Kırşehir'i Tanıyalım

Kırşehir, İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan ve nüfusu ortalama olarak 100 bin civarında olan bir kenttir. Komşu illeri Nevşehir, Aksaray, Kınkkale, Yozgat ve Ankara olan şehir, Kapadokya üçgeni olarak adlandırılan Kayseri ve Nevşehir illeri ile birlikte, üçgenin kuzeyinde yer almaktadır.

Genel Bilgiler ve Tarihçe

Kırşehir, kültür açısından oldukça önemli bir yaşam merkezidir. Ahilik felsefesi bu kentte doğmuş, buradan yayılmıştır ve şehir eşsiz bir kültür varlığına sahiptir. Kentin en önemli kişileri olarak tarihe adını yazdırmış olan Aşık Paşa burada yetişmiştir ve bu eşsiz kişilik Türkçeyi savunan, Türkçe şiirler ile  Türk edebiyatına çok şey katan bir edebi kişiliktir. Aynı zamanda gökbilim, felsefe-tasavvuf bilgini olan Caca Bey de yine bu topraklarda doğmuştur.

Kentin ismi geçmişte Makissos (Macissus) olarak anılmaktadır. Ancak daha sonrasında İmparator I. Jüstinianos döneminde şehre Jüstinianopolis denilmiştir. Ancak, kent Türklerin hakimiyetine girdikten sonra, Türkler tarafından buraya Kır Şehri denmiştir. Bunun sebebi de, kentin bir bozkırın ortasında önemle yükselmesidir. Ancak dilden dile geçtikçe şehre Kırşehir denilmiş ve kentin ismi o şekilde yerleşmiştir.

Kırşehir’de karasal iklim hakimdir ve karasal iklimin gereği olarak yazlar sıcak ve oldukça kurak, kışlar da çok soğuk ve kar yağışlı olmaktadır. Pek çok dağ ile çevrili olan kent, aynı zamanda harika ovalara da sahiptir. Kızılırmak gibi çok önemli akarsuların geçtiği bir bölgede olan Kırşehir, aynı zamanda vadilere de sahiptir.

Havaalanı, Otogar, Tren İstasyonları

Kırşehir’deki otogardan dilediğiniz yere dilediğiniz gibi seyahat edebilme şansı bulunur. Gün içerisinde pek çok seferi bulunan şehirde, şehir içi ulaşım da oldukça kolay ve kapsamlıdır. Şehrin havaalanı yoktur, ancak çevre illerde bulunan havaalanları sayesinde havayolu uçuşları da yoğun şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Özellikle de Ankara Esenboğa Havaalanı’ndan ulaşım sağlamak oldukça konfor sağlar. Raylı sistemler ile seyahat etmeyi sevenler, Kırşehir’den geçen trenler ile de bu şehre ulaşabilirler. Yol güzergahında bulunan şehirlerden rahatlıkla ulaşım sağlanabilmektedir.

Gezilip Görülebilecek Yerler

Kırşehir, kültür yönü güçlü bir şehir olması ile birlikte, doğası ile de öne çıkan ve birbirinden mükemmel doğal güzellikleri de bulunan bir ildir.

Kaman Kalehöyük Müzesi

Kaman Kalehöyük Müzesi, Kırşehir’in Kaman ilçesinde yer alır. Bu müze, Japon Hükümeti tarafından Kültürel Mirası Koruma Projesi olarak yapışmıştır ve hem açık hem kapalı müze ortamı ile oldukça farklı bir yapıya sahiptir. Müzede sergi salonundan kütüphaneye, sinevizyon bölümünden fotoğraflama alanına kadar pek çok bölüm bulunmaktadır. Bu müzeyi diğerlerinden ayıran en önemli özelliği, müzenin Japon botanik bahçesi tarzında yapılmış olmasıdır. 2012 yıllında Avrupa’da yıllın müzesi adayı olarak gösterilen bu müze, ziyaret edilmesi gereken önemli yerlerden birisidir.

Seyfe Gölü

Seyfe Gölü, Kırşehir’in Mucur ilçesine 15 km uzaklıkta bulunur ve yapısı gereği tuzlu bir göldür. Bu gölün en önemli özelliği, nesli çok azalmış olan ve bir doğa harikası olan flamingo kuşlarının konaklama alanı olmasıdır. Kuş cenneti olarak da nitelendirilebilecek olan bu gölde 600 binden fazla kuş bulunmaktadır. Tüm bu sebepler nedeniyle milli parklardan biri olarak nitelendirilmeye başlanan Seyfe Gölü’nde 50 farklı kuş türü burada kuluçkaya yatmaktadır. Yine 25 farklı kuş çeşidi göç esnasında buraya uğramakta ve toplamda 182 farklı kuş türü burada barınmaktadır. Göl kenarında harika bir manzara ile kuşları, flamingoları izleme şansını elde etmek için Kırşehir’e gelince bu kuş cennetine uğramadan gitmemek gerekir.

Mucur Yeraltı Şehri

Kırşehir’in Mucur ilçesindeki Hamidiye mahallesinde yer alan Mucur Yeraltı Şehri, Roma döneminde inşa edilmiştir. M.Ö. yapıldığı düşünülen bu yer altı şehri, M.Ö. 3-4. Yüzyıllar arasında, Roma dönemi içerisinde Hıristiyanlığa karşı açılan savaşta, Hıristiyan inancına sahip olan kişilerin bu yer altı şehirlerinde yaşamak için inşa etmesi ile ortaya çıkmıştır. Yasaklanan Hristiyanlık dini nedeniyle, ibadetlerini daha rahat yapabilme şansını elde edebilmek için buralarda yaşayan halk, 3 katlı bu şehirde hayatını sürdürmüştür.

Aşık Paşa Türbesi

Türk edebiyatının çok önemli kişilerinden olan Ali ismindeki Aşık Paşa, hayatının son dönemlerini Kırşehir ilinde tamamlamıştır. En önemli eseri Garipname’dir. 1333 yılında vefat eden Aşık Paşa, öldükten sonra buraya defnedilmiştir ve her yıl hemen her gün ziyaretçiler bu türbeyi ziyaret etmektedir. Kırşehir’e gelip burayı gezmeden şehirden ayrılmamak gerekir.