Muğla'yı Tanıyalım

Muğla, Ege bölgesinin denize kıyısı olan, doğusunda Antalya, Denizli ve Burdur, Kuzeyinde Aydın ve Denizli ile komşu olan bir sahil şehridir. Aynı zamanda Ege denizi ile Akdeniz’in buluştuğu kıyıda uzun bir sahili bulunan ildir.

Genel Tarihçesi

Antik çağda Karia olarak bilinen bölgenin sınırları içinde yer alan Muğla’nın 1889 yılında Aydın Vilayeti Salnamesi’nde adı “Mobella” olarak geçmektedir. 1261 yılından sonra Menteşe Beyliğiyle Türklerin eline geçen Muğla, Yıldırım Bayezid zamanında Osmanlıların egemenliğine geçmiş ve sancak yapılarak, Anadolu Eyaleti’ne bağlanmıştır.

Birinci Dünya savaşından sonra, sembolik sayıda İtalyan askerinden ibaret bir işgal kuvveti, (1920-1921) yıllarında kısa bir müddet kaldıktan sonra, Muğla’yı Milli Kuvvetlere çarpışmadan devretti. Cumhuriyet devrinde bütün sancaklar il olunca Muğla da il oldu. Lozan’dan önce Muğla’nın % 92’si Türk, % 7’si Rum idi. Lozan Antlaşması ile Mardin de yaşayan Rumlar Yunanistan’a gönderildiler.

Karayolu Ulaşımı;

Muğla, Karayolu, havayolu ve denizyolu ile hem yurt içinden hem yurtdışından kolaylıkla ulaşılabilecek konumdadır. İzmir’e günün hemen her saatinde, Ankara, İstanbul gibi büyükşehirlerden, Antalya, Denizli, Aydın gibi komşu illerden günün birçok saatinde otobüs seferleri yapılmaktadır.

Havayolu Ulaşımı;

Muğla, hem Dalaman havalimanı hem de Milas-Bodrum havalimanı olmak üzere iki tane havalimanına sahip birkaç ilden biridir.                                                                                                                                           

Denizyolu Ulaşımı;

9 ayrı limanı bulunan Muğla ili, deniz hudut kapısına da sahip illerden biridir. Limanları, Bodrum’da Bodrum limanı, Turgut Reis, Yalıkavak ve Mantar Burnu Limanları, Marmaris’te Marmaris ve Boz Burun Limanları, Milas’ta Güllük Limanı, Fethiye Limanı ve Datça Limanıdır.  

Gezilip Görülecek Yerler

 Muğla özellikle yaz tatilleri için ideal bir kenttir. Bodrum, Datça, Marmaris gibi bölgeler sadece yurt içinden değil yurt dışından da çok sayıda turist akınına uğramaktadır. Çoğu zaman rezervasyonlarını kış aylarında yaptırarak hem daha uygun fiyatlarda tatil imkânı sağlamak, hem de konaklama yerlerinin dolu olması ve rezervasyon yaptıramama riskini yaşamamak için uygulanan akıllıca bir yöntemdir. Bu yoğun talep hem Muğla hem de ülke ekonomisine katkı sağlamaktadır.

Bodrum

Tatil denince akla gelen ilk yerlerdendir. Her yaştan turistin keyifle tatil yapabileceği bir yer olan Bodrum doğal güzellikleri, tarihi varlıkları, eğlence hayatı ve uzun yaz sezonu ile her yıl hem yurt içinden hem de yurt dışından milyonlarca tatilciyi ağırlamaktadır. Gezilecek yerler arasında eşsiz güzellikteki koylar, antik kentler, müzeler ve Bitez, Gümüşlük, Turgutreis, Yalıkavak, Akyarlar, Karaincir gibi Bodrum'un hepsi birbirinden güzel tatil beldeleri yer almaktadır. Bodrum yaz sezonunda 24 saat uyumayan beldelerdendir. Ünlülerin de çoğunlukla tercih ettiği Bodrum, şirin hediyelik eşyaları, yörenin özelliklerini yansıtan bibloları, yarışırcasına hizmet sunan birbirinden modern konaklama yerleri ile yaz aylarının gözdesi olan beldelerinizdendir.

Marmaris

Muğla'nın bir diğer tatil merkezi olan Marmaris, ülkemizde en çok turist alan bölgelerden birisidir. Marmaris'te gezilecek pek çok yer bulunmaktadır. Marmaris Merkez'deki eğlenceli ve hareketli hayatı keşfedebilir, isterseniz Marmaris'in birbirinden huzurlu ve doğa ile iç içe olan koylarında ve beldelerinde sakin bir tatil yapabilirsiniz. Boz burun, Selimiye, Söğüt, Turunç, Çiftlik, Kumlubük, Kız kumu ve Sedir Adası, Muğla Marmaris'e yolu düşenlerin gezmesini önerdiğimiz yerlerdendir. Marmaris sadece, deniz, kum ve güneşten ibaret bir yer değildir. Tarihi yerleri, doğa güzelliği özellikleri ile de zengin bir beldedir.

Datça

İnsanların yaşlanmadığı yer olarak bilinen, şiirlere konu olan, görenleri kendine hayran bırakan ve eşsiz bir güzelliğe sahip olan Datça, Muğla’nın gezilecek yerler listenizde mutlaka olması gereken bir bölgedir. Dünyaca ünlü plajları, tertemiz denizi, bakir doğası ile keşfedilmesi gereken yörelerden olan Datça, Eski Datça ve Datça Merkezi öncelikli olarak gezdikten sonra rotanızı Datça Yarımadası'na çevirmelisiniz. Ovabükü, Hayıtbükü, Kızılbük ve Palamutbükü gibi doğal koyları görmeli, el değmemiş doğanın ruh halinizi dahi nasıl olumlu etkilediğini fark etmelisiniz. Marmaris’in Ege denizine ince ve uzun bir burunla uzantısı şeklinde olan Datça, girintili çıkıntılı oya gibi işlenmiş mini körfezleri ile şirin bir yer olarak her sezon ziyaretçilerini beklemektedir.

Fethiye

Özellikle yamaç paraşütü tutkunlarının vazgeçilmezi olan Fethiye, Muğla denince akla ilk gelen yerlerdendir. Fethiye özellikle yaz aylarında en çok tercih edilen tatil beldelerindendir. Ölüdeniz, Tlos Saklıkent, Fethiye Hisarönü, Çalış, Kabak Koyu ve Kelebekler Vadisi Muğla Fethiye'de mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.

Fethiye, Ege Denizinin Akdeniz ile kucaklaştığı yerde bulunmaktadır. Sıcak yaz aylarında oldukça soğuk olan deniz suyuna sahiptir. Bunun nedeni ise deniz içindeki soğuk su kaynaklarının olmasından ve soğuk su akıntıları bulunmasından kaynaklanmasıdır.