Mersin'i Tanıyalım

Eski ismi İçel, güncel adı Mersin olan kent, ülkemizin güzide yerleşim yerlerinden biri olarak görülmektedir. En kalabalık onuncu kent olan Mersin, yaklaşık 2 milyon nüfusa sahiptir. Kent bir liman kenti olmakla beraber, ülkemizin en büyük limanı olan Mersin Limanı’na da sahiptir.

Genel Bilgiler ve Tarihçe

Kentin kuzey kısımlarında Yumuktepe höyüğü bulunur. Bu höyükte pek çok kazı çalışması yapılmış olup, kazılarda çeşitli katmanlara da rast gelinmiştir. Söz konusu buluntu ve katmanların en eskisi milattan önce 6300 yıllarına dayanırken, en yeni noktalar ise Selçuklular’a uzanır. Bu kazılardan elde edilen buluntu ve tarihi eserler ise Adana Arkeoloji Müzesi ile Mersin Müzesi’nde sergilenir. 19. yüzyılda ufak bir köy olarak bilinen Mersin, çeşitli Türkmen aşiretlerine ev sahipliği yapmıştır. Burada en çok bulunan ve burayı yurdu belleyen aşiret ise aynı zamanda kente adını vermiştir. Ardından ise köy olan Mersin, şehirliğe evrilmiştir.

Bu yörenin bilinen en eski ismi ise Kizzuvatna’dır. Söz konusu isem Hititler tarafından Kue şekline çevrilmiş, klasik devirde ise kent adı Kilikya olmuştur. Cilalı Taş Devri ile Bakır Çağı, yörede ilk yerleşimlerin gerçekleştirildiği dönemler olarak bilinir. Farklı höyüklerde gerçekleştirilen çeşitli kazılar da yine bölgeye ait önemli değerleri ortaya çıkarmaktadır.

İklim olarak sıcak ve ılıman özelliklere sahip astropikal iklim görülürken, yaz aylarında oldukça sıcak ve fazlası ile nemli ve kış aylarında ise ılık, yağışlı bir hava yaşanır. Çok farklı sıcaklık değerlerine ise nadiren de olsa denk gelinebilir.

Otogarı, Havaalanı, Limanı

Mersin, kara yolu ile kolayca ulaşılabilecek kentler arasında gelir. Gerek coğrafi konumu, gerek yollarının düzgünlüğü, gerek ise önemli merkezlere olan yakınlığı ile kara yolları üzerinden rahatlıkla gelinen bu kent, merkezdeki otogarı ile de toplu taşıma için elverişlidir. Kente gelen ya da kentten giden otobüslerin bu otogardan çıktıkları görülebilir. Ayrıca, ilçe ve köylere giden dolmuşlar da yine bu otogardan hareket ederler.

Çukurova Bölgesel Havalimanı, şu an yapım aşamasındadır. Söz konusu hava alanı Tarsus ilçesinde yer alır. Yakın zamanda kentten yurt içi uçuşlar başlayacak ve ulaşım uzak şehirler için daha da kolay bir hal alacaktır.

Mersin Limanı, ülkemizin en büyük limanıdır. Bundan dolayı da yük taşımacılığında bu liman sıkça kullanılırken, aynı zamanda yolcu taşıyan kimi gemiler de yine kent limanına yanaşabilirler.

Gezilip Görülecek Yerler

Tisan Yarımadası

Silifke ilçesinde bulunan yarımada, ilçenin 31 kilometre kadar güneybatısında yer almaktadır. Dağlarla çevrili olan gizli bir cennet niteliğindeki yarımada, Akdeniz’in en güzel yerlerinden birisidir. Beyaz evleri ile de bu bölge oldukça dikkat çeker. Hem mavi rengin tonları, hem de yeşil rengin tonları bu bölgede buluşur. Sadece doğal güzellikleri ile değil, tarihi önemi ile de Tisan Yarımadası oldukça önemlidir. Aphrodisias Antik Kenti olarak da bilinen Tisan, keşif olarak da ilginç bir hikayeye sahiptir. Öyle ki Kıbrıs Harekatı esnasında bölgenin üzerinden geçen bir pilot albay, bölgeyi rapor etmiştir ve bu tarihi ve doğal güzelliklerin keşfedilmesine ön ayak olmuştur. Bembeyaz kumları, masmavi denizi ile çok hoş bir yarımada olan Tisan, dalış faaliyetlerinde de kullanılır. Bölgeye gelen herklesin muhakkak burayı da görmesi tavsiye edilir.

Yapraklı Koyu

Atakent Susanoğlu’nda oldukça hoş ve güzel bir yer olarak bilinen Yapraklı Koyu, Mersin’e ait önemli güzelliklerden birisidir. Tatilciler buraya oldukça yoğun bir ilgi gösterirler. Genel anlamda kayalar ile çevrili olan koy, yine de denize girmek için harika bir seçenektir. Bu nedenle hem dinlenmek, hem de kaliteli bir tatil zamanı geçirmek için buraya uğrayabilirsiniz.

Meydancık Kalesi

Çok çeşitli medeniyetlerce aktif olarak kullanıldığı düşünülen Meydancık Kalesi, Mersin’in tarihi noktalarından biri olarak dikkat çeker. Gülnar ilçesinde yer alan Meydancık Kalesi, sarp bir tepe üstünde bulunur. Kale, milattan önce 700’lü yıllarda yapılmıştır.

Helenistik Kule

Mersin’e ait en eski kalıntılar arasında gelen kule, Silifke ilçesinde bulunan Uzuncaburç Kalıntıları’na yakındır. Toplamda 5 kata sahip olan bu kule, milattan önce 300’lü yıllarda yapılmıştır.

Tekirambarı Sarnıcı

Silifke’de yer alan sarnıç, Bizans döneminde yapılmıştır. 23 metre genişliğinde, 46 metre uzunluğundaki bu sarnıç 14 metre de derinliğe sahiptir.