Amasya'yı Tanıyalım

Karadeniz Bölgesi’nde yer alan Amasya kenti, ülkemizin en gözde yerleşim yerlerinden birisidir. Yaklaşık 400.000 nüfusu bulunan kent, merkezde 150.000’den fazla vatandaşımıza ev sahipliği yapmaktadır. Orta Karadeniz taraflarında yer alan Amasya, aynı zamanda Anadolu coğrafyasının en eski yerleşim yerlerinden biri olarak da tarihe geçmekle beraber; Mustafa kemal Atatürk ve arkadaşlarının Amasya Genelgesi yayınladıkları kent olarak da milli mücadele tarihimizde yer edinmiştir.

Genel Bilgiler ve Tarihçe

Öncelikli olarak Hititler, ardından ise Persler, Roma İmparatorluğu ve Türkler olarak el değiştiren kent, isim olarak da zaman zaman farklı şekillerde anılmıştır. Amesseia, Amacia ve Amaccia olarak bilinen bu eski isimler, zamanlarının bronz ve gümüş sikkelerinde de kendini göstermektedir.

Ünlü coğrafya bilimcisi Strabon, Amasya ismini ön plana çıkarırken bu ismin Amazon kraliçelerinden olan Amasis’ten alındığını ifade eder. Bu isim Yunan ve Roma sikkelerinde de aynı bu şekilde geçmektedir. Amasya kenti, günümüze kadar 19 farklı kente ev sahipliği yapmıştır.

Gerek Osmanlı Devleti, gerek ise öncesinde birbirinden farklı devletlerin yer aldığı kentte, milli mücadele dönemi ve doğal olarak da Modern Türkiye Cumhuriyeti çok büyük yer tutar. Bu bakımdan bir takım belgeler ve yaşanmış olaylar bu konuyu daha da ön plana çıkarır. 12 Haziran 1919 tarihinde kente gelen Mustafa Kemal Atatürk, 22 Haziran 1919 tarihinde yayınladığı Amasya Genelgesi ile bir ulusun kurtuluş mücadelesinin ilk adımını atmıştır. Bu nedenle de Amasya önemli bir Cumhuriyet kentidir.

Karadeniz Bölgesi’nin hemen geri kısımlarında yer alan kent, vadi üzerine konuşlanmış durumdadır. Özellikle de Anadolu’nun iç kesimleri ile Samsın Limanı arasında bir geçiş bölgesi olan kent, farklı ulaşım yolları ile çevre kentlere ve ilçelere de bağlanabilmektedir.

Karadeniz iklimi ile karasal iklimin karışık olarak öne çıktığı kentte, ne kurak ne de çok yağışlı bir iklim söz konusudur. Bütün bu hava durumları zaman zaman değişkenlik gösterse de, asıl konu ise havanın coğrafyaya göre farklı özellikler göstermesi ile ilgilidir.

Gezilecek Görülecek Yerler

Aynalı Mağara

Kentin önemli noktalarından olan Aynalı Mağara, rivayete göre kızının güzelliğini hak edecek birini arayan bir baba tarafından oluşturulmuştur. Kızının güzelliğini seyretmeye dayanabilen ve bundan dolayı düşüp bayılmayan bir erkeği bulmak için yedi cihana haber salan babanın mağarası olarak da bilinen bu mekan, muhakkak ziyaret edilmelidir.

Alçak Köprü

Şehrin merkezinde bulunan Alçak Köprü, Roma İmparatorluğu’ndan kalmadır. O dönemlerden kalan tek köprü olarak da ayrı bir öneme sahip olan söz konusu yapı, ırmağın alçalıp yükselmesi ile zaman içinde Alçak Köprü adını almıştır.

Kumacık Hamamı

Beyazıt Paşa Mahallesi’nde bulunan hamam, Kunç Köprüsü’nün de karşısındadır. 1495 yılında yapılan bu hamam, günümüzde de ayaktadır ve ziyaretlere açıktır. Kumacık Hamamı, bizzat Şamlar Cami’sinin de banisi olan Kapıağası Ayas Ağa tarafından yaptırılmıştır. Bu önemli merkez, pek çok gezi rotasında da yer almaktadır.

Amasya Saat Kulesi

Amasya Valisi Ziya Paşa tarafından yaptırılan kule, tarihi bir yapı olarak dikkat çeker. 1938 yılındaki büyük depremde yıkılan bu yapı, 1940 yılında Yeniköprü yapımı esnasında komple yıktırılmıştır ve 2002 yılında ise yeniden inşa edilmiştir.

Halifet Gazi Türbesi

Amasya’nın batısında bulunan Şamice Mahallesi, bu türbeye ev sahipliği yapar. Amasya valileri arasındaki Danişmendli Emir Mücahit el Mübarizüddin Halifet Alp İbn Tuli adına 1226 yılında yaptırılan bu türbe, oldukça önemli bir yerdir.

Çelebi Mehmet Medresesi

Sultaniye Medresesi olarak da bilinen bu medrese, Selçuklu mimarisini yansıttığı için de ziyadesi ile önem taşır. Avlu, giriş kapısı ve eyvanlar ile ilgili tüm mimari detayların öne çıktığı bu medresede, daha pek çok değişik detay ön plana çıkmaktadır.

Boraboy Gölü

Amasya kentinin Taşova ilçesine yaklaşık olarak 15 kilometre kadar uzaklıkta yer alan göl, doğal bir krater gölü olarak kayıtlara geçmiştir. Rakımı 800 metre olan göl, 25 metre de derinliğe sahiptir.

Amasya Kalesi

Şehir merkezinde yer alan Amasya Kalesi, oldukça güzel bir manzaraya sahiptir. Bu nedenle de şehre gelen her turist bu kaleye çıkmak istemektedir.

Arkeoloji Müzesi

Sultan 2. Beyazıt Külliyesi’nin yalnızca bir bölümü olan medrese binası ile iki odası, bugün Arkeoloji Müzesi olarak öne çıkmaktadır.