Ordu'yu Tanıyalım

Ordu Karadeniz bölgesinin, Doğu Karadeniz bölümünde yer alan bir ildir. Doğusunda Giresun, batısında Samsun ve Tokat, güneyinde Sivas illeri ile komşu olup, kuzeyi Karadeniz ile çevrelenmiş bir sahil kentidir. Fındık üretimi ile ünlü olan Ordu yeşil doğası ile mavi denizin buluştuğu, doğa güzellikleri olan dalgalı denizinin yanında yaylaları ve yayla evleri ile bilinen tipik bir Karadeniz kentimizdir.

Genel Bilgiler ve Tarihçe

Ordu ili toprakları için bilinen ilk yerleşim tarihinin MÖ. 7. Yüzyıllara dayandığı, yapılan kazı ve günümüze kadar dayanan tarihi yazıtlardan anlaşılmıştır. Bölgede uzun yıllar Hitit ve Frigler’in hâkimiyeti görülmüştür. 1920 yılına kadar Trabzon iline bağlı bir kaza olarak bilinirken, 17 Nisan 1920 tarihinde Canik Sancağına bağlı olan Fatsa kazası da Ordu’ya bağlanmış ve müstakil yerleşim oluşmuştur. 1923 yılında ise Ordu Vilayeti olarak resmen il yapıldığı ilan edilmiştir.

Karayolu Ulaşımı

Sahil Boyunca uzanan karayolu ile hemen her ilden otobüs seferleri ile ulaşılmaktadır.

Havayolu Ulaşımı

Orduda bir havalimanı olmasa da Hava ulaşımını tercih edenler, Samsun havalimanı (165km) ve Trabzon havalimanı (181km) kullanılarak ulaşım sağlayabilmektedirler.

Denizyolu Ulaşımı

Sadece yaz aylarında (mayıs-eylül) Hopa- İstanbul güzergâhında deniz ulaşımı için seferler yapılmaktadır.

Gezip Görülecek Yerler

Ordu Boztepe Teleferik

Ordu gezisine başlanacak en güzel yerlerden biri Boztepe’ye çıkan teleferiktir. Ordu merkezi ve Karadeniz'i tepeden görebileceğiniz Boztepe'ye teleferik 7 dakika içinde ulaşabilirsiniz.

Ordu Perşembe Yaylası

Aybastı ilçesi yakınlarındaki 1500 metre rakımlı perşembe yaylası, pürüzsüz güzellikte yemyeşil tepeler, tepe eteğindeki vadi yatağında daracık alanda kilometrelerce uzanan kıvrımlı akarsular görülmeye değer yerlerdendir.

Ordu Ulu Göl

Gölköy ilçesindeki Ulu göl ordunun en büyük gölüdür. Ulu göl yemyeşil ormanlar arasında, nefis bir doğa ortasında yer almaktadır. 700 metre etrafında hiç yerleşim yeri olmayan Ulu göl, Baharda ayrı güzel, hazanda ayrı bir güzeldir.

Karaoluk - Çiseli Şelalesi

Suyu buz gibi olan şelale Karaoluk köyü sınırları içerisindedir. Dört mevsim akan ve göletinde yüzülebilen buz gibi sular nefis bir doğa harikasıdır.  

Uzundere Şelalesi

Tam 100 metre uzunluğundaki şelale, Aybastı ilçesi sınırlarında 1100 metre rakımlı harika bir şelaledir. Türkiye'nin en yüksek şelalelerinden olan Uzundere şelalesi kademeli akan suyu ile görülmeye değer yerlerdendir.

Yason Burnu

Perşembe ilçesi sınırları içerisinde 1. derece arkeolojik, 2. derece doğal sit alanı olan, Ordu'daki en çok ilgi çeken yerlerden olan Yason Burnu'nda 1868 yılında yörede yaşayan Rumlar'dan kalan bir kilise bulunmaktadır.

Ünye Kalesi

Ünye ilçesi yakınlarındaki Kale Köyü sınırları içindeki Ünye Kalesi yaklaşık 2200 yıllık bir kaledir.  Tarih boyunca 40 - 50 kavim ve uygarlık tarafından kullanılmış olan kalede Kaya Mezarları da vardır.

Çambaşı Yaylası

Yaz başlarında bile halen kar olan yayla, yılın 12 ayı rahatlıkla ulaşılabilen, bakkalı, çarşısı, pazarı, restoranları, otelleri olan, mis gibi havanın solunduğu bir yayladır.  

Asarkaya Kent Ormanı

Ünye- Fatsa yolu yakınlarındaki Asarkaya Kent Ormanı, Ordu'nun güzel doğasının hissedilebileceği, doğa yürüyüşleri yapılıp, yeşillikler içinde piknik yapılabilecek çok güzel bir ortam ve görülmesi gereken yerlerdendir.

Gaga Gölü

Ordu'nun Fatsa ilçesinde, fındık bahçeleri arasında yeşillikler içinde olan ve göçmen kuşların uçuş yolu üzerinde bulunan gölde, yabani ördek, kaz, göl tavuğu gibi göçmen kuşları görülebilir. Göl 1. ve 3. derece doğal sit alanı olarak koruma altındadır.

Fatsa Kabakdağ Köyü

Kabakdağ köyü, ekonomi turizmine katkı sağlayan, yöresel yemekleri ve organik tarımı ile dikkat çeken bir köydür. Batum'dan göç edenlerin kurduğu köy hala Gürcü kültürünün yaşatıldığı bir yerleşim yeridir. Ev otelciliğinin de yapıldığı (pansiyon) köyde koruma altına alınmış tarihi evler de vardır.

Ablak Taşı ve Geçilmez Kanyonu

1500 metre rakımda yaklaşık 200 metrelik bir uçurum olan Ablak Taşından Geçilmez kanyonuna doğru, vadinin dibinde taşların içini yararcasına akan Turna suyu ırmağı görülmeye değer bir manzaradır. Canik dağlarına doğru manzara her yerde karşılaşılamayacak kadar farklıdır.

Yeşilce Köyünün Atatürk Resimli Evleri

Türkiye’de eşi benzeri bulunmayan köyün evleri, karşıdan bakıldığında beyaz duvarlı, kırmızı çatılı ve etraftaki yeşil çayırlar ile güzel bir ahenk oluşturmaktadır. Belde sokaklarında ilerlediğinizde evlerin dış duvarlarına asılı olan Atatürk resimlerini hemen her evde görmek mümkündür.