Aydın'ı Tanıyalım

Ülkemizin batı kısmında kalan, Ege Bölgesi’nin önemli kentlerinden olan Aydın, ciddi anlamda öne çıkan bir şehir olarak bilinir. Çeşitli özellikleri, tarihi ve kültürel yapısı, turistik ilçeleri ve daha birçok unsuru ile Aydın hem yurt içinden, hem de yurt dışından pek çok ziyaretçiyi kendine çeker.

Genel Bilgiler ve Tarihçe

Ülkemizin en kalabalık yirminci kenti olarak adlandırılabilen, yaklaşık 1 milyon 100 bin kişinin yaşadığı Aydın, rakım olarak 92 metrede yer alır. İlçeleri ve mahalleleri ile kendine has yapısı ve kültürünü koruyan kent, aynı zamanda turizm açısından da fazlası ile gelişmiştir.

Ege Denizi’ne kıyısı bulunan Aydın, en çok da Didim ve Kuşadası ilçeleri ile tanınmaktadır. Cumhuriyet döneminde kente yapılan yatırımlar ile ekonomik açıdan önemli atılımlar yapılmış olup, günümüzde de bu hamleler sürdürülmektedir. Öyle ki, Aydın, ülkemizdeki ilk tren yollarına sahip olan kent olarak da tarihe geçmiştir.

Tarih sahnesinde Tralleis ya da Güzelhisar isimleri ile anılan kent, 14. yüzyılda Aydınoğulları beyliği döneminden itibaren Aydın olarak anılmaya başlamıştır. Evliya Çelebi, Seyahatname’sinde bu kent için “dağlarından yağ, ovalarından bal akar” demiştir. Herodot ise “yeryüzünde bilinen en güzel gökyüzünün altı ve en güzel iklimin bulunduğu yer” tanımlamasını yapar.

Antik Çağ’da Milet, Afrodisias, Didyma, Nysa, Priene, Magnesia gibi kentlere ev sahipliği yapan bu coğrafya, özellikle de Hititler zamanında fazlası ile gelişme göstermiştir. Yine Lidyalılar zamanında da bölgenin kalkınması sağlanmıştır. Selçuklular döneminde gelişimini sürdüren kent, Cumhuriyet ile beraber ayrı bir vilayet statüsü kazanmıştır.

Kuzeyde İzmir ve Manisa, doğuda Denizli, güneyde ise Muğla ile komşu olan Aydın, batı kısımda Ege Denizi’ne temas etmektedir. Akdeniz ikliminin etkisi ile son derece ılıman ve hoş hava şartlarına sahip olan kent, maki ve orman gibi bitki örtüleri ile kaplıdır. Kentte tarım ve turizm ekonomik kaynaklar olarak öne çıkar.

Tren İstasyonu, Otogarı, Havaalanı

Aydın, gerek İzmir – Denizli – Antalya istikameti için, gerek Antalya – Manisa istikameti için, gerek ise Afyon – İzmir ya da Isparta – İzmir istikametleri için önemli bir geçiş noktasıdır. İzmir ile Denizli arasında köprü vazifesi gördüğü için, bu iki ilden geçen neredeyse bütün güzergahlara Aydın da dahil olurken, Aydın otogarı da otobüslerin mola verdiği önemli bir merkez olarak dikkat çeker. Ayrıca, bu otogardan ilçelere dolmuşlar da kalkmaktadır.

Kentte bulunan tren istasyonu, tarihsel açıdan da öneme sahiptir. Çünkü Aydın, ülkemizin ilk demiryollarına sahip kentidir. Gerek merkezde, gerek ise pek çok ilçesinde aktif olarak kullanılan tren istasyonları bulunur. Öyle ki Denizli – İzmir arasında sefer yapan Pamukkale Ekspresi’nin Aydın il sınırları içinde pek çok durağı vardır.

Aydın Çıldır Havaalanı, henüz sivil uçuşlar için kullanılmayan fakat yakın gelecekte faal olacak olan bir havaalanı olarak ön plana çıkmaktadır. Askeri uçuşlar için kullanılan Aydın havaalanı, yakın zamanda tarifeli sivil uçuşlara da uygun hale getirilecektir.

Gezilip Görülecek Yerler

Aphrodisias Antik Kenti

Aydın, tarihsel anlamda çok zengin bir kenttir. Bunu çeşitli ören yerleri ve antik kentlerden görebilmek mümkündür. Aphrodisias Antik Kenti de bu unsurlar arasında dikkat çeker.

Dilek Yarımadası

Güzelçamlı sınırları içinde kalan, Kuşadası merkeze 28 kilometre kadar uzaklıkta  bulunan Dilek yarımadası, Milli Park’ı da içinde bulundurduğu için önemlidir. Özellikle de yaz aylarında bu yarımada ziyaretçi akınına uğramaktadır.

Milet Müzesi

1973 yılında ziyarete açılan Milet Müzesi, Milet’te bulunan tarihi eserlerin sergilendiği bir merkezdir. Milattan Önce 15. Yüzyıla ait eserler yine burada teşhir edilmektedir. Miken seramikleri, Roma eserleri, Helenistik dönem buluntuları ve pek çok farklı unsur burada yer almaktadır.

Güvercinada Kalesi

Muhteşem bir manzaraya sahip olan bu kale, sadece tarihi değil görsel anlamda da değerli bir yapı olarak dikkat çeker. Yapının inşasındaki temel amaç, Mora isyanında denizden gelebilecek muhtemel saldırıları bertaraf edebilmek iken, en nihayetinde ortaya heybetli ve gösterişli bir yapı çıkmıştır.

Altınkum Plajı

Didim’in dünyaca ünlü Altınkum plajı, deniz turizmi açısından çok önemli bir yerdir. Gerek yurt içinden, gerek ise yurt dışından binlerce turistin her sene akın ettiği bu plaj, temizliği ve güzelliği ile ön plana çıkar. Didim, doğal güzellikleri ve doğal plajı ile farkını ortaya koyar.

Arpaz Kalesi

Nazilli’nin Esenköy mahallesinde bulunan Arpaz Kalesi, bazı kaynaklarda kule olarak da geçmektedir. Rodos’tan getirilen ustalar ile, dönemin en incelikli işçiliklerinin kullanılmasıyla yapılan bu yapı, önemli bir nokta olarak dikkat çeker.

Tüm bu noktaların yanı sıra, Aydın merkez ve Nazilli başta olmak üzere, kent genelinde çeşitli bahçeler, parklar ve etkinlik alanları yer almaktadır. Merkezi yerlerde olsun, kırsal alanlarda olsun bütün bu noktalar dileyen herkes tarafından ziyaret edilebilmektedir. Özellikle de Aydın merkezde bulunan kent parkları, ailelerin güzel zamanlar geçirmesi ve doğayla baş başa kalmaları açısından önem taşır.