Kocaeli Genel Tanıtım

Kocaeli ili, Marmara Bölgesinin doğu kısmında yer alan bir coğrafi konuma sahiptir. Asya ve Avrupa'yı birbirine bağlayan önem sahip olmasının yanı sıra metropol şehirlere yakın olması açısından da oldukça büyük bir sanayi kenti durumundadır.

 Yüzölçümü: 3.505 km²

 Rakım: 3 metre

 2017 Nüfus: 1.883.270 kişidir.

Kocaeli, Sakarya, Bursa ve İstanbul illeriyle komşu durumdadır. 12 ilçesi bulunan Kocaeli ili, konumu ve nüfusu açısından Büyükşehir Belediyesi olarak statü kazanmıştır. Ülkemizin yüzölçümü bakımından küçük illeri arasında yer alan Kocaeli, her geçen gün artan nüfusu ile de göze çarpmaktadır. Kocaeli şehri yıllık olarak ‰27 oranında bir nüfus artış hızına sahiptir. Nüfusun bu denli artışı şehre bağlı sanayi kollarının hızlı şekilde gelişmesiyle ilgilidir. Bölgede bulunan çoğu kişi hizmet ve sanayi sektöründe istihdam alanı bulmaktadır.

İl konumu nedeniyle bir geçiş iklimi özelliği göstermektedir. Akdeniz iklimi ile Karadeniz iklimini bir arada yaşayan şehir bölgesel farklılıklarla birlikte yükseltinin fazla olduğu yerlerde daha çok karasal iklime maruz kalmaktadır. İzmit Körfezinin çevresi genel olarak daha sıcak ve nemli iken, iç kesimler körfezden uzaklaştıkça daha serin ve kurak geçmektedir.

İzmit Körfezi, doğal bir liman durumunda olduğu için şehir içinde önemli denizyolu ulaşımını da sağlamaktadır. Bu açıdan, şehirde ulaşım oldukça gelişmiştir. Genellikle körfezden ticaretle ilgili denizyolu ulaşımı sağlanmaktadır. Bunun haricinde karayolu ile şehrin tüm iç kesimlerine kolaylıkla ulaşım sağlanabilmektedir.

Kocaeli Hava Durumu
Parçalı Bulutlu
Parçalı Bulutlu 31 oC En Düşük Sıcaklık: 20°C En yüksek Nem: 96% En düşük Nem: 49% Rüzgar hızı: 15 km/s
Kocaeli Namaz Vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
05:15 06:42 13:10 16:41 19:29 20:49

Kocaeli Tarihi, Kültürel ve Gezilecek Yerler

Babalı Köyü

Kocaeli'nin Kandıra ilçesine 30 km uzaklıkta olan köy sessiz sakin, tatilini dinlenmek ve ailesi ile geçirmek isteyenler için ideal bir yerdir. Babalı Köyü deniz burnunun üzerine kurulmuş, ön tarafı kayalığa, sol tarafı Dikili tarafına, sağ tarafı ise doğu tarafında kum plajına bakan muhteşem görüntüye sahip bir yerdir. Yeni kurulmaya başlayan butik pansiyonlar tatil yapmak için gelenlere kolaylık sağlamaktadır.

Vidinli Sırrı Paşa Konağı

Kocaeli'nin İzmit ilçesinin Hacı Hasan Mahallesinde bulunmaktadır. Bu konak 19 yüzyıl sivil mimarı özelliğini taşımaktadır. Konağı yaptıranın İzmit mutasarrıfı Selim Sırrı Paşa olduğu bilinmektedir. Konağın içinde haremlik ve selamlık olmak üzere iki bölüm bulunmaktadır. Yapısının farklı olması gelen ziyaretçileri büyülemektedir. Yıpranmaya yüz tutmuş konak yakın zamanda yapılan restorasyon çalışması ile eski görkemine kavuşmuş ve ziyaretçi sayısı oldukça artmıştır.

Maşukiye Kirazlı Yaylası

Yaylanın Kocaeli turizmi açısından önemli bir yeri vardır. Maşukiye oldukça yeşil bir alandır. Maşukiye'de bulunan Kirazlı Yaylası hem kısa hem uzun süre tatil düşünenler için dinlendirici güzel bir yerdir. Kirazlı Yaylası manzarasının en dikkat çeken özelliği İzmit Körfezi ve Sapanca Gölü'dür. Ayrıca piknik alanı olarak da kullanılan yayla gezilmeye değer yerler arasındadır.

Menekşe Yaylası

Menekşe Yaylası İstanbul'a 135 km, İzmit'e 30 km ve Başiskele'ye 15 km. mesafede olup birçok turist tarafından ziyaret edilmektedir. Kocaeli'nin Yuvacık bölgesinde bulunmaktadır. Menekşe yaylası yeşile bürünmüş doğası ile tam bir dinlenme yeridir. Burada doğa sporları olan trekking ve bisiklete binme aktiviteleri oldukça yaygındır. Burada bulunan spor kulüpleri tarafından düzenlenen yürüyüşlerle yayla keşifleri yapılmaktadır.

