Kilis Genel Tanıtım

Asur, Babil, Hitit ve Paletler gibi pek çok medeniyetin yurt edindiği Kilis Geç Kalkolitik Çağa dayanan bir geçmişe sahiptir. Bu bilgi kent merkezine 5 km'lik bir mesafede bulunan Oylum Höyükte yapılan kazılar sonucu ortaya çıkarılan kalıntılardan elde edilmiştir.

Milattan Önce 1400'lü yılların başında şehir Halep Krallığının hakimiyetine girmiştir. Daha sonralarda ise Hattuşaş medeniyetine yurt olan Kilis Hitit Medeniyetine de ev sahipliği yapan kentlerden biridir. Aramiler, Makedonya Krallığı hatta Persler şehrin hakimiyetini en güçlü oldukları dönemlerde kontrolleri altına almıştır.

Roma imparatorluğu döneminde şehir Urmagiganti olarak adlandırılmıştır. Şehrin İslam medeniyeti ile karşılaşması ise Hz. Ömer dönemine denk gelmektedir. Bizans imparatorluğunun büyümeye başlaması ile birlikte şehir müslüman Araplar ile Hristiyan Bizans arasında sürekli olarak el değiştirdi.

Şehir Güneydoğu Anadolu bölgesinde bulunmakla birlikte Akdeniz ikliminin etkisi altında bulunuyor. Kış aylarının ılık geçmesi şehirde sebzeciliğin gelişmesine imkan tanıyor. Ekonomik faaliyetleri ise daha çok tarımsal ürünlere dayalıdır. Tarımda sulama faaliyetlerinin gelişmesi ile birlikte şehirde tarımsal verim ve tarımsal ürün çeşitliliği artış göstermektedir.

Şehir 1995 yılında çıkarılan bir kanun ile il özelliği kazanmadan önce Gaziantep'e bağlıydı. Köklü ve sağlam bir kültüre sahip olan şehir bu zamana dek farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış olmakla zengin bir kültür mirasına ve folklore sahiptir. Bu doğrultuda şehrin oldukça geniş ve lezzetli bir damak tadı da bulunuyor.

Kilis Hava Durumu
Sıcak
Sıcak 37 oC En Düşük Sıcaklık: 23°C En yüksek Nem: 78% En düşük Nem: 19% Rüzgar hızı: 16 km/s
Kilis Namaz Vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
04:54 06:15 12:41 16:13 18:58 20:13

Kilis Otobüs Bileti

Varışı Kilis Otobüs Biletleri
Nereden? Kalkış Yolculuk Süresi Otobüs Detayı Firma Fiyat
Esenler 11.08.2020 16:20 17:10 SUIT, 2+1 Metro Turizm 160 TL Bilet Al
İstanbul 11.08.2020 16:20 17:10 SUIT, 2+1 Metro Turizm 160 TL Bilet Al
İstanbul 11.08.2020 16:00 17:30 SUIT, 2+1 Metro Turizm 160 TL Bilet Al
Esenler 11.08.2020 16:00 17:30 SUIT, 2+1 Metro Turizm 160 TL Bilet Al
Bursa 11.08.2020 14:00 17:30 SUIT, 2+1 Metro Turizm 180 TL Bilet Al
Ankara 11.08.2020 05:00 13:00 CLASS, 2+2 Metro Turizm 150 TL Bilet Al
İstanbul 11.08.2020 00:20 16:40 CLASS, 2+2 Metro Turizm 160 TL Bilet Al
Esenler 11.08.2020 00:20 16:40 CLASS, 2+2 Metro Turizm 160 TL Bilet Al
Kalkışı Kilis Otobüs Biletleri
Nereye? Kalkış Yolculuk Süresi Otobüs Detayı Firma Fiyat

Kilis Otobüs Firmaları

Kilis Tarihi, Kültürel ve Gezilecek Yerler

Ravanda Kalesi

Ravanda Kalesi, Kilis merkeze 24 kilometre uzaklıkta yer alan Polateli ilçesine bağlı olan Belenözü Köyü sınırları içinde yer almaktadır. Afrin Çayı doğu kısmında geniş bir açıda yüksek bir koni tepe üzerinde yer alan kale, dağın sivri tepesinin oyulması ile inşa edilmiştir.

