Bitlis'i Tanıyalım

Yaklaşık olarak 400 bin kişinin yaşadığı Bitlis, ülkemizin dikkat çeken yerleşim yerleri arasında bulunur. 1637 metre rakım değeri ve çok çeşitli köy ile ilçeleri Bitlis’in genel durumunu ortaya koyar.

Bitlis adı, tarihteki efsane liderler arasında gelen Büyük İskender zamanında ortaya çıkmıştır. Kentteki kalenin yaptırılmasını sağlayan komutanlardan birinin adı Bedlis’tir. Bu isim, zaman içinde Bitlis’e dönmüştür.

Genel Bilgiler ve Tarihçe

“Vadideki Güzel Şehir” olarak da tanımlanan Bitlis, milattan önce 1400’lü yıllar içinde Urartulara yurt olmuştur. Sonrasında ise Asurlular ve Medler bölgede hakim konuma geçmiştir. Sırası ilke Pers, İskender ve Roma imparatorlukları altına giren kent, 7. yüzyılda ise Doğu Roma sınırlarına dahil olmuştur.

10. yüzyıl geldiği zaman Anadolu’ya Türk akınları da artmış, Alp Arslan ve ordusu Ahlat’ta konaklamıştır. Yani Bitlis, Anadolu’nun Türkler için misafirperverlik gösterdiği ilk yerlerdendir. Zaman içinde Eyyübiler ya da Moğollar gibi toplumların işgaline de uğrayan bölge, Çaldıran Savaşı’nın ardından (1514) Osmanlı Devleti egemenliği altına girmiştir. Sanatın, bilimin ve kültürün öne çıkması ile şahlanan kent, 1. Dünya Savaşı sırasında ise Çarlık Rusyası’nca işgal edilmiştir. Bu coğrafyadaki en gelişmiş ve en büyük yer ise Tatvan olarak bilinen günümüzün nadide ilçesidir.

Bitlis, çevredeki komşu iller ile de dikkat çeker. Öyle ki kent Muş, Siirt, Van ve Ağrı’ya temas etmektedir. Söz konusu kentler de kendi içlerinde harika yerlere sahip olduğu için Bitlis de bu coğrafyanın ilgi çekiciliğinden istifade eder.

Otogarı ve Tren Garı

Bitlis’e geliş ve gidişler en sık olarak karayolu kullanımı ile sağlanır. Çevre kentlerden olsun, çeşitli büyük şehirlerden olsun kente gelmek isteyenlerin kara yolu ile ulaşımını gerçekleştirmesi mümkündür. Toplu taşıma kullanmak isteyenler için Bitlis otogarından farklı firmalara ait otobüsler türlü kent ve ilçelere gitmektedir. Aynı zamanda yine bu otogardan köylere de dolmuşlar kalkar.

Bitlis’in Tatvan ilçesinde ise Tatvan Tren Garı bulunur. Kent ve çevresine tren ile ulaşmak isteyenler bu istasyonu kullanabilirler. Böylelikle kentin tren yollarından fayda sağladığı da ortaya çıkmaktadır.

Bitlis’te havaalanı yoktur. Bundan dolayı da kente uçakla gelmek mümkün değildir. Fakat çevre illerdeki havaalanlarına inip buralardan kara yolu ile Bitlis’e varmak mümkün olmaktadır.

Gezilip Görülecek Yerler

Doğal güzellikleri ve tarihi yerleri ile beraber Bitlis ve ilçelerinde çok çeşitli mekanlar ziyaret edilebilir.

Nemrut Krater Gölü

Yaklaşık olarak 10 kilometrelik genişliğe sahip olan Nemrut Krater Gölü, aynı zamanda dünyanın da en büyük krater göllerinden biri olarak kayıtlara geçer. Öyle ki söz konusu göl bu alanda dünyada ikinci, ülkemizde birincidir.

Tatvan

Her ne kadar burası bir ilçe olsa da, yalnızca ilçeyi görmek için bile turlar düzenlenebilir ve ayrı bir konu başlığı altında bu ilçede olup bitenler incelenebilir. Öyle ki hem çevre iller, hem de çeşitli ilçeler kıyaslandığı zaman Tatvan ilçesinin farkı oldukça ortaya çıkmaktadır.

Ulu Kümbet

İki katlı bir yapı olan Ulu Kümbet, volkanik tüf taşından yapılmıştır. Bu taş aynı zamanda Ahlat’a özgü bir taştır. 9 x 9 m. Ebatlarında bir kare yapı olarak dikkat çeken kümbet için giriş de zeminin 1 metre kadar altındadır.

Gök Meydan Camii

1150 yılında yapılan bu caminin özelliği, kıble tarafında yer alan konik külahlı dış örtü ile ayrı duran kule şeklindeki minareye sahip olmasıdır. Minarenin 1492 yılında yapıldığı belirlenirken, aynı zamanda Osmanlı mimarisinden izler de bu yapıda görülebilir. Yalnızca ibadet saatleri dışında ziyaret edilebilen yapı, sonradan yapılan restorasyonlarda özgün görünümünü de yitirmiştir.

Bitlis Kalesi

Şehrin merkezinde yer alan çarşının hemen dibinde, yamaçta bulunan kale, milattan önce 312 yılında inşa edilmiştir. Panoramik bir manzaraya sahip olan kale, bu sayede pek çok kimseyi de kendine hayran bırakır.

Selçuklu Mezarlıkları

12. ve 13. yüzyıllarda Ahlat’ta yapılmış olan anıt eserler ile mezar taşları, bilindiği gibi Selçuklularca yaptırılmıştır. Buradaki işçilikler ve çeşitli yapı detayları son derece dikkat çeker.

Emir Bayındır Köprüsü

Kentin en bilindik ilçelerinden olan Ahlat, Emir Bayındır Köprüsü ile de dikkatleri üzerine çeker. Komple kesme taştan yapılan bu köprü, 21 metre uzunluğu ile de ön plana çıkar. Her iki ucunda merdivenler yer alan köprünün 1954 yılında tamir edildiği bilinmektedir.

Süphan Dağı / Adilcevaz / Aygır Gölü

Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Süphan Dağı, Van Gölü’nin kuzey taraflarında kalır. Sönmüş bir volkanik dağ olarak bilinen Süphan Dağı, aynı zamanda bu toprakların en yüksek üçüncü noktasıdır. En tepedeki zirve noktası, buzul ile kaplıdır. Bu dağı görmek, Adilcevaz ve Aygır Gölü’nü ziyaret etmek mümkündür. Böylelikle hem turizm açısından önemli doğa şekillerinin görülmesi, hem de dinlenme amaçlı olarak farklı aktivitelerin gerçekleştirilmesi sağlanacaktır.

Bütün bu yönleri ile Bitlis son derece dikkat çeken, ilgi toplayan bir kent olarak bilinmektedir.