Muş Genel Tanıtım

İlk olarak ne zaman kurulduğu tam olarak belli olmayan Muş, Doğu Anadolu Bölgesinin Yukarı Murat Van bölümünde yer alan önemli kentlerden biridir. Yüzölçümü 8, 196 km olan Muş, hem doğal güzelliği hem de tarihi geçmişi nedeni ile önemli turizm merkezlerinden biri olarak Türkiye ekonomisine katkılar sağlar.

Muş’un köklü kültür tarihi Urartular dönemi ile başlamış ve zamanla gelişerek özellikle kış ve doğa sporları alanında önemli bir yere gelmiştir. Genel anlamda hem yüksek hem de dağlık bir coğrafi yapıya sahip olan Muş, Güney Doğu Toros dağlarının uzantısı olan dağlara sahiptir ve bu dağlar kentin % 34, 9’unu oluşturmaktadır.

Doğu Anadolu’ya özgü sert ve karasal iklime sahip olan Muş’ta kış mevsimleri kar yağışlı, soğuk ve çok uzun sürmekte olup, yaz mevsimleri bunun aksine kısa, sıcak ve kurak geçmektedir. Her anlamda büyük bir turizm potansiyeline sahip olan Muş’ta gezilebilecek birçok önemli tarihi merkezler bulunmaktadır.

Kentte görülen iklim etkisi ile bitki örtüsü de etkilenerek step yani bozkır, meşe ormanları ve çayır otları gibi ormanlardan oluşmaktadır. Ancak bu alanlar tahrip edildiği için gür ormanlar yerini bozuk bataklıklara bırakmıştır.

Her yönden gelişen Muş, ulaşım alanında da kendini geliştirerek misafirlerine farklı alternatifler sunmaktadır. Muş’a seyahat etmek isteyen kişiler demiryolu, havayolu ve karayolu yöntemlerinden birini kullanarak kente ulaşım sağlayabilir. Türkiye’nin hemen her yerinden Muş’a ulaşım ağı bulunmaktadır.

Muş Hava Durumu
Az Bulutlu
Az Bulutlu 32 oC En Düşük Sıcaklık: 17°C En yüksek Nem: 65% En düşük Nem: 22% Rüzgar hızı: 7 km/s
Muş Namaz Vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
04:33 05:56 12:24 15:55 18:41 19:59

Muş Otobüs Bileti

Varışı Muş Otobüs Biletleri
Nereden? Kalkış Yolculuk Süresi Otobüs Detayı Firma Fiyat
Ankara 11.08.2020 22:00 23:00 KISA, CORONA 2+2 KOLTUK PLANI ,2+1 Elçi Vanyolu Seyahat 150 TL Bilet Al
Ankara 11.08.2020 20:30 15:30 2+1, Travego 2+1 ,2+1 Muş Yolu Turizm 145 TL Bilet Al
Ankara 11.08.2020 19:00 15:30 2+1, Travego 2+1 ,2+1 Muş Yolu Turizm 200 TL Bilet Al
Ankara 11.08.2020 19:00 14:00 HJ2, TRAVEGO 35 AİLE ,2+1 Bitlis Taç Turizm 150 TL Bilet Al
Ankara 11.08.2020 18:30 14:30 SUIT, 2+1 Metro Turizm 150 TL Bilet Al
Ankara 11.08.2020 18:30 12:00 HJ2, 2+1 Lider Muş Tur 150 TL Bilet Al
Ankara 11.08.2020 18:00 23:00 TRSM, MERCEDES TOURİSMO 2+1 TRSM ,2+1 Elçi Vanyolu Seyahat 150 TL Bilet Al
Ankara 11.08.2020 18:00 17:00 HJ2, 2+1 Lider Muş Tur 150 TL Bilet Al
Kalkışı Muş Otobüs Biletleri
Nereye? Kalkış Yolculuk Süresi Otobüs Detayı Firma Fiyat

Muş Otobüs Firmaları

Muş Tarihi, Kültürel ve Gezilecek Yerler

Arak Manastırı

Muş’ta bulunan Karaçavuş Dağlarının eteklerinde yer alan bu manastır kentin en eski yapılarından bir tanesi olarak dikkat çekmektedir. Çok geniş bir düzlük üzerinde yer alan manastırın tam olarak ne zaman ve kim tarafından yapıldığı bilinmemektedir.

Hamurpet Gölü

Bir diğer adı da Akdoğan Gölü olan doğal güzellik Varto ilçesinde yer alan Hamurpet dağlarının batısında yer almaktadır. En derin yerinin 21 metre olduğu bilinen göl deniz seviyesinden yaklaşık 2149 rakımda bulunmaktadır. Kaynak ve kar suları ile beslenen göl özellikle kış aylarında donmaktadır. Göle göç mevsiminde farklı kuş türleri gelmekte ve burayı çok daha özel yapmaktadır.

Hacı Şeref Camisi

Kare şeklinde inşa edilen caminin Selçuklular tarafından yapıldığı bilinmektedir. 12.yüzyılda inşa edilen cami normalde Aslanlı Han içerisindeydi. Fakat bu hanın yıkılmasından dolayı şimdilerde ise açık alanda yer almaktadır. Camide kullanılan mimari Selçuklu izlerinin taşırken cami etrafına yapılan süslemeler yapının daha güzel görünmesini sağlamaktadır. Üzerindeki kubbeleri ve sade minberi ile turistlerin ilgisini çekmektedir.