Salih Ağa Kasteli

Tabakhane mevkiinde bulunan Tabakhane Camii yakınlarında yer alan kasteli, 1855 senesinde Salih Ağa adındaki bir hayırsever inşa ettirmiştir. Kastel ana girişinde bir, yan girişlerinde ise ikişer adet giriş bölümü bulunmaktadır. Kastel oldukça gösterişli sivri kemerli ayaklar üstüne oturtulmuştur. Kastel önünde yer alan musluğun altı ise içinde taştan yapılan bir tekne ve birer maşrapalık bulundurmaktadır. Taştan yapılan yazıt çevresinde ise bitki ve zincirli desenlerle süslenen bir pano bulunmaktadır.

Eski Hamam

Meşhetlik Mahallesi Eski Hamam Sokağında yer alan hamam, Emir Canbolad tarafından yaptırılmıştır. Soğuk, sıcak, ılık gibi bölmeleri aynı doğrultuda olan hamamda soğukluk kısmı kesme sarı taşlardan, diğer bölümlerse sarı ve siyah renk taşlardan oluşmaktadır. Hamam girişinde bulunan taç kapı ise son derece dikkat çeken gösterişli bir kapıdır. Kapının taşları birçok özel taşla örülmüş ve üst kısmında sülüs karakterli yazılan yazıtlar, taştan yapılmış bir silme ve alınlık yer almaktadır.

Kilis Evi

Kilis’te bulunan bütün evler avluludur ve taş, kerpiç ve lef kullanılarak yapılmıştır. Yaşam avluya doğru dönük yaşandığından pencereler de avlu yönündedir. Dışarı kısma yani sokak tarafına açılan pencere sayısı oldukça azdır. Geleneksel Kilis evleri avlu, mutfak, odalar ve mağara kısımlarından meydana gelir. Genel olarak tek katlı olan kerpiç evler kırsalda, iki kata kadar çıkabilen taş konutlar ise eski şehir merkezinde yer almaktadır. Neşet Efendi Konağı ya da Kilis Müzesi, YOYAV(Yoksullara Yardım ve Eğitim Vakfı), Çok Amaçlı Toplum Merkezi (ÇOTAM) gibi yapılar Kilis Evi mimarisine uygun ve sürekli olarak gezilip görülebilecek mekânlardandır.

Neşet Efendi Konağı

Neşet Efendi Konağı, Mimarların Sultanı olarak tanınan Halep kökenli Hacı Ahmet Usta ve yardımcılarının inşa ettiği bir yapıdır. Hacı Ahmet Usta aynı zamanda Kilis Hükümet Konağını da yapmış olan kişidir. Neşet Efendi Konağı, bir adet bodrum ve iki kattan meydana gelmiştir. Birinci katta altı adet oda, banyo, mutfak, salon ve tuvalet gibi kısımlar bulunmaktadır. Konağın yapımında Kilis’te oldukça ünlü olan kesmelik taşlar kullanılmıştır. Kilis’teki ustalar tarafından işlenen bu taşlar, konağa yöresel bir görünüm kazandırmıştır. Binadaki mermerler ve fayanslar İtalya’dan gemiler ile Kilis’e getirtilmiştir. Merdivenler ise Gaziantep mermerlerinden yapılmıştır. Konağın yapımına 1925 senesinde başlanmış, 1927 senesinde ise tamamlanmıştır.

Paşa Hamamı

Tekke Mahallesinde, Sabah Pazarı bölgesinde yer alan Paşa Hamamının yapısı dikdörtgen şeklindedir. Sivri kemere sahip derin bir nişte yer alan kapı ise oldukça gösterişlidir. Kapının üzerindeki motifler Kilis Sancak Beyi olan Canbolad Bey tarafından yapılmıştır. Hamamın kuzeybatısında bulunan dehliz sonunda sivri kemerli bir kapıyla açılan iki halvetli ılıklı bölümü bulunmaktadır. Cam fanuslardangelmekte olan ışık ile aydınlanan kısımda iki adet su teknesi yer almaktadır. Tarihin izlerini barındıran bu özel hamam, turistlerin ilgisini çeken gezilip görülmesi gereken yerlerdendir.

