Balıkesir'i Tanıyalım

En önemli ve en nadide kentlerimizden biri olan Balıkesir, en kalabalık on yedinci şehir olarak da dikkat çeker. Marmara Bölgesi’nin güney kısmında yer alan kent, iki farklı denize çıkan kıyıları ile de meşhurdur. Hem Ege Denizi, hem de Marmara Denizi Balıkesir’in temasta olduğu denizlerdir. Doğu kısmında Bursa ile Kütahya yer alan Balıkesir’in, güney kısmında ise Manisa ve İzmir bulunur. Batı’da Çanakkale, Ayvalık ilçesinin karşısında ise Yunanistan’ın Midilli Adası yer almaktadır.

Genel Bilgiler ve Tarihçe

Yaklaşık 2 milyon kişinin yaşadığı kentte, pek çok ilçe ve mahalle yer alır. Karesi ilçesi nüfus yoğunluğunu en çok hisseden (kilometre kare başına düşen kişi sayısı) yer olurken, rakım 145 metredir.

Tarih sahnesinde daha çok Misya ya da Karesi isimleri ile bilinen kent ve çevresi, zaman içinde Roma, Bizans, Selçuklu egemenliklerine girmiş ve ardından da Karesi Beyliği’nin merkez coğrafyası olarak anılmıştır. Ardından ise Osmanlı egemenliği başlamıştır.

Kent genelinde tarım ve hayvancılık yaygın olarak yapılır. Buna ek olarak ilgi çeken ilçeleri ve turistik merkezleri ile de gezilip görülecek pek çok yerden bahsedilebilir. Yine mağara ve höyükler de ilk çağlara ışık tutarken, kent ve çevresinde çeşitli kazıların yapılması da bundan kaynaklanır.

Yazları sıcak ve kurak, kışları ise ılık ve yağışlı iklim özelliklerinin sergilendiği Akdeniz İklimi, Balıkesir’de de hüküm sürer. Ancak kentin doğu kısımlarında karasal iklim daha çok hissedilir. Bu nedenle batı taraflarındaki deniz kıyısı yerleşkeleri daha yumuşak iklime sahiptir.

Tren İstasyonu, Otogarı, Havaalanı, Limanı

Balıkesir, gerek İstanbul ve Bursa üzerinden, gerek Çanakkale taraflarından, gerek ise Ankara ve İzmir taraflarından gelen karayolları ile kolay bir şekilde ulaşılabilir bir konuma sahiptir. Bu anlamda da kara yolu trafiği kent ve çevresinde sıkça kullanılır. Kent otogarı oldukça geniş kapasitesi ile türlü seferlere ev sahipliği yaparken, otogarda çeşitli otobüs firmalarının yazıhaneleri de yer almaktadır.

Kentte 2 ayrı havaalanı vardır. Merkezdeki havaalanının yanı sıra Edremit sınırlarında bulunan Edremit Havaalanı da zaman zaman uluslararası uçuşlara açılmaktadır.

Balıkesir bir sahil kentidir. Üstelik iki ayrı denize kıyısı vardır ve bundan dolayı deniz ulaşımı da gelişmiştir. Örneğin Marmara Adası’na, Avşa Adasına, Midilli Adası’na kentten kalkan deniz otobüsleri ya da vapurlar ile ulaşılabilir. Aynı zamanda İDO olarak bilinen İstanbul Deniz Otobüsleri de Bandırma iskelesi üzerinden kente gelir. Öte yandan geçmişten günümüze çalışan posta vapurları da nostaljik bir hava yaratır.

Kent tren yolları bakımından da gelişmiştir. Osmanlı döneminde yapımına başlanan ve modern Türkiye Cumhuriyeti ile hızlanan demir yolu çalışmaları, günümüzde çeşitli tren hatlarının her gün uğradığı Balıkesir tren istasyonunun gelişmesine de sebep olmuştur.

Gezilip Görülecek Yerler

Ayvalık – Cunda Adası – Sarımsaklı

Kıvrımlı taş sokakları ile ünlü Ayvalık, muhteşem doğası ile öne çıkan Cunda Adası ve masmavi denizi ile bilinen Sarımsaklı, sadece ülkemizden değil dünyanın pek çok farklı yerinden de turistleri kendine çekmektedir. Bu noktada dileyen herkes dilediği yeri gezebilir, denize girebilir, doğa gezileri yapabilir ya da tarihi mekanlara ziyarette bulunabilir. Ayvalık, Cunda Adası ve Sarımsaklı tüm bunları tek bir seferde, aynı anda ziyaretçilere sunar.

Burhaniye – Ören;

Son derece sakin, bir o kadar da güzel bir yerleşke olan Burhaniye ve Ören, uzun ve temiz plajı ile bilinmektedir. Balıkesir’in en meşhur yazlık yerlerinden birisi olan bu bölgede deniz ve doğa ziyaretçileri mutlu edecektir.

Kazdağları

Balıkesir dendiği zaman akla ilk gelen yer, kuşkusuz ki Kazdağları’dır. Mitolojide İda Dağı olarak bilinen bu bölge, zamanında mitolojik tanrıların evi olarak da kabul edildiği için dünyaca ünlü bir dağ olarak öne çıkar. Dünyanın en temiz 2. havası olarak da tescillenen, oksijeni bol olan bu bölgede en güzel şekilde dinlenmek ve eğlenmek mümkündür. Üstelik heykelleri ve tarihi alanları ile mistik ortamlar da sunan Kazdağları, mutlaka görülmelidir.

Güre Gelinçamı Piknik Alanı

Balıkesir’de doğa ile buluşmak isteyen herkesin mutlaka görmesi gereken başka bir yer de Güre Gelinçamı Piknik Alanı’dır. Hem organik yiyecekler tüketmek, hem temiz hava almak, hem de stres atmak için bu yöreye muhakkak gelinmelidir.

Sındırgı Termal Merkezleri

Sındırgı ilçesinde bulunan termal alanlar ile sağlık turizmi açısından başarılı bir ziyaret gerçekleştirilebilir. Dileyen herkes bu bölgede doğal sular ile şifa arayabilir.

Balıkesir ve ilçelerinde pek çok park, bahçe ve doğal arazi bulunur. Sadece bu kadar da değil, adalar da bu kent için son derece öne çıkar. Bu bakımdan da, ister ada ziyaretlerinde bulunmak, ister doğal arazilerde dinlenmek, ister denize girmek mümkündür. Balıkesir, tarihi ve doğası, üstelik 2 ayrı denizi ile ziyaretçilere harika fırsatlar sunarken, kent merkezinde ya da Bandırma, Susurluk, Edremit gibi ünlü ilçelerinde de eğlenceli zaman geçirme imkanlarına sahiptir.