Malazgirt Kalesi

Muş’un en önemli ilçelerinden bir tanesi olan Malazgirt içerisinde yer alan bu kale oldukça ihtişamlı bir görünüme sahiptir. Bu kale normalde Malazgirt’i tamamen kuşatmaktaydı fakat meydana gelen savaşlar ve tabi afetlerden dolayı bunların bir kısmı yıkılmıştır. Kalenin tam olarak ne zaman yapıldığı bilinmemekle beraber Bizans tarafından etkin olarak kullanıldığı bilinmektedir. Ayrıca burada İslam Devletleri ile Bizans arasında çok sayıda savaş olduğu bilinmektedir. Günümüzde kalenin farklı bölgeleri hala onarılmakta ve turizme kazandırılmaktadır.

Tarihi Murat Köprüsü

Muş’ta bulunan tarihi köprülerden bir tanesi olan Murat Köprüsü’nün tam olarak ne zaman yapıldığı bilinmese de tahminlere göre bu bir Selçuklu eseridir. Fakat Köprü üzerindeki mermerlerde yer alan kitabede 1871 yılı gösterilmektedir. Bu tarihin köprü üzerinde yapılan onarımlarla olduğu düşünülmektedir. Bunun nedeni ise köprüde çok net bir şekilde Selçuklu izleri görülmektedir. Toplamda 12 gözü olan köprünün uzunluğu 16 ile 18 metre arasında değişmektedir. Uzunluğu 143 metre olan köprünün genişliği ise 4,77 metredir.

Ulu Camii

Moloz taştan yapılmış olan bu tarihi caminin içerisinde kitabe bulunmamaktadır. Buna bağlı olarak da cami ile bilgiler daha farklı kaynaklardan öğrenilmektedir. Elde edilen bu bilgiye göre 979 yılında inşa edildiği kuvvetli bir şekilde rivayet edilmektedir. Bu bakımdan kent içerisindeki en eski yapılardan bir tanesi olarak dikkat çekmektedir. Dikdörtgen bir şekle sahip olan bu cami, 1966 yılında yaşanan depremde hasar almışsa da 1968 yılında tekrar onarılmıştır. Şuanda halkın kullanımına açık olan camiye çevredeki kişiler gelerek ibadet edebilmektedir.

Muş Tarihçe

Muş'un bilinen en eski tarihi milattan önce 7. yüzyılda Urartular ile başlıyor. Anadolu’da pek çok noktada hakimiyet kuran Hititler bölgeye ulaşamamakla birlikte Asurlar ulaşmış olsa da şehre ciddi bir katkı sağlayamamışlar kısa süre sonra da şehir üzerindeki hakimiyetlerini kaybetmişlerdir. Büyük İskender'in Pers medeniyetine son vermesi ile birlikte ise şehir Perslerin kontrolünden çıkarak Makedonya'nın sınırlarına dahil edilmiştir. Fakat İskender'in ölümü ile birlikte Makedonya Krallığı şehri daha fazla kontrol altına alamamıştır.

Patların İran'da yeniden hakimiyet kurmasından sonra Ermeni derebeyleri şehri Patlar adına idare etse de şehir uzunca yıllar Persler ve Bizanslar arasında sürekli olarak el değiştirmeye başladı.

 Şehirde İslam uygarlıklarının hakimiyeti ise Hz. Osman'ın fetih hareketi ile başlamaktadır. Fakat bu hakimiyet İslam devletinde başlayan iç karışıklıklar nedeni ile oldukça kısa sürmüştür.

Bundan sonra ise Selçuklu hükümdarı olan Alparslan ile Türk hakimiyeti başlamıştır. Özellikle Malazgirt zaferi ile birlikte Artuklu devletinin de bölgede hakimiyet kurmaya başlaması şehrin artık Türklerin kontrolüne geçmesine tam anlamı ile olanak sağlamıştır. Şehirde oldukça kısa bir süre dahi olsa da Eyyübi devletinin de etkisi olduğunu söylemek mümkündür. Fakat yeniden Anadolu Selçuklu hakimiyeti kurulmuştur.

Yavuz Sultan Selim Han döneminde meydana gelen ve Osmanlının başarısı ile sonuçlanmış olan Çaldıran savaşı sonrasında şehir artık Osmanlı egemenliğine girmiştir. Osmanlı Devleti döneminde Muş, Erzurum’a bağlı olan 12 vilayet arasında bulunmaktadır.

Muş İklim ve Bitki Örtüsü

Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki Yukarı Murat Van Bölümünde yer alan Muş, Fırsat havzası içerisinde kalmaktadır. Genel anlamda Doğu Anadolu Bölgesinde görülen sert ve karasal iklim etkisinde olan Muş’taki sıcaklıklar – 29 derece ile + 37 arasında değişmektedir ve 1 senede 120 gün boyunca sıcaklıklar 30 derecenin üzerinde, 120 gün ise 0 derecenin altında olmaktadır.

Kış aylarında yoğun kar yağışı görülen Muş’ta senelik olarak 1000 mm ve 350 mm arasında kar yağışı görülmekte olup kış mevsimi çok uzun ve soğuk geçmektedir. Yaz ayları ise kış mevsiminin tam aksine çok kısa, sıcak ve kurak geçmektedir.

Muş’un topraklarının % 53’lük kısmı mera ve çayır, % 11’lik kısmı fundalık ve orman, % 33’lük kısmı ise ekili - dikili alanlar ile kaplıdır. Sert karasal iklimin etki alanında bulunan Muş’ta step yani bozkır bitkileri ile çayır otları ve meşe ormanları yer almaktadır.

Muş’taki yaylalar, ovalar ve platolar kış mevsiminin etkisi ile uzun süre kar örtüsü altında kaldığı için yeşillikler uzun süre aynı halde kalmaktadır. Kentte tarıma elverişsiz arazi oranı, Muş topraklarının % 3’lük kısmını oluşturmaktadır.

