Karabük'ü Tanıyalım

Karabük, Karadeniz bölgesinin Batı Karadeniz bölümünde bulunan sonradan il olan şirin bir kentimizdir. Ülkemizin sayılı sanayi bölgelerindendir.

Kuzey ve doğusunda Kastamonu, güneyinde Bolu ve Çankırı, batısında Zonguldak ve Bartın ile komşudur. Vadiler ve platolardan oluşan bir yüzey şekline sahiptir.

Ülkemizin önemli ormanlık alanlarındandır. Yenice Ormanları “Açık Hava Orman Müzesi” olarak belirlenmiştir ve ziyaretçilere açıktır. Karabük aynı zamanda ülkemizde sanayileşmeyi simgeleyen bir kentimizdir. Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde Türkiye’nin ilk Demir- çelik tesisleri burada kurulmuş, maden kömürü havzasına ve sahile yakınlığı nedeni ile stratejik açıdan uygun olması sebebi ile burası pilot bölge seçilerek çalışmaya başlamış, her geçen gün üretimi artırarak ülke ekonomisine katkıları kayda değer bir hal almıştır

Genel Tarihçesi

Karabük Cumhuriyetle birlikte varlığından söz ettirmeye başlamıştır. 1927 de Zonguldak’a bağlı bir ilçe iken 6 Haziran 1995 yılında il olmuştur.1937 yıllarında 13 hanelik olan Karabük 1937 yılında Demir- Çelik Fabrikasının temelinin atılması ile adını kısa süre içinde duyurmayı başarmış ve hızla gelişmiştir.

Karabük, Selçuklu döneminde ve sonrasında önemli yerleşim merkezi olmuştur.  Ormanları ve birbirinden uzun ve geniş ağaç türleri ile dikkat çekmektedir. Ayrıca ormanda yaşayan yabani hayvanlar ile görkemli ağaçların büyük bir bölümü ”Tabiatı Koruma Alanı” ilan edilmiştir. Gürpınar mevkiindeki 40 hektarlık alan ise, Arberatum tescili almıştır. Arberatum (ağaç parkı) değişik tür ağaçların çoğalması için ayrılan botanik bahçe görünümlü alanlardır. Yenice özel ormanlarının yanında mağaralar, kanyonlar, şifalı su kaynakları, dinlenme mekanları gibi yerlere de sahiptir.

Eskipazar Hititlerden kalma kaya mezarları (Tümülüs) bulunmaktadır. Antik kente sahiptir. Üzerinde yazıların bulunduğu Asar kalesi ile tepesindeki kaya tünelleri, Roma döneminden kalma kaya mezarları, mesire yerleri bulunmaktadır.

18. ve 19. Yüzyılların başlarında yapıldığı bilinen ve günümüze kadar özgünlüğünü koruyarak, gelen Safranbolu evleri, Safranbolu’nun en önemli özeliğidir.

Karayolu Ulaşımı

Ankara- İstanbul otoyolunun Gerede sapağından ayrıldıktan sonra 80 km. uzaklıktadır. Otogar şehir merkezinde bulunmaktadır.

Hava Yolu Ulaşımı

Hem karayolu hem de demir yolu bulunan Karabük’e en yakın hava limanı Ankara Esenboğa Havalimanıdır(240 km).

Demir Yolu Ulaşımı

Demir yolu ile Zonguldak’a ve Çankırı üzerinden Ankara’ya ulaşılabilir. Karaelmas Ekspresi ile Ankara- Zonguldak ve Karabük- Zonguldak arasında yolcu taşımacılığı yapılmaktadır. Bu mesafeyi ağırlıklı olarak maden işçileri kullanmaktadır.

Gezilip Görülecek Yerler

Safranbolu Evleri

Ahşap, cumbalı, görünümü ile Türk mimarisini yansıtan bu şirin ve tarihi evler ziyaretçi akınına uğramaktadır. Konaklamak, yemek- içmek, gezmek, hediyelik eşyalar satın almak çevredeki tarihi eserleri ziyaret etmek yöre halkıma ekonomik açıdan önemli katkılar sağlamaktadır. Mirasına sahip çıkan Safranbolu halkı hem kültür turizmine hizmet ettiği için, hem de Safranbolu evlerini günümüze kadar aslını bozmadan taşıyabildiği için Unesco tarafından Dünya Miras Listesine alınmasını sağlaması nedeni ile her türlü övgüyü hak etmektedir.

