Sakarya'yı Tanıyalım

Sakarya Marmara bölgesinin doğusunda Karadeniz’e kıyısı olan bir kentimizdir. Doğusunda Düzce ve Bolu, batısında, Kocaeli ve Bursa, güneyinde Bilecik ile komşu olmaktadır. Verimli topraklara sahip olmanın yanında Karadeniz’e kıyısı olması Sakarya’yı şanslı kılmaktadır. Tarım, sanayi, hayvancılık (tavuk, balık) geçim kaynaklarının başında yer alır.

Genel Bilgiler ve Tarihçe

Sapanca bulunduğu konum nedeni ile özellikle de kavimler göçü dönemlerinde fazla hareketlilik yaşayan bir bölge olmuştur. Yol üzerinde olması çok farklı medeniyetlerin himayesine girmesine neden olmuş, sık kimlik değişikliği yaşamıştır. Geçmişi anlatan tarihi kalıntılar, Neolitik ve Kalkolitik dönemi insanlarının burada yaşadıklarını kanıtlamıştır.  Bulunan çakmak taşları, taş ile yapılmış el baltası, pişirilip kullanılan çanak çömlek ve benzeri malzemeler o dönemi yeterince tanıtmaktadır. Hitit, Frig, Pers, Bizans gibi uygarlıklar çok sonraki dönemlere ait olan medeniyetlerdir. Son olarak Osmanlı topraklarına dâhil olan Sakarya, Cumhuriyet döneminden sonra bazı ilçeleri çevre illere dağıtılarak ilçe değişikliklerinden sonra il statüsüne alınmıştır.

Demir Yolu Ulaşımı

Tren hattı, Eskişehir- Ankara, Ankara- İstanbul olarak işlemektedir. Tren istasyonu Sakarya Şehir merkezine 9 km. uzaklıktadır. Bu nedenle şehir merkezine Arifiye ve Sakarya halk otobüsleri ile ulaşmak mümkün olmaktadır.

Karayolu Ulaşımı

Sakarya’nın bulunduğu alan, Marmara bölgesinin kara yolu ulaşımının en hareketli olduğu yerdedir. Avrupa yakasını Asya yakasına bağlayan yolların kavşaklarla buluştuğu, bu nedenle karayolu ulaşım konusunda hiç sorun yaşanmadığı bir konumdadır. Ayrıca otogar şehir merkezine oldukça yalındır.

Hava Yolu Ulaşımı

Sakarya’da hava limanı yoktur fakat İzmit’te bulunan Cengiz Topel Hava limanına 45 km. mesafede olduğundan, İzmit- Adapazarı kara yolu (dolmuşlar) ile hava limanına kısa sürede ulaşmak mümkündür.

Gezilip Görülecek Yerler

Marmara bölgesinin en doğusunda fakat Karadeniz’e kıyısı olan, suyu ve yeşilliği bol, bereketli topraklara sahip bir ilimiz olan Sakarya doğanın en güzel manzaralarına tanıklık edeceğiniz nadir yerlerdendir. İster konaklayarak ister günübirlik ziyaretlerinizle Sakarya’nın nadide yerlerini gezip görebilirsiniz.

Tarihi Eserler

Pek çoğu Osmanlı dönemlerinden kalan tarihi eserler olup, özellikle kültür gezisi yapmak isteyenler için Sakarya uygun bir bölgemizdir.

Rahime Sultan Cami

1892 yılında Abdülmecit’in eşi olan Rahmime Sultan tarafından yaptırılmıştır. Kemerli pencereleri olan, yığma taş ve tuğla mimari usulü ile yapılmış olan bu eser Sapanca Uzun kum köyündedir.

Sakarya Rüstem Paşa Cami

Kanuni Sultan Süleyman zamanında Mimar Sinan tarafından yapılan bir camidir. 15 yıl boyunca kanuniye sadrazamlık yapmış olan Rüstem Paşa’nın adı verilmiştir. Sapanca’da inşa edilen caminin yanında kervansaray, hamam, imaret gibi alanlar da yapılarak bir külliye oluşturulmuştur.