Kentin kuzey kısmında görülen dağlar ile yüksek kesimdeki platoların bazı kesimlerinde meşe ormanları görülmekte olup, bu ormanlar tahrip edildiği için zamanla bu alanlar bozuk bataklığa dönüşmektedir. Bu ormanlar saf meşeden oluşurlar ve geçiş kuşaklarında bodur ağaçlı ormanlara dönüşürler.

Muş Coğrafya

Doğu Anadolu bölgesinde bulunan illerimizden biri olan Muş, 8196 kilometrekare yüzölçümüne sahiptir. Kuzeyinde Erzurum, doğusunda Ağrı, güneydoğusunda Bitlis, güneyinde Batman, güneybatısında Diyarbakır, batısında Bingöl ile çevrili olan Muş, coğrafi açıdan yüksek ve dağlık bir alan üzerinde kuruludur.

  Muş'un Coğrafi Şekilleri

Dağlar bakımından hayli zengin bir yöre olan Muş'ta, Güneydoğu Toroslarına ait uzantılar yer almaktadır. Bu dağlar eski zamanlarda ormanlık alanlar ile kaplıyken, günümüzde iklim değişimleri ve küresel ısınma gibi sebepler ile artık ormanlar azalmıştır. Muş'ta bulunan en önemli dağlar, Yakupağa Dağı, Akdoğan dağı, Şerafettin dağları, Bilican dağları, Bingöl dağları, Haçreş dağı, Otluk dağı gibi dağlardır.

Muş'ta bulunan akarsular Murat Irmağı ve Karasu'dur. Aynı zamanda bölgede Haçlı gölü, Hanurpet ve Kaz gölü de yer almaktadır.

  Muş'ta Ovalar ve Vadiler

Muş ili adına önemli bir su kaynağı olan Murat ırmağı çevresinde bazı geniş vadiler bulunmaktadır. Bu vadilerde tarıma elverişli bölümler mevcuttur. Ancak buna rağmen tarım arazileri kısıtlı olduğundan ilin ekonomisi genel olarak hayvancılık üzerinden ilerlemektedir.

Bölgede bulunan ev önemli ovalar Muş ovası, Malazgirt ovası, Bulanık ovası ve Liz ovasıdır. Özellikle Muş ovası ülkemizin en geniş ovalarından bir tanesi olarak bilinmektedir. Muş ovası, sıralamada Türkiye'nin üçüncü en büyük ovasıdır. Bu ovalarda çeşitli tarım faaliyetleri yürütülür. Bölgede en çok yetiştirilen ürünler, türün, şekerpancarı, buğday, arpa, nohut, patates ve mısırdır.

Muş Turizm

Tarihi milattan öncesine dayanan Muş bu zamana kadar onlarca farklı medeniyete vatan olmuştur. Bu neden ile şehirde farklı medeniyetlere ait tarihi yapıları halen görme imkanı söz konusudur. Roma döneminden kalma olan Arak Manastırı bu yapılardan sadece bir tanesidir. Arak kelime anlamı olarak şarap anlamına gelmekle birlikte manastır özellikle çan biçimindeki kulesi ile dikkat çekiyor. Bakımsız kalmış olan bu yapı eski ihtişamını kaybetse de halen görülmeye değerdir.

Moğol istilasından İslam egemenliğine kadar şehirde gerçekleşen pek çok önemli olaya tanıklık etmiş olan Muş Kalesi de şehrin mimari yapılarından biridir. Şimdilerde park olarak kullanılan kale turistlerin ilgisini çeken yerlerin başında geliyor.

Selçuklu döneminin önemli yapılarından biri olan Murat Köprüsü ile Muş ile Varto arasında kalmaktadır. 12 göze sahip olan bu köprü Murat Nehri üzerine kurulmakla birlikte bakımsızlık nedeni ile bazı yerlerinde yıkılma başlamıştır.

Şehirde bulunan başka bir Selçuklu eseri ise Alaaddin Bey Hamamıdır. Bitki motifleri ile süslenerek tipik bir Selçuklu eseri olan bu hamam günümüzde de halen hizmet verir durumdadır. Kapının giriş kısmında ise kaplumbağa kabartması bulunmakla birlikte bu kabartma görenlerin dikkatini çekmektedir.

14. yüzyıl eserlerinden biri olan Muş Ulu Cami ise günümüze kadar geçirdiği büyük depremler nedeni ile orijinal minaresini kaybetmiştir. Buna rağmen günümüzde büyük bir ihtişam ile halen ibadete açık bir camidir. Minare aslı korunarak 1972 senesinde yeniden inşa edilmiştir.

Muş Nasıl Gidilir?

Doğu Anadolu'nun en güzel şehirlerinden biri olarak ön plana çıkan Muş'a, karayolu ve hava yolu ile rahatlıkla ulaşım imkanı sağlanabilir. Özellikle antik medeniyetten günümüze kadar birçok farklı kültürel yapı ile mimari dokuyu bünyesinde barındıran Muş şehri, bütün bir yıl boyunca farklı mevsimlerde yerli ve yabancı turistleri çekmeyi başarmaktadır. Otobüs vasıtasıyla şehre ulaşılmak istendiğinde İstanbul Muş arasında yaklaşık olarak 1500 kilometre kadar bir mesafe bulunduğundan dolayı, ortalama 16 saatlik bir yolculuk ile bu varılabilmektedir.

