Hakkari'yi Tanıyalım

Ülkemizin en doğusunda bulunan Hakkari ili, coğrafi konumu ile Türkiye’nin güney doğu köşesini teşkil eder. Yaklaşık 300 bin kişinin yaşadığı kent, Doğu Anadolu Bölgesi içinde bulunur. Sınır kenti olduğu için bir kısım komşuları yabancı ülkeler olan Hakkari, güneyde Irak ve doğuda İran’a sınır bir yerleşim yeridir. Batıda Şırnak ile kuzeyde Van kentleri, Hakkari’nin diğer komşuları olarak bilinirler.

Genel Bilgiler ve Tarihçe

Urartu Krallığı, Hurri Krallığı gibi hükümdarlıkların zaman içinde birer parçası olmuş olan Hakkari, Pers İmparatorluğu ve Arap egemenliği altında kendine yer bulmuştur. Daha sonraları Selçuklular tarafından hakimiyet kurulan kent, 1536 yılında ise Osmanlı Devleti’ne dahil edilmiştir.

19uncu yüzyıla kadar kentte varlık gösteren Nasturiler, kente yapılan saldırılar sonucunda büyük zayiatlar vermişlerdir. Öyle ki, 1800’lü yılların başlarında kentin yarısını oluşturan bu toplum, saldırılar sonucunda önemli bir ölçüde zayi olmuşlardır.

1900’lü yılların başında İran ve Irak’taki yerleşkelerinden tekrar Anadolu coğrafyasına gelmeye niyetlenen bu halk, 1924 yılında geri püskürtülmüştür.

Hakkari, en yüksek nokta olarak 4150 metre mesafeye sahip olan Cilo Dağı’nı sınırları içinde bulundurur. Bu şekilde önemli bir yere sahip olmanın verdiği güvenle de pek çok ziyaretçiye kent genelinde ev sahipliği yapılır.

Hakkari, çeşitli ilçe ve köyleri ile bütünleşik bir yapıda yer alırken, kent merkezindeki nüfusun da son derece yoğun olduğu görülebilir. Ancak son yıllarda, kentin nüfusunda göçe bağlı azalma vardır. Tek sorun nüfusun azalması değil, aynı zamanda pek çok işsiz gencin de kentte yer alması büyük bir problemdir.

Otogarı, Hava Alanı

Hakkari kentinden diğer kentlere, ilçelere ya da köylere gitmek isteyenler, kent merkezindeki garajı kullanabilirler. Otogar olarak bilinen bu noktaya farklı kentlerden otobüsler de gelmektedir. Söz konusu otogar şehir merkezinde olduğu için ulaşımı kolay, kullanımı pratiktir.

Diğer taraftan kentte hava alanı da aktif şekilde kullanılmaktadır. Yüksekova’da Selahaddin Eyyübi Havalimanı olarak yer alan bu merkez, 2015 yılında açılmıştır. Bu anlamda ülkemizin en yeni havaalanlarından olan bu noktaya, Kürt kökene sahip olan Müslüman lider Selahaddin Eyyübi’nin adının verilmesi de bölge adına dikkat çeken bir durumdur. Bu havaalanından İstanbul ve Ankara uçuşları gerçekleştirilmektedir.

Gezilip Görülecek Yerler

Seyithan Gölü

Hakkari’nin en turistik, en çok beğenilen yerlerinin başında Seyithan Gölü gelir. Bu göl, Berçelan Yaylası’nda bulunmaktadır. Bölgeye ziyarete gelen kişilere ilk olarak burası gösterilir.

Meydan Medresesi

Hakkari merkezinde, Biçer mahallesinde yer alan bu medrese, 1984 yılında onarılarak ayakta tutulmuştur. Medresenin giriş kapısında bir kitabe vardır ve söz konusu kitabe üzerinde H.1112.M1700 – 1701 ibareleri yer alır. Medresenin kim tarafından yaptırıldığı da tam olarak bilinmemektedir. Fakat zamanın Hakkari hükümetinden kişilerin bu medrese için ön ayak olduğu tahmin edilmektedir.

Cennet Cehennem Vadisi

Eskiden Dez Vadisi olarak bilinen Cennet Cehennem Vadisi, Hakkari merkezinin 20 kilometre kadar uzağında yer alır. Kırıkdağ olarak da isimlendirilen bu noktada Avaspı isimli nehir akar. Vadinin üst kısımlarına doğru çıkıldıkça Cehennem isimli buzullara erişmek mümkündür.

Şemdinli Taş Köprüsü

Hakkari’nin Şemdinli ilçesine 12 kilometre kadar uzaklıkta bulunan taş köprü, Nehri Köyü’ne ise 4 kilometre mesafede yer almaktadır. Köprünün Şemdinli Deresi’nin üzerine kurulu olması da bir başka faktördür. Köprünün 19. yüzyıl sonralarına doğru yaptırıldığı belirtilmektedir.

Cilo Bozları

3 bin 500 yıllık bir geçmişe sahip olan Buzul Dağı’nın yer aldığı Cilo – Sat Dağlaro, içinde çeşitli mağaraları da barındırır. Üstelik bu yerleşkede 4 mevsim bir arada yaşanmaktadır.

Peri Bacaları

Hakkari’nin Kapadokyası olarak da bilinen bu peri bacaları, Yavuzlar Köyü’nde yer alır. Son derece önemli bir tarihi merkez olarak anılan bu bölgede tarihi kazılar ve araştırmalar da zaman zaman yapılmaktadır.

Kayak Merkezi

Hakkari’nin daha fazla turist çekebilmek, istihdam yaratmak ve bölge ekonomisine can vermek için bir de kayak merkezi vardır. 2700 rakıma sahip olan Merga Bütan Yaylası, bugün bir kayak merkezine ev sahipliği yapmaktadır. Kayak Evi de bulunan bu merkezde pek çok gezgin kayak yapmak ya da bu ortamı görmek için söz konusu alana gelir. Dileyen herkes de burada kayak yapıp Hakkari’nin doğal güzelliklerine birebir şahit olabilir.