Kırklareli'yi Tanıyalım

Kırklareli, Türkiye'nin Marmara Bölgesi'nde yer alan ve Trakya bölümünde olan bir kenttir. Çevresinde Karadeniz olmakla birlikte Tekirdağ, Edirne ve Bulgaristan’ın Burgaz ili bulunmaktadır. Ortalama 350 bin nüfusa sahip olan şehir, doğal güzellikleri ile dikkat çeker.

Genel Bilgiler ve Tarihçe

Kırklareli'de hüküm süren ilk medeniyet, pek çok Trakya bölgesi şehri gibi yine Traklar olarak öne çıkar. Şehrin özellikle jeopolitik konumu ve doğal yapısı nedeniyle tarih boyunca pek çok medeniyetin hakimiyetine giren Kırklareli, M.Ö. 6. Yüzyılda Perslerin hakimiyeti altın girmiştir. Ardından önemli bir tarihi kişilik olan Büyük İskender’in hakimiyetindeki Makedonların M.Ö. 4. yy’da boyunduruğu altına giren kent, M.Ö. 2. Yüzyıllarında Romalıların eline geçmiştir. Roma parçalanınca, şehir Doğu Roma’da kalmıştır. Bu süreçlerde pek çok işgal ile uğraşan şehir, Bizans yönetimine girmiş ve uzun yıllar bu şekilde devam etmiştir.

Şehrin adı, Bizans döneminden bu yana Kırklareli’ne benzer bir ad ile anılmaktadır. O dönemde, Bizanslıların dilince Saranta Ekklesies olan şehrin adı, kırk kilise anlamına gelmektedir. Kırklareli, Türklerin, Osmanlı İmparatorluğu’un egemenliği altına girince, şehrin adını Türkçeleştirmek adına kente Kırk Kilise denmiştir. Ardından Kurtuluş Savaşı ile birlikte Cumhuriyet Dönemi’ne geçiş yapan ve Türkiye’nin şehirlerinden biri olan Kırklareli, o dönemin milletvekili Dr. Fuad Bey (Umay) tarafından kentin sakinlerinin şehre Kırklarili ya da Kırklareli dediği önerisi sunularak, şehrin adının bu şekilde değiştirilmesi teklifinde bulunulmuştur. Bu teklif kabul edilmiş ve o günden bu yana şehir bu şekilde adlandırılmıştır.

Havaalanı, Otogar, Tren İstasyonları

Kırklareli’nde henüz bir havaalanı bulunmadığından, bu şehre doğrudan havayolu ile ulaşmak şu an için mümkün değildir. Ancak yapılan çalışmalar ve projeler içerisinde kente bir havaalanı yapılması bulunmaktadır. Bunun yanı sıra, çevre illerin havaalanlarına inip, yine havayolu konforuna ulaşmak mümkündür.

Çevre illerde havaalanında indikten sonra Kırklareli’ne gelmek ise, çeşitli karayolu ulaşımları ile oldukça kolay ve hızlıdır. Neredeyse artık hemen her şehirde olduğu gibi, en çok öne çıkan ulaşım yolu Kırklareli’nde de karayoludur. Türkiye’nin hemen her yerine kolaylıkla gidilebilecek otobüs seferi olan kentte, şehir içi ulaşım ve şehir içi servis hizmetleri de gelişmiştir.

Trakya bölgesinde olan ve gelişmiş demiryolu ulaşımı Kırklareli’nden de geçmektedir. Böylelikle, özellikle Marmara Bölgesi’nde konforlu şekilde tren yolu ile yolculuk yapmak ve hızlı tren hattı dahil, tren seferlerinin Kırklareli’nden geçmesi büyük rahatlık oluşturmaktadır.

Gezilip Görülebilecek Yerler

Marmara Bölgesi’nin, özellikle de Trakya ayağının kendine has dokusu, yapısı ve yaşam tarzıyla oldukça ilgi çekici bir yanı olması Kırklareli kentine de yansıyan özelliklerdendir. Doğası ile öne çıkan, bir yandan tarihi ve turistik olarak gezilebilecek pek çok yeri bulunan Kırklareli’ne gelip, iyi bir tatil geçirmek mümkün.

Kıyıköy Mağarası

Kırklareli’nin Vize ilçesine bağlı olan Kıyıköy Mağarası, kent halkının Büyük Kurudere olarak nitelendirdiği akarsu yatağının yamacında bulunmaktadır. Doğal bir oluşum ile meydana gelmiş olan bu mağara, Kırklareli’ne gezip görülmesi gereken yerlerin başında gelir. Mağara, kireçtaşı ile şekillendiği için kendine has bir yapısı bulunmaktadır. Ulaşımı biraz zor olsa da, gidilebildiği takdirde doğal güzellikler içerisinde buranın görülmesi ziyaretçilerine mutluluk katacaktır.

Kıyıköy Kalesi

6. yüzyılda Jüstinyen tarafından yapılan ve Kıyıköy’ü neredeyse sarıp sarmalayan bir yapıya sahip olan Kıyıköy Kalesi, Kazandere ile Pabuçdere arasında kurulmuştur ve bir tarafı da denize doğru uzanmaktadır. 9. ve 10. Yüzyıllarda bakım onarımları yapılan kalenin, ikinci burcu yoktur. 6 metrelik yüksek surları olan kaleye, gizli bir kapıdan ve ancak 180 basamak inerek inilebiliyor.  Saray kapısı çok iyi korunan bu kale, Kırklareli kentinin görülmesi gereken yerleri arasında ilk sıralarda yer alıyor.

Pabuçdere

Istranca Dağları’nın bilinen en yüksek noktası Mahya Tepesi’nde ve tepenin güney yamaçlarından doğarak kendine hayat bulan Pabuçdere, Kıyıköy’e gelip mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden birisidir. Pabuçdere’nın denize dökülen kısmında plaj da bulunduğundan, yerli ya da yabancı turistlerin oldukça ilgisini çekmektedir. Pabuçdere’de kayıkla ya da motorla gezinti yapmak ise harika bir doğa ile iç içe olmanızı sağlamaktadır. Pabuçdere’nin suyu soğuk, ancak denize dökülen yerdeki güzel kumsalında rahatlıkla yüzmek mümkün. Özellikle kampçıların ya da karavanla gezenlerin uğrak noktası olan Pabuçdere’yi görmeden gitmemek gerek.

Poliçe Koyu

Kırklareli’nin Vize ilçesine bağlı olan Poliçe Koyu, ilçenin Kışlacık Köyü’nde yer almaktadır. Yer olarak tarif edilecek olursa, Kıyıköy’ün kuzeyinde ve Kıyıköy Panayır İskelesi arasında bulunan koy, mükemmel doğası ile tatilcileri büyüleyen bir yapıya sahip. Falezlerden mükemmel renkteki doğayı ve suyu izlemek bir yana, kumsalı da olan bu koy yine kampçılar ve karavan tutkunlarının uğrak yerleri arasında. Kıyıköy’e çok yakın olan ve hatta yürüme mesafesinde bulunan Poliçe gölüne ulaşım da oldukça kolay. Tatilcilerin, Kırklareli’ne gelip mutlaka gezip görmesi gereken yerler listesinde Poliçe Köyü mutlaka listenin ilk sıralarında olması gerek…