Aynı zamanda Ankara'dan da yaklaşık olarak 10 saatlik bir süre ile Muş'a ulaşılabilmektedir. Hem Ankara'dan hem de İstanbul'dan haftanın farklı zamanlarda rahatlıkla değişik otobüs seçenekleri dahilinde ulaşım imkanı elde edilebilir. Daha hızlı bir yolculuk yaparak şehri ulaşılmak istendiğinde ise hava yolu tercih İstanbul'dan gerçekleştirilebilmektedir. Bu konuda İstanbul-Muş arası uçak ile 2 saat içerisinde ulaşım sağlanmaktadır. Ankara'dan Muş'a gidilmek istendiği zaman ise 1 saat gibi bir süre içerisinde şehre ulaşılabilir. Kişisel tercihlere baz alınmak suretiyle bireysel olarak da araçlar vasıtasıyla bu şehre kara yoluyla gidilebilir.

Yurt dışından ulaşmak İsteyenler ise aktarmalı şekilde İstanbul ya da Ankara'dan hem hava yolunu kullanmak suretiyle hem de kara yolu aracılığıyla bunu gerçekleştirebilmektedir. Bir yandan doğal güzellikleri bir yandan geçmişten günümüze ulaşmış mimari kalıntılarıyla turistik açıdan da bir görünüme sahip olan Muş, aynı zamanda sanayi kolu olarak da önemli gelir kaynakları sağladığından dolayı şehre bu ulaşım vasıtaları ile gitmek mümkündür.

Muş Ekonomi

Tarıma dayalı bir ekonomi bulunan Muş'ta tarım ürünleri çeşitliliği de istenen düzeyde değildir. Şehirde sert karasal iklimin etkili olması tarım ürünlerindeki çeşitlilik kadar verimliliği de etkiliyor. Bunun yanı sıra hayvancılık da şehrin ekonomisini ayakta tutan önemli kaynaklardan biridir.

Tarımda genellikle tahıl ürünleri ön plana çıkıyor. Buğday başta olmak üzere arpa ve nohut tarımı da şehirde yoğunluk kazanıyor. Ekili tarım dikili tarıma nazaran daha etkilidir. İklimin sert olması nedeni ile sebze tarımı ya da meyvecilik yeteri kadar gelişme göstermese de zaman zaman karpuz, üzüm ve kavun gibi meyvelerin yetiştiği görülmektedir. Geniş düzlüklerde sahip olan Muş mera hayvancılığı ile de ekonomiye katkı sağlıyor. Şehirde besi hayvancılığı ise henüz yeni yeni başlamaktadır.

Kümes hayvancılığının da görüldüğü Muş'ta arıcılık faaliyetleri de oldukça önemli düzeydedir. Şehirde ormanlık arazinin yok denecek kadar az olması ağaç sanayinin gelişmesini engellemiştir. Sanayinin genel olarak az geliştiği şehirde büyük sanayi kuruluşlarından ziyade birkaç işçi ile yürütülen atölyeler bulunuyor.

Maden bakımından da zengin olmayan Muş'ta özellikle barit madeni önemlidir. Bunun yanı sıra alçı taşı ve kuvarsit de şehirde çıkarılsa da işlendiği merkezler şehir dışındadır. Bulunduğu coğrafya ve iklim koşulları Muş'un ekonomisini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu durum ise özellikle gençlerin is imkanının daha fazla olduğu şehirlere göç etmesine sebep oluyor. Şehirde sadece süt fabrikaları ve barit işletmesi bulunuyor.

Muş Araç Kiralama

İrem Oto Kiralama

Kültür Mahallesi, Atatürk Blv., 49120 Muş Merkez/Muş, Türkiye

Umut Oto Kiralama
0532 420 49 60
Hürriyet Mahallesi, Atatürk Blv. Kamiloğlu Sitesi D:1, 49120 Merkez/Muş Merkez/Muş, Türkiye

Eğitim Oto Kiralama

Hürriyet Mahallesi, Atatürk Blv., 49120 Muş Merkez/Muş, Türkiye

Onur Oto Kiralama

Hürriyet Mahallesi, Atatürk Cd., 49120 Muş Merkez/Muş, Türkiye

Avis
(0436) 215 15 00
Dörtyol kavşağı, İstasyon Cd., 49200 Merkez/Muş Merkez/Muş, Türkiye

Budget
0542 722 19 49
Sunay Mah. Kurtuluş Cad. No: 15, Duvarbaşı Mevkii, Sunay Mahallesi, 49001 Merkez/Muş Merkez/Muş, Türkiye

Çağlar Oto Kiralama

Kültür Mahallesi, Atatürk Blv., 49120 Muş Merkez/Muş, Türkiye

Ekol Oto Kiralama
(0436) 212 60 03
İstasyon Cad. Öğretmen Evi Yanı Kamil Oğlu Sağlık Sitesi Kat 1 No 4, Hürriyet Mahallesi, 49200 Muş Merkez/Muş, Türkiye

Bin-İf Rent A Car
0541 306 69 38
Hürriyet Mahallesi, Atatürk Cd. No:10, 49120 Merkez/Muş Merkez/Muş, Türkiye

Toplu Oto Kiralama
(0436) 212 02 52
hürriyet mahallesi tekel caddesi, Hürriyet Mahallesi, 49100 MERKEZ/Muş Merkez/Muş, Türkiye

Circular Car Hire

Minare Mahallesi, 138. Sk., 49300 Muş Merkez/Muş, Türkiye

Muş Havaalanı Oto Kiralama - Muş Oto Kiralama
0850 304 6029
Havalimanı İç Hatlar Yolcu Salonu, 49250 Merkez/Muş Merkez/Muş, Türkiye

Solahan Oto Kiralama

Yeni Mahallesi, 304. Sk., 12700 Solhan/Bingöl, Türkiye

Yanık Otokiralama
0535 060 72 35
Yeni Mahallesi, Bingöl Muş Yolu, 12700 Solhan/Bingöl, Türkiye

