Erzincan'ı Tanıyalım

Erzincan, Türkiye'nin Doğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan, doğusunda Erzurum ve batısında Sivas, kuzeyinde Gümüşhane ve Bayburt, kuzeybatısında Giresun, güneydoğusunda Bingöl, güneybatısında Elazığ ve Malatya, güneyinde Tunceli ile komşu olan bir kenttir. Pek çok şehre sınırı olmasından dolayı, şehirler arası ulaşımda da oldukça aktif bir il olarak öne çıkan Erzincan, tarihte de önemli yerlere sahiptir. Şehir nüfusu, ortalama olarak 150 binin üzerindedir.

Genel Bilgiler ve Tarihçe

Erzincan hakkındaki bilgilerde ilkçağ dönemine ait tam bir tarihi bilgiye henüz ulaşılabilmiş değildir. Daha sonraları bu bölgede sırası ile pek çok devletin hüküm sürdüğü görülmüştür. Önceleri Hurriler, ardından Hayaslılar ve Azziler, daha sonraları büyük bir devlet kurarak uzun süre hüküm süren Hititler bu bölgeye hakim olmuşlardır.

Urartular dönemine ait bulgulara da rastlanan Erzincan’da, Persler ile ilgili bulgular da bulunmuştur. Yapılan araştırmalara göre, her iki devlet de sınırlarını genişletip Erzincan dolaylarına kadar gelmişler ve burada hüküm sürmüşlerdir.

644 yılları ve sonrasında, halifelerden biri olan Osman bin Affan, bu bölgeyi ele geçirerek şehri Müslümanların etkisi altına geçirmiştir. Daha sonraki yıllarda pek çok saldırı ve savaş ile farklı devlere geçen Erzincan, Malatya Valisi Ömer bin Abdullah tarafından şehri Bizanslılardan geri alarak, şehri tekrar Arapların hâkimiyetine almıştır.

Türklerin hakimiyetine ise, Malazgirt Meydan Muharebesi ile geçen Anadolu toprakları içerisindeki Erzincan, Mengücekliler’e başkentlik yapmıştır. Cumhuriyet döneminde, Türkiye’ye şehrin bağlanması çeşitli muharebeler sonucu olmuştur. I. Dünya Savaşı sırasında Osmanlı ile Rusya arasındaki savaşla birlikte Ruslar tarafından işgal edilen şehir, Kazım Karabekir komutasındaki ordu birliği ile ülkeye katılmıştır.

Kentin adının öncelerde Eriza ya da Aziriz olduğu, bu nedenle şehre Erziricin adı verildiği, ancak söyleniş kolaylığı ile şehrin adının Erzincan’a dönüştüğü düşünülmektedir.

Dağlar ve platolar ile kaplı olan Erzincan’da karasal iklim hakimdir. Ancak dağların arasında kalan bir şehir olan Erzincan, bu özelliğinden dolayı ikliminde değişiklikler göstermektedir. Doğu Anadolu bölgesindeki pek çok ile göre, daha ılıman bir iklimi bulunmaktadır.

Havaalanı, Otogar, Tren İstasyonları

Erzincan'da hem karayolu ulaşımı, hem demiryolu ulaşımı, hem de havayolu ulaşımı bulunmaktadır. Erzincan’da karayolu ulaşımı son derece önemlidir. Özellikle de Avrupa E-yolu E80 E E80 otoyolu buradan geçtiğinden, önemli bir ulaşım noktası olan Erzincan’da otogara ulaşmak da son derece kolaydır. Aynı şekilde şehir içi servisler de oldukça etkin şekilde çalıştığından, bu kente gelen kişiler istedikleri bölgeye rahatça ulaşabilmektedir.

Karayolu haricinde Erzincan DHMİ ile havayolu ulaşımı da mümkündür. Pek çok şehre uçuş bulunan kentteki bu havalimanı, son derece modern bir çizgiye sahiptir.

Tren yolu ulaşım da kentte önemli bir yere sahiptir ve Doğu Ekspresi tren seferleri içerisinde yer alan Kemah-Erzincan yolu istikametinde giden seferler kentten geçmektedir. Aynı zamanda hızlı tren çalışmaları da Erzincan’da sürmektedir. Divriği-Erzincan hızlı tren hattı da aktif olarak kullanılmaktadır.

 

Gezilip Görülebilecek Yerler

Erzincan’a gidip, nerelerde gezilir diye düşünenler için pek çok yer bulunmaktadır. Kalelerden kiliselere, kervansaraylardan camilere kadar birbirinden farklı tarihi ve turistik yerleri gezerek kentin keyfini çıkarmak mümkündür.

Kemah Kalesi

Kemah Kalesi, ortalama 3000 yıllık bir geçmişe sahip olduğu bilinmektedir. Coğrafi ve jeolojik olarak tarihte önemli bir yere sahip olan bu Kemah Kalesi, ilçenin görkemli dağ yamaçlarında bulunan ve son derece önemli olan bir tarihi eserdir. Bu kale tamamen doğal şekilde oluşmuş, ancak sonradan bir giriş yolu yapılarak ulaşım mümkün hale getirilmiştir. Kara savaşlarında çok önemli bir savunma alanı ve sığınak olarak kullanılmıştır. Giriş yolu, kaleye giriş için tek ulaşım noktasıdır.

Mama Hatun Külliyesi

Mama Hatun kümbeti ya da Mama Hatun Külliyesi, Erzincan’ın Tercan ilçesinde bulunmaktadır. Bu türbe, Saltuklular dönemine aittir. Saltuklu Prensesi Mama Hatun adına yapılan bu türbe, bu dönemde yapılan diğer yapılardan çok farklı bir mimariye sahiptir.  Mama Hatun, Saltuklu Beyliğinin başındaki II.İzzeddin Saltuk’un kızıdır.  Babasından sonra Saltukluların hükümdarı olarak 10 yıl süreyle devleti yönetmiş olan Mama Hatun, hükümdarlığı süresinde pek çok hamam, mescit, kendi adını taşıyan bu külliyeyi inşa ettirmiştir.

Abrenk Kilisesi

Abrenk Kilisesi, Anadolu’da bulunan en sağlam Ermeni manastırlarından birisi olarak öne çıkar. Abrenk Kilisesi’ne Vank Kilisesi de denilmektedir. Günümüzde korunabilmiş olan, iyi durumdaki bu kilisede bir şapel ve iki tane de dikili taş bulunmaktadır. Bu taşlar Selçuklular dönemine aittir. Kiliseye ulaşmak için, kilisenin bulunduğu Tercan ilçesine gitmek gerekiyor. Bu ilçe, merkezden ortalama 110 km uzaklıktadır. Şehir içi dolmuşlar kiliseye ulaşmak için kolaylık sağlamaktadır.

Ekşisu Kaplıcaları

Ekşisu Kaplıcaları, Erzincan-Erzurum karayolu üzerindedir. Erzincan’a 10 km gibi bir uzaklıkta bulunan bu kaplıcalara ulaşım kolaydır. Aynı zamanda, bu kaplıca Ekşisu mesire alanına da 1 km mesafededir. Kaplıca içerisinde 12 adet havuz bulunmaktadır. Kaplıcanın ortalama sıcaklığı 33 derece civarındadır. Günübirlik olarak buraya gelecekler için tesis vardır ve isteğe göre aileler, kadınlar ve erkekler olarak ayrı ayrı kullanılabilmektedir.