Erzurum'u Tanıyalım

Erzurum, Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan ve Türkiye’nin ortalama 800 binlik nüfusuyla en kalabalık şehirleri içerisinde yer alan bir kenttir. Doğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan ve nüfus bakımından kıyaslandığında şehirler arasında en büyük üçüncü il olan Erzurum, tarihi bir yerleşime sahiptir. Tarihin ilk dönemlerinden beri varlığını sürdüren Erzurum, hem tarihi yapıları hem de kış turizmi ile öne çıkan bir şehirdir. Yüz ölçümü olarak Türkiye’nin il büyüklükleri sıralamasında 4. olan Erzurum, soğuk olduğundan sanayisi gelişememiş bir ildir. Ortalama nüfusu 380 binin üzerinde olan bir kenttir.

Genel Bilgiler ve Tarihçe

Erzurumun ismi ile ilgili bilinen ilk bilgi, şehrin o dönemki hükümdarı Doğu Roma İmparatoru II. Theodosius nedeniyle, onun ismini taşıdığıdır. Romalılardan öne bu bölgede Ermeniler bulunur ve onlar da şehre Karin ismini vermişlerdir. 11.yy’dan sonra Türkler şehre Erzen adını vermişlerdir. Selçuklular döneminde, bastırılan paraların üzerinde şehir adı olarak  Erzenü’r-Rûm yazıldığı görülmüştür. Erzen-i Rûm ya da Erz-i Rûm olarak da adlandırılmıştır. Zaman içerisinde, şehrin adı değişime uğramış ve Arz-ı Rûm olmuş ve en son şekliyle de günümüzde kullanıldığı gibi Erzurum denilmiştir.

Erzurum, tabiat şartları olarak uygun bir konumda olduğundan ve coğrafi olarak da etken bir bölgede yer aldığından, geçmişten günümüze kadar önemli bir uygarlık merkezi olarak öne çıkmıştır. Anadolu’nun en eski yerleşim bölgelerinden biri ola Erzurum’un, yapılan kazı ve araştırmalarda yontma taş devri dönemine ait buluntulara da rastlanmıştır. Yine buluntular sayesinde, kentin Tunç Çağı Karaz Kültürünün merkezi olduğu kanısına da varılmıştır.

Geçmişten günümüze kadar farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan Erzurum’un tarihi M.Ö. 4000 yıllarına dayanmaktadır. Şehre hakim olan medeniyetler arasında Urartular, İskitler, Hititler, Persler, bir dönem hemen her yere uzanan kolları ile hakimiyeti sürdüren Romalılar ve Bizanslılar, Emeviler, Türk hakimiyetleri başladıktan sonra Selçuklular, Moğollar, Osmanlılar ve Türkiye Cumhuriyeti gibi pek toplum yer almaktadır.

Erzurum, dağlarla çevrili olan ve bu dağlar içerisinde günümüzde en popüler olanlarda biri Palandöken dağlarını da bünyesinde barındıran önemli bir coğrafi yapıya sahiptir. Erzurum’un batısında ve kuzeyinde büyük bir açıklık hissi veren ova bulunur. Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan bu kentin bir bölümü Karadeniz’e uzanmaktadır. Deniz seviyesinden 1959 metre yükseklikteki kurulu olan şehir, bu özelliği ile bu kadar yükseklikte kurulmuş tek şehirdir. Önemli İpek Yolu, Erzurum’dan geçmektedir ve tarihi süreçte bu nedenle önemli bir yer olması kaçınılmaz olmuştur.

Şehirde karasal iklim görülür ve iklim sert geçer. Yılın ortalama 3 ayı kar yerden kalkmaz. Yazın çok sıcak ve kurak geçer, kişin çok soğuk ve karlıdır.

Erzurum denilince akla gelen ilk hitaplar arasında kuşkusuz ki Dadaş bulunur. Dadaş, bölgenin yöresine ait bir oyunu oynayan oyunculara verilen bir addır. Ancak Erzurum yöresinde Dadaş kelimesi mert, cesur anlamlarında kullanılırken, aynı zamanda yiğit, delikanlı, dost anlamında da kullanılmaktadır.