Alioğlu Sigorta - Araç Kiralama
(0436) 711 36 08
Muş Varto, Gümgüm Mahallesi, 49600 Varto/Muş, Türkiye

İrem Oto Kiralama

Kültür Mahallesi, Atatürk Blv., 49120 Muş Merkez/Muş, Türkiye

Umut Oto Kiralama
0532 420 49 60
Hürriyet Mahallesi, Atatürk Blv. Kamiloğlu Sitesi D:1, 49120 Merkez/Muş Merkez/Muş, Türkiye

Eğitim Oto Kiralama

Hürriyet Mahallesi, Atatürk Blv., 49120 Muş Merkez/Muş, Türkiye

Onur Oto Kiralama

Hürriyet Mahallesi, Atatürk Cd., 49120 Muş Merkez/Muş, Türkiye

Avis
(0436) 215 15 00
Dörtyol kavşağı, İstasyon Cd., 49200 Merkez/Muş Merkez/Muş, Türkiye

Budget
0542 722 19 49
Sunay Mah. Kurtuluş Cad. No: 15, Duvarbaşı Mevkii, Sunay Mahallesi, 49001 Merkez/Muş Merkez/Muş, Türkiye

Çağlar Oto Kiralama

Kültür Mahallesi, Atatürk Blv., 49120 Muş Merkez/Muş, Türkiye

Ekol Oto Kiralama
(0436) 212 60 03
İstasyon Cad. Öğretmen Evi Yanı Kamil Oğlu Sağlık Sitesi Kat 1 No 4, Hürriyet Mahallesi, 49200 Muş Merkez/Muş, Türkiye

Bin-İf Rent A Car
0541 306 69 38
Hürriyet Mahallesi, Atatürk Cd. No:10, 49120 Merkez/Muş Merkez/Muş, Türkiye

Toplu Oto Kiralama
(0436) 212 02 52
hürriyet mahallesi tekel caddesi, Hürriyet Mahallesi, 49100 MERKEZ/Muş Merkez/Muş, Türkiye

Circular Car Hire

Minare Mahallesi, 138. Sk., 49300 Muş Merkez/Muş, Türkiye

Muş Havaalanı Oto Kiralama - Muş Oto Kiralama
0850 304 6029
Havalimanı İç Hatlar Yolcu Salonu, 49250 Merkez/Muş Merkez/Muş, Türkiye

Solahan Oto Kiralama

Yeni Mahallesi, 304. Sk., 12700 Solhan/Bingöl, Türkiye

Yanık Otokiralama
0535 060 72 35
Yeni Mahallesi, Bingöl Muş Yolu, 12700 Solhan/Bingöl, Türkiye

Alioğlu Sigorta - Araç Kiralama
(0436) 711 36 08
Muş Varto, Gümgüm Mahallesi, 49600 Varto/Muş, Türkiye

Muş Oteller

Mus Grand Otel
(0436) 249 00 00
Istasyon Cad., Yeşilyurt Mahallesi, Sehir Stadyumu Karsisi No:12, 49100 Muş Merkez/Muş, Türkiye

Grand Yüksel Otel
(0434) 511 40 26
Girne Mahallesi, Yükseller Cd. No:47, 13800 Güroymak/Bitlis, Türkiye

Yücesoy Otel
(0436) 212 16 25
Minare Mahallesi, Atatürk Blv. No:15, 49300 Muş Merkez/Muş, Türkiye

Otel Şehir Palas
(0436) 212 10 62
Hürriyet Mahallesi, Atatürk Bulv. No:51, 49120 Muş Merkez/Muş, Türkiye

Zümrüt Otel

Hürriyet Mahallesi, 49100 Muş Merkez/Muş, Türkiye

Fırat Otel
(0436) 213 00 22
Zafer Mahallesi, Erzurum Cd. No:21, 49200 Muş Merkez/Muş, Türkiye

Muş Merkez Öğretmenevi Aso
(0436) 212 54 06
İstasyon Cad., Zafer Mahallesi, 49200 Muş Merkez/Muş, Türkiye

Hotel Diyar Paris
(0436) 222 44 44
Sunay Mahallesi, Sunay Caddesi No:207, 49100 Muş Merkez/Muş, Türkiye

Muş Gezenler Apart
(0436) 215 15 00
Kültür Mahallesi, Hastane Cd. No:26, 49120 Muş Merkez/Muş, Türkiye

Muş Öğretmenevi
(0436) 212 54 06
Hürriyet Mahallesi, 49120 Muş Merkez/Muş, Türkiye

Elit Apart Otel

Zafer Mahallesi, 79. Sk. No:4, 49200 Muş Merkez/Muş, Türkiye

Özcanlar Otel
(0436) 216 10 49
Zafer Mahallesi, Erzurum Cd., 49200 Muş Merkez/Muş, Türkiye

Doğa Beton
(0436) 225 47 42
Kızılağaç Yolu, 49160 Kızılağaç Belediyesi/Muş Merkez/Muş, Türkiye

Hasköy Öğretmenevi

Kültür Mahallesi, Atatürk Cd., 49700 Hasköy/Muş, Türkiye

Özkan Apart Otel
0546 560 94 49
Bahçelievler Mahallesi, Muş Korkut Yolu, 49800 Korkut/Muş, Türkiye

Grand Konak Otel
(0426) 711 31 55
Boğlan Mahallesi, 12700 Solhan/Bingöl, Türkiye

Varto Öğretmenevi

Gümgüm Mahallesi, Muş Cd., 49600 Varto/Muş, Türkiye

Güroymak Öğretmen Evi

Kümbet Mahallesi, Kasaplar Cd. No:26, 13800 Güroymak/Bitlis, Türkiye

Lila Bayan Apart
0545 679 19 39
Sunay Mahallesi, Yeni Gazi Cd. No:87, 49100 Muş Merkez/Muş, Türkiye

