Burdur'u Tanıyalım

Ülkemizin en küçük ve en güzel illeri arasında Burdur da gelir. Nüfusu yaklaşık 275 bin olarak ifade edilebilen Burdur ili, dışarıya göç veren bir yapıya da sahiptir. Çünkü Burdur, 2015 yılı öncesine kadar stabil ya da artan bir nüfusa sahipken, ardından ise ufak da olsa göçler vererek nüfusunu azaltmıştır.

Türkiye’nin güney batısında yer alan Burdur, çevre illeri ile de dikkat çeker. Öyle ki kentin komşuları arasında Antalya, Isparta, Afyon, Denizli ve Muğla yer alır. Gerek turistik yerlere, gerek farklı coğrafyalara bu kentten kolay bir ulaşım mümkündür.

Genel Bilgiler ve Tarihçe

Doğal güzellikleri ile dikkat çeken Burdur, Göller Yöresi ile ünlüdür. Plaka kodu 15 olan kent, en eski iller arasında gelir. Çok eski yerleşim yerleri ile de dikkat çeken Burdur, neredeyse 50 farklı Höyük ve Tümülüs ile çeşitli ören yerlerine sahiptir. Her ne kadar Akdeniz Bölgesi’nde yer alsa da, kentin kışları soğuk ve yağışlı, yazları ise oldukça sıcak ve yağışlı geçtiği bilinir. Ilıman özellikler bu kentte pek gözlemlenmez.

Otogarı, Tren İstasyonu

Kentin bir havaalanı yoktur. En yakın havaalanı olarak Isparta Süleyman Demirel Havaalanı ya da Denizli Çardak Havaalanı öne çıkarken, bu nedenle de kente geliş ya da kentten gidişler genel olarak kara yolu ile sağlanır.

Kentin merkezinde bulunan otogar, pek çok farklı otobüs firmasına ait otobüs seferleri ile insanların hizmetine hazırken, aynı zamanda çevre iller başta olmak üzere ülkemizin dört bir yanına da otobüs seferleri gitmektedir. Bu şekilde aktif bir otogardan bahsetmek mümkündür. Ayrıca, kentin ilçelerine giden bir takım dolmuş ve toplu taşıma araçları da otogar mevkiinden kalkar.

Sadece otobüs ile değil, tren istasyonunu kullanarak da kente ulaşmak söz konusudur. Hatta, tren istasyonunun yenilenmesi ve hızlı trenlere açılması da düşünülmektedir.

Liman olarak en yakın noktanın Antalya Limanı olduğu açıktır. Bunun için mesafe ise 120 kilometre civarındadır. Yük ya da yolcu taşımacılığı için kullanılan deniz araçlarına bu limana ulaşarak erişim göstermek mümkündür.

Bunlar dışında kente araba ve binek araçlar gibi çeşitli taşıtlar ile karayolları üzerinden gelip gitmek oldukça kolaydır.

Gezilip Görülecek Yerler

Gölhisar

Burdur’da yer alan Gölhisar, oldukça hoş ve güzel bir yer olarak dikkat çeker. Üstelik iklimi de daha ılıman ve daha düzenlidir. Öyle ki sıcaklıklar yazın çok yüksek olmamakla beraber, kışın da çok düşük değildir.

Sagalassos Antik Kenti

Ülkemizin güney batısında yer alan Sagalassos, Burdur’a ait Ağlasun ilçesinde yer almaktadır. İnsanlara ait ilk izlerin milattan önce 10.000 yılına uzandığı bu kentin tarihine dair Roma İmparatorluğu’nun en etkili isimlerinden Augustus da dikkat çeker. Etkin ve önemli hükümdar Augustus, bu topraklarda egemenlik sürmüştür. Tarihi açıdan bu coğrafyanın ne kadar önemli ve değerli olduğu buradan da anlaşılabilir.

Arkeoloji Müzesi

Yaklaşık 57 bin ve hatta daha fazla arkeolojik ve etnografig eserin yer aldığı Burdur Arkeoloji Müzesi, 1969 yılından bu yana ziyaretçilere açıktır. Sadece eser sergileme anlamında değil, karikatür yarışmaları gibi kültürel etkinlikler ile de gündeme gelen müze, bölgeye ya da doğrudan bu kente gelen ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir.

İnsuyu Mağarası

1966 yılından bu yana yerli ya da yabancı turistleri ağırlayan bu mağara, 597 metre uzunluğa sahiptir. Bu mağaranın çok büyük bir kısmı gezilebilmesi için uygun durumdadır. Hatta mağaranın içinde göller ile akarsular da yer alır.

Salda Gölü

Burdur’a ait Yeşilova ilçesinde bulunan Salda Gölü, ilçe merkezine de 4 kilometre kadar uzaklıktadır. Magnezyum, soda ve kil bakımından zengin olan göl, çeşitli cilt hastalıklarına da iyi gelmektedir. Pek çok kişi için gerek kenarında balık tutmak, gerek yine kenarlarında piknik yapmak son derede normaldir. Bütün bu fırsatlar kent sakinlerine dinlenmek ve eğlenmek için iyi gelir.

Sadece il merkezinde değil, çeşitli ilçelerde yer alan ören yerleri, dağlık alanlar, yeşil alanlar, parklar ve bahçeler de ziyaretçilerin görmesi için güzel imkanlar sunarlar. Bu nedenle de kent ve çevresi en detaylı biçimde gezilmeli ve hem tarihi, hem de doğal güzellikler bu anlamda ön plana çıkmaktadırlar.