pizza
(0438) 212 00 11
Bulak Mahallesi, İstiklall Cd. No:18, 30000 Merkez/Hakkâri Merkez/Hakkari, Türkiye

Hakkari Sofrası
(0438) 211 24 24
Bulak Mah. Altay Cad. Ptt Kargo Yanı Boyner aprt zemin kat Merkez/, Bulak Mahallesi, 30000 Hakkâri Merkez/Hakkari, Türkiye

Emir Sultan Parkı Hakkari Evi Kahvaltı Dünyası
(0438) 211 69 11
Bulak Mahallesi, Şht. Mehmet Ceyhan Cd. No:14, 30000 Hakkâri Merkez/Hakkari, Türkiye

Hotel Oslo
(0438) 351 84 21
İpek Mahallesi, Nedim Zeydan Cd No:63, 30330 Yüksekova/Hakkari, Türkiye

Adana Kebapçısı
(0438) 351 54 54
Yeni Mahallesi, Hayattin Kesici Cd., 30300 Yüksekova/Hakkari, Türkiye

Lahmacun Dünyası
0544 505 06 18
Nedim Zeydan Cd., Yeşildere Mahallesi, 30300 Yüksekova/Hakkari, Türkiye

Oses Çiğköfte
0553 399 82 53
Güngör Mah. Cengiz Topel Cad. Düzce Pasajı, Yeşildere Mahallesi, No: 7, 30330 Yüksekova/Hakkari, Türkiye

Elif Yöresel Kahvaltı Salonu
(0438) 211 16 16
Gazi Mahallesi, Çölemerk Caddesi, Şenler Oteli Altı, No:1, 30000, Gazi Mahallesi, 30000 Hakkâri Merkez/Hakkari, Türkiye

Hürmet Lokantası

Gazi Mahallesi, 1102. Sk. No:1, 30000 Hakkâri Merkez/Hakkari, Türkiye

Altın Kaşık Çorba Salonu

Gazi Mahallesi, Çölemerk Cd. No:2, 30000 Hakkâri Merkez/Hakkari, Türkiye

Rüya Pastanesi

Gazi Mahallesi, Bulvar Cd. No:37, 30000 Hakkâri Merkez/Hakkari, Türkiye

Çiğköfteci Sait
0507 376 00 95
Pehlivan Mahallesi, Çölemerk Cd. No:1, 30000 Hakkâri Merkez/Hakkari, Türkiye

Sefa Et Lokantası
0539 685 15 57
Pehlivan Mahallesi, Çölemerk Cd. No:1, 30000 Hakkâri Merkez/Hakkari, Türkiye

Hakkari Damak Tatlıcı

Pehlivan Mahallesi, Bulvar Cd., 30000 Hakkâri Merkez/Hakkari, Türkiye

Öz Simit Sarayı
(0438) 211 61 60
Öz Simit Sarayi Pehlivan Mahallesi Bulvar Caddesi Kaya Plaza İs Hani No:33 Hakkari/ Merkez, Pehlivan Mahallesi, 30000 Hakkâri Merkez/Hakkari, Türkiye

Özdamak Ocakbaşı Et Ve Balık Lokantası
(0438) 211 88 30
Bulvar Caddesi Ertunç İş Hanı Kat:2, Bulak Mahallesi, 30000 Hakkâri Merkez/Hakkari, Türkiye

Bulgurr King
(0438) 211 01 11
çölemerik caddesi belediye dükkanları, no:44, Gazi Mahallesi, 30000 Hakkâri Merkez/Hakkari, Türkiye

Haşimoğlu Taş Ekmek

Keklikpınar Mahallesi, Hakkari-Van Blv. No:194, 30000 Hakkâri Merkez/Hakkari, Türkiye

Öz Simit Sarayı
(0438) 211 61 60
Bulak Mahallesi, Gazi Sk. No:1, 30000 Hakkâri Merkez/Hakkari, Türkiye

Lezzet Döner

Bulak Mahallesi, İstiklall Cd. No:6, 30000 Hakkâri Merkez/Hakkari, Türkiye

Maximus Pizza
(0438) 212 00 11
Bulak Mahallesi, İstiklall Cd. No:18, 30000 Merkez/Hakkâri Merkez/Hakkari, Türkiye

Hakkari Sofrası
(0438) 211 24 24
Bulak Mah. Altay Cad. Ptt Kargo Yanı Boyner aprt zemin kat Merkez/, Bulak Mahallesi, 30000 Hakkâri Merkez/Hakkari, Türkiye

Emir Sultan Parkı Hakkari Evi Kahvaltı Dünyası
(0438) 211 69 11
Bulak Mahallesi, Şht. Mehmet Ceyhan Cd. No:14, 30000 Hakkâri Merkez/Hakkari, Türkiye

Hotel Oslo
(0438) 351 84 21
İpek Mahallesi, Nedim Zeydan Cd No:63, 30330 Yüksekova/Hakkari, Türkiye

Adana Kebapçısı
(0438) 351 54 54
Yeni Mahallesi, Hayattin Kesici Cd., 30300 Yüksekova/Hakkari, Türkiye

Lahmacun Dünyası
0544 505 06 18
Nedim Zeydan Cd., Yeşildere Mahallesi, 30300 Yüksekova/Hakkari, Türkiye

Oses Çiğköfte
0553 399 82 53
Güngör Mah. Cengiz Topel Cad. Düzce Pasajı, Yeşildere Mahallesi, No: 7, 30330 Yüksekova/Hakkari, Türkiye

Elif Yöresel Kahvaltı Salonu
(0438) 211 16 16
Gazi Mahallesi, Çölemerk Caddesi, Şenler Oteli Altı, No:1, 30000, Gazi Mahallesi, 30000 Hakkâri Merkez/Hakkari, Türkiye

Hürmet Lokantası

Gazi Mahallesi, 1102. Sk. No:1, 30000 Hakkâri Merkez/Hakkari, Türkiye

Altın Kaşık Çorba Salonu

Gazi Mahallesi, Çölemerk Cd. No:2, 30000 Hakkâri Merkez/Hakkari, Türkiye

Rüya Pastanesi

Gazi Mahallesi, Bulvar Cd. No:37, 30000 Hakkâri Merkez/Hakkari, Türkiye

Çiğköfteci Sait
0507 376 00 95
Pehlivan Mahallesi, Çölemerk Cd. No:1, 30000 Hakkâri Merkez/Hakkari, Türkiye

Sefa Et Lokantası
0539 685 15 57
Pehlivan Mahallesi, Çölemerk Cd. No:1, 30000 Hakkâri Merkez/Hakkari, Türkiye

Hakkari Damak Tatlıcı

Pehlivan Mahallesi, Bulvar Cd., 30000 Hakkâri Merkez/Hakkari, Türkiye

Öz Simit Sarayı
(0438) 211 61 60
Öz Simit Sarayi Pehlivan Mahallesi Bulvar Caddesi Kaya Plaza İs Hani No:33 Hakkari/ Merkez, Pehlivan Mahallesi, 30000 Hakkâri Merkez/Hakkari, Türkiye

Özdamak Ocakbaşı Et Ve Balık Lokantası
(0438) 211 88 30
Bulvar Caddesi Ertunç İş Hanı Kat:2, Bulak Mahallesi, 30000 Hakkâri Merkez/Hakkari, Türkiye

Bulgurr King
(0438) 211 01 11
çölemerik caddesi belediye dükkanları, no:44, Gazi Mahallesi, 30000 Hakkâri Merkez/Hakkari, Türkiye