Kartepe Kayak Merkezi

Kocaeli'de bulunan kayak merkezi İstanbul’a 115 km. mesafede olması dolayısıyla yaz kış turist akımına uğrayan bir yerdir. Kartepe Kayak merkezi Uludağ'dan sonra en çok tercih edilen yerdir. Buraya günü birlik gezmeye gidilebileceği gibi uzun süre kalmak içinde uygundur. Gelen misafirlere hizmet etmek amacıyla oteller bulunmaktadır.  Sırf kaymak için gelenlere kayak dersi veren hocalar bulunmakla beraber kayak malzemeleri temin olanağı da bulunmaktadır.

Eski Hisar Kalesi

Kocaeli'nin Gebze ilçesinde bulunan bu kale bölgenin tarihi kalıntılarından bir tanesidir. Eski Hisar Köyünde bulunan kalenin Bizans dönemine ait olduğu bilinmektedir. İstanbul'un fethinden sonra Fatih Sultan Mehmet buraya askerlerini yerleştirmiş o yüzden tarihte ayrıca önemi olan bir yerdir. Eski Hisar kalesi ve çevresi gezmeye uygun yerler arasındadır.

Darıca Kalesi

Kocaeli Darıca'da bulunan bu kale Bizans döneminden kalmıştır. Evliya Çelebi Seyahatnamesinde bu kaleden bahsetmiştir. Darıca kalesinin en dikkat çeken özelliği kale içinde bulunan yer altı geçitleridir. Tarihe farklı bir yolculuk yapmak isteyenler için güzel bir yerdir.

Kocaeli Tarihçe

Avrupa ve Asya’nın önemli kültürel buluşma noktalarından birisinde kurulan Kocaeli’nin tarihçesi oldukça eski dönemlere kadar uzanmaktadır. Tarih bilimciler tarafından beş dönemde incelenen Kocaeli’nin ilk dönemi ve ilk insan yerleşkesinin başladığı dönem olarak bilinen Tarih Öncesi ve Nikomedia dönemidir.

Günümüzde Türkiye Cumhuriyeti’nin bir şehri olan Kocaeli eski dönemlerde ilk defa insan uygarlıkları ile tanışmış ve Olbia ismini almıştır. İlerleyen zamanlarda, milattan önce yaklaşık 262 senesinde Astakoslar tarafından yurt edilen Kocaeli bölgesine Astakos ismi verilmiştir. Britanyalılar tarafından başkent ilan edilmesinin ardından, Britanya Krallığı yıkılana kadar bölge için kullanılan ve şehrin kurucusu olan Nicomedia’nın ismi Kocaeli’ne verilmiş uzun süre boyunca Britanyalılar bu bölgede yaşamlarını sürdürmüşlerdir.

Roma İmparatorluğu’nun bu bölgeyi işgal etmesi ve Britanya Krallığını yıkmasının ardından şehrin ikinci dönemi olan Roma-Bizans Dönemi başlamıştır. İşgal edilmesinin ardından Roma’nın başkenti ilan edilen Kocaeli büyük bir önem ve değer kazanmıştır. Büyük Konstantin tarafından başkentin İstanbul ilan edilmesinin ardından değer kaybeden Kocaeli, 11. Yüzyılda Türkler tarafından fethedilmiş ve bölgede Selçuklular Dönemi başlamıştır.

Selçuklu Devletinin başkenti ilan edilen Kocaeli Haçlı Seferleri sırasında kısa bir süre de olsa işgal edilmiş, Aleksios Komnenos’un öncülüğünde işgal edilen şehrin kültürel pek çok eseri zarar görmüştür. Bu yağmanın ardından Osman Bey ve Orhan Beyin Kocaeli’ni fethetmesi sonrasında bölgede başlayan Osmanlı Dönemi, Cumhuriyetin ilanı ile Cumhuriyet Dönemine girmiş ve Türkiye Cumhuriyeti’nin şehirlerinden birisi haline gelmiştir.

Kocaeli İklim ve Bitki Örtüsü

Kocaeli ili, Marmara Bölgesinin doğu kısmında yer aldığı için hem Karadeniz ikliminin hem de Akdeniz ikliminin genel özelliklerini taşımaktadır. Bir geçiş iklimi özelliği gösteren şehir, yer yer sert karasal iklime de maruz kalmaktadır.

Özellikle, kuzey ve kuzeydoğu kısımları daha çok Karadeniz ikliminin etkisini yaşarken, iç kesimler karasal iklimin özelliklerini yaşamaktadır. Bu açıdan, ilin en fazla yağış aldığı mevsim kış aylarıdır. En az yağışı ise yaz aylarında almaktadır. Kışlar soğuk ve yağışlı geçerken, yaz ayları da genel olarak sıcak ve kurak geçmektedir. Yıllık yağış miktarı ise Karadeniz ikliminin görüldüğü yerlerde daha fazla olmakla birlikte 768-1153 mm arasında değişim göstermektedir. Bölgede kar yağışı çok fazla görülmemekle beraber, ilin karla kaplı gün sayısı 10 günün altındadır.

