İzmir'i Tanıyalım

Ülkemizin en güzel, en yaşanılır kentleri arasında gelen, modern ve aydınlık kentler arasında ilk sıralarda gelen İzmir, aynı zamanda Türkiye’nin üçüncü en kalabalık şehridir. Yaklaşık 5 milyon insanın yaşadığı İzmir ve ilçelerinde, giderek büyüyen bir ekonomi ve hoşgörülü sosyal hayat dikkat çeker.

Genel Bilgiler ve Tarihçe

Anadolu topraklarının batı kısmında, Ege Bölgesi’nin de ortasında yer alan İzmir kenti, aynı zamanda İzmir Körfezi’ni de çevrelemektedir. Her sene İzmir Enternasyonal Fuarı’nın düzenlenmesi de kenti bir fuar şehrine dönüştürmüştür. Komşuları olan Aydın güneyde, Balıkesir kuzeyde, Manisa ise doğusunda yer alırken, batıda ise Ege Denizi ile beraber Ege Adaları bulunur.

Antik çağlara kadar uzanan bölgedeki yerleşim geleneği, özellikle de Efes ile dünyaca ünlü bir hal almıştır. Roma İmparatorluğu’nun en büyük kentlerinden olan Efes, Hıristiyanlık dünyası için de bir hayli dikkat çekicidir. Öte yandan İyonya için de önem arz eden bu coğrafya, daha sonraları “Güzel İzmir” şeklinde de anılmıştır.

Yazlık yerlere olan yakınlığı, Çeşme yarımadasına olan kısa mesafesi, türlü kıyı şeritleri ve diğer pek çok özelliği ile ülkemizin incisi olan İzmir, bitki çeşitliliği olarak da iklimin getirdiği güzellikler sayesinde farklı alternatifler sunar. Örnek olarak hurma ağaçları görülebilen kent genelinde, palmiye ağaçları da her yanda ön plana çıkar.

Sadece sosyal yaşam ve doğal güzellikler açısından değil, ekonomik faaliyetler açısından da önemli bir pozisyonda bulunan İzmir, Mersin’den sonra ülkemizin ikinci büyük limanına sahiptir. Son derece canlı, bir o kadar da kozmopolit özellikler taşıyan kent, ülkemizin kuruluş dönemlerindeki yeri ve yaşanan mücadeleler ile de apayrı bir yerde bulunur.

“İzmir” ismi ise çeşitli şekillerde ortaya çıkmış olabilir, çünkü konuya dair kanıtlar ya da tam olarak doğrulanmış bilgiler bulunmamaktadır. Fakat anlatılanlar içinde en çok inanılan isim hikayesi, Smyrna isminin kökeni ile ilgili olandır. Öyle ki bu coğrafyada yaşamış olan Erektidler, Amazonları savaşta yenmiş, hükümdar ise bir Amazon kadını olan Smyrna ile evlenmiş ve yöreye karısının ismini vermiştir.

Kentte yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı olarak tanımlanan Akdeniz iklimi hüküm sürer.

Otogarı, Tren İstasyonu, Limanı, Hava Alanı

İzmir kentine kara yolu ile ülkemizin her yanından kolay bir ulaşım mümkündür. Tüm şehir giriş ve çıkışları gelişmiş otoyollara bağlanır ve bundan dolayı da kente kara yolu ile gelmek basitleşir. Ayrıca, Bornova’da bulunan otogara da çok farklı kentlerden her gün, defalarca otobüs seferi gelmekte ve aynı şekilde otobüsler buradan o kentlere gitmektedir.

Adnan Menderes Havalimanı, kentin hava yolları ile ulaşım noktasında kullanılması icap eden hava alanının ismidir. Sadece ülke içi değil, ülke dışı seferler de bu hava limanından kalkar.

Hem Basmane’de, hem de Alsancak’ta bulunan tren istasyonları ise gerek Aydın ve Denizli istikametlerinden, gerek Manisa ve Balıkesir istikametlerinden gelen trenleri karşılar. Gün içinde çeşitli seferler buralara gelir ve buralardan gider. Basmane garı Aydın ve Denizli tarafı için, Alsancak garı ise Manisa ve Balıkesir tarafı için daha sık kullanılır.

İzmir’de bulunan iskelelerden şehir içi ulaşım amacı ile vapurlara binmek mümkün iken, yine farklı turlar aracılığı ile çeşitli ada ya da yazlık yerlere giden gemilerin de kent limanına yanaştığı görülebilir.

Gezilip Görülecek Yerler

Doğal Yaşam Parkı

Çiğli’de bulunan doğal yaşam parkı, dünyanın sayılı doğal yaşam alanları arasında yer alır. Gerek doğal güzellikler, gerek hayvanlar, gerek ise daha farklı pek çok unsur ile insanlara hayvan ve doğa sevgisinin aşılandığı bu parkta, en modern ve etik değerler baz alınarak koruma ve bakım işlemleri yapılır.

Teleferik

İzmir’in Balçova ilçesinde bulunan teleferik, Adatepe ormanlık arazilerinde kuruludur. Burada gerek piknik yapmak, gerek dinlemek, gerek ise keyifli anlar geçirmek mümkündür. Tesislere ualşım teleferik ile sağlanırken muhteşem körfez manzarası da dikkat çeker.

Allianoi, Asklepion ve Akropol (Bergama İlçesi)

İzmir’in en tarihi noktaları arasında gelen Bergama, mitolojik dönem tanrılarının dahi yaşadığına inanılan bir merkezdir. İlçede bulunan Asklepion ve Akropol dünya çapında ünlü yerlerdir. Zeus sunağının Almanya’ya kaçırıldığı dönemin ardından ilçede bu sunağa ait sadece 3 basamak mermer kalmıştır. Bununla beraber 30 bim metrekarelik alana kurulu olan Allianoi Antik kenti de gerek Helenistik dönem, gerek Prehistorik dönem, gerek ise Roma ve Bizans dönemlerine dair çeşitli bulguların çıkarıldığı yerdir. İlçe, aynı zamanda termal bir bölgede olması, ılıcaların yer alması ile de dikkat çekerken, bu bölgelerdeki mozaikler de geçmiş yıllara ait bilgiler sunar.

Çeşme Yarımadası

Senenin 300 günü güneşli olan Çeşme yarımadası, ciddi anlamda ilgi çeken ve bu alanda önemli bir özelliğe sahip olan dikkat çekici bir yerleşke olarak ön plandadır. Bu nedenle de dünyanın her yanından buraya gelmek isteyen turistlerin olması son derece doğaldır.

Karaburun Yarımadası

Hem doğal, hem de tarihi bir yarımada olan Karaburun, çeşitli medeniyetlere ait izler taşırken, aynı zamanda doğal alanları, denizi ve havası ile de gezginleri memnun etmektedir. Bu nedenle de yaz aylarında yerli ve yabancı pek çok turist için Karaburun önemli bir yerleşim yeri durumuna gelir.

İzmir Kuş Cenneti

Flamingolar ve tepeli pelikanları başta olmak üzere, İzmir Kuş Cenneti sınırları içinde 220 farklı kuş türü yaşar. Bu kuş türleri koruma altındadırlar. Leylek, deniz kırlangıcı, arıkuşu, deniz saksağanı gibi çok farklı ve bir o kadar da güzel kuş çeşitleri toplam 8000 hektarı bulan bu alanda yaşarken, ziyaretçiler de muhteşem bir ambiyans içinde kendilerini bulurlar.