Kilis Tarihçe

Akdeniz Bölgesi ile Güneydoğu Anadolu Bölgesinin geçiş alanında bulunan Kilis¸ Suriye ile sınırı olan kentlerimizden biridir. Milattan önce 1700 yıllarında Hitit Devletinin en önemli kentlerinden biri olarak tarihe geçen Kilis, Milattan önce 700 ve 500 yıllarında Med, Asu ve Pers imparatorluklarının yönetimi altında kalmış olup tarihi alanları ile o dönemlerden izler yansıtmaktadır.

Büyük İskender’in Persleri yıkması sonrasında, Roma İmparatorluğuna bağlanan Kilis, daha sonra bu imparatorluğun bölünmesi ile Milattan sonra 636 zamanına kadar Bizans Devletine bağlı bir kent olmuştur. Hz. Ömer ( SAV ) döneminde İslam topluluğuna katılmış olan Kilis, 639 yılında Roma’nın önemli bir alanı olan Ravanda Kalesi ile beraber savaş yapmaya gerek kalmadan alınmıştır.

1071 yılında düzenlenen Malazgirt Zaferinden sonra Selçuklu İmparatorluğuna bağlı olan Türk devleti kurulmuş ve 1084 yılında Kilis ile çevresine Türk beyleri yerleştirilmiştir. 1915 senesinde Osmanlı devleti yenilmiş olsa da, ilk olarak İngilizlerin ve sonrasında Fransızların istilalarına uğramış ancak 1921 yılında düşmanların işgalinden kurtarılmıştır.

İlk defa Asur tabletlerinde Ki – li – zi adında bir yer olarak söz edildiği için Kilis tarihinin Asur devleti dönemine kadar dayandığı anlaşılmaktadır. İlk zamanlarda ilçesindeki bir köye bağlı olan Kilis, hasret kaldığı il olma arzusuna 6 Haziran 1995 yılında kavuşarak, bu tarihten sonra Türkiye’nin önemli illerinden biri haline gelmiştir. Suriye ile sınır komşu olması, Kilis’e verilen önemin artmasını sağlamaktadır.

Kilis İklim ve Bitki Örtüsü

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bulunan Kilis, konumu nedeni ile Akdeniz bölgesinin de geçiş kuşağının üzerinde yer almaktadır. Ortalama yükseltisi çok fazla olmayan Kilis’te farklı yerlerde de yükselti değişiklikleri görülmemektedir. İklim olarak Akdeniz ikliminin genel karakterini yansıtan Kilis, yaz aylarında genelde tropikal, kış aylarında ise genellikle kutupsal hava kütleleri olmak üzere farklı hava kütlelerinin etkisinde kalmaktadır.

Tarihi devirlerden biri olan ve yaz dönemlerinde meydana gelen Eteziyen hava hareketinin etkisinde kalsa da, bu hava hareketi Akdeniz bölgesinden geçmesi ve bu esnada nem kazanarak soğuması nedeni ile hem serin hem de nemli iklim özelliğine sahiptir. Akdeniz bölgesi ile Güneydoğu Anadolu bölgesinin arasında yer alan Kilis, kış mevsimlerinde Akdeniz bölgesinden doğu kesimlere hareket etmekte olan hava kütleleri, Amanos dağlarında bulunan engeli aşarak Maraş – Hatay grabeni üzerinde alçalmaktadır.

Kentte en sıcak ve en soğuk ayların ortalamaları arasındaki fark, Akdeniz bölgesi kısımlarında 20’den az iken, Kilis’in diğer kısımlarında 22, 6 olarak ölçülmüştür. İkliminin bitki örtüsü üzerinde etkisi olan Kilis’te hem step bitki örtüsü hem de Akdeniz bölgesinin bitki örtüsü olan maki görülmektedir. Kentte tarıma elverişli olmayan yerlerin % 16’lık kısmı meralar ve çayırlardan oluşmakta olup, % 12’si de fundaklıklardan meydana gelir. Kilis’in 7600 hektarlık alanına yayılmış olan orman ile korular, bazı yörelerde daha yoğun bir şekilde görülmektedir. Kilis ile özdeşleşen endemik bitkilere de rastlamak mümkündür.

