Kocaeli'yi Tanıyalım

Türkiye'nin yaklaşık 2 milyona yakın bir nüfusuyla en kalabalık ve en büyük sanayiye sahip şehirlerinden biri olan Kocaeli, Marmara Bölgesi’nde yer alan en önemli şehirlerden birisidir. Türkiye’nin en önemli şehri olan İstanbul’a komşu olan Kocaeli, yine Bilecik, Sakarya, Bursa ve Yalova ile komşuluğu olan bir ildir.

Genel Bilgiler ve Tarihçe

Kocaeli isminin anlamı Osmanlılar döneminde verilmiştir. Çünkü, İzmit ve çevresi Orhan Gazi döneminde, dönemin Türk ordusunun komutanı Akça Koca tarafından fethedildiği için, oldukça önemli bir merkez olan bu kenti fetheden komutana büyük bir hürmet duyulmaktadır. Bu nedenle de, ona ithafen şehre "Koca İli" denmiş, ancak zaman içerisinde değişerek günümüzde kullanılan haliyle Kocaeli şeklini almıştır.

Bu çevrede yapılan arkeolojik kazılar sonucunda, bu çevredeki yaşamın günümüzden ortalama 3000 yıl önce başladığı bilinmektedir. M.Ö. Frigler burada bir dönem hüküm sürmüştür. Ancak bir devlet yapısı kuramamışlar ve burada tutunamamışlardır. Bu bölgede geçmiş dönemlerde Britanya denilmektedir ve Britanya kralı Nikomedes buraya Nikomedia adını vermiştir. Daha sonra şehir Romalılara geçmiştir. Anadolu Selçuklu Devleti döneminde kent Türklere geçmiştir, ancak yapılan savaşlarda kent Bizans’ın egemenliğine girmiştir. En son olarak da savaşlarla birlikte Osmanlı’nın egemenliğine giren Kocaeli, Cumhuriyet döneminde Kurtuluş Savaşı ile birlikte ülke topraklarına katılmıştır.

Kocaeli, Asya ile Avrupa’yı birleştiren ve oldukça önemli bir jeopolitik konuma sahip olan bir kenttir. Körfez kıyılarında Karadeniz iklimi hakimken, dağlık kesimlerde karasal iklim özellikleri görülebilen bu şehirde yazlar genellikle sıcak ve çok az yağış alır şekilde geçmekte, kışlar da soğuk ve kar yağışlı olmaktadır.

Havaalanı, Otogar, Tren İstasyonları

Kocaeli, özellikle sanayisi ile oldukça gelişmiş bir kent olmasından dolayı ulaşım yolları da çok gelişmiştir. Türkiye’nin her yerine, neredeyse günün her saatinde otobüs bulunan şehrin otogarı da şehir içi servisler sayesinde kolay ulaşılabilir bir konumdadır. Yine aynı şekilde havayolu sistemi de bulunan şehirde, pek çok uçuş seferi bulunmaktadır. Özellikle de İstanbul’a yakın olduğundan dolayı, kent İstanbul’daki havaalanlarından biri olan Sabiha Gökçen Havaalanı’na da oldukça yakındır. Tren seferleri de çok yoğun olan bu kentte, her ulaşım türü ile de seyahat etmeniz mümkün olup, herhangi bir sorun yaşamadan gideceğiniz yere ulaşmanız oldukça kolaydır.

Gezilip Görülebilecek Yerler

Sanayisi kadar gezilip görülebilecek yerleri ile de dikkatleri üzerine çeken bir kent olan Kocaeli, hem tarihi hem de turistik yerlere sahiptir. Aynı zamanda bir tarafı Karadeniz’e uzanan bu şehrin doğası gereği yayları da huzur veren yerleri arasındadır.

Yuvacık (Kirazdere) Barajı – Başiskele

Karadeniz’in doğasının bir yansıması görülebilecek olan bu yer, insanı doğa ile buluşturan görülesi yerlerden birisidir. Baraja giderken yol üstünde görülen manzaralar çok ilgi çekicidir. Bölgede balık restoranları da bulunduğundan, buraya gelip barajın keyfini çıkarıp bir de üzerine harika bir akşam yemeğini burada yemek tatilciler için oldukça ilgi çekici olacaktır. Çevrede görülebilecek ahşap köy evleri, dağ yolları ile kendinizi Karadeniz’de gibi hissetmeniz işten bile değil.

 

Ballıkayalar Tabiat Parkı ve Kaya Tırmanışı – Gebze

Doğa ile iç içe olmayı sevenler için ideal bir seçenek olan Ballıkayalar Tabiat Parkı, 1. derece doğal sit alanıdır. Hem Kocaeli’ne gelenler için, hem İstanbul’a gelenler için gezilip görülebilecek bir yer olan bu bölge, İstanbul’a da 1 saat uzaklıktadır. Bu kanyon trekkinciler ile kaya tırmanışçıları için çok ideal bir bölgedir ve kaya tırmanışı için mükemmel spor alanları bulunmaktadır. Doğaseverlerin vakit geçirmek isteyebileceği özel yerlerden biri olan bu bölgeye gelirken günübirlik paket turu satın almak mümkün. Bu sayede, daha önce kaya tırmanışı yapmamış olsanız dahi yine de kaya tırmanışı yapabilme şansını elde edebilirsiniz.

Kartepe Kayak Merkezi

Hem Kocaeli’nde yaşayanlar, hem bölgeye dışardan gelenler, hem de İstanbul’da hayatını sürdüren ancak haftasonu kaçamağı yapmak isteyenler için oldukça iyi bir seçenek olan Kartepe Kayak Merkezi, kar kalitesi açısından çok iyi olmasa da yine de iyi bir kayak keyfi yaşama şansını elde edebilme imkanınız olacaktır. Bölgede otel ve restoranlar bulunduğundan sadece kayak yapmak için değil, küçük bir kaçamak yapmak ve şehirden uzaklaşmak için ideal olabilir.