Çanakkale Tanıyalım

Türkiye’nin en önemli, en değerli ve en tarih kokan kentleri arasında Çanakkale de gelir. Anadolu’nun kuzey batı kısımlarında kalan kent, çok eski çağlardan yakın tarihe kadar kritik ve iz bırakan olaylarda ana mekan olarak dikkat çeker. Anadolu ve Avrupa toprakları olmak üzere (İstanbul gibi) iki ayrı kısmı bulunan Çanakkale’nin bu iki kısmı arasındaki ulaşımı ise feribotlar ile yapılmaktadır.

Genel Bilgiler ve Tarihçe

Çanakkale’nin kurulu olduğu coğrafyaya 19. yüzyılda Kale-i Sultaniye adı verilmekte idi. 1890 yılında şehrin resmi ismi olarak da bu isim kayıtlara geçmişti. Osmanlı Devleti zamanında da önemli görevler üstlenmiş olan kent, modern Türkiye Cumhuriyeti için de çok önemli bir noktadadır.

Antik çağlarda Troya kentine ev sahipliği yapan bu coğrafyada, ilk yerleşimler ise bakır çağına kadar uzanır. Günümüzden yaklaşık 6000 yıl kadar öncesine dayanan bu yerleşimlerin ardından ilk bilinen ve kayıtlara geçen yer olarak ise Kumtepe ismi öne çıkar. Milattan önce 4800 ila 4000 yılları arasında kurulu olan Kumtepe Höyüğü, farklı tabakalar ile de daha sonraki yıllarda yaşam izlerinin olduğunu ortaya koymaktadır.

1934 yılında bölgede kazı çalışmalarının yapılmaya başlanması, beraberinde farklı bilgi ve buluntuları da getirmiştir. Özellikle de Milattan önce 700’lü yıllarda Lidyalıların hakimiyeti altına giren kent, ardından ise Perslerce yönetilmiştir. Pers mitolojisinde büyük bir isim olan Xerxes de bu kentin kritik önemine binaen burayı önemli bir nokta olarak bellemiştir. Büyük İskender, Roma ve Bizans hakimiyetlerinin de olduğu bölgede son olarak Osmanlı Devleti ve modern Türkiye Cumhuriyeti hakimiyet kurmuştur.

Kentin adı ile öne çıkan Çanakkale Savaşları da bu kıyılarda yaşanmıştır. Mustafa Kemal Atatürk’ün askeri dehasının kanıtlandığı, itilaf devletlerine Anadolu’ya giriş hakkı verilmediği bu savaş, tarihin gördüğü en kanlı muharebeleri de içermektedir. “Çanakkale Geçilmez” sözü, 1. Dünya Savaşı’nın kaderini değiştiren bir mücadelenin ardından söylenmiştir.

Otogarı, Havaalanı, Limanı

Kente olan ulaşım şekilleri arasında havaalanı kullanımı bir hayli popülerdir. Çanakkale Havalimanı iç hat uçuşlarında sıkça değerlendirilir. Ankara ve İstanbul uçuşları her gün gerçekleştirilmektedir.

Kent otogarı eskiden beridir sıklıkla kullanılır. Farklı otobüs firmalarının araçları buradan tüm ülkeye ulaşım sağlarken, insanlar da bu şekilde en pratik biçimde seyahat edebilirler.

Kente kara yolu ile ulaşım da bir hayli kolay iken, deniz kıyısı olmasından kaynaklı olarak yolcu ve yük taşımalarında liman da kullanılmaktadır.

Gezilip Görülecek Yerler

Çanakkale, Dardanel ismi ile de bilinen bir boğaza sahip olduğu için kıyılarında pek çok görülmesi gereken yeri de sınırları içinde barındırmaktadır.

Aynalı Çarşı

Yüreklere dokunan bir halk türküsüne de konu edilen Aynalı Çarşı, 1889 yılında yaptırılmıştır. Evliya Çelebi de Seyahatname eserinde bu çarşıdan söz eder. Hatta bu çarşı, aynı zamanda İstanbul’da bulunan Mısır Çarşısı’nın da bir kopyası, minyatürüdür. Pek çok ziyaretçi için kent kültürünü solumak adına bu çarşıya gidilmesi tavsiye edilir.

Çanakkale Şehitliği

Gelibolu Yarımadası’nda bulunan anıt ve şehitlikler ziyaretçileri yoğun duygulara sevk eder. Bu şehitlik, kentin en önemli yeridir. Her gelen ziyaretçinin ilk olarak gittiği yer burası olabilir.

Deniz Müzesi

Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan mekan, zaman içinde Çanakkale Savaşları’nda kullanılan bazı malzemelerin de sergilendiği bir müzeye dönmüştür. Öyle ki, bu savaşlarda kilit rol oynayan Nusrat Mayın Gemisi maketi ve çeşitli silahlar burada sergilenmektedir.

Truva Antik Kenti

Dünya mirasları arasında gelen Truva Antik Kenti, 1988 yılında bu statüye getirilmiştir. Aynı zamanda bu alan, 1996 yılından beridir de Milli Park statüsünde korunmaktadır. Truva, Troya, İlion gibi isimler ile anılan antik kentte Truva Atı’nı görmek de mümkündür.

Bozcaada

Çanakkale’nin bir ilçesi olarak da bilinen Bozcaada, antik çağlardan yaşandığına inanılan destanlarda dahi geçen önemli bir adadır. Çevresinde Yunan ve Türk adalarının bulunduğu Bozcaada tarihi mekanları, kültürü ve turistik alanları ile dikkat çeken bir yerleşim yeridir. Antik çağlardan günümüze kadar her medeniyet bu adada hakimiyet kurmak istemiştir. Bu da genel yapılara, mimarilere, kültüre ve farklı unsurlara tecelli etmiştir.

Eceabat

Gelibolu Yarımadası’nda, tarihi bir milli park olarak geçen Eceabat, özellikle de Çanakkale Savaşları’nda yaşananlar ve bu bölgenin kritik bir yer olmasından dolayı da ön plana çıkmaktadır.

Şehitler Abidesi

Gelibolu Yarımadası’nda yer alan abide, Morto Koyu’nun gerisinde bulunan Hisarlık Tepe üzerinde konuşlanmıştır. Çanakkale Savaşları’nda şehit düşen kahramanlar anısına yapılan bu abideye her sene çok sayıda kişi ziyarette bulunur. 40 metreden yüksek olan bu yapının tavanında Türk Bayrağı mozaiği varken, abidenin uzaktan görüntüsü ise Mehmetçiğin “M” harfine benzer.

Öte yandan Çanakkale’de doğal güzellikler adına da yapılacak pek çok aktiviteden söz edilebilir. Örnek olarak adalarda zaman geçirmek, kıyılarda denize girmek, kent merkezinde farklı tatlar denemek ya da Balıkesir ile Çanakkale arasındaki Kazdağları’na giderek dünyanın en temiz havalarından biri olan bu atmosferi solumak mümkündür.