Eskişehir'i Tanıyalım

Türkiye’nin en ilgi çekici kentleri arasında gelen Eskişehir, her anlamda Avrupai yapısı ve öğrenci şehri olması ile de dikkat çeker. Ülkemizin en kalabalık yirmi beşinci şehri, Eskişehir’dir. 1993 yılından beridir büyükşehir statüsünde olan kent, içinden geçen Porsuk Çayı ile de farklı bir havaya bürünür. Kentte iki ayrı üniversite vardır.

Genel Bilgiler ve Tarihçe

Anadolu’nun önemli bir noktasında yer alan Eskişehir, pek çok uygarlığın üzerinde at koşturduğu bir yerleşkedir. Öyle ki Frigya, Bizans, Selçuklular ve Osmanlı, kente hakim olarak çeşitli amaçlar ile bu vilayeti kullanmışlardır. Modern Türkiye Cumhuriyeti de kentin her alanda gelişimini hızlandırmış ve daha kullanışlı ve işlevsel bir hal almasını sağlamıştır.

Antik ve orta çağda Dorylion ismi ile anılan kent, Yunanca olan bu isim ile beraber Latince Dorylaeum adını da taşımıştır. Bu bölgede, eski kent merkezinin güney kısımlarında yeni bir merkez kurulmuştur. İşte bu merkez, günümüzün Eskişehir kent merkezi ve etrafıdır.

İç Anadolu Bölgesi’nin kuzey batı kısımlarında yer alan kent, Afyon, Ankara ve Kütahya gibi komşulara sahiptir. Merkezi bir konumda bulunduğu için kente ulaşım son derece kolaydır ve çok çeşitli seçenekler bu anlamda ön plana çıkmaktadır.

Eskişehir’in bitki örtüsü ele alındığı zaman, daha çok iç Anadolu stepleri ile Batı Anadolu ormanlarının karışımı halinde olan bir yapıdan söz edilebilir. Belli bir yükseklikten sonra meşe çalıları ile kara çamlar da kendini gösterir. Özellikle de 1000 ila 1300 metrelik rakım değerlerinin üzerinde bu bitki örtüsü hakimdir. Öte yandan Porsuk nehrinin kenarlarına da kavak, söğüt, koruluk gibi türler bulunur.

Tıpkı Porsuk çayının kentten geçmesi gibi Sakarya nehre de burada kendini gösterir. Söz konusu iki nehir üzerinde de barajlar bulunur.

İç Anadolu tipi karasal iklim Eskişehir’de hüküm sürer. Buna göre kış aylarında soğuk ve kar yağışı; yaz aylarında ise sıcak ve kurak bir hava durumu görülür.

Otogarı, Tren İstasyonu, Havaalanı

Eskişehir, konum itibariyle çok merkezi ve kritik bir yerdedir. Karayolları olsun, tren yolları olsun bu anlamda kent özelinde öne çıkar. Örnek olarak demiryolları baz alındığında kentin çok uğrak ve merkezi bir yer olması sonucu, günde dört farklı istikametten 60 civarı trenin kente geldiği söylenebilir. Bu trenler yük ve yolcu taşımacılığı için kullanılır. Eskişehir Tren İstasyonu, Ankara ve İstanbul arasındaki trenlerde de ara durak görevi üstlenir. Son zamanlarda ise yüksek hızlı tren çalışmaları sürdürülmektedir.

Hava yolu taşımacılığı da bu kentte gelişmiştir. Gerek iç hat uçuşları, gerek dış hat uçuşları Eskişehir Havaalanı üzerinden gerçekleştirilebilir. Çok sayıda yolcu buradaki uçuşlar ile seyahat eder.

Kara yolu anlamında avantajlı bir kent olan Eskişehir, Türkiye’nin dört bir tarafından rahatlıkla gelinip gidilebilen bir pozisyondadır. Ana hatların kullanılması ile pek çok kentten geliş ve değişik yerleşim yerlerine gidiş mümkün olur. Otogarı da bu anlamda sıkça kullanılırken, otobüs firmaları çok farklı noktalara seferler düzenleyerek insanların toplu şekilde seyahat etmelerine olanak tanır.

Gezilip Görülecek Yerler

Eskişehir, hem tarihi, hem de turistik merkezleri ile pek çok özel yere sahiptir. Bu sayede yerli ve yabacı turistlerin kente gelmesi de sağlanır.

Frig Vadileri

Yukarı Sakarya Vadisi’nde bulunan Frig Vadileri, Eskişehir ile Afyon ve Kütahya illeri arasında kalan bir bölgededir. Buradaki Yazılıkaya olarak bilinen Midas Anıtı, kent merkezine 80 kilometre kadar uzaktır.

Odunpazarı Evleri

Eskişehir’in en ünlü mevkii, Odunpazarı’dır. Burada yer alan Osmanlı evleri, uzun sürelerdir koruma altına alınmıştır. Otantik konutların bakımları da yine yerinde yapılır. Dönem dönem restorasyon çalışmaları yapılırken, bu bölge genel anlamda çok özel bir anlam ihtiva eder.

Bilim, Sanat ve Kültür Parkı

Çağdaş yanı ile öne çıkan Eskişehir, bünyesinde bulundurduğu Bilim, Sanat ve Kültür Parkı ile de bu özelliğini hissettirmektedir. Park, her ziyaretçi için farklı bir hava yaratılmasına yardımcıdır.

Porsuk Çayı

Kentin içinden geçen bu çay, her anlamda kente farklı bir ambiyans katar. Özellikle de Amsterdam ya da Venedik tarzı içinden su geçen Avrupa şehirlerine benzeme noktasında bu nehrin önemi büyüktür. Yine bu çay üzerinde tekne ve gondollar seyahat ederken, çayın ıslah edilmesi de bunda rol oynar.