Düzce'yi Tanıyalım

Batı Karadeniz’in tek antik kenti olan Düzce, 17 Ağustos ve 12 Kasım 1999 depremlerinde çok büyük hasarlar gören, 9 Aralık 1999 tarihinde Türkiye’nin 81. İli olan ve deprem felaketini çok kısa sürede onaran bir şehrimizdir. Ormanları, yağmur ormanları olarak adlandırılan Düzce, yaylaları, şelaleleri, kaplıcaları, akarsuları, kuş cenneti ve müzesi ile görülmeye değer bir kentimizdir. Bir diğer özelliği ise önemli karayollarının kesiştiği noktada konumlanmış olmasıdır.

Genel Bilgiler ve Tarihçe

M.Ö.1390- 800 yılları arasında Eti (Hitit) medeniyetine kadar uzanan Düzce tarihi, 15. Yüzyıldan beri yerleşim merkezi olduğuna işaret etmektedir. Çok eski dönemlerde bataklık bir alan olan Düzce Romalıların himayesinden sonra Bizans’ın eline geçmesi ile gelişmiş ve toparlanmıştır.

Düzce, 1869 tarihine kadar Kastamonu Vilayeti Bolu Mutasarrıflığı, Göynük kasabasına bağlı bir bucak olarak ayakta kalmayı başarmıştır. 1869 yılında ise Bolu sancağına bağlı bir kaza olarak devam etmiştir.

Milli Mücadele döneminde Düzce’de son derece hareketli siyasi ve askeri gelişmeler yaşanmıştır. Cumhuriyet dönemi süresince sanayi ve ticari gelişmeler göstermiş, hem ekonomik hem de sosyal alanlarda kendinden söz ettirmeye başlamıştır.

17 Ağustos ve 12 Kasım 1999 depremlerini yaşayan Düzce deprem bölgesi olmanın zararını yaşamış fakat çabuk toparlanmıştır.

Karayolu Ulaşımı

Düzce ili Ankara ve İstanbul’u birbirine bağlayan Tem yolu ve D-100 karayolu üzerinde bulunan bir şehir olduğundan ulaşımı son derece kolay bir ilimizdir. Hatta Anadolu’yu Avrupa yakasına bağlayan Bolu- Düzce- Sakarya- Gebze zincirinin bir halkasıdır diyebiliriz.

Denizyolu Ulaşımı

Düzce İlindeki Akçakoca İlçesinin iskelesi, ticari amaçla kullanılmakta olup, yolcu taşımacılığı yapılmamaktadır.

Gezilip Görülecek Yerler

Konuralp Müzesi

Konuralp müzesinde, 1825 adet arkeolojik, 456 adet etnoğrafik, 3837 adet sikke olmak üzere toplam 6118 adet eser bulunmaktadır. Bu eserler müze bahçesi, arkeoloji, etnoğrafya, taş eserler salonları ile sikke bölümlerinde sergilenmektedir.

Yaylaları

Koca yayla, Şehirli Yayla, Oda yeri Yaylası, Torkul Yaylası, Topuk Yayla, Kardüz Yaylası Düzce'nin önemli yaylalarıdır. Kış aylarında kar uzun kalır.

Konuralp Camii

14. yy' da yapıldığı bilinen cami, Dilaver Ağa isimli bir şahıs tarafından onarılarak bugüne kadar korunabilmiştir. Konuralp Türbesi, Karaköy Türbeleri, Cumayeri ve Ahmet Dede Türbesi Düzce'nin önemli türbeleridir.

Göl ve Şelaleler

Güzel dere Şelalesi: Düzce'nin Gölyaka ilçesinin sınırları içerisinde Düzce'ye 28 km, Gölyaka'ya ise 16 km mesafededir. Güzeldere Şelalesi 135 m. yüksekliktedir ve estetik yönden yörede ayrıcalıklı bir konuma sahiptir.

Samandere Şelalesi: Düzce'nin güneydoğusunda, il merkezine 26 km. mesafede Samandere Köyü sınırları içinde bulunan ve tabiat olaylarının meydana getirdiği özellikler ile oluşan Samandere Şelalesi, Orman Bakanlığı'nca "Tabiat Anıtı" olarak tescil edilmiştir.

Efteni Gölü: Düzce ile Gölyaka'nın sınırları içinde kalan göl, Düzce'nin 14 km. güney batısında, Elmacık Dağı silsilesinin eteğinde Asar, Uğur, Küçük Melen sularının ve yan derelerin oluşturmuş olduğu tatlı su gölüdür. Efteni Gölünün en önemli özelliği, göçmen kuşların göç yolu üzerinde bulunmasıdır. Bu nedenle göl, 1992 yılında Orman Bakanlığı Milli Parklar Av-Yaban Hayatı Koruma Genel Müdürlüğü tarafından koruma statüsüne alınmış olup, avlanmak yasaktır. 150 çeşit su kuşu türüne ev sahipliği yapan gölde, Kuğu, Karabatak, Flamingo, Su Tavuğu, Boz Kaz, Yeşilbaş Ördek, Sakar Meke, Sumru, Kız Kuşu, Çulluk, Balık Kartalı, Balıkçıl, Yılan Boyun, Angut ilk göze çarpan kuş türleridir.

Plajları

Melen ağzı Köyü plajı, Akçakoca plajı, Karaburun köyü plajı, Edilli ağzı plajı, Çayağzı Kum pınar plajı en bilinen plajları olup, yerli ve yabancı turistlerin yararlandığı alanlardır.

Akçakoca İlçenin 35 km. uzunluğundaki sahil şeridinde ilk dikkati çeken kaliteli kumu ve tertemiz denizidir. Karadeniz Bölgesi'nin Batı Karadeniz Bölümü'nün en batısında olan şirin bir sahil beldesi olup görülmeye değer yerlerdendir.

Gölyaka, su kaynakları, yaylaları ve ormanlarıyla birlikte herkesin ilgisini çeken bir ilçedir piknik alanları dinlenmek için ideal ortamlardır. Ayrıca avlanmanın serbest olduğu dönemlerde Melen Çayı’nda balık avcılığı da yapılmaktadır.

Yöresel Yemekleri

Arnavut Böreği, Şıl Böreği, Göbete, Mantı, Katlama, Sarı Burma ve Su Böreği, Boşnak Böreği, Boşnak tatlısı, Gözleme, Höşmerim ve Tavuklu Keşkeği, Lepsi, Mamursa, Kara Lahana Yemeği ve Mısır Ekmeği sayılabilir. Düzce aslında Karadeniz mutfağının etkisinde olmakla birlikte yeni tatlara açıktır.