Isparta'yı Tanıyalım

Türkiye’nin dikkat çekici illeri arasında gelen Isparta, farklı özellikleri ve kendine has kültürü ile dikkat çeker. Kentin nüfusu 250 bin sayısına yakın iken, rakım ise 1035 metre olarak ölçülmektedir. Isparta kentinin ismi ise el dokuması halıları ve gül yetiştiriciliği ile duyulmaktadır. Göç alan ve bundan dolayı da nüfusu artan kent, Akdeniz Bölgesi’nde yer almaktadır.

Genel Bilgiler ve Tarihçe

Isparta kentinde yapılan çalışmalar ortaya çıkartmıştır ki, ilk yerleşimler Paleolitik dönemlere uzanır. Pisidia bölgesi olarak geçen bu coğrafyada milattan önce 2000’li yıllarda çeşitli topluluklar yaşamıştır. Daha sonraları Frigler, Lidyalılar, Persler ve Makedonlar da bu bölgede yaşamışlardır. Büyük İskender’in vefatının ardından Seleukos, Bergama Krallığı ile Roma Hükümdarlığı bölgede egemen olmuştur.

Bilhassa da Roma döneminde ticari anlamda çok gelişen kent, uğrak ve önemli bir merkez haline gelmiştir. Roma İmparatorluğu’nun bölünmesinin ardından Doğu Roma ve Bizans hakimiyetinde kalan kent, Selçuklular, Osmanlılar ve modern Türkiye Cumhuriyeti altında dikkat çeken bir yerleşke olarak günümüze kadar gelmiştir.

Yunan tüccarların bölgeye gelerek kentin güzelliğini anlatmak için Is – Barid ismini vermeleri, kenti zaman içinde Sparta ve Isparta şeklinde isimlere sevk etmiştir.

Akdeniz Bölgesi olarak bilinen coğrafyada konuşlanmış olan kent, Göller Bölgesi olarak da bilinen yerde bulunur. Doğuda Eğirdir, kuzeyde Atabey ile Gönen, batıda Burdur yerleşim yerleri kentin komşularını oluşturur.

Isparta kenti, Akdeniz iklimi ile Karasal iklim arasında kalmış, geçiş niteliğine sahip bir kent olarak dikkat çeker. Kış aylarında serin, yaz aylarında kurak özellikler sergileyen iklim, ayrıca etraftaki göllerden de etkilenmektedir. Kent, Toros Dağları’nın arkasında kaldığı için Akdeniz iklimini ve bitki örtüsünü doğrudan alamamaktadır.

Otogarı, Havaalanı

Antalya, Ankara, Afyon, Konya gibi illere kara yolu ile ulaşım son derece rahattır. Denizli ve İzmir yönünden gelenler için de Isparta gayet rahat şekilde ulaşılabilen bir yerde bulunur. Kent otogarından çevre illere ve farklı kentlere, hatta ilçe ve köylere araçlar kalkar.

Kentin havaalanı da haftada 6 sefer İstanbul uçuşları yapılan bir noktadır. Bu sayede İstanbul ile Isparta arasında periyodik bir sefer düzeninin olduğu görülebilir.

Gezilip Görülecek Yerler

Pisidia Antik Kenti

Yalvaç ilçesinde yer alan bu antik kent, şehrin en önemli kalıntılarını da bünyesinde bulundurur. Çeşitli kazılar ve araştırmalar bu bölgede yapılmış iken, bölge surlarının neredeyse tamamı ise 3000 metreyi bulmaktadır. Roma, Bizans hükümdarlıklarında bu surlar daha da genişletilmiştir. Sütunlu cadde, heykeller ve antik tiyatro da oldukça merak edilir.

Kuz Mağarası

Sütçüler ilçesinde yer alan bu mağara, Kesme Kasabası’na dahildir. Ulaşımı bir miktar sıkıntılı olan mağara, son derece değişik ve otantik bir havaya sahiptir. Bundan dolayı da turizm anlamında ziyaretçilere önerilen ve gösterilen bir mağara olarak ön plana çıkara.

Karacaören Gölü

Aksu çayı üzerinde bulunmakta olan bu göl, 1989 yılında yapılmıştır. Baraj gölü olarak yapılan, doğal güzelliklere de sahip olarak çevresini ışıldatan bu göl, anıt ağaçları ile de ünlüdür.

Eğirdir Gölü

Isparta Göller Bölgesi içinde en önemli noktalardan birisi, muhakkak ki Eğirdir Gölü olarak bilinir. Uluslararası çapta da tanınan bu göl, çok farklı kuş türlerine de ev sahipliği yapar.

Kovada Gölü

Bitki çeşitliliği ve ağaçlar olarak ön plana çıkan göl, Eğirdir’e 24 kilometre kadar uzaklıkta bulunur. Bu göle gelip dinlenmek ve rahatlamak da mümkündür.

Lavanta Vadisi

Isparta’nın doğal güzellikleri arasında Lavanta Vadisi de bulunur. Bu vadinin adı, muhteşem kokan lavantalarından gelir. Birbirinden değişik doğal unsurlar yine burada dikkat çeker.

Uluborlu Kalesi

Son derece sert ve sarp bir kayalık üzerinde bulunan kale, harika bir manzaraya da sahiptir. Etrafa hakim görüntüsü ile dikkat çeken Uluborlu Kalesi, Kapıdağ’ın 1200 metre yüksekliğinde kuruludur.

Davraz Kayak Merkezi

Isparta dendiği zaman akla ilk gelen noktalardan birisi de Davraz’dır. Her sene çevre il ya da ilçelerden bu noktaya gelen kimseler, Davraz’a gidip kayak merkezinin imkanlarından istifade edebilirler. Kayak tutkunları buradaki tesisleri rahatlıkla kullanırken hafta sonu tatilleri, yılbaşı kutlamaları ya da özel zamanlar da yine burada güzel bir şekilde geçirilebilir. Davraz Kayak Merkezi, Isparta için önemli bir değerdir.