Gümüşhane'yi Tanıyalım

Gümüşhane, Doğu Karadeniz Bölgesi’nde olan, ismini yakınlardaki gümüş madenlerinden dolayı alan bir şehirdir. Ortalama nüfusu 50 binin üzerinde olan küçük bir il olma özelliği taşıyan Gümüşhane, tarihi açıdan önemli kentlerden biri olmuştur. Komşu illeri olarak doğuda Bayburt, güneyde Erzincan, batıda Giresun ve kuzeyde Trabzon olarak çevrilmiş bir bölgede yer alır.

Genel Bilgiler ve Tarihçe

Şehir, ismi Gümüşhane’yi sonradan almıştır. Osmanlı döneminin 18. Yy dönemlerinde ilk kez bu şehrin ismi için Gümüşhane kullanılmış, daha öncelerinde kentten Canca adıyla bahsedilmiştir. 1200 yıl ve belki daha uzun bir süre Canca adı ile anılan kent, bölge olarak adlandırılırken de Khalybia/Haldiya olarak anılmıştır.

Şehrin yerleşim bilgileri, araştırmalar ve kazılara göre M.Ö. 3000’li yıllara dayandığını göstermektedir. Asurlular döneminden kalıntıların bulunduğu şehirde, Hitit dönemine ait buluntular da yer almaktadır. Akabinde Urartu hakimiyeti yaşayan şehir, Roma İmparatorluğu  ve akabinde Bizans İmparatorluğu altında yaşamış, ardından da Trabzon İmparatorluğu tarafından yönetilmiştir. Trabzon İmparatorluğu yıkıldıktan sonra şehir süreçler boyunca farklı devletlerin yönetimine geçse de, sonunda Osmanlı egemenliğine geçmiştir. Osmanlı’dan sonra Cumhuriyet ile birlikte, Gümüşhane çevresinde bulunan ilçeler Torul, Kelkit, Şiran ve Bayburt ile birlikte il olmuş, daha sonra Bayburt il olarak Gümüşhane’den ayrılmıştır.

Tarih boyunca önemini yitirmeyen bir il olan Gümüşhane, bundaki en önemli etkiyi tarihi İpekyolu üzerinde olması ve gümüş yataklarının bolluğu ile sağlamıştır.

Kent, Kuzey Anadolu sıradağları ile çevrilmiştir. Bölge oldukça engebelidir ve Kolat Dağları tarafında yükseklik 3.000 metreyi aşmaktadır. Gümüşhane’nin en çok bilinen dağları, ilin kuzeyinde kalan Zigana (Kalkanlı) ile Soğanlı Dağları’dır. Güneyde de Kop ve Otlukbeli Dağları ile çevrilidir. Çok engebeli ve dağlık bir arazı olsa da, Gümüşhane genellikle Karadeniz iklimi etkisindedir. Yer yer Doğu Anadolu’nun iklimi de görülmektedir. Zigana Dağı, yüksekliği sayesinde bir duvar görevi görerek Doğu Anadolu Bölgesi’nin sert karasalının Gümüşhane’ye gelmesini önlemektedir.

Havaalanı, Otogar, Tren İstasyonları

Gümüşhane’de karayolu en çok öne çıkan ulaşım şeklidir. Gümüşhane’nin hemen her bölgesinden otogara rahatlıkla gidebileceğiniz şehir içi servisleri bulunmaktadır. Türkiye’nin her yerine rahatlıkla ulaşım sağlayabileceğiniz karayolu sayesinde her ile seyahat yapabilirsiniz.

Aynı zamanda Salyazı Havalimanı sayesinde uçakla da pek çok şehre uçuş sağlayabilirsiniz. Yine havaalanına ulaşım sağlanabilecek servisler ile görüşebilir, hızlı ve kolay şekilde havaalanına ulaşabilirsiniz.