Lila Bayan Apart
0545 679 19 39
sunay mahallesi, CUMHURİYET CADDESİ ZİRAAT BANKASI KARŞISI LİLA BAYAN APART MERKEZ, 49100 Muş, Sunay Mahallesi, 49100 Muş Merkez/Muş, Türkiye

Mus Grand Otel
(0436) 249 00 00
Istasyon Cad., Yeşilyurt Mahallesi, Sehir Stadyumu Karsisi No:12, 49100 Muş Merkez/Muş, Türkiye

Grand Yüksel Otel
(0434) 511 40 26
Girne Mahallesi, Yükseller Cd. No:47, 13800 Güroymak/Bitlis, Türkiye

Yücesoy Otel
(0436) 212 16 25
Minare Mahallesi, Atatürk Blv. No:15, 49300 Muş Merkez/Muş, Türkiye

Otel Şehir Palas
(0436) 212 10 62
Hürriyet Mahallesi, Atatürk Bulv. No:51, 49120 Muş Merkez/Muş, Türkiye

Zümrüt Otel

Hürriyet Mahallesi, 49100 Muş Merkez/Muş, Türkiye

Fırat Otel
(0436) 213 00 22
Zafer Mahallesi, Erzurum Cd. No:21, 49200 Muş Merkez/Muş, Türkiye

Muş Merkez Öğretmenevi Aso
(0436) 212 54 06
İstasyon Cad., Zafer Mahallesi, 49200 Muş Merkez/Muş, Türkiye

Hotel Diyar Paris
(0436) 222 44 44
Sunay Mahallesi, Sunay Caddesi No:207, 49100 Muş Merkez/Muş, Türkiye

Muş Gezenler Apart
(0436) 215 15 00
Kültür Mahallesi, Hastane Cd. No:26, 49120 Muş Merkez/Muş, Türkiye

Muş Öğretmenevi
(0436) 212 54 06
Hürriyet Mahallesi, 49120 Muş Merkez/Muş, Türkiye

Elit Apart Otel

Zafer Mahallesi, 79. Sk. No:4, 49200 Muş Merkez/Muş, Türkiye

Özcanlar Otel
(0436) 216 10 49
Zafer Mahallesi, Erzurum Cd., 49200 Muş Merkez/Muş, Türkiye

Doğa Beton
(0436) 225 47 42
Kızılağaç Yolu, 49160 Kızılağaç Belediyesi/Muş Merkez/Muş, Türkiye

Hasköy Öğretmenevi

Kültür Mahallesi, Atatürk Cd., 49700 Hasköy/Muş, Türkiye

Özkan Apart Otel
0546 560 94 49
Bahçelievler Mahallesi, Muş Korkut Yolu, 49800 Korkut/Muş, Türkiye

Grand Konak Otel
(0426) 711 31 55
Boğlan Mahallesi, 12700 Solhan/Bingöl, Türkiye

Varto Öğretmenevi

Gümgüm Mahallesi, Muş Cd., 49600 Varto/Muş, Türkiye

Güroymak Öğretmen Evi

Kümbet Mahallesi, Kasaplar Cd. No:26, 13800 Güroymak/Bitlis, Türkiye

Lila Bayan Apart
0545 679 19 39
Sunay Mahallesi, Yeni Gazi Cd. No:87, 49100 Muş Merkez/Muş, Türkiye

Lila Bayan Apart
0545 679 19 39
sunay mahallesi, CUMHURİYET CADDESİ ZİRAAT BANKASI KARŞISI LİLA BAYAN APART MERKEZ, 49100 Muş, Sunay Mahallesi, 49100 Muş Merkez/Muş, Türkiye

Muş Müzeler

Çengili Kilisesi

49150 Yukarıyongalı Köyü/Muş Merkez/Muş, Türkiye

Çengili Kilisesi

49150 Yukarıyongalı Köyü/Muş Merkez/Muş, Türkiye

Muş Seyahat Acentesi

Metro
444 3 455
Bingöl Cad. Timuçin Pasajı, Solhan Merkez, Solhan, Bingöl, Yeşilova Mahallesi, 12700 Solhan/Bingöl, Türkiye

Metro Turizm
(0434) 511 33 00
Şenova Mahallesi, Muş Cad., 13800 Güroymak/Bitlis, Türkiye

Vangölü Turizm
(0434) 511 30 83
Evren Mahallesi, Muş Cad No:191, 13800 Güroymak/Bitlis, Türkiye

Muş Murat Turizm
0546 212 70 72
Sunay Mahallesi, Muş Otogarı, 49100 Muş Merkez/Muş, Türkiye

Muş Metro Turizim
(0436) 212 30 30
Sunay Mahallesi, Muş Otogarı, 49100 Muş Merkez/Muş, Türkiye

Thy

Kültür Mahallesi, Hastane Cd., 49120 Muş Merkez/Muş, Türkiye

Muş Birlik Turizm
(0436) 212 05 25
Kültür Mahallesi, 168. Sk., 49120 Muş Merkez/Muş, Türkiye

Muş Tur

Minare Mahallesi, Cumhuriyet Cd., 49300 Muş Merkez/Muş, Türkiye

Thy-Muş Gelin Turizm

Minare Mahallesi, 4. Sk., 49300 Muş Merkez/Muş, Türkiye

Thy-Muş Nurevşan Turizm

Minare Mahallesi, 138. Sk., 49300 Muş Merkez/Muş, Türkiye

Muş Lale Turizm
(0436) 212 61 61
Minare Mahallesi, Belediye Cd., 49300 Muş Merkez/Muş, Türkiye

