Niğde'yi Tanıyalım

Niğde, orta Torosların uzantısı Bolkar dağları ile Aladağların kuzeyinde yer almaktadır. Denizden yüksekliği 1300 metredir. Kuzey batısında Aksaray, kuzeyinde Nevşehir, kuzeydoğusunda Kayseri, batı ve güney batısında Konya, güneyinde İçel, güneydoğu ve doğusunda da Adana illeri ile komşudur.

Yeraltı zenginlikleri bakımından oldukça zengin ve şanslı bir ilimizdir. Bakır, çinko, civa, altın ve gümüş başta olmak üzere çok miktarda maden cevheri bulunmaktadır. Madenlerin dışında ayrıca sıcak su kaynakları ile karbondioksit kaynakları bakımından da zengin bir ilimizdir.

Genel Bilgiler ve Tarihçe

Tarihi MÖ. 3000 yıllarına kadar uzanmaktadır. Tarih öncesi çağlarından beri, çok sayıda yerleşim merkezi olmuş, Kapadokya Krallığı adı ile anılmıştır. MÖ. 330-30 döneminde Bergama Krallığına katılmıştır. Anadolu Bizans Hükümdarlığının himayesine MS.395 yılında girmiş, 1166 yılından itibaren ise Niğde ve çevresi Türklerin eline geçmiştir. 1. Alaaddin Keykubat zamanında Anadolu Selçuklular olağan üstü parlak bir dönem yaşamıştır. 1357 yılında ise yeni sahibi Karamanoğulları olmuştur. Fatih Sultan Mehmet’in 1471 yılında Karamanoğullarını mağlup etmesi sonunda geri alınsa da Niğde kenti eski önemini kaybetmiştir. Cumhuriyetin kurulması ile 1923 yılında resmen il olması onaylanmıştır. Niğde geçmişte ev sahipliği yaptığı çeşitli medeniyetlerin mimari yapılarının büyük bir bölümünü günümüze kadar getirmeyi başaran illerimizden olup, restorasyon çalışmalarında özgünlüklerini korumayı başarmıştır.

Demir Yolu Ulaşımı

Niğde il merkezinden demiryolu ulaşımı, Kayseri- Niğde- Adana bağlantılı olarak yapılmaktadır. Tren istasyonları şehir merkezlerindedir.

Kara Yolu Ulaşımı

Niğde otogarı şehir merkezine yaklaşık 1 km kadardır. Niğde’den ülkenin her yerine kara yolu ile ulaşmak mümkündür.

Hava Yolu Ulaşımı

Niğde ilinin hava limanı yoktur. Fakat Niğde’ye 130 km. uzaklıkta bulunan Kayseri Hava limanı kullanılmaktadır. Kayseri Hava limanı ile Niğde arası ise karayolu ulaşımı ile yapılmaktadır.

Gezilip Görülecek Yerler;

Niğde mesirelik alanları ile bilinen bir kentimizdir.

Kayardı Bağları Mesire Alanı

İl merkezinin 2 km. batısındadır. Geniş bir yeşil bağlık alana sahiptir, görmeye değer yerlerdendir.

Fertek Fatih Parkı

İl merkezine 10 km. kadar mesafededir. Belediyenin yaptığı çevre düzenlemesi ile güzel bir mesirelik alan olarak ziyaretçileri artmıştır.

Roma Havuzu

Bor ilçesi sınırları içinde bulunan Bahçeli kasabasına çok yakın bir yerdedir.  Roma Havuzu etrafında yeşillik ve ağaçlık alanla çevrili, piknik yapılabilecek, gezilip dinlenilebilecek mesire yeri olarak kullanılan bir alandır.

Gebere Barajı Mesire Alanı

Gebere barajının etrafını kaplayan ve yakın çevresini de içine alan yeşilliği geniş bir alandır.

Ketençimen Mesire Alanı

Tepeköy yakınlarında ve Niğde- Çiftlik ilçesi sınırları arasında bir mesirelik alandır. Bahar ve yaz aylarında daha hareketli ve kalabalık olmaktadır.

Demirkazık Gezi Ve Mesire Alanı

Çamardı ilçesinde, Ecemiş çayı ve Demirkazık dağ evi çevresindedir. Kış turizmi ve dağcılık sporu için elverişli bir mesirelik alandır. Yılın belli dönemlerinde özellikle dağcılık ile ilgilenen sporcuların uğrak yerlerindendir.

Darboğaz Meydan Gezi ve Mesire Alanı

Darboğaz kasabasına 8 km. kadar uzaklıktadır. Kış turizmine ve dağcılık sporuna uygun bir alandır. Bu alan da her mevsim ziyaretçileri olan alanlardandır.

Gümüşler Barajı Mesire Alanı

İl merkezine 9 km. uzaklıkta olup, Gümüşler kasabasına yakındır. Baraj göletleri ile zengin bir mesirelik alandır.

Gezip Görülecek Diğer Yerler

Niğde’nin kesintisiz olarak 10.000 yıllık geçmişe dayalı bir yerleşim merkezi olduğu tarihi kalıntılardan, kitabelerden ve mimari kalıntıların işaretlerinden bilinmektedir.

 • Tyana Su Kemeri,
 • Alaaddin cami,
 • Sungurbey cami,
 • Ak Medrese,
 • Hüdavent Hatun Türbesi,
 • Yerhan,
 • Sıraçakıl Han,
 • Niğde Kalesi, Saat Kulesi;
 • Ulukışla Sadrazam Mehmet Paşa Kervansarayı,
 • 19. Yüzyıla ait kiliseler (Küçükköy kilisesi, Kumluca kilisesi, Konaklı kilisesi) en önemli ve büyük kiliselerdir.
 • Sokullu Mehmet Paşa Bedestenleri (1574 tarihinden itibaren Niğde merkez ve Bor ilçesinde bulunmaktadır.)
 • Hamamlar; Niğde ili hamamları ile ünlü bir şehrimizdir. (Çarşı hamamı ile Murat Paşa hamamı en önemi ve günümüze kadar ayakta durabilmiş hamamlardır.)

Bu iki hamam 17.ve 18. Yüzyıllardan günümüze kadar gelmiş mimari yapıları ile dikkat çeken hamamlardır. Soğukluk, ılıklık, sıcaklık, havlet ve su depoluğu gibi bölümlerden oluşmaktadır. Hamamların soyunmalık olarak adlandırılan kısımları geçmişten günümüze gerçek orijinalliğini yitirmişlerdir fakat diğer bölümler birebir özelliklerini korumaktadır.