Kocaeli ili, doğal güzellik ve yeşil alan açısından büyük bir zenginliğe sahiptir. Özellikle, Karadeniz ikliminin hakim olduğu alanların yüksek kesimleri genel olarak ormanlık alanlarla kaplıdır. İlin yaklaşık olarak %60'ını ormanlık alanlar oluşturur. Ormanlarda ise genel olarak zeytinlik, kavak, fundalık gibi bitki örtüsü bulunur.

Akdeniz ikliminin yaşandığı mevsim olarak ılıman yerlerde ise maki bitki örtüsü daha fazla görülmektedir. İlin %30'luk kısmı ise tarım arazisi olarak kullanılmaktadır. %7'lik kısmını mera ve çayır alanlar oluştururken, %3'lük alan ise tarım dışı boş arazi olarak kullanılmaktadır. Yer yer bozkır bitki örtüsünün de hakim olduğu alanlar il sınırlarında söz konusu olsa da ormanlık ve makilik alanlar daha fazla yer kaplamaktadır.

Kocaeli Coğrafya

Kocaeli doğuda Sakarya, batıda İstanbul, güneyde Bursa illeri ve kuzeyde de Karadeniz ile çevrili olan bir şehirdir. Kocaeli topraklarının ,9’unu dağlar oluşturmakta ve şehrin kuzeyinde bulunan Kocaeli Platosunda sayısı oldukça az olan tepeler bulunmaktadır. Kocaeli’nin kuzeyinde Karadeniz bölgesinde kütleler halinde şekil almış tepeler bulunmaktadır.

Bölgenin güneyinde ise Türkiye’nin ve Kocaeli’nin meşhur dağlarından birisi olan Samanlı Dağları bulunmaktadır. Kocaeli’nde bulunan Sapanca Gölü bölge de bulunan tek göldür. Fakat bu gölün büyük bir kısmı da Sakarya ilinin şehir sınırları arasında yer almaktadır. Toplam 3.505 km² yüzölçümüne sahip olan Kocaeli, doğal bir liman görevini üstlenen İzmit Körfezini de barındırmaktadır. Coğrafi açıdan pek çok farklı şekli bir arada görmenin mümkün olduğu Kocaeli’nde çok sayıda fakat oldukça küçük dere vadileri vardır.

Marmara Denizi ve Karadeniz ile sulak yollar açısından pek çok bağlantısı bulunan Kocaeli’nde pek çok akarsu bulunmaktadır. Bu akarsuların büyük çoğunluğu Karadeniz’e, kalanları ise Marmara Denizine akmaktadır. Asya kıtası ile Avrupa kıtası arasında büyük bir bağlantı oluşturan Kocaeli tektonik hareketlerin yoğun ve etkili olduğu coğrafi bir konuma sahiptir. Bu nedenle bölgede yer alan coğrafi şekillerin büyük çoğunluğu değişmiş günümüzde ki vadileri, ovaları ve dağları oluşturmuştur.

Göller açısından oldukça zayıf olan Kocaeli’nde Sapanca Gölü haricinde Kocaeli Belediyesi tarafından şehrin su ihtiyacının giderilmesi ve karşılanması amacı ile yaptırılmış iki baraj gölü de bulunmaktadır.

Kocaeli Turizm

Kocaeli ili, Karadeniz ve Marmara Denizi'ne olan kıyıları sayesinde turizm açısından Türkiye'nin önemli merkezlerinden birisidir. Özellikle, Kartaltepe kayak merkezi başta olmak üzere yaz sezonunda yaylalar, doğal güzellikler, mesire alanları ve plajlarıyla da turizme büyük katkı sağlamaktadır. İl sınırlarında eski tarihlere dayanan önemli tarihi yapıların bulunması tarih turizminin de gelişmesine katkı sağlamıştır. Tarih turizmi açısından ilde bulunan önemli yapılar;

 -İzmit Saat Kulesi: 1902 yılında Sultan II. Abdülhamit için yaptırılan saat kulesi, Neoklasik tarzı yansıtması açısından önemli bir tarihi yapıdır.

 -Saray Müzesi: İstanbul dışında yaptırılan tek saray olması, tarihin güçlü yapılarını bu bölgeye çekmek konusunda da yardımcı olmuştur.

 -Arkeoloji Müzesi: Helenistik ve Paleolitik Dönemler başta olmak üzere Romalılara ve Osmanlılara ait pek çok eser bu müzede sergilenmektedir.

 -Atatürk Müzesi

 -Gebze Osman Hamdi Bey Evi ve Müzesi

 -TCG Gayret Müzesi

 -Kocaeli Bilim Merkezi

 -Süleyman Paşa Hamamı

 -Kaiser Wilhelm Köşkü

 -Fatih Sultan Mehmet Otağı

 -Eskihisar Kalesi

 -Orhan Cami

 -Pertev Paşa Külliyesi

 -Gölcük Yarhisar Müze Gemisi diğer önemli yapılar arasında yer almaktadır.