Kilis Coğrafya

Güneydoğu Anadolu bölgesine bağlı bir kent olan Kilis, Hatay – Maraş oluğu ve Fırat ırmağı arasında uzanmakta olan Gaziantep platosunun güneybatı kısmında yer alır. 36 kuzey enlemi ve 32 doğu boylamında yer alan Kilis, bu özelliği ile hem Akdeniz hem de Güneydoğu Anadolu Bölgesinin geçiş kuşağında bulunmaktadır.

Yüzölçümü 1, 243 km2 olan Kilis, 680 metre gibi düşük bir yüksekliğe sahiptir ve kentin diğer bölgelerinde yükselti farkları yoğun bir şekilde görülmemektedir. 1995 yılı itibari ile il olan Kilis’in güney kesimlerinde Suriye sınırı, batı kesimlerinde İslahiye, kuzey kesimlerinde Gaziantep ve doğu kesimlerinde Oğuzeli bölgeleri ile komşudur.

Kentin 7600 hektarlık kısmı ormanlar ile kaplı olup, genel itibari ile Akdeniz bölgesinin ikliminin etkisi altında kalmaktadır. Yaz aylarının sıcak ve kurak geçtiği kentte kış ayları yağışlı ve soğuk geçer. Hem Akdeniz iklimi hem de karasal iklimin kesişme noktasında bulunan Kilis genelinde bu iklim kuşaklarının etkisi görülmektedir. İkliminin etkisi ile bitki örtüsü de step ve maki arasında değişen Kilis’te, tarıma elverişsiz olan alanların % 16’lık kısmı çayır ve meralar ile kaplıdır.

Kilis’in batı kısmında sularını Afrin çayı aracılığı ile Amik ovasındaki akarsu havzasına ve oradan da Asi nehri aracılığı ile Akdeniz’e gönderen akarsuya sahiptir. Doğu bölümlerinde ise kentte önemli sayılacak iki ufak akarsu ile Müftügölü kapalı havasına boşaltılmaktadır. Kentteki havza genişliği ve geçirmiş olduğu su miktarı açısından en önemli akarsu, Afrin çayıdır.

Kilis Turizm

Gaziantep ile Suriye’ye çok yakın bir konumda bulunan Kilis, Akdeniz ile Güneydoğu Anadolu bölgelerinin geçiş noktalarında yer almaktadır. Her bir yanı üzüm bağları ile dolu olan Kilis’te zeytin ağaçlarının da yoğun olması dikkat çekmektedir. Kentte bulunan tarihi ve doğal güzellikler, her dönem ziyaretçileri ağırlaması ile kentin turizm ekonomisine büyük katkılar sağlıyor.

Kilis kentinin 24 km kadar kuzey kesiminde bulunan ve Polateli ilçesine bağlı olan Ravanda Köyü, Ravanda Kalesi ile turizm hareketliliğine katkıda bulunmaktadır. Yüksek ve konik bir tepenin üzerindeki dağın oyulması sonrasında elde edilen Ravanda Kalesi, geniş açısı ile o bölgeye hâkim olan özel yerlerden biridir.

Eski dönemlerde Evliya Çelebi’nin de uğradığı Kilis, birçok farklı medeniyete de ev sahipliği yaptığı için farklı turizm alanlarına sahiptir. Kobaltların yoğun olarak bulunduğu sokakları, tarihi yansıtan taş evleri, hamamları, yüzyıllardan bu yana akan kastelleri, Mevlevihane ve ibadethaneleri ile birçok gezilecek yeri bulunmaktadır. Hz. Osman ( SAV ) döneminde topraklara katılmış olan birçok yer ve İslam büyüklerinin türbeleri, Kilis’te inanç turizminin de son derece gelişmesini sağlamıştır. Bu nedenle Kilis, şahabeler şehri olarak da anılmaktadır.

Gelir elde edilmesini sağlayan inanç turizmi ile hem eğlenme, hem spor, hem sağlık hem de kültürel açıdan faydalar sağlanabilmektedir. Kutsal sayılan birçok önemli yeri ve ev sahipliği yaptığı medeniyetlerden izler taşıyan tarihi alanları ile önemli turizm merkezlerinin başında gelir.

Kilis Nasıl Gidilir?