Camiler ve kiliseler

Ulu cami, Gazi Süleyman Paşa Cami, Köprülü Mehmet Paşa Cami,  Hidayetullah cami, Taş Minare cami, Dağdelen cami, İzzet Mehmet Paşa cami ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir.

Hanlar ve Hamamlar

Cinci Han; Safranbolu merkezdedir. Cinci han dışında, pamukçu ve tuzcu hanları da vardır.

Eski hamam; Bizans döneminden kalmıştır. Safranbolu çeşme mahallesindedir.

Cinci Hamamı (yeni hamam); Safranbolu çarşı içindedir. Cinci hoca tarafından yaptırıldığı bilinmektedir. Ayrıca, Yazı köy hamamı ile Bulak hamamı da önemli tarihi kalıntılardır.

Çeşme ve Köprüler

Safranbolu 93 adet tescilli çeşmeye sahiptir.

Taş köprü; Yapım tarihi belli olmasa da Eflani çayının üzerinde hala ayakta durmaktadır.

Tokatlı Köprüsü; Safranbolu’nun Aşağı Tokatlı mahallesinde bulunmaktadır. 18. Yüzyılda yapılmış olması tahmin edilmektedir.

Yaylalar

Sorkun, Ulu, Sarıçiçek,  Boduroğlu yaylaları ile ün yapmış olan Safranbolu, Mesire yerleri ve piknik alanları konusunda da zengindir. Göktepe Milli Parkı, Gökpınar Dinlenme tesisleri, Çetiören mesire yeri, Eğriova mesire yeri en önemli piknik, eğlence, dinlence alanlarıdır.

Eflani

Bitki örtüsü ve geniş düzlükleri ile tıpkı bir yayla görünümü vermektedir. Mağara, kanyonları vardır. En önemli mağarası Bulak mağarasıdır.

Sportif Etkinlikler

Avcılık, olta balıkçılığı ve ormanda yürüyüş yapılmaktadır.

Müzeler

Ahmet Demirezen Yemenicilik Müzesi, Kaymakamlar evi, Kileciler evi, Kara üzümler evi, Mümtazlar Konağı da müze olarak ziyaretçilerine açık olarak hizmet vermektedir.

Yemekleri

Kuyu kebabı, gözleme, yayım makarnası, su böreği, ev baklavası en bilinen ve sevilen yemeklerindendir. Ayrıca safranlı lokum ve tatlıları da ünlüdür.

Hediyelik Eşyaları

Safranbolu, ziyaretçileri için çok çeşitli hediyelik eşyalarını sergilemektedir. Minyatür Safranbolu ev maketleri, küçük anahtarlıklar safranlı lokumlar, dokuma, el işi ve işlemeciliği ile ilgili çalışmalar, bakır eşyaları gibi çok seçenekli, küçük büyük sayısız hediyelik eşyalarını tezgahlardan seçebilir, sevdiklerinize hatıra olarak götürebilirsiniz.

Mutlaka Yapmalısınız Dediklerimiz

  • Safranbolu evlerini mutlaka gezmelisiniz. Minyatür Safranbolu maket evlerinden almalısınız.
  • Bulak mağarasını görmelisiniz.
  • Sonbaharda Yenice ormanlarında Kamp yapmalısınız,
  • Ulu yayla ve sarıçiçek yaylalarında resimler çekilmelisiniz
  • Şeker kanyonu, tokatlı kanyonu ve Düzce kanyonunu mutlaka görmeli ve buralarda yürümelisiniz.
  • Yenice Açık Hava Orman Müzesini mutlaka görmelisiniz.
  • Eskipazar antik kentine giderek Bizans zamanından kalan bu kiliseyi ve mozaikleri görmeyi ihmal etmemelisiniz.
  • Eflani göletinde mutlaka balık tutmalısınız, piknik alanlarında piknik yapmalısınız.
  • Ovacık Karakoyunlu Kral Mezarlığını mutlaka ziyaret etmelisiniz.
  • Safranbolu’nun kuyu kebabını ve su böreğini yemelisiniz, Zerdenin tadına bakmalısınız.