Doğal güzellikler ve mesire alanları açısından da zengin yapıya sahip olan il, özellikle kış aylarında kış turizminin yapıldığı Kartaltepe bölgesinde turizme katkı sağlamaktadır. Ballıkayalar Vadisi, Beşkayalar Tabiat Alanı gibi bölgeler de ise yaz mevsiminde kamp turizmi oldukça gelişmiştir. Ayrıca, bu bölgelerde sıklıkla doğa sporlarına da yer verilmektedir. Kandıra, Pembe Kayalar, Cebeci Plajı da özellikle yaz turizminin açıldığı dönemlerde farklı pek çok turisti ağırlamaktadır.

Kocaeli Nasıl Gidilir?

Kocaeli, Avrupa ve Asya kıtalarını birbirine bağlayan pek çok ulaşım yoluna sahip olduğu için yurtdışı ve yurtiçinden pek çok farklı seçenek ile ulaşımın mümkün olduğu bir şehirdir. Kocaeli’nin İzmit ilçesinde bulunan Kocaeli Cengiz Topel Havalimanı şehre ulaşmanın en kolay yoludur. Tüm Türkiye genelinde ve Avrupa ülkelerinden düzenli olarak uçak seferlerinin düzenlendiği Kocaeli Cengiz Topel Havalimanı ile ortalama dört saatte şehre ulaşmak mümkündür.

İstanbul’a oldukça yakın bir şehir olan Kocaeli’nin İstanbul’a olan uzaklığı yaklaşık 117 km’dir. Bu da yol durumuna ve şartlarına bağlı olarak iki ila dört saat aralığında İstanbul’dan Kocaeli’ne gitmeyi mümkün kılmakta ve ulaşım seçeneklerini büyük ölçekte artırmaktadır.

Kocaeli’ne ulaşımda önemli unsurlardan birisi de demiryolu ağlarıdır. Anadolu, Trakya ve Kocaeli’ni birbirine bağlayan bu demiryolu ağları ile Kocaeli’ne ulaşım sağlanmaktadır. Ankara, Eskişehir ve Konya illerinden hareket eden yeni nesil hızlı tren ile de ortalama üç saatte Kocaeli’nin Gebze ilçesine ulaşım sağlanabilmektedir. İstanbul’da bulunan Sabiha Gökçen ve Atatürk Havalimanları da Kocaeli’ne ulaşımda kullanılabilecek seçeneklerdendir. Bu havalimanlarından Hereke-Karamürsel veya Yalova-Topçular vapurlarının seferlerini kullanarak Kocaeli’ne seyahat edilebilir.

Bütün bunların yanı sıra şehirlerarası hizmet veren özel otobüs firmaları ve özel araçlar ile de Kocaeli’ne Türkiye’nin tüm şehirlerinden seyahat edebilmek mümkündür. Şehrin uzaklığına oranla belli bir süre içerisinde Kocaeli seyahatlerinin tamamlandığı şehirlerarası otobüs yolcuklarında tercih edilebilecek yirmiden fazla otobüs firması bulunmaktadır.

Kocaeli Ekonomi

Kocaeli, Türkiye’nin gelişen bir ekonomiye ve sanayi hacmine sahip olan bir şehirlerinden birisidir. Türkiye genelinde İstanbul’dan sonra en büyük sanayi üretimine ev sahipliği yapan Kocaeli’nin gayri safi hasılasının %70’i gibi büyük bir oranı sanayi faaliyetlerinden elde edilmektedir. Üretim sanayisi bu kadar ileri seviyede gelişmiş olan Kocaeli’nin ikinci ekonomik imkânı tarımdır.

Tarım ürünlerinin yetiştirilmesi için elverişli topraklara, bu ürünlerin dünya pazarında satışı için uygun jeolojik konuma sahip olan Kocaeli’nde 113 bin hektarlık alanda tarım ürünleri üretilmektedir. Bu ürünler arasında ise tütün, keten, yulaf, buğday, ayçiçeği, mısır ve şekerpancarıdır. Bunların haricinde Kocaeli’nde fındık, elma, kiraz, dut ve erik gibi çeşitli meyvelerin üretimi sağlanmaktadır.

Kocaeli’nde coğrafi koşulları nedeni ile meraların sayısı oldukça az ve sayılıdır. Bu sebeple bölgede hayvancılık faaliyetleri oldukça azdır. Kocaeli ekonomisinin büyümesinde en büyük etkenlerden birisi de İzmit Körfezi ve limanıdır. Büyük ihracat ve ithalatların sağlandığı bu limanın yanı sıra Avrupa ve Asya kıtalarını birbirine bağlayan, İzmit’in ortasından geçen demiryolu da şehrin ekonomisine büyük katkı sağlamaktadır. Kocaeli’nde sanayinin olduğu kadar ormancılığında ekonomik açıdan kazanımları oldukça fazladır.

