Rize'yi Tanıyalım

Doğu Karadeniz bölgesinde bulunan ve bu yörenin en karakteristik özelliklerini barındıran bir ilimizdir. Doğu ve güney doğusunda Artvin, güneyinde Bayburt ve Erzurum, Batısında Trabzon ve kuzeyi tamamen Karadeniz’e sahil olan bir kentimizdir. Karadeniz’e sahili olan bütün illerimizde olduğu gibi Rize’de de sahil şeridinde dar bir ovalıktan sonra yamaçların, tepelerin ve yüksek dağların görüldüğü, dağların denize paralel uzandığı bir yüzeye sahiptir. Yazları serin, kışları ılık geçen Rize çay yetiştirme konusunda rakipsizdir. Rize halkı tarım, hayvancılık ve kısmen de balıkçılıkla geçimini sağlamaktadır.

Genel Bilgiler ve Tarihçe

Rize çok eskilere dayanan geçmişinde farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış, MÖ. dönemlerinden günümüze sayısız sanat eserlerini, mimari yapıları koruyup günümüze taşımayı başarmış sayılı illerimizdendir. Kimmer, Med, Pers, Roma, Sasani, Bizans, Selçuklu, ve Osmanlı devletlerinin yönetimlerine girmiş farklı sürelerde bu devletlerin himayesinde yaşamışlardır. Cumhuriyetin ilanından sonra il yapılan merkezlerle birlikte 1924 yılında il statüsüne alınan Rize günümüzde de ziyaretçileri çok olan şanslı illerimizdendir.

Karayolu Ulaşımı

Rize dağlık alana yayılmış bir kent olsa da tüm Karadeniz’e kıyısı olan diğer iller gibi sahil boyunda uzanan otoban karayoluna sahip şanslı illerdendir. Bazı alanlarda deniz doldurularak bu karayolu Artvin komşu ilinin Sarp sınır kapısına kadar devam etmektedir. Ayrıca karayolu Artvin- Hopa ile İran’a bağlanmaktadır. Tepelerde bulunan köylere de kara yolu ile ulaşılmaktadır.

Deniz Yolu Ulaşımı

Mayıs- Eylül ayları arasında (yaz aylarında) İstanbul-Rize feribot seferleri (yolcu gemileri) ile ulaşım yapılmaktadır. Bu ulaşımı genelde vakti müsait olan yerli ve yabancı turistler tercih etmektedir.

Gezilip Görülecek Yerler

Müzeler

Atatürk Evi Müzesi (Mehmet Mataracı Konağı)

Bu müze hem Atatürk’e ait özel eşyaların hem de bölgede bulunan ve çıkarılan etnografik eserlerin sergilendiği bir müzedir. 17 Eylül 1924 yılında Rize’yi ziyaret eden Atatürk bu evde misafir edilmiş ve konaklamıştır.

Rize Müzesi (Sarı Ev)

19. Yüzyılın sivil mimari örneği olan bu yapı 1998 tarihinde müze olmuş ve çok farklı etnografik eserlerin sergilendiği gezilmeye değer yerlerdendir.

Kaleler

Rize Kalesi; Rize’nin kent merkezinin güney batısındadır. İç ve aşağı kale olarak iki bölümden oluşmaktadır. Kesin bilgi olmamakla beraber Cenevizliler döneminde yapılmış olması gerektiği düşünülmektedir. Yarım daire şeklinde planlanmış ve beş kulesi olan bu kale 1,5 metre enindedir.

Zil Kalesi

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesindedir. Adından da anlaşılacağı gibi çamlarla kaplı ormanları bulunan bir yerdedir. Bu çamlık arazide kayaların üzerine inşa edilmiştir. Çevresi uçurum olan kalenin duvarları 1,5- 2 metre kalınlığındadır. Gözetleme ve savunma amaçlı yapıldığı bilinmektedir.

