Bilecik'i Tanıyalım

Marmara Bölgesi’nin güzel illerinden biri olan Bilecik, bölgenin güney kısımlarında kalmaktadır. Tam bir geçiş noktası olarak da pozisyonu bulunan kentin 4 bölgenin kesişiminde olması dikkat çeker. İç Anadolu, Ege, Marmara ve Karadeniz bölgeleri için Bilecik ortak bir geçiş noktasıdır. Doğusunda Bolu ile Eskişehir, güneyinde Kütahya, batısında Bursa, kuzeyinde ise Sakarya illeri bulunur. Türkiye’nin en küçük kentlerinden biri olan Bilecik, 4321 kilometrekarelik bir alanda konuşlanmış durumdadır. Yine nüfus olarak da Bilecik oldukça az kişiye ev sahipliği yapar.

Genel Bilgiler ve Tarihçe

Bilecik kentinin güney batı kısımlarında, yaklaşık 4 kilometrelik bir mesafede, milattan önce 3000’li yıllara kadar uzanan Agrilion antik kenti yer almaktadır. Bu antik kent ve üzerindeki bulgular, geçmişe dair fikirler de verir. Bizans döneminde Belekoma ismiyle yer alan kale ise, yine kent için önemli noktalar arasındadır. Hamsu ile Debağhane dereleri arasında yer alan kayalık çıkıntı, bu kalenin yeridir.

Bizans ile Selçuklu arasındaki mücadelede bir tür uç bölge pozisyonuna sahip olan kent, 13. yüzyılın ortalarında yarı bağımsız bir şekilde yönetilmiştir. 1299 yılına gelindiğinde, bir baskın sonucu Osmanlı topraklarına katılan kent, aynı zamanda Osman Gazi’nin ailesine de yurt olmuştur.

Kentin kurulumu, söz konusu kayalıktaki kalenin etrafında gerçekleşmiştir. 1924 yılında adı Bilecik olarak değişen kent, yine cumhuriyet döneminde vilayet olmuştur.

Otogarı

Kentte küçük bir otogar yer alır ve bu otogardan büyük kentler başta olmak üzere ülkemizin çeşitli kentlerine sefer düzenleyen araçlar kalkar. Kimi otobüsler ise bu kentin otogarını dinlenmek, yolcu indirip bindirmek gibi amaçlar ile kullanır.

Kentte havaalanı bulunmazken, herhangi bir uçuş seferinden söz edilemez. Bu ve benzer sebeplerden dolayı da en çok tercih edilen ulaşım seçeneği karayoludur. Çevre illere, ilçelere araçlarla gidilebilirken, otogar çevresinde bulunan ilçe araçları ile çeşitli ilçelere ve köylere gitmek son derece kolay bir hale gelir.

Gezilip Görülecek Yerler

Ertuğrul Gazi Türbesi

Bilecik’te pek çok türbe vardır. Kentte gezinti yaparken bu türbelere uğramak ve çeşitli ziyaretler gerçekleştirmek mümkündür. Söz konusu türbeler içinde en çok Ertuğrul Gazi Türbesi dikkat çeker. Türbe, Osman Bey tarafından inşa edilmiştir.

Atatürk Köşkü

Bozuyük ilçesine 25 kilometre kadar uzaklıkta yer alan Atatürk Köşkü, kentin en çok ziyaret edilen noktaları arasında gelir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk için ortaya konan çeşitli çalışmalar fazlasıyla güzel iken, bu köşkün ziyaret edilerek yeni bir yer görülmek istenmesi

Çelebi Sultan Mehmet Camii

İnşaatı 1420 yılında tamamlanan cami, günümüze kadar sağlam bir şekilde gelmiştir. Söğüt ilçesinde bulunan cami, 12 kubbelidir. Söz konusu tarihi cami, hem yurt içinden, hem yurt dışından ziyaretçi çeker.

Kaymakam Çeşmesi

Yine Söğüt ilçesinde yer alan Kaymakam Çeşmesi, tarihi bir yapı olarak dikkat çeker. 1919 yılında inşa edilen çeşme, Osmanlı mimarisine dair son örnekler arasında gelir. Bu nedenle de kentin tarihi yapıları gezilirken bu çeşmeye mutlaka gelinmelidir.

Türbin Mesire Yeri

Bu mesire alanı, Bilecik kentinin piknik alanlarından birisi olarak görülür. Sadece piknik değil, doğayla iç içe olup kafa dinleme amacı ile de buraya gelinebilir. Kısacası keyifli ve dinlenerek geçirilmek istenen zamanlarda bu mesire yeri dikkat çeker. Bu alan, Bozuyük ilçesine sadece 7 kilometre kadar uzaklıktadır. Son derece yeşil, temiz ve doğal olan alan, daha da güzelleştirilmeye çalışılmaktadır.

Kınık Şelalesi

Bilecik tarihi açıdan çok önemli bir kenttir. Şehitlikleri, müzeleri ve tarihi yapıları ile bu anlamda dikkat çeken kent, aynı zamanda doğal güzelliklerini de ziyaretçilere sunar. Bu nedenle şelaleler, mesire alanları vb. de ilgi görmektedir. Hele ki Kınık Şelalesi, Kınık köyünde yer aldığı ve çok güzel bir ortama sahip olduğu için doğa severler buraya da gelmek isterler. Şelalenin doğal güzellikleri, etraftaki ağaç ve bitkilerin ilgi çekiciliği bu şelaleyi de benzersiz kılmaktadır.

Bilecik kenti, daha birçok bahçesi, parkı ve piknik alanı ile ön plandadır. Dileyen herkes de bu kente ve çeşitli ilçelerine istediği her zaman gidebilmektedir. Böylelikle de kent daha çok yerli ve yabacı turist çekecektir. Aynı zamanda ziyaretçiler de yeni otantik yer görme fırsatı yakalayacaklardır.