Hasan Fehmi Paşa Cami

Osmanlı döneminde Vezirlik yapan Hasan Fehmi paşa tarafından yaptırılmış olup, içi güzel işlemelerle bezenmiş, taş, tuğla ahşap karışımı malzemeler kullanılmıştır.

Şeyh Müslihiddin Cami

1236 hicri yılında yapıldığı avlusundaki çeşmenin üzerinde yazdığından anlaşılmıştır. Fatih Sultan Mehmet’in mimarlarından olan Şeyh’in adı verilmiştir. İşlemeli, çok güzel bir eserdir ve temeli taş olsa da iç ve dış duvarları tamamen ahşaptır. Kaynarca ilçesinin çıkışındadır.

Yusuf Paşa Cami

Sakarya’nın Taraklı ilçesindedir.1517 yılında yapılmış ve Yavuz Sultan Selim’in vezirinin adı verilmiştir. Kubbesi gümüş, işlemeleri zengin bir mimari yapıdır.

Beyazıt Köprüsü

Sakarya Nehri üzerinde yapılan köprü, Geyve ilçesi ile Ali Fuat paşa ilçesini birbirine bağlamaktadır. 2. Beyazıt tarafından 1495 yılında yaptırılmıştır.

Beşköprü

Sapanca gölünün sularını Sakarya nehrine boşaltan Çark Deresi üzerine yapılmış bir köprüdür. Bizans İmparatoru Justinianus tarafından yapılmıştır.

Paşa Kalesi

Bizans dönemine ait bir yapıdır. Geyve’den Mekece’ye kadar uzanmaktadır.

Seyifler Kalesi

Seyifler Köyünün güneyindedir. Bizans zamanında yapılmıştır. Stratejik bir konumdadır yapılma nedeni köprüleri koruma amaçlıdır.

Harman tepe Kalesi

Sakarya nehrinin batısındadır. Bizans döneminde Bizans’ın doğu sınırını korumak üzere yapılmıştır.’

Sakarya Müzesi

Kurtuluş savaşının batı cephesinin gerçekleştiği bu alan, geçmişten günümüze kalan sayısız kalıntıları bu müzede sergilemektedir. Roma, Bizans, Osmanlı dönemlerini içeren ve sonradan bulunan eserlerin de sergilendiği müzeyi Pazartesi günleri dışında her gün, 08.00-12.00/ 13.00- 17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Deprem Müzesi

Sakarya merkezinde bulunan müze, 17 Ağustos 1999 depreminde yaşananları unutmamak ve unutturmamak amacı ile kurulmuş bir müzedir. Hiç deprem yaşamayan kişilerin bile çok etkilendiği bu müze mutlaka ziyaret edilmelidir.

 

Kuvayı Milliye Müzesi

Ali Fuat Paşa Kuvayı Milliye müzesi Geyve ilçesinde ve Sakarya nehrinin kenarındadır.

Sakarya Taraklı Termal

Şifalı suyu olan Taraklı Termal tesisleri yılın her mevsiminde ziyaretçilerine açıktır.

Akyazı Kuzuluk Kaplıcaları

Selçuklu döneminden günümüze şifalı suları ile hala ziyaretçilerine şifa dağıtan Akyazı Kuzuluk Kaplıcası doğa ile iç içe stres atmaya birebir iyi gelmekte ve çok sayıda hastalığa ilaç olmaktadır.

Bölge, yaylaları, gölleri, nehir ve dereleri ile ünlü bir bölgemizdir. Sürekli Anadolu illeri ile Avrupa yakası illeri arasında gelip giderken yanından transit geçtiğimiz bu güzel kent özel olarak gidilip gezilmeye değer illerimizdendir.

İnönü yaylası, Sapanca Çiğdem Yaylası, Sapanca Yaylası, Karagöl Yaylası, Sapanca Gölü, Poyrazlar Gölü, Acarlar Longozu, Sakarya Nehri, Maden Deresi bunlardan sadece bazılarıdır.

Sapanca, Kırkpınar, İstanbul dere, Maşukiye, Derbent gibi beldeleri de gezip görebilir temiz havası, doğa güzelliği, turistik tesisleri, dinlenilecek alanlarından yararlanabilirsiniz. Ayrıca verimli topraklarında yetiştirilen ürünlerden satın alabilir organik gıda maddelerine sahip olabilirsiniz.