Kırıkkale'yi Tanıyalım

Önemli bir coğrafi konumu bulunan Kırıkkale, Orta Anadolu, Doğu Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinin kavşak noktasındadır. Zengin tarihsel ve kültürel bir geçmişi olan yöre bir turizm kenti olma potansiyeli taşımaktadır.

İç Anadolu Bölgesinde yer alan Kırıkkale, doğuda Çorum, Yozgat, güneyde Kırşehir, batıda Ankara, kuzeyde Çankırı illeri ile komşudur.

Genel Bilgiler ve Tarihçe

XVI. ve XVII. Yüzyıllarda, doğudan gelen çeşitli Türk aşiret ve cemaatlerinin Anadolu'da özellikle Orta Anadolu'da yerleştikleri bilinmektedir. Bunlardan "Oğuz, Oğuzhan" adı verilen büyük bir oymağın Ankara yakınlarında, o dönemdeki adı ile "Kırıkkal'a " ya yerleştirildikleri günümüze uzanan belgelerden anlaşılmıştır. Osmanlı arşiv belgeleri incelendiğinde, şimdiki haliyle Kırıkkal'a şeklinde geçtiği görülmektedir. 1960'lı yıllarda Kırıkköyü ve Yuva köyünü mahalleleri içine katan Kırıkkale, 1970'li yıllardan itibaren hızlı nüfus artışıyla birlikte mahallerini de artırmıştır. 1925'lerde 12 hanelik bir köyden 2001'de 25 mahalleli ve 205.208 nüfuslu bir yerleşim alanı ortaya çıkmıştır. Kırıkkale’nin, 21 Haziran 1989 tarihinde resmen il olduğu ilan edilmiştir.

Kara Yolu Ulaşımı

Otobüs terminali şehir merkezine yaklaşık 78 km uzaklıktadır. Terminalden şehir merkezine belediye otobüsleri, dolmuş ve özel taksiler ile ulaşım sağlanmaktadır.

Demiryolu Ulaşımı

İstanbul, Diyarbakır, Ankara, Doğu Ekspresi tarifeleri Kırıkkale ye demiryolu ile ulaşmak isteyenler için uygun tarifelerdir.

Gezilip Görülecek Yerler;

Çeşnigir Köprüsü

Köprü 13. Yüzyıldan kalma bir Selçuklu eseridir. Tarihi bir taş köprüdür ve günümüzde hala kullanılmaktadır.

Hasandede Camii ve Türbesi

Kırıkkale-Merkez İlçeye bağlı, şehre 12 km. uzaklıkta olan cami türbe ile yan yanadır. Yörede çok türbe bulunmaktadır. Bunlardan bazıları, Küçük Kafşar Türbesi, Tokuş Baba Türbesi, Halil Dede Türbesi gibi türbelerdir.  

Şeyh Şamil Camii ve Türbesi

Şeyh Şamil tarafından yapılan cami, Sulakyurt ilçe merkezine bağlıdır.

Silah Sanayi Müzesi

İlçenin kurucusu olan Şeyh Şamil'e ait türbe bu caminin yanında yüksekçe bir yerde bulunmaktadır. İlk olarak 1990 yılında hizmete giren Silah Sanayi Müzesi Kırıkkale’nin merkezindedir. Toplam 299 eserin sergilendiği Silah Sanayi Müzesinde İkinci Dünya Savaşı dönemlerinden kalma toplanan eserler ve İstanbul-Tophane’de yer alan silah fabrikasındaki birçok eser yer almaktadır. Görenleri heyecanlandıran bu müze mutlaka gezilmesi gereken yerler arasında listeye alınmalıdır.

Sulu Mağara

Kırıkkale’nin Keskin ilçesinde bulunan Sulu Mağara, son zamanlarda yapılan çalışmalarla turizme kazandırılmıştır. Kırıkkale’de gezilecek yerler listesinde kendine sağlam bir yer edinen Sulu Mağara, Arzu Bayırı mevkiinde bulunmaktadır. Fosil bir mağaradır ve yarı yapay, yarı doğal bir mağara özelliği taşımaktadır.