Her sene Kocaeli’nde bulunan ormanlardan 60 bin m³ sanayi odunu ve 355 bin ster yakacak odunu elde edilmekte ve ihracatı yapılmaktadır. Yine de dünya genelinde tanınan pek çok farklı markanın ve farklı sektörlerde hizmet veren yüz binlerce sanayi kolu ile sanayi Kocaeli ekonomisini oluşturan en büyük faktördür.

Kocaeli Araç Kiralama

By Rent A Car
(0262) 412 85 45
Merkez Mah. Atatürk Bul. Saray Apt. No : 57/b Gölcük/kocaeli, Merkez Mahallesi, 41650 Gölcük/Kocaeli, Türkiye

Anadolu Rent A Car
(0264) 273 03 17
Papuççular Mahallesi, Adnan Menderes Cd. No:54, 54100 Adapazarı/Sakarya, Türkiye

Avis
(0264) 282 03 33
Orta Mahallesi, Ankara Cad. No:39, 54000 Adapazarı/Sakarya, Türkiye

Karalar Oto Kiralama
0554 834 89 61
Hacıhalil Mahallesi, İstanbul Cd. 161/A, 41400 Gebze/Kocaeli, Türkiye

Kocaeli Oto Kiralama Wolfrentacar
(0262) 324 96 68
Karabas Mah Hafız Selım Efendi Sok Adlıyecıler Ap, Karabaş Mahallesi, Adlıye Karsısı, 41100 İzmit/Kocaeli, Türkiye

Kocaeli Onur Oto Kiralama + Araç Kiralama Kocaeli
(0262) 325 88 98
Karabaş Mahallesi, Hafız Binbaşı Cd (H. Selim Efendi Sk.) No:23, 41040 İzmit/Kocaeli, Türkiye

Aktif Car Rental
(0216) 482 48 30
Yenişehir Mahallesi, Osmanlı Bulv. Atlantis AVM No:6, 34912 Pendik/İstanbul, Türkiye

Budget
(0262) 332 44 99
Yenidoğan Mah. 4. Geçit No:7, Yenidoğan Mahallesi, 41100 İzmit/Kocaeli, Türkiye

Fox Rent A Car
(0262) 321 69 99
Çukurbağ Mahallesi, Veli Baba Sk. No:20, 41300 İzmit/Kocaeli, Türkiye

Elit Rent A Car
(0262) 332 22 60
Karabaş Mahallesi, Asım Efendi Sk. No:5, 41500 İzmit/Kocaeli, Türkiye

Onur - Kocaeli Araç Kiralama
(0262) 325 88 98
Veli Ahmet Mahallesi İnönü Caddesi, Veliahmet Mahallesi, Cengiz Sille Sok. No:6 İzmit / Kocaeli, 41050 İzmit/Kocaeli, Türkiye

Turanay Turizm Otm.İnş.San.Tic.Ltd.Şti
(0262) 321 69 99
Çukurbağ Mahallesi, Veli Baba Sk. No:20, 41300 İzmit/Kocaeli, Türkiye

Elite Araç Kiralama
(0262) 644 75 50
Sultan Orhan Mahallesi, Yeni Bağdat Cd. 552/A, 41400 Gebze/Kocaeli, Türkiye

Alakuş Otomotiv & Gebze Oto Kiralama
0535 840 71 45
Sultan Orhan Mah.hükümet Cad., Sultan Orhan Mahallesi, Gebze Center Avm Karşısı, 41400 Gebze/Kocaeli, Türkiye

Yılmaz Mobilya Araç Kiralama
0536 399 56 58
42 Evler Sanayi Mahallesi, Sanayi Mahallesi, Koza Sokak No:10 E17, 41040 İzmit/Kocaeli, Türkiye

Gölcük Oto Kiralama
(0262) 413 42 52
Yeni Mahallesi, Atatürk Bulv. No:82, 41650 Gölcük/Kocaeli, Türkiye

Başar Rent A Car
(0262) 319 43 99
Körfez Mah. Ankara Karayolu Cd. No: 111/27, Körfez Mahallesi, Kocaeli Plaza, 41310 İzmit/Kocaeli, Türkiye

Gölcük Rent A Car

Yeni Mahallesi, Atatürk Blv. No:82, 41650 Gölcük/Kocaeli, Türkiye

Turanay Rent A Car
(0262) 322 49 80
Çukurbağ Mahallesi, İnönü Cad./velibaba Sok. 20/D, 41300 İzmit/Kocaeli (Izmit), Türkiye

Şafak Rent A Car

Yeni Mahallesi, 302. Sk. No:1, 41650 Gölcük/Kocaeli, Türkiye

Kocaeli Oteller

Richmond Nua Wellness-Spa
(0264) 582 21 00
Sahil Yolu Mevkii, Rüstempaşa Mahallesi, Vakıf Caddesi, 54600 Sapanca/Sakarya, Türkiye