Kal-i Bala Kalesi

Çamlıhemşin’in yaklaşık olarak 40 km. kadar güneyinde bulunmaktadır. MÖ. 200 yıllarında yapıldığı düşünülmektedir. Yüksek kayalıkların üzerine güvenlik amaçlı inşa edilmiştir.

Kız Kalesi

Bizans döneminde yapılmıştır. Pazar ilçesinde denizin içinde bir kaya üzerine inşa edilmiştir. Gözetleme kalesi olarak kullanılmaktadır.

Zeleki Kalesi

Bu gün yıkılmış ve harap durumdadır. 12. Yüzyılda Bizans döneminde yapıldığı bilinen kale Çayeli ilçesinin doğusunda bulunmaktadır.

Camiler

İslam Paşa Cami (Kurşunlu Cami)

Merkezde ve çarşı içindedir. 24 pencerelidir ve kesme taşlardan yapılmıştır. 16. YY da yapıldığı bilinmektedir.

Gülbahar Cami

Gülbahar Hatun tarafından (Yavuz Sultan Selim’in annesi) yaptırılmıştır. Bir kubbesi, bir şerefesi vardır. 1952 yılında restore edilmiştir.

Cafer Paşa Cami

Çayeli ilçesinin girişindedir. Basit planı olan kiremit çatılı ve girişinin mermer olduğu 16. YY. zamanından kalan eserler arasındadır.

Rize’ye ilk kez gidecek olanların karşılaşacağı manzara, bir tarafında tertemiz fakat dalgalı bir deniz, diğer tarafta yamaçlarda yemyeşil bodur çaylar, çay dikilen alanların aralarında tipik birer Karadeniz evi olan ahşap bir konutla karşılaşırsınız. Evler tek tek dağılmış biçimde yerleşmiştir.

Daha yükseklere çıkıldıkça, yaylaları, kaplıcaları, içmeleri, şelaleleri, milli park ve meşhur dereleri ile gezip görmeye değer yerlerdendir.

Ayder Yaylası

Ayder yaylası Karadeniz’in en bilinen ve en çok ziyaret edilen yaylaları arasındadır.

Ayder Kaplıcası

Ayder kaplıcası ülke geneline bakıldığında en iyi kaplıcalar arasındadır. Rize’ye yaklaşık 20 km uzaklıktadır.

İkizdere- Şimşirli İçmeleri, Çayırlı Maden suyu en bilinen berrak ve şifalı sular arasındadır.

Ağaran Şelalesi

Çayeli’nin içinden geçen Şairler deresi üzerinden akan şelale görsel bir şölen sunan bir doğa harikasıdır.

Anzer Yaylası (Ballı Köy)

Dünyaca ünlü balı ile tanınan Anzer yaylası yaz aylarında yerli ve yabancı turist kafileleri tarafından ziyaret edilmektedir. Yörenin Anzer balı ise daha üretim süreci tamamlanmadan alıcısını bulmakta olduğundan, her istenildiği zaman bu bala ulaşılması pek mümkün değildir.

Ayder yaylası, Çamlıhemşin yaylası, Yukarı Kavran Yaylası, Çağıran kaya yaylası, Elevit yaylası ve daha pek çok yaylaya sahip olan Rize her yıl turist akınına uğramaktadır. Yayla şenliklerinin yapıldığı, horonların tepildiği, şölenlerin düzenlendiği bu alanlar yöre ekonomisine de büyük katkı sağlamaktadır.

Kaçkar Dağları Milli Parkı

Özellikle kış aylarında kış sporu için elverişli olması nedeni ile bu dönemlerde de ziyaretçisi olan yerlerdir. Kaçkar dağları milli parkı ile gezilip görülmeye değer alanlardandır.

Fırtına deresi, Taşlı dere, İyi dere debileri yüksek olan dereler oldukları için kano sporu yapmaya elverişli ve ideal derelerdir. Kısmen dağcılık yapılabilen alanlar olsa da kono sporu daha gelişmiş ve ilgi duyulan bir aktivitedir.