Gezilip Görülebilecek Yerler

Gümüşhane bölgesinde gezip görülebilecek antik kentler, kaleler, manastırlar ve daha pek çok tarihi ve turistik yer bulunmaktadır. Gümüşhane küçük bir bölgede yer alsa da, içerisinde bulundurduğu yapılar ile dikkat çekici iller arasında kendine yer bulmaktadır.

Satala (Sadak) Antik Kenti

Antik kentler açısından zengin olan Gümüşhane’de, merkeze 99 km uzaklıktaki Satala (Sadak) Antik Kenti dikkat çeken tarihi yapılar arasındadır. Antik kent, şehrin Kelkit ilçesinde bulunan Sadak Köyü içinde yer alır. Bu antik kent, askeri geçiş güzergâhındadır ve bu nedenle de hep stratejik bir öneme sahip olmuştur.

İmera Manastırı

İmera Manastırı, Gümüşhane’nin merkezine 38 km uzaklıkta yer almaktadır. Olucak ilçesinde yer alan masantır, 1350 yılında yapılmıştır. Geçmişten günümüze ulaşabilen tarihi yapılar içerisinde en sağlam olanlar arasında yer alan İmera Manastırı’nun şapeli oldukça iyi durumdadır. Manastır etrafında rahip konutları da bulunmaktadır.

Canca Kalesi

İl merkezine oldukça yakın olan Canca Kalesi, merkezden sadece 8 km uzaklıktadır. Kalenin ortalama yaşının 1500’den fazla olduğu tahmin edilmektedir. Kalenin yapılış amacı, gözetleme kulesi olarak kullanılmasıdır. Bu kaleden MS.6.yüzyılda Tarihçi Prokopius Yapılar adını verdiği eserinde bahsetmiştir. Evliya Çelebi de seyahatnamesinde Canca Kalesi’nden bahsetmiştir.

Örümcek Ormanları

Dağ ve orman havası almayı sevenler için ideal bir seçenek olan Örümcek Ormanları, Gümüşhane’nin merkezinde 60 km uzaklıkta yer almaktadır. Şehrin Kürtün ilçesinde bulunan bu ormanlar, bünyesinde 61.5 m uzunluğu ile Avrupa’nın en yüksek köknarlarını barındırmatadır.

Kadırga Yaylası

Kadırga Yaylası, Gümüşhane’ye 65 km uzaklıkta yer almaktadır ve bu yayla da şehrin Kürtün ilçesi sınıfları içerisinde yer alan Süme Köyü’nde bulunmaktadır. Yayla, şehre kişileri çeken en önemli turizm merkezi olan Zigana Turizm Merkezi’ne 15 km uzaklıktadır. Yaylada kalmak ve buranın havasının huzurunu yaşamak isteyenler için yaylada otel, lokanta gibi imkanlar da bulunmaktadır. Eğer gidişiniz Temmuz ayına denk gelirse, Temmuz’un 3. Haftası yayla şenliklerine katılma şansını elde edebilirsiniz.

Zigana Turizm Merkezi

Zigana Turizm Merkezi, Gümüşhane’ye 45 km uzaklıktadır. Bu merkez, kentin Torul ilçesinde yer almakta olup, tatilcilerin en çok akın ettiği şey olan teleski hattından şehrin güzelliğini izleyebilme şansını eldebilirsiniz.

Tomara Şelalesi

Tomara Şelalesi, Gümüşhane’ye 130 km uzaklıktadır. Gümüşhane’nin Şiran ilçesine bağlı olan Seydibaba Köyü’nde bulunan şelale tatilcilerin en çok beğendiği noktalardan biri olmaktadır. Tomara Şelalesi’ni besleyen kırk ayrı nokta vardır ve buralardan çıkan su kaynakları ile Tomara Şelalesi sürekli beslenmektedir. 25 metre yükseklikten su yatağına akan şelale, görsel açıdan büyük zenginlik oluşturmaktadır.