Wes Hotel
(0262) 321 47 47
Kozluk Mahallesi, Dut Sk. No:2, 41300 İzmit/Kocaeli, Türkiye

Greenline Guest House
(0216) 721 84 91
Ağva Merkez Mahallesi, Yakuplu Sapağı No:284, 34990 Şile/İstanbul, Türkiye

Ağva Club Grand Becassier
(0216) 721 75 75
Ağva Merkez Mahallesi, Yakuplu Cd., 34990 Şile/İstanbul, Türkiye

Crowne Plaza Istanbul - Asia
(0216) 585 60 60
Yenisehir Mah., Dedepasa Cad. No:15, 34912 Pendik/Kurtköy/Pendik/İstanbul, Türkiye

The Green Park Kartepe Resort & Spa
(0262) 315 47 00
Çepni Mah. Kartepe Cad. No:222 41000 Kartepe/Kocaeli, Nusretiye Mahallesi, 41000 Kartepe/Kocaeli, Türkiye

Ener Old Castle Resort Hotel
(0262) 656 23 00
Eskihisar Mahallesi, 1802. Sk. No:13, 41400 Gebze/Kocaeli, Türkiye

Holiday İnn
(0262) 644 39 99
Osman Yimaz Dstrc 633-2 Street No. 55,, Osman Yılmaz Mahallesi, 00000 Istanbul/Gebze/Kocaeli, Türkiye

Wineport
(0216) 725 75 25
Dolmabahçe Caddesi No 48, Göçe Mahallesi, Agva - Sile, 34990 Şile/İstanbul, Türkiye

Seka Park Hotel
0532 477 48 31
Kozluk Mahallesi, Oramiral Salim Dervişoğlu Cd. No:33, 41200 İzmit/Kocaeli, Türkiye

Baltürk Otel | Kocaeli
(0262) 311 23 11
Kadıköy, Yahya Kaptan Sk. No:38, 41050 İzmit/Kocaeli, Türkiye

Robins Nest Otel Ağva
(0216) 721 73 48
Ağva Merkez Mahallesi, Yakuplu Cd. No:122, 34990 Şile/İstanbul, Türkiye

Ağva Gizemli Nehir Hotel
(0216) 721 71 37
Ağva Merkez Mahallesi, Yakuplu Cd. No:222, 34990 Şile/İstanbul, Türkiye

Park Mandalin
(0216) 721 82 05
Yakuplu Cad. No:246 Agva Sile, Ağva Merkez Mahallesi, 34990 Şile/IB, Türkiye

Pasha Palas Otel
(0262) 311 00 11
No:, Yenişehir Mahallesi, Demokrasi Cd. No:23, 41200 İzmit/Kocaeli, Türkiye

Talia Otel
(0264) 592 32 00
No:7, Kirkpinar Beldesi, Hasanpaşa Mahallesi, 54600 Sapanca/Sakarya, Türkiye

Mints Hotel
0532 767 21 86
Ağva Merkez Mahallesi, Yakuplu Cd. No:146, 34990 Şile/İstanbul, Türkiye

Zeliş Çiftliği
(0264) 592 05 85
Dibektaş Mahallesi, 54600 Sapanca/Sakarya, Türkiye

Şeref Hotel
(0216) 711 07 40
Balibey Mahallesi, Fener Cd. No:7, 34980 Sile/Şile/İstanbul, Türkiye

Isg Airport Hotel
(0216) 588 50 00
Sanayi Mh., 34906 Pendik/İstanbul, Türkiye

Kocaeli Müzeler

Brisa Akademi Ve Müze
(0262) 316 40 00
Alikahya Fatih Mahallesi, Sanayi Cd., 41310 İzmit/Kocaeli, Türkiye

Kocaeli Müzesi
(0262) 321 22 74
Kozluk Mahallesi, İstasyon Cd., 41200 İzmit/Kocaeli, Türkiye

Elektronik Kent Müzesi

Körfez Mahallesi, Berk Sk. No:1, 41040 İzmit/Kocaeli, Türkiye

Arkeoskop

Kabaoğlu Mahallesi, 41000 İzmit/Kocaeli, Türkiye

Selim Sırrı Paşa Konağı
(0262) 322 65 03
Hacıhasan Mah., Sırrı Paşa Cd. No:18, 41000 İzmit/Kocaeli, Türkiye

Seka Mehmed Ali Kağıtçı Müzesi
(0262) 325 75 59
Kozluk Mahallesi, 41200 İzmit/Kocaeli, Türkiye

Kocaeli Bilim Merkezi
(0262) 325 75 59
Kozluk Mahallesi, Mehmet Ali Kağıtçı Sk. No:77, 41200 İzmit/Kocaeli, Türkiye

Atatürk Ve Redif Müzesi

Kemalpaşa Mahallesi, İnönü Cd. 80-1, 41200 İzmit/Kocaeli, Türkiye

Seka Kağıt Müzesi Dokümantasyon Merkezi
(0262) 325 75 59
Kozluk Mahallesi, Mehmet Ali Kağıtçı Sk. No:77, 41200 İzmit/Kocaeli, Türkiye

