Denizli'yi Tanıyalım

Ülkemizin en güzel illerinden biri olan Denizli, konum olarak Ege Bölgesi’nin iç kısımlarında yer almaktadır. Pozisyon itibariyle avantajlı ve güzel bir yerde bulunan Denizli, Muğla’ya, Antalya’ya, Kuşadası’na, Didim’e ya da çeşitli yazlık yerlere 2-3 saatlik mesafelerde bulunduğu için tam anlamı ile bir geçiş noktası olma özelliği taşımaktadır. Türkiye’nin en kalabalık yirmi birinci şehri olarak tanımlanabilen, tüm ilçeleri ile beraber 1 milyonun üzerinde nüfusa sahip olan ve sürekli göç alan kent, tekstil ve mermer sektörlerindeki başarı nedeni ile önemli bir istihdam yaratmaktadır. Aydın, Manisa, Uşak, Muğla ve Burdur illeri, Denizli’nin komşularıdır. Kentten yola çıkıldığında Isparta da oldukça yakın bir durumda yer alır.

Genel Bilgiler ve Tarihçe

Denizli’de yer alan eski kentler (antik yerleşimler) temel olarak bugünkü merkezin 6-7 kilometre kadar uzağında bulunan Laodikya ve çevresindedir. Ancak şu anki kent merkezi, yeni bir merkez olarak tanımlanabilir.

Kent ilk olarak milattan önce 261 ila 245 yılları arasında, bugünkü Eskihisar Köyü’nün olduğu bölgede, Suriye Kralı 2. Antiokhos tarafından kurulmuştur. Kral, kentin ismini karısından esinlenerek Laodikeia koymuştur. 7. yüzyıla gelene kadar kent merkezi aynı yerinde kalsa da, bu yüzyılda yaşanan çok şiddetli depremlerin ardından merkez bugünkü olduğu yere taşınmıştır. Kentin ismi Tunguzlu, Tengizli gibi eski isimlerin sonradan Denizli’ye evrilmesinden gelir.

Maki bitki örtüsüne sahip kent, ormanlarla da kaplı olduğu için yeşil alan ve doğal zenginlik bakımından ön plana çıkar. Akdeniz ikliminin yer aldığı kentte kışlar soğuk ve yağışlı geçerken, yazları sıcak ve kurak bir hava hakim olur.

Otogarı, Tren İstasyonu, Havaalanı

Kentte uzun yıllardır en çok tercih edilen ulaşım şekli toplu taşımadır. Bu nedenle de otogarı faal olarak kullanılan Denizli’nin pek çok farklı kente sefer düzenleyen otobüs firmalarına bu otogarda yer vermesi de normaldir. Otogarı büyük ve gelişmiş bir kent olarak başta büyük iller olmak üzere ülkemizin her yanına giden araçlar burada yer alır. Otogarın alt katında ise çevre ilçe ve köylere giden dolmuşlar bulunur.

Havaalanına sahip olan kentler arasında Denizli de vardır. Çardak Havaalanı biraz kentin uzağında olsa da oldukça işlevseldir. Yılın belli dönemleri uluslararası uçuşların da olduğu bu alanda her gün farklı şirketlerin İstanbul uçuşları da gerçekleşmektedir.

Otogarın tam karşısında yer alan tren garı da hem eski bir yapı olması, hem de faal bir şekilde uzun sürelerdir kullanılması bakımından avantajlıdır. Pamukkale Ekspresi başta olmak üzere çeşitli hatlardan yararlanılarak bu istasyondan trene binilip inilebilir.

Gezilip Görülecek Yerler

Pamukkale.

Denizli dendiği zaman akla ilk gelen yer kuşkusuz ki Pamukkale’dir. Sadece ülkemizde değil, dünyanın pek çok yerinde de bu şekilde bilinen ve her sene çok sayıda turistin geldiği bir yerleşke olan Pamukkale, kireçli sularının meydana getirdiği travertenleri ile ünlüdür. Bu sular doğal sular olarak havuzlarda birikir ve aynı zamanda da tüm Pamukkale boyunca akarken, termal tesislerde kullanılan sular ile aynı özelliklere sahip olmasından kaynaklı olarak şifalı nitelendirilmesi ile de anılır. Pamukkale’yi gezdikten sonra antik yapılarla karşılaşmak mümkündür.

Karahayıt

Hem eski bir yerleşim yeri, hem de doğal kaynak ve termal suların yeryüzüne çıktığı bir bölge olma özelliği gösteren Karahayıt, bu anlamda çok sayıda turiste ev sahipliği yapar. Romatizma, kemik rahatsızlıkları gibi türlü sıkıntılar bu sularda giderilir.

İncilipınar Vali Recep Yazıcıoğlu Parkı

Ege Bölgesi’nin en büyük parklarından biri olan bu kültür parkı, 255 bin metrekarelik bir alanda kurulur. Türk büyüklerinin anıt ve büstleri burada yer alırken, oldukça geniş bir gölet ve çeşitli piknik alanları da yine burada yer almaktadır. Parka, dürüstlüğü ile nam salan ve şüpheli bir ölüm ile hayata veda eden efsane vali Recep Yazıcıoğlu’nun ismi verilmiştir.

Çamlık Parkı

Çamlık Dağı’nın eteklerinde yer alan bu park, alabildiğine ağaçlar ile doludur. Burası adeta kentin akciğerleridir. İçinde yürüyüş ve bisiklet yolları bulunan park, aynı zamanda ufak çaplı bir kümes ve hayvanat bahçesine de sahiptir.

Yunus Emre Koruluğu

Yenişehir Mahallesi’nde bulunan bu koruluk, konumu itibariyle kolay ulaşılan bir noktadadır. İçinde kafe, park ve çay bahçesi bulunan bu koruluk doğayla iç içe zaman geçirmek isteyenlerce ziyaret edilebilir.

Adalet Parkı

Denizli’nin en yeni ve en büyük parkları arasında gelen Adalet Parkı, Adliye’nin hemen karşısında başlar ve oldukça geniş bir araziye yayılır. Tenis kortları, halı sahalar, çay bahçeleri, köprüler ve daha birçok yapı bu parkta bulunur.

Servergazi Piknik Alanı

Bütün Denizli’yi gören bir noktada olduğu için sıkça tercih edilen bu piknik alanı, kentin nezih bölgelerinden olan Servergazi’de bulunur. Yürüyüş yolları, restoran, çay bahçesi ve piknik alanları ile öne çıkan bu bölgede, dileyen herkes hem dinlenebilir, hem eğlenebilir, hem de sevdikleri ile hoş bir vakit geçirebilir.