Sıla Turizm Seyahat

Minare Mahallesi, Gazi Cd., 49300 Muş Merkez/Muş, Türkiye

Best Van Turizm

Şenova Mahallesi, Bitlis Muş Yolu, 13800 Güroymak/Bitlis, Türkiye

Thy-Serinbayır Turizm
(0434) 511 33 00
Bağlar Mahallesi, Bitlis Muş Yolu, 13800 Güroymak/Bitlis, Türkiye

Yeşil Muş Ovasi Turizm
(0436) 711 28 53
Kültür Mahallesi, İnönü Cd., 49600 Varto/Muş, Türkiye

Çelebi Seyahat Acentası Lider Muş Tur
0543 649 49 29
Atatürk cad yukarı çarşı 51/2 foto demet yanı, Kültür Mahallesi, 49600 varto/Muş, Türkiye

Metro
444 3 455
Bingöl Cad. Timuçin Pasajı, Solhan Merkez, Solhan, Bingöl, Yeşilova Mahallesi, 12700 Solhan/Bingöl, Türkiye

Metro Turizm
(0434) 511 33 00
Şenova Mahallesi, Muş Cad., 13800 Güroymak/Bitlis, Türkiye

Vangölü Turizm
(0434) 511 30 83
Evren Mahallesi, Muş Cad No:191, 13800 Güroymak/Bitlis, Türkiye

Muş Murat Turizm
0546 212 70 72
Sunay Mahallesi, Muş Otogarı, 49100 Muş Merkez/Muş, Türkiye

Muş Metro Turizim
(0436) 212 30 30
Sunay Mahallesi, Muş Otogarı, 49100 Muş Merkez/Muş, Türkiye

Thy

Kültür Mahallesi, Hastane Cd., 49120 Muş Merkez/Muş, Türkiye

Muş Birlik Turizm
(0436) 212 05 25
Kültür Mahallesi, 168. Sk., 49120 Muş Merkez/Muş, Türkiye

Muş Tur

Minare Mahallesi, Cumhuriyet Cd., 49300 Muş Merkez/Muş, Türkiye

Thy-Muş Gelin Turizm

Minare Mahallesi, 4. Sk., 49300 Muş Merkez/Muş, Türkiye

Thy-Muş Nurevşan Turizm

Minare Mahallesi, 138. Sk., 49300 Muş Merkez/Muş, Türkiye

Muş Lale Turizm
(0436) 212 61 61
Minare Mahallesi, Belediye Cd., 49300 Muş Merkez/Muş, Türkiye

Sıla Turizm Seyahat

Minare Mahallesi, Gazi Cd., 49300 Muş Merkez/Muş, Türkiye

Best Van Turizm

Şenova Mahallesi, Bitlis Muş Yolu, 13800 Güroymak/Bitlis, Türkiye

Thy-Serinbayır Turizm
(0434) 511 33 00
Bağlar Mahallesi, Bitlis Muş Yolu, 13800 Güroymak/Bitlis, Türkiye

Yeşil Muş Ovasi Turizm
(0436) 711 28 53
Kültür Mahallesi, İnönü Cd., 49600 Varto/Muş, Türkiye

Çelebi Seyahat Acentası Lider Muş Tur
0543 649 49 29
Atatürk cad yukarı çarşı 51/2 foto demet yanı, Kültür Mahallesi, 49600 varto/Muş, Türkiye

Muş Yeme - İçme Yerleri

Park Lokantası
(0436) 212 27 40
Minare Mahallesi, 49100 Muş Merkez/Muş, Türkiye

Hancı
(0436) 212 18 66
Kültür Mahallesi, 49100 Muş Merkez/Muş, Türkiye

Ofis Ocakbaşı Ve Çiğ Köfte Salonu
(0436) 212 24 41
Yeşilyurt Mahallesi, İstasyon Cad., 49200 Muş Merkez/Muş, Türkiye

Sr Döner
(0436) 222 08 09
Hürriyet Mahallesi, Atatürk Blv. 59/B, 49100 Muş/Muş Merkez/Muş, Türkiye

Komagene
(0436) 212 44 42
Zafer Mahallesi, İstasyon Cd. No:1, 49200 Muş Merkez/Muş, Türkiye

Ofis Ocakbasi
(0436) 212 95 95
Yeşilyurt Mahallesi, İstasyon Cad Rema Hipermarket Karşısı, 49200 Muş Merkez/Muş, Türkiye

Efendy Cafe&Restoran
(0436) 212 43 00
Kültür mahallesi Atatürk bulvarı zehra kopp.ato center iş merkezi no.120 muş, Hürriyet Mahallesi, 49120 Merkez/Muş Merkez/Muş, Türkiye

Simit Bahçesi
(0436) 212 45 45
Muş Bitlis Şosesi, Eski Tekel Binası, Muş Devlet Hastanesi Karşısı, Saray Mahallesi, 49100 Merkez/Muş Merkez/Muş, Türkiye

Kültür Kahvaltı Salonu 'Cafe 1453'
0553 664 49 34
kültür mah.Cumhuriyet Cad. 134. sk kat:2, Kültür Mahallesi, 49100 merkez/Muş Merkez/Muş, Türkiye

Nar Et Nihat Usta

Hürriyet Mahallesi, Atatürk Blv. 37-38, 49120 Muş Merkez/Muş, Türkiye

Eywan Cağ Kebap & Kahvalti Evi
(0436) 212 10 06
Yeşilyurt Mh. İstasyon Cd. üst geçit yanı, Yeşilyurt Mahallesi, 49120 Merkez/Muş Merkez/Muş, Türkiye