Soydan Konak
(0262) 324 54 64
Ömerağa Mahallesi, Alemdar Cd. No:36, 41300 İzmit/Kocaeli, Türkiye

Gayret Gemi Müzesi
(0262) 323 33 83
No:56, Kozluk Mahallesi, Alsancak Cd., 41200 İzmit/Kocaeli, Türkiye

Ergün Doğan Beyefendi
0537 320 11 37
Fatih Sultan Mahallesi, Yörükler Sk., 41900 Derince/Kocaeli, Türkiye

Servetiye Camii Köyü Muhtarlığı

Servetiye Cami Mahallesi, servetiyecamii Köyü İç Yolu, 41090 Servetiyecami/Başiskele/Kocaeli, Türkiye

Servetiye Camii Köyü Köy Konağı

Servetiye Cami Mahallesi, servetiyecamii Köyü İç Yolu, 41090 Servetiyecami/Başiskele/Kocaeli, Türkiye

Osman Hamdi Bey Evi Ve Müzesi
(0262) 655 63 48
Eskihisar Mahallesi, 41700 Gebze/Kocaeli, Türkiye

Rahime Sultan Camii

Uzunkum Mahallesi, Uzunkum Köyü İç Yolu, 54600 Sapanca/Sakarya, Türkiye

Mercedes-Amg Lounge

Akfırat Mh., 34959 Tuzla/İstanbul, Türkiye

Sakarya Sanat Galerisi

Mithatpaşa Mahallesi, Maliye Cd. No:2, 54100 Adapazarı/Sakarya, Türkiye

Butık Mımarlık

Cami Mahallesi, Gülnaz Sk., 41700 Darıca/Kocaeli, Türkiye

Referans Tuzla

Aydınlı Mahallesi, Cemsultan Cd., 34953 Tuzla/İstanbul, Türkiye

Kocaeli Seyahat Acentesi

Anadolu Rent A Car
(0264) 273 03 17
Papuççular Mahallesi, Adnan Menderes Cd. No:54, 54100 Adapazarı/Sakarya, Türkiye

Efe Tur Genel Müdürlük
(0262) 426 91 00
Dumlupınar Mahallesi, D-130 Karayolu Bursa Asfaltı, 41650 Gölcük/Kocaeli, Türkiye

Efe Tur
(0262) 229 18 56
Çenedağ Mahallesi, Susam Sk. No:2, 41900 Derince/Kocaeli, Türkiye

İzmit Seyahat
(0262) 359 10 08
Karabaş Mahallesi, İstanbul İzmit Yanyolu No:75, 41040 İzmit/Kocaeli, Türkiye

Setur
(0262) 270 00 00
Kemalpaşa Mah. Hürriyet Cad. Günbüz Apt. No: 15/B, Kemalpaşa Mahallesi, 41200 İzmit/Kocaeli, Türkiye

Etstur İzmit (Symbol Kocaeli Avm)
(0262) 335 43 33
Ovacık Mahallesi, D100 Karayolu Üzeri, Ovacık Mahallesi, Symbol Kocaeli AVM 1. Kat Mağaza No: FF27-D, 41140 Başiskele/Kocaeli, Türkiye

Gebze Personel Taşımacılığı
(0262) 641 91 42
Güzeller Mahallesi, Şehit Mevlüt Duru Caddesi & 914. Sokak No:4, 41400 Gebze/Kocaeli, Türkiye

Has Turizm
(0262) 311 61 59
Karabaş Mahallesi, D:10, 41300 İzmit/Kocaeli (Izmit), Türkiye

Sapanca Rehberi
0532 513 70 42
İzmit Caddesi No:8 Kırkpınar Sapanca, Güldibi Mahallesi, 54600 Sapanca/Sakarya, Türkiye

İzmit Seyahat
(0262) 412 01 04
28 Haziran Mahallesi, D:6, 41060 Gölcük/Kocaeli (İzmit), Türkiye

Ercan Tur Seyahat Acentası
(0262) 321 10 91
Ömerağa Mahallesi, Fethiye Cd. No:36, 41300 İzmit/Kocaeli, Türkiye

Turanay Turizm Otm.İnş.San.Tic.Ltd.Şti
(0262) 321 69 99
Çukurbağ Mahallesi, Veli Baba Sk. No:20, 41300 İzmit/Kocaeli, Türkiye

Kartepe Doğa Evleri Sitesi
(0262) 352 33 91
Çepni Mahallesi, Heyrek Cd., 41170 Kartepe/Kocaeli, Türkiye

Fındıkkale Seray
(0262) 311 62 06
Karabaş Mahallesi, D:22, 41300 İzmit/Kocaeli (İzmit), Türkiye

Ektur Seyahat Acentası
(0262) 322 53 53
Karabaş Mahallesi, Belde Sokak Ekşi İş Merkezi, 41040 İzmit/Kocaeli, Türkiye

