Bursa Tanıyalım

Ülkemizin en güzel illerinden birisi de Bursa’dır. Gerek iş hayatı, gerek nüfusu, gerek farklı özellikleri ile dikkat çeken kent, aynı zamanda Türkiye’nin en kalabalık dördüncü kenti olma özelliğini de taşır. Nüfusu 3 milyona yakın olan Bursa kenti, belirli aralıklar ile ilan edilen Dünya’nın en yaşanabilir kentleri arasında da kendine yer bulur.

Genel Bilgiler ve Tarihçe

Marmara Bölgesi’nin güney kısmında yer alan, kuzeyinde Marmara Denizi ile Yalova bulunan, kuzeydoğusunda ise Kocaeli ile Sakarya kentleri yer alan Bursa, doğuda Bilecik kenti, güneyde Kütahya kenti ve batıda Balıkesir kenti ile de komşudur.

Ekonomik anlamda ülkemizin en gelişmiş kentleri arasında gelen Bursa, hem doğal zenginlikleri, hem de tarihi yerleri ile ön plana çıkar. Tarihi açıdan Osmanlı Devleti’nin kuruluş yıllarına ait pek çok zenginlik içeren kent, spor kulüpleri ve kültürel etkinlikleri ile de ilgi görür.

Kent genelinde yapılan arkeolojik kazılar göz önüne alındığında, en eski kalıntıların Yenişehir yakınlarında bulunan Menteşe Höyüğü ile Orhangazi yakınlarında bulunan Ilıpınar dahilinde olduğu bilinir. Söz konusu alanlardaki tarihi tabakaların neredeyse 7000 yıllık olduğu da kayıtlara geçmiştir.

Öte yandan tarihi yerleşim yerleri mevzu bahis olduğunda milattan önce 4000’li yıllardan bu yana yerleşik bir kültürün olduğuna dair çeşitli bulgular da Bursa’da elde edilmiştir. Mysia ismi, bu anlamda dikkat çeker.

Bölgenin tarihi açıdan bir başka adlandırılış şekli ise Frigya’dır. Milattan önce 700’lü yıllarda İskitler’den kaçmakta olan Kimmerler, Frigya Devleti’ni yıkmışlardır.

Bursa ismi ise şehrin kurucularından Bitinya Kralı Prusias’tan gelir. Bitinler, bu kente Bitinya ismini verse de Bursa ismi kralın isminin çağrışımından gelir.

Geçmişte Roma ve Bizans İmparatorlukları egemenliği altına da giren kent, son olarak Osmanlı Devleti ve Türkiye Cumhuriyeti içinde yer almıştır.

Genel olarak ılıman bir iklimi olsa da, kuzeydeki bu ılımanlığın kaynağı Marmara Denizi olduğu için güney kısımlar bir miktar daha sert bir iklimle yaşayabilmektedir. Örnek olarak Uludağ, kentin güneyinde bulunur ve karla kaplı kayak merkezi ile ünlüdür.

Gezilip Görülecek Yerler

Reşat Oyal Kültür Parkı

1955 yılında açılmış olan park, ziyaretçilerine çay bahçeleri, restoranlar ve açık hava tiyatrosu sunmaktadır. Bu bakımdan kente gelenlerin bu kültür parkına mutlaka uğramaları gerekir.

Uludağ Milli Parkı

Dünya genelinde bilinen ve popüler olan Uludağ, aynı zamanda bir kayak merkezidir. Kayak ile uğraşan ya da kış turizmi doğrultusunda farklı yerler görmek isteyen kimseler Uludağ’ı görebilirler.

Merinos Parkı

Bu parkın içinde nikah sarayı, konservatuvar ve kültür merkezi bulunur. Son derece büyük bir park olarak bilinir.

Azerbaycan – Türkiye Kardeşlik Parkı

Tek Millet – İki Devlet anlayışı ile birbirine gönülden bağlı olan Azerbaycan ve Türkiye’nin arasındaki dostluğu pekiştirmek anlamında açılan bir parktır.

Atatürk Kent Ormanı

Genel olarak boş zamanlarda ya da hafta sonlarında ziyaretçilerin uğradığı, temiz hava ve doğal güzellikleri ile ünlü kent ormanı muhakkak görülmelidir.

Hüdavendigar Kent Parkı

Bursa kentindeki en büyük park burasıdır. Yaklaşık 500 bin metrekarelik alanı ile dikkat çeken bu park, spor faaliyet alanları, büfe, kafe, lokanta, restoran gibi bölümlere de sahiptir.

Bursa Hayvanat Bahçesi

Hayvanları doğal ortamlarında göremeyip parklarda ya da özel alanlarda ziyaret etmek isteyen herkes için bu park oldukça elverişlidir. Çok farklı hayvan türleri burada yer alır. Park, Avrupa Standartları’ndadır.

Bursa Botanik Parkı

Yine Bursa’nın Avrupa Standartları’na tabi bir başka parkı da burasıdır. İçinde binlerce çeşit bitki bulunur ve akademik çalışmalar kapsamında da bu park görülebilir.

Mihraplı Park

Bu park içinde şehitlik bulunduğu için oldukça değerli ve önemli bir alan olarak söz konusu park gösterilebilir. Şehitlere saygı ve minnet içinde bu park mutlaka ziyaret edilmelidir.

Soğukkuyu Parkı

İç kısmında basketbol sahası, futbol sahası ve voleybol sahası yer alan park, Hürriyet’te konuşlanmıştır. Öte yandan soluklanmak ve dinlenmek için parkta çay bahçesi de bulunur.

İnegöl Hikmet Şahin Kültür Parkı

Oldukça büyük bir suni göle, yeşil alanlara, yürüyüş parkurlarına, koşu alanlarına, nikah dairesine, büyük meydana, açık hava konser alanına, çocuk trafik eğitim merkezine, lunaparka, fuar alanlarına ve daha birçok tesise sahip olan bu park, Bursa’nın İnegöl ilçesinde yer almaktadır.