Artvin'i Tanıyalım

Karadeniz bölgemizde yer alan kentlerden Artvin, doğası ve temiz havası ile dikkat çeker. Dağlık bir alan içinde, Çoruh vadisinin yamaçlarına doğru kurulmuş olan kent, Borçka’ya kadar olan kısımda Çoruh vadisini izlemektedir. Cankurtaran Geçidi ile Hopa ilçesine bağlanan Artvin, tarih boyunca Artvani ya da Artvini gibi isimlerle anılmıştır.

Genel Bilgiler ve Tarihçe

Milattan önce 3500’lü yıllara uzanan tarihi ile önemli bir kent olan Artvin, yakın tarihimizde de önemli bir rolü üstlenmiştir. 1877 – 1878 Osmanlı Rus Savaşı’nın ardından Çarlık Rusyası’na bırakılan kent, 27 Şubat 1921 tarihinde tekrar Türkiye topraklarına dahil edilmiştir.

Bütün yıl boyunca yağış alan, kışları da ılık geçen kentte ılıman bir iklim hüküm sürer. Bu iklim üzerinde Çoruh Nehri’nin etkisi de vardır. Nehir, kent iklimini yumuşatmaktadır.

Otogarı, Havaalanı

Artvin kentine ulaşım için en sık tercih edilen seçenek karayoludur. Otobüsler ile ya da bireysel kullanıma ait taşıtlar ile kente gelmek mümkündür. Artvin otogarından Rize başta olmak üzere pek çok Karadeniz kentine ve ülkemizin farklı yerlerine ulaşım sağlayan otobüsler kalkmaktadır. Kentin en çok kullanılan ulaşım merkezi burasıdır. Kent merkezi sayılan bir noktada yer alan otogardan gün içinde binlerce insan istifade etmektedir.

Öte yandan kentlilerin kullanımı için Rize – Artvin havaalanı da yapım aşamasındadır. Uzun saatler süren yolların daha makul şekilde kat edilmesi için uçuşlar ile yolları kısaltmak isteyen kimseler, söz konusu havaalanı tamamlandıktan sonra burayı kullanarak uçak seferlerinden yararlanabileceklerdir. Bu havaalanı Rize ile Artvin arasında, deniz üzerinde dolgu yapılması sureti ile ortaya konmaktadır. Projenin rol modeli de Ordu – Giresun Havaalanı’dır.

Gezip Görülecek Yerler

Atatepe

Artvin merkezden tepe istikametine doğru çıkıldıkça yaklaşılabilen Atatepe, büyük bir Mustafa Kemal Atatürk heykeline sahiptir. Tüyleri diken diken eden, insanı daha da duygusallaştıran bu tepe ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Cehennem Deresi Kanyonu

200 metrelik yüksekliği ile adından söz ettiren, oldukça dik bir duvarı andıran söz konusu Cehennem Deresi Kamyonu, Artvin – Ardanuç yolunun 25. kilometresinde yer almaktadır. Son derece doğal bir yapıya sahip olan kantonda dileyen herkes dilediği şekilde gezinti yapabilir.

Çifte Köprü

18. yüzyılda yapımı tamamlanan Ortacalar Kemer Köprüleri, yollarının düz değil de eğimli olmasıyla daha çok dikkat çeker. Konum olarak Arhavi ilçesinin Ortacalar köyüne 2,5 kilometre uzaklıkta yer alan bu köprü, tek gözden oluşur.

Delikkaya

Turistik açıdan ziyadesi ile ilgi çeken Delikkaya, saklı bir doğaya ve muhteşem bir çevreye sahiptir. Artvin’İn en önemli yerlerinden birisi burasıdır. Yerli ya da yabancı turistlerin kente geldikten sonra ilk yapmak istedikleri Delikkaya’ya gitmektir.

Arsiyan Yaylası

Şavşat’ın Pınarlı, Ilıca ve Demirkapı köyleri ile beraber Ardahan’a bağlı Posof ilçesi arasında kalan Arsiyan Yaylası, dağı ve çevresindeki göller ile anlam kazanmaktadır. Bu sayede yemyeşil bir doğa ile sağlıklı hava koşulları öne çıkar.

Tekkale Manastırı

Kompleks bir yapı olan bu manastır kentin ziyaret edilebilmesi gereken noktaları arasında gelir. Şapel ile seminer odası manastır yapısına farklılık katar.

Mençuna Şelalesi

Arhavi’nin en sık ziyaret edilen yerlerinden birisi de Menşuna Şelalesi’dir. Yaban hayatı ile tarihi köprüler de yine bu şelale ve çevresine olan ilgiyi artırır.

Maral Şelalesi

Karçal Dağları’nın üç taraftan sardığı vadiyi süsleyen Maral Şelalesi, 65 metrelik bir yükseklikten dökülmektedir. Bu doğa harikası yer hem yurt içi, hem yurt dışından fazlası ile ziyaretçiyi kendine çeker.

Yıldız Gölü

Artvin’in önemli noktalarından olan Yıldız Gölü, dağ suları ile beslenen bir yapıya sahiptir. Özellikle yazın bu gölde serinlemek için yüzmek de mümkün olur. Gölün etrafındaki yeşil alanlardan ve doğal ortamdan da istifade edilebilir.

Ferhatlı Kalesi

Ardanuç ilçesine 5 kilometrelik bir uzaklıkta yer alan kale, 5. yüzyıldan günümüze kadar ulaşmayı başarmış bir yapıdır. Ardanuç suyunun kenarındaki bu kale doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihsel önemi ile de ilgi odağıdır.

Otingo Kaplıcası

Sadece ülkemizden değil, dünyanın her yanından ziyaretçi çeken Otingo Kaplıcası, Artvin’de yer alır. Şifalı sulardan istifade etmek isteyen herkes buraya gelebilir ve kaplıcanın güzelliklerinden yararlanabilir. Artvin’in Borçka ilçesinde yer alan bu kaplıca, yaz kış ilgi görmektedir.

Karagöl Sahara Milli Parkı

Laşet deresi yakınlarında yer alan bu alan, kamp alanı olarak da değerlendirilmektedir. Festivallere, şenliklere konu edilen söz konusu milli park doğal ortamı ile dikkat çeker. Gezginler, turistler buraya çeşitli amaçlarla gelerek Artvin’in doğal güzelliklerini yakından görebilirler.

Daha pek çok doğal ya da tarihi yapı Artvin sınırları içinde ziyaret edilebilir.