Fuad Turizm
(0262) 331 00 36
Ömerağa Mah. Cemil Karakadılar Cad. Özkal Apt. No.25 K.1, Ömerağa Mahallesi, 41100 İzmit/Kocaeli, Türkiye

Kudret Turizm
(0262) 331 92 62
Ömerağa Mahallesi, 41300 İzmit/Kocaeli, Türkiye

Pamukkale Turizm
(0262) 655 77 70
İstasyon Mahallesi, PTT - İstasyon Mah. Şb., 41400 Gebze/Kocaeli, Türkiye

Sertay Turizm
(0262) 644 91 95
Güzeller Mahallesi, 917. Sk. No:2, 41400 Gebze/Kocaeli, Türkiye

Robin Tur
(0262) 260 00 26
Tepecik Mah. Cumhuriyet Cad. Barut İş Hanı, Ömerağa Mahallesi, İzmit, 41000 İzmit/Kocaeli, Türkiye

Kocaeli Yeme - İçme Yerleri

Wes Hotel
(0262) 321 47 47
Kozluk Mahallesi, Dut Sk. No:2, 41300 İzmit/Kocaeli, Türkiye

Ağva Club Grand Becassier
(0216) 721 75 75
Ağva Merkez Mahallesi, Yakuplu Cd., 34990 Şile/İstanbul, Türkiye

Crowne Plaza Istanbul - Asia
(0216) 585 60 60
Yenisehir Mah., Dedepasa Cad. No:15, 34912 Pendik/Kurtköy/Pendik/İstanbul, Türkiye

Wineport
(0216) 725 75 25
Dolmabahçe Caddesi No 48, Göçe Mahallesi, Agva - Sile, 34990 Şile/İstanbul, Türkiye

Ağva Gizemli Nehir Hotel
(0216) 721 71 37
Ağva Merkez Mahallesi, Yakuplu Cd. No:222, 34990 Şile/İstanbul, Türkiye

Mints Hotel
0532 767 21 86
Ağva Merkez Mahallesi, Yakuplu Cd. No:146, 34990 Şile/İstanbul, Türkiye

Tranquilla Nehir Evi
(0216) 721 73 77
Kurfallı Mahallesi, Nehirboyu Cad. No:9, 34990 Ağva / Şile/Şile/İstanbul, Türkiye

Lale Boutique Hotel
(0264) 582 89 30
Rüstempaşa Mahallesi, Özkum Cd., 54600 Sapanca/Sakarya, Türkiye

Yazıcılar Otel & Restoran & Adrenalin Aktiviteleri
(0262) 354 29 00
Maşukiye Kasabası, Alabalık Çıkmazı, 41295 Kartepe/Kocaeli, Türkiye

Kızılkaya Otel-Restaurant-Cafe-Catering
(0262) 526 15 15
Güney Mahallesi, Tuğrul Cd., 41780 Körfez/Kocaeli, Türkiye

Riada Hotel
(0264) 281 94 54
Yenidoğan Mah. Ana Sok. No:49, Yenidoğan Mahallesi, 54100 Adapazari (Sakarya)/Adapazarı/Sakarya, Türkiye

Woodyville Tree Houses And Cowboy City
0532 507 75 50
Ağva Şile Sahil Yolu Akçakese Köyü, Akçakese Mahallesi, 34980 Şile/İstanbul, Türkiye

Arya Hotel Sakarya
(0264) 777 21 11
Yahyalar Mahallesi, Çeşme Meydanı Cd. No:16, 54030 Adapazarı/Sakarya, Türkiye

Phellos Suites
(0216) 704 19 31
Hacı Kasım Mahallesi, Liman Sk. No:16, 34980 Şile/İstanbul, Türkiye

Mad Sea Beach Hotel
(0216) 744 10 44
İmrenli Köy. İmrenli Cad. No:167-169-171, İmrenli Mahallesi, Sile Agva ., 34980 Şile/İstanbul, Türkiye

Workinn Hotel
0850 201 4000
Şekerpınar, 3. Cd. No:1, 41420 Tosb Otomotiv Osb/Çayırova/Kocaeli, Türkiye

Pedaliza Otel
(0262) 653 21 21
Bayramoğlu Mahallesi, Fatih Sultan Mehmet Cd., 41700 Darıca/Kocaeli, Türkiye

Karaaslan Kamping
(0262) 345 01 07
Servetiye Cami Köyü Yuvacık Baraj Yolu 8. Km., Yuvacık, Başiskele, Kocaeli (İzmit), Servetiye Cami Mahallesi, 41090 Başiskele/Kocaeli, Türkiye

Motali Life Hotel
(0262) 354 22 70
Maşukiye Mah, Kartepe Cd. No:38, 41295 Kartepe/Kocaeli, Türkiye

Fesa Business Hotel
444 9 053
1 İstasyon Cad. & 633 Sok, Osman Yılmaz Mahallesi, 41400 Gebze/Kocaeli, Türkiye