Adıyaman'ı Tanıyalım

Güneydoğu Anadolu bölgemizde bulunan Adıyaman, birbirinden güzel yerleri ve farklı mekanları ile ilgi odağı bir yerleşke olarak dikkat çeker. 8 ilçesi ve dikkat çekici tarihi yerleri ile turistlerin de gezip görmek istediği kent, çeşitli özellikleri ile ön plana çıkar.

Adıyaman ve İlçeleri

Şehir merkezi sayılmazsa, toplamda 8 adet ilçeye sahip olan Adıyaman, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en güzel illerinden birisidir. İlçeleri;

  • Besni
  • Çelikhan
  • Gerger
  • Gölbaşı
  • Kahta
  • Samsat
  • Sincik
  • Tut

Yaklaşık 2 milyon 500 bin kişinin yaşadığı kentte, farklı kültürlerden örnekler sergilenmekte ve hoşgörü içinde bir sosyal hayat sürdürülmektedir.

Eski tarihi, turistik yerleri ve doğası ile ilgi gören kent, özellikle de dünya tarihinin en eski yerleşim yerlerinden biri olarak sıkça ziyaret edilmektedir.

Ülkemizin kurulmasından itibaren, 1954 yılı gelinceye kadar Malatya iline bağlı bir kaza olan Adıyaman, o yıl ayrı bir il haline getirilmiştir. Kentin isminin anlamı “Güzel Vadi” şeklinde ifade edilebilen “Vadi-i Leman” olarak ortaya konabilir.

Tren İstasyonu, Havaalanı, Otogarı

Adıyaman’a karayolu ile ulaşım sıkça kullanılan bir seçenektir. Bunun için de şehirlerarası otobüs terminali öne çıkar. Kahta yolu üzerinde bulunan otogardan büyük şehirler başta olmak üzere çevre il ve ilçelere araçlar kalkar.

Tren yolunu kullanmak isteyenler için Gölbaşı ilçesinde bulunan tren garı kullanılabilir. Gölbaşı önemli bir konumda bulunduğu için buradan farklı tren hatları geçmektedir. Sadece yurt içi değil, İran veya Suriye gibi ülkelere giden bazı tren hatları da buradan geçer.

Adıyaman Havaalanı ise kenti ülkemizin önemli şehirlerine bağlayan bir noktadır. Hava yolu ile Adıyaman’a ulaşmak isteyen herkes tarifeli uçuşlarına bu havaalanından çıkabilir. Böylelikle de kısa sürede İstanbul ya da İzmir gibi kentlere gidilip gelinebilir.

Nereler Gezilir?

Nemrut Dağı

Kommagene Kralı Antiochus için yapılmış olan kutsal alanlar, tarihi pek çok yapı ve Tümülüs, Nemrut Dağı’nda yer alır. Bu bölge Ören Yeri olarak da tasvir edilir. Yıl içinde binlerce turistin uğrak noktası olan Nemrut Dağı, sadece ülkemizden değil dünyadan da ziyaretçi çekmektedir.

Adıyaman Kalesi

Hısn-I Mansur olarak da bilinen ve doğrudan kent merkezinde yer alan Adıyaman Kalesi, yığma bir höyük üzerinde (yükseklik yaklaşık 25 metre) kurulu durumdadır. Bu kale, belediye tarafından korunmakta ve gereken restorasyon çalışmaları yine burada sürdürülmektedir.

Cendere Köprüsü

Cendere Çayı, Adıyaman’dan geçer. Bu çay üzerinde bulunan Cendere Köprüsü ise, tarihi ile nam salmıştır. Çünkü söz konusu köprü, dünya üzerinde halen kullanılan en eski köprüler arasında gelir. Bu özelliği de hem kenti, hem köprüyü son derece popüler hale getirmektedir.

Karakış Tümülüsü

Bu Tümülüs, Kommagene Kraliyet Ailesi’nin anıt mezarıdır. Anıt mezarın ismi ise (Karakuş), güney kısımda bulunan sütun üzerindeki kartal heykelinden gelmektedir. Bu Tümülüs, 9 metre yüksekliğe sahiptir. Öte yandan çevresinde 4 farklı sütun daha bulunan bu Tümülüs, 21 metrelik çakılların üzerine inşa edilmiştir. Alt kısımda ise mezarlar vardır.

Perre Antik Kenti

Bu antik kentte Roma çeşmesi ya da benzer yapılar da bulunur. Bu yapıları görmek ve diğer pek çok mezarı ziyaret etmek için Perre Antik Kenti ziyaret edilebilir.

Oturakçı Pazarı

Söz konusu çarşı, Adıyaman şehir merkezinde bulunur ve oldukça da önemli bir geçmişe sahiptir. Bu yöreye özgü olan halıların, kilimlerin, çanta ya da heybelerin satıldığı görülebilir. El emeği göz nuru pek çok seçenek bu pazardadır.

Çelikhan İçmesi

Bu kaynak, Çelikhan İlçesi’nin 23 kilometre kadar kuzeydoğusunda yer almaktadır. Söz konusu su kaynağı, mideye, bağırsağa, karaciğere faydalı olduğu gibi zayıflamak isteyenler için de önemli bir yardımcıdır.

Gümüşkaya Mağarası

Adıyaman şehir merkezinin 40 kilometre kadar güneybatısında yer alan Göksu Nehri, çevresinde çeşitli mağaralara sahiptir. Bu mağaralar birbirlerine oyma tüneller ile bağlıdır. Gümüşkaya Mağarası da buradadır ve tarihi milattan önce 150 yılına kadar dayanır.

Arsemia Antik Kenti

Adıyaman’ın en önemli tarihi yerlerinden birisidir. Kaya kabartmaları ile etkileyici bir yapı olarak görülebilir. En önemli kabartması da “Tokalaşma” sahnesi olarak bilinen ve Tanrı ile kralın eşit olduğunu gösteren kabartmadır.

Gerger Kalesi

Roma döneminde inşa edilen Gerger Kalesi, Selçuklular ve Osmanlı Devleti zamanında çeşitli eklemeler yapılarak kullanılmıştır. Fırat vadisine hâkim bir tepede yer alan bu kale çok sayıda ziyaretçi alır.

Yeni Kale

Kommagene Krallığı döneminde inşa edilen kale, daha sonraki medeniyetlerden de etkilenmiştir. Son olarak Memlüklüler’in etkisi ile son şeklini alan kale, bugün de pek çok kişi tarafından görülmek istenir.