Ankara'yı Tanıyalım

Ülkemizin başkenti Ankara, aynı zamanda en kalabalık ikinci ilimiz olarak öne çıkar. Yaklaşık 6 milyon insanın yaşadığı başkent Ankara, çok sayıda ilçe ve mahalleye de sahiptir. Coğrafi açıdan ülkemizin neredeyse merkezinde bulunan kent, Batı Karadeniz ile İç Anadolu bölgelerimizde topraklara sahiptir. Bolu, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Çankırı, Aksaray ve Eskişehir illerine komşu olan Ankara, yüzölçümü bakımında da ülkemizin en büyük üçüncü kentidir.

Genel Bilgiler ve Tarihi

13 Ekim 1923 tarihinde yeni kurulan modern Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti ilan edilen Ankara, oldukça hızlı bir gelişim göstermiştir. Gerek başkent olmanın verdiği ağırlık, gerek ise merkezi coğrafi konumu ile dikkat çeken Ankara, hem ulaşım anlamında, hem de endüstriyel anlamda pek çok unsura sahiptir.

Yaklaşık 10 bin yıl kadar öncesine uzanan tarihi ile adından söz ettiren Ankara, Hititler, Frigyalılar, Lidayalılar, Persler gibi farklı medeniyetlere ev sahipliği yaparken; Türkler tarafından egemenlik altına alınmadan önce ise Romalılar ve Bizanslılar’a yurt olmuştur.

Tren İstasyonu, Havaalanı, Otogarı

Ülkemizin merkez tren istasyonu, Ankara Tren Garı olarak ifade edilebilir. İlk binası 1892 yılında yapılan gar, ardında ise 1937 yılında tamamlanan ana binaya sahip olmuştur. Modern Türkiye Cumhuriyeti’nin en eski yapıları arasında Ankara Tren Garı gösterilir. Buradan ülkemizin her noktasına doğrudan gidiş mümkündür.

Ankara otogarı ise aslında Ankara Şehirlerarası Terminal İşletmesi (AŞTİ) olarak bilinmektedir. 1995 yılında hizmete açılan bu otogar, aynı zamanda ülkemizin en büyük otogarı olarak da kayıtlara geçer. Gün içinde yüzlerce otobüs seferi buradan ya da buraya olacak şekilde harekete geçmektedir.

Havaalanı yönünden de Esenboğa Havaalanı sayesinde daha iyi bir yere sahip olan kent, şehrin 28 kilometre uzağındaki bu havaalanı ile anlam bulur. Öte yandan bu havaalanı, ülkemizin ilk “iç ve dış hatları bir arada bulunduran havaalanı” olarak da dikkat çeker.

Gezilecek Yerler

Dikmen Vadisi

Çevre planlaması çok iyi olan bir kent olduğu için gerek doğal alanlara ulaşım konusunda, gerek ise diğer mevzularda hiçbir sorun çıkmaz. Dikmen Vadisi de merkezdeki alanlar arasında geldiği için sıkça ve kolay bir biçimde ziyaretçi çekebilir.

Atatürk Orman Çiftliği Bahçesi

5 Mayıs 1925 tarihinde yapımına başlanan Atatürk Orman Çiftliği, bizzat Atatürk’ün talimatı ile kurulmuştur. Gün içinde gezmek, bir şekilde bölgeye gitmek ziyaretçileri memnun eder. Dileyen herkes şehrin göbeğinde bu yere gelebilir ve önemli gördüğü yerleri daha yakından inceleyebilir.

Abdi İpekçi Parkı

Ankara’nın merkezi yerlerinden olan Sıhhiye Meydanı’nda yer alan park, öldürülen gazeteci Abdi İpekçi anısına hizmete açılmıştır. 1981 yılından bu yana kullanılan park, pek çok farklı özelliği ile ziyaretçileri memnun eder. Park içinde kafe, çay ocağı, çocuk parkı ya da bunlara benzer tesislerin olduğu da bilinmektedir.

Gençlik Parkı

Ankara’nın tarihi parkları arasında gelen Gençlik Parkı, 1936 yılında yapım işlemlerine başlanan bir alandır. 1943 yılında hizmete açılan parkın farklı amaçlar ile kullanıldığı da görülmektedir. Çeşitli merkezlerin ve önemli yerlerin burada olması da tesadüfi değildir.

Kuğulu Park

Ankara’nın Kavaklıdere mahallesinde yer alan Kuğulu Park, yine kentin simgeleri arasında gelir. Polonya Caddesi, Tunalı Hilmi Caddesi ve Atatürk Bulvarı, bu parkın etrafındadır.

Kurtuluş Parkı

Ankara’nın en popüler parkları arasında gelen Kurtuluş, kendisi ile aynı adı taşıyan mahallede yer alır.

Botanik Park

Çankaya ilçesinde yer alan Botanik Park, 65 bin metrekare gibi devasa bir alana kurulu durumdadır. Çankaya Caddesi ile Cinnah Caddesi arasında yer alan bu parkın geçmişi, 1970’e kadar dayanır.

Soğuksu Milli Parkı

Milli Park olarak tesis edilmesi 1959 yılında gerçekleşen Soğuksu, Ankara merkeze 80 kilometre kadar uzaklıktadır. Arazi yapısı olarak volkanik bir sahadan söz edilebilirken, sıcak ve soğuk su kaynakları ile de farklı unsurlar barındırır. Öte yandan sarıçam veya karaçam gibi ağaç türlerinin de öne çıktığı bu parkta, değişik bitki çeşitleri de dikkat çeker. Mili Park, Kızılcahamam’da yer alır.

Göksu Parkı

Ankara’da yer alan en büyük parklardan birisi de Göksu Parkı’dır. Eryaman’da yer alan ve eski Susuz Göleti olarak bilinen yerde bulunan bu park, 2003 yılının Haziran ayında kullanıma açılmıştır. 508 bin metrekarelik çok büyük bir alanda yer alan bu park, kendi içinde restoran ve kafe gibi işletmelere de sahiptir. Piknik alanında ise barbekü araç gereçleri ile Ankaralılara keyifli mangal olanakları sunulmaktadır.

Altınpark

Altındağ ilçesinde yer alan Altınpark, Aydınlıkevler semtindedir. Toplam 640 bin metrekarelik bir alanda yer alan Altınpark, yeşil alanlar ve gölet ile doğal bir ortam tesis etmektedir. Ankara’nın en önemli ve en büyük rekreasyon alanları arasında gösterilen Altınpark, ağaçları ve farklı unsurları ile Ankaralılar için çok hoş bir tercih olmaktadır. Dinlenmek, eğlenmek ve doğa ile baş başa kalmak isteyen herkes söz konusu alana gelerek istediği faaliyetleri yapmakta özgürdür.