Eywan Cağ Kebap & Kahvalti Evi
(0436) 212 10 06
Kültür Mahallesi, 75. Yıl Caddesi, 49120 Merkez/Muş Merkez/Muş, Türkiye

Pizza La'torre
(0436) 212 01 01
Akdeniz Evleri No:15, Valilik Binası Karşısı, Muş Merkez, Muş, Minare Mahallesi, 49300 Muş Merkez/Muş, Türkiye

Özcanlar Restaurant
(0436) 216 10 50
Erzurum Yolu 2. Km. Özcanlar Hotel, Özcanlar Hotel İçinde, Muş Merkez, Muş, Minare Mahallesi, 49300 Muş Merkez/Muş, Türkiye

Tatlises Çiḡ Köfte

Hürriyet Mahallesi, Atatürk Blv. No:17, 49120 Muş Merkez/Muş, Türkiye

Has Grand Otel
(0436) 411 30 30
Sunay Mahallesi, Muş Bitlis Yolu, 49700 Hasköy/Muş, Türkiye

Grand Konak Otel
(0426) 711 31 55
Boğlan Mahallesi, 12700 Solhan/Bingöl, Türkiye

Atılım Yemek Fabrikasi Şeyhanoglu
(0426) 711 28 01
Yeni Mahallesi, Bingöl Muş Yolu No:25, 12700 Solhan/Bingöl, Türkiye

Oses Çiğ Köfte
0505 070 34 84
Yeni Mahalle. Şehit Mehmet Türksevler Bulvarı Okuyan Apt No:43/D, Yeni Mahallesi, 12700 Solhan/Bingöl, Türkiye

Solhan Çarşı Restaurant
(0426) 711 30 31
Yeni Mahallesi, 1. Cd., 12700 Solhan/Bingöl, Türkiye

Park Lokantası
(0436) 212 27 40
Minare Mahallesi, 49100 Muş Merkez/Muş, Türkiye

Hancı
(0436) 212 18 66
Kültür Mahallesi, 49100 Muş Merkez/Muş, Türkiye

Ofis Ocakbaşı Ve Çiğ Köfte Salonu
(0436) 212 24 41
Yeşilyurt Mahallesi, İstasyon Cad., 49200 Muş Merkez/Muş, Türkiye

Sr Döner
(0436) 222 08 09
Hürriyet Mahallesi, Atatürk Blv. 59/B, 49100 Muş/Muş Merkez/Muş, Türkiye

Komagene
(0436) 212 44 42
Zafer Mahallesi, İstasyon Cd. No:1, 49200 Muş Merkez/Muş, Türkiye

Ofis Ocakbasi
(0436) 212 95 95
Yeşilyurt Mahallesi, İstasyon Cad Rema Hipermarket Karşısı, 49200 Muş Merkez/Muş, Türkiye

Efendy Cafe&Restoran
(0436) 212 43 00
Kültür mahallesi Atatürk bulvarı zehra kopp.ato center iş merkezi no.120 muş, Hürriyet Mahallesi, 49120 Merkez/Muş Merkez/Muş, Türkiye

Simit Bahçesi
(0436) 212 45 45
Muş Bitlis Şosesi, Eski Tekel Binası, Muş Devlet Hastanesi Karşısı, Saray Mahallesi, 49100 Merkez/Muş Merkez/Muş, Türkiye

Kültür Kahvaltı Salonu 'Cafe 1453'
0553 664 49 34
kültür mah.Cumhuriyet Cad. 134. sk kat:2, Kültür Mahallesi, 49100 merkez/Muş Merkez/Muş, Türkiye

Nar Et Nihat Usta

Hürriyet Mahallesi, Atatürk Blv. 37-38, 49120 Muş Merkez/Muş, Türkiye

Eywan Cağ Kebap & Kahvalti Evi
(0436) 212 10 06
Yeşilyurt Mh. İstasyon Cd. üst geçit yanı, Yeşilyurt Mahallesi, 49120 Merkez/Muş Merkez/Muş, Türkiye

Eywan Cağ Kebap & Kahvalti Evi
(0436) 212 10 06
Kültür Mahallesi, 75. Yıl Caddesi, 49120 Merkez/Muş Merkez/Muş, Türkiye

Pizza La'torre
(0436) 212 01 01
Akdeniz Evleri No:15, Valilik Binası Karşısı, Muş Merkez, Muş, Minare Mahallesi, 49300 Muş Merkez/Muş, Türkiye

Özcanlar Restaurant
(0436) 216 10 50
Erzurum Yolu 2. Km. Özcanlar Hotel, Özcanlar Hotel İçinde, Muş Merkez, Muş, Minare Mahallesi, 49300 Muş Merkez/Muş, Türkiye

Tatlises Çiḡ Köfte

Hürriyet Mahallesi, Atatürk Blv. No:17, 49120 Muş Merkez/Muş, Türkiye

Has Grand Otel
(0436) 411 30 30
Sunay Mahallesi, Muş Bitlis Yolu, 49700 Hasköy/Muş, Türkiye

Grand Konak Otel
(0426) 711 31 55
Boğlan Mahallesi, 12700 Solhan/Bingöl, Türkiye

Atılım Yemek Fabrikasi Şeyhanoglu
(0426) 711 28 01
Yeni Mahallesi, Bingöl Muş Yolu No:25, 12700 Solhan/Bingöl, Türkiye

Oses Çiğ Köfte
0505 070 34 84
Yeni Mahalle. Şehit Mehmet Türksevler Bulvarı Okuyan Apt No:43/D, Yeni Mahallesi, 12700 Solhan/Bingöl, Türkiye

Solhan Çarşı Restaurant
(0426) 711 30 31
Yeni Mahallesi, 1. Cd., 12700 Solhan/Bingöl, Türkiye