Havaalanı, Otogar, Tren İstasyonları

Erzurum'da hem demiryolu, hem karayolu, hem de havayolu ulaşımı mevcuttur. İsteyen herkes kolay şekilde ulaşılabilecek otogardan karayolu aracılığı ile Türkiye’nin her yerine ulaşım sağlayabilmektedir. Ve yahut, doğu - batı ekseninde yolculuğa imkan verecek demiryolu sistemi vardır.  Çevre illere olan ulaşım kolaylığı nedeniyle demiryolu ulaşım da tercih edilen bir durumdur.

Aynı zamanda bölgede bulunan havayolu taşımacılığı sayesinde, buraya hem tarihi gezi hem de turistik gezi amaçlı kolaylıkla ulaşmak mümkündür. Özellikle de kış aylarında kayak yapmaya gelenler için havayolu ulaşımı hem zamandan tasarruf etme hem de konfor yakalayabilme açısından oldukça önemlidir. Havayoluna ulaşım da şehir içi servisler ile mümkündür.

Gezilip Görülebilecek Yerler

Erzurum, tarihten bu yana çok önemli bir yere sahip bir kent olduğundan, geçmişten günümüze taşınan pek çok tarihi yapı bulunmaktadır. Hem tarihi hem de turistik gezi yapmak isteyenlerin sıklıkla tercih ettiği bu bölge, tatilcilere pek çok noktada hitap etmektedir.

Rüstem Paşa Kervansarayı

Rüstem Paşa Kervansarayı, bir diğer ismiyle Rüstem Paşa Bedesteni veya Taş Han, 16. Yy’da yapılmış olan ve bir avlu etrafındaki odacıklardan oluşan iki katlı bir yapı olarak dikkat çeker. Bu kervansaray, Mimar Sinan tarafından Padişah Kanuni Sultan Süleyman’nın damadı Rüstem Paşa’nın isteği üzerine yapılmıştır.

Çobandede Köprüsü

Erzurum'un Köprüköy ilçesinde bulunan ve Aras Nehri üzerinde yer alan tarihi köprü 13. yüzyıl sonlarında yapılmış olup, dönemin en önemli yapıtları arasında yer almaktadır. Günümüzde bu köprü koruma altına alınmıştır ve restorasyon işlemleri yapılmaktadır. Kullanıma açık olmayan bu köprü, görülmek için değer yapılardan birisidir.

Erzurum Kalesi

Erzurum Kalesi, şehri ziyarete gelenlerin en çok rağbet ettiği yerlerdendir. Kale, şehir merkezinde yer alan bir tepe üzerinde, tepenin en uç noktasında bulunur. Kale içerisinde bir iç kale ve bir dış kale vardır. İç kale korunabilmiştir, ancak dış kale maalesef kısmen korunabilmiştir. Kale ne zaman yapıldığı bilinmese de, M.S. 5. yüzyılda Bizanslılar tarafından yapıldığı düşünülmektedir.

Saat Kulesi

Saat Kulesi, Erzurum’da şehir merkezinde bulunan en yüksek tepede yer alır ve Erzurum Kalesi’nin içinde bulunan iç kalede bulunur. Buraya Tepsi Minare de denilmektedir. Geçmiş dönemde gözetleme kulesi olarak kullanılmıştır.

Palandöken Spor (Kayak) Merkezi

Palandöken Dağı, Erzurum’un 3125 metre rakımlı yüksek dağlarından birsidir. Bölgenin Başköy mevkiinde kayak merkezi bulunur ve buralarda kış tatili yapanlar için aktiviteler bulunabilmektedir. Şehrin 10 km güneyinde yer alan bu dağ, bölgenin en yüksek dağıdır. Palandöken, mitolojide ve Anadolu coğrafyasında geçen pek çok efsanede ismi geçen önemli bir dağdır.