Kilis üzerine yapılan yolculuklarda en çok tercih edilen yöntemlerden birisi karayoludur. Kilis, Adana’ya, 246 km, Ankara’ya 732 km, Osmaniye’ye 159 km, Şanlıurfa’ya 205 km, Gaziantep’e 68 km, Kahramanmaraş’a 140 km ve İstanbul’a 1185 km uzaklıkta bulunmaktadır. Tüm bu şehirler başta olmak üzere, Türkiye’nin tüm illerinden Kilis’e özel araçlar veya şehirlerarası otobüs seferleri ile ulaşım sağlanabilmektedir.

Ankara, Mersin, İstanbul, Antalya, Bursa, İzmir, İzmit, Adana, Gaziantep, Konya, Balıkesir, Uşak, Kütahya ve Eskişehir’den Kilis’e sefer düzenleyen Çayırağası Turizm, Bursa, İstanbul, Balıkesir ve İzmir’den Kilis’e sefer düzenleyen Metro Turizm, Hatay, İskenderun, Kırıkhan, Osmaniye ve İslâhiye’den Kilis’e sefer düzenleyen Sev Turizm ile Kilis’e ulaşım sağlanabilmektedir.

Kilis’e ulaşımda ikinci olarak tercih edilen yöntem havayoludur. Kilis’te havaalanı bulunmamasına rağmen bölgeye en yakın olan Gaziantep Havalimanı ile Kilis’e ulaşım sağlamak mümkündür. Kilis’e 40 km uzaklıkta olan Gaziantep Havalimanı’na her gün Ankara ve İstanbul’dan düzenlenen uçak seferleri ile ulaşılabilmektedir. Gaziantep Havalimanı’nda bulunan uçak firmalarına ve diğer özel işletmelere ait olan servis araçları, otobüsler ve taksiler ile Kilis’in merkezine ve diğer ilçelerine ulaşım sağlanabilmektedir.

Sakarya- Ankara- Aksaray- Adana- Gaziantep ulaşım yollarının ve otobanlarının ulaşım avantajlarına sahip olan Kilis’e demiryolu ve denizyolu ile ulaşımlar bulunmamaktadır. Yine de bölgenin yakınlarında bulunan şehirlerde yer alan demiryolu ağları ve tren seferleri kullanılmak sureti ile karayolu aktarmalı olarak Kilis’e gidilebilir.

Kilis Ekonomi

Kilis, ekonomisinin temeli tarım ve sanayi alanlarında yapılan çalışmalara dayalı olan bir şehirdir. Bölge üzerinde pek çok tarım üretimi yapılmakta, tarımcılık ve hayvancılık faaliyetleri ile paralel olarak gelişen bir sanayi anlayışı Kilis ekonomisi üzerinde büyük rol oynamaktadır.

Kilis, Türkiye’nin buğday, zeytin ve üzüm tarım ürünlerinin üretiminde önemli bir role sahip olan illerinden birisidir. Bu tarım ürünlerini imalat hanelerde zeytinyağı, pekmez, bulgur ve alkol olarak yeniden işleyen Kilis üretmiş olduğu tarım kaynaklı bu ürünleri Avrupa’da ve Dünya pazarında ihraç etmekte, bu ihraçlar sonrasında ekonomisinin büyük bir bölümünü oluşturmaktadır. Yılda ortalama 93,218 ton üzüm, 52,774 ton zeytin, 101,854 ton arpa ve 2,489 ton Antep fıstığı üretimi yapan Kilis, bu üretimlerden senede 49.649.000 USD kazanç sağlamaktadır.

90 hektarlık bir alan üzerine kurulan Kilis sanayisi de bölgede en az ekonomi kadar kazanç sağlayan alanlardan birisidir. Günümüzde bu alan üzerinde 42’den fazla yatırım firması bulunmakta ve bu yatırımlar ile Kilis ekonomisi büyük oranda gelişmektedir. Kilis’in sanayi bölgesinde toplamda 9 gıda sanayisi firması, 8 dokuma ve giyim sanayisi firması, 3 plastik sanayisi firması, 2 dekorasyon sanayisi firması, 1 bahçe mobilyaları firması başta olmak üzere faal 26 firmanın işletmeleri bölgede bulunmaktadır. Bu firmaların fabrikaları bünyesinde üretilen ürünlerin pazarlanması ve satışı sonrasında büyük bir ekonomik kazanç elde eden Kilis’te yeni sanayi bölgeleri ve fabrikaları da açılmaya devam etmektedir.