Karaahmetli Tabiat Parkı

Kırıkkale İli, Bahşılı İlçesi, Karaahmetli Beldesi sınırları dâhilinde bulunan Karaahmetli Tabiat Parkı Bakanlar kurulunca sit alanı ilan edilmiş görülmeye değer bir doğa parkıdır.

Ballı Camii ve Türbesi

Kırıkkale il merkezine 21 km. mesafede Balışeyh ilçe merkezinde bulunmaktadır. 12. Yüzyılda inşa edildiği tahmin edilen yapının kimler tarafından yaptırıldığı bilinmemektedir. Caminin tavan örtüsündeki ahşap işçiliği caminin en dikkat çekici özelliğidir.       

Tarihi Evler

1500’lü yıllardan beri Kırıkkale’de tarihi Türk evleri ve konakları mevcut olup bunlar tescilli kültür varlığı niteliğindedir.

Koçu baba Camii ve Türbesi

Cami ve türbe 15. Yüzyıla ait bir yapıdır. Kırıkkale merkez ilçeye bağlı Koçu baba köyündedir. Cami günümüze kadar hasar görmüş olup, yeniden tadilat görmüş ve yapılmıştır. Türbe ise yapılan onarımlarla özgünlüğünü büyük ölçüde yitirmiştir. Sekizgen planlı olan türbe günümüze bazı değişiklikler ile gelebilmiştir.

Sulakyurt

 15.yüzyılda Kalecik nahiyesine bağlı bir köy olarak Şeyh Sami tarafından kurulmuştur. Küçükşami Cami Şeyh Türbesi, Sarıkız Türbesi, Tokuş Sultan Türbesi mevcuttur. Kalekışla Kalesi, Kalekışla Mağarası, Seydin Tepesi ile Gültepe höyüğü belli başlı kültür değerlerindendir.

Karakeçili

İl merkezine uzaklığı 35 km olan İlçede 1995 yılından beri her yıl Karakeçili Uluslararası Kültür Şenliği yapılmaktadır. Yörede gezip görülmeye değer tarihi eserlerin yanında doğa güzelliğinin sunduğu balıkçılığı da ilgi uyandıran bir alandır.

Olta Balıkçılığı

Yörede Kapalı Kaya Baraj gölü ve Kızılırmak Vadisinde amatör olarak olta balıkçılığı, yapılmaktadır. Yöreyi gezip görmeye gelen kişiler de bu etkinliğe iştirak ederek balık tutabilmektedir.

Yöresel Yemekler

Kırıkkale mutfağı, Anadolu yemeklerinin sergilendiği bir mutfaktır. Tarım ürünleri, sebze ve hayvan ürünleri ile ilgili yemekler en baştadır. Yemekleri içerisinde sebze yemeklerinin her çeşidine rastlanır. Külleme, kızartma, haşlama ve kavurma yöredeki yaygın et yemekleridir. Bunun yanı sıra bazlama, gözleme, alazlama, kömbe ve katmer gibi hamur işleri de yaygındır. Yöreye özgü yemek çeşitleri arasında un tarhanası yoğurtlu tarhana, sızgıt, ekmek aşı, madımak, pelte, etli bulgur pilavı ve mantı yer alır. Yani, Kırıkkale mutfağı en zengin mutfaklar arasındadır. Çünkü yöreye sonradan gelip yerleşen kişiler kendileriyle beraber yemek kültürlerini de getirmişler, çeşitliliği üretmişlerdir.

Hediyelik Eşyalar

Kilim ve heybe dokumaları yöreye özgü alınabilecek hediyelik eşyalardır. Ayrıca küçük hediyelik eşyalar ile el işleri de hediyelik eşya olarak sergilenerek satılan ürünler arasında yer almaktadır.