Şanlıurfa'yı Tanıyalım

Güneydoğu Anadolu’nun gizemli bir şehri olan Urfa, Kurtuluş Savaşındaki üstün başarısı ile 6 Aralık 1984 tarihinde TBMM tarafından “Şanlı” unvanı verilmiş, “Peygamberler Şehri” olarak da anılan çok özel bir şehrimizdir. Ülkemizin en kalabalık 9. Şehridir. 12.Kasım.2012 tarih ve 6360 sayılı kanun ile Büyükşehir olmuştur. Kürt, Türk, Arap, Zaza, Çerkez, Acem, Afgan kökenli insanların birlikte yaşadığı olağanüstü bir ilimizdir.

Doğusunda Mardin, batısında Gaziantep, kuzeyinde Adıyaman, kuzey doğusunda Diyarbakır illeri, güneyde ise Suriye sınırı ile komşudur.

Genel Bilgiler ve Tarihçe

Urfa’nın 11.500 yıllık geçmişine bakarsak, Ebla, Akkad, Sümer, Babil, Hitit, Arami, Asur, Pers, Makedon, Roma, Bizans gibi medeniyetlerin egemenliği altında yaşadığını görürüz. 1094 de Büyük Selçuklu egemenliği altına giren Urfa, daha sonra Eyyubiler, Memlükler, Karakoyunlar, Timur Devleti, Akkoyunlar, Safaviler ve en son olarak da 1516 yılında Osmanlıların (Yavuz Sultan Selim’in) Mercidabık’da Memlüklüleri yenmesi ile Osmanlı topraklarına katılmıştır.

Birinci Dünya Savaşında İngiliz ve Fransızların işgali altında kalan Urfa, 11.Nisan.1220 de düşman işgalinden kurtulmuş, Cumhuriyet döneminde İl olmuştur.

Ulaşım

Şanlıurfa’ya hem kara hem de hava yolu ile gitmek mümkündür. GAP’ın merkezi olması ve Arap ülkeleri ile sınırının bulunması, kara ulaşımına daha fazla değer verilmesine neden olmuştur.

Hava Yolu Ulaşımı

Şanlıurfa’ ya hava yolu ile gidebilmek için, Gaziantep’e uçuşları olan Pegasus Hava Yolları, Türk Hava Yolları, Sun Express seferlerinden yaralanmanız mümkündür. Gaziantep ile Şanlıurfa arası ise kara yolu ile sadece 1,5 saattir.

Kara Yolu Ulaşımı

Şanlıurfa’ya her ilden otobüs şirketleri aracılığı ile ulaşım yapılmaktadır. Ayrıca şehir içi ulaşım ihtiyacı halk otobüsleri ile yapılmakta ve Şanlıurfa’nın ker ilçesine, köyüne ve mahallesine ulaşmak mümkündür.

Gezip Görülecek Yerler

Gaziantep aynı zamanda efsaneler şehridir. Asırlar boyunca çok farklı medeniyetlere kucak açmış olması Şanlıurfa’nın zengin ve derin bir mirasa sahip olduğunun göstergesidir. Pek çok kişinin mutlaka gitmeliyim dediği Şanlıurfa’nın gezilip görülecek belli başlı yerlerine bir göz atmaya ne dersiniz?

Harran, Suruç, Viranşehir, Hilvan ovaları, Karacadağ, Nemrut, Şebeke, Arat, Kaplan, Remo, Küpeli, Kalazan ve Kızıldağları ile farklı tepeciklerden oluşan ve tek tek dağları olarak bilinen tepeler topluluğu bulunmaktadır. Sıfır tepe, kırık tepe, hello hello tepesi, Hacco tepesi, Cinas tepe, Toklu tepe bunlardan bazılarıdır.

Fırat ırmağı, Cülag suyu, Karakoyun deresi, Cavşak suyu, Belih suyu, Habur suyu, Zengeçur çayı ile Halülülrahman gölü, Zaliha gölü, Büyük göl, Küçük göl görmeye değer yerlerdendir.

Balıklı Göl

Balıklı göl Şanlıurfa’nın simgesi gibidir. Büyük bir havuz içinde yaşayan binlerce balık bulunmaktadır. Bu balıklar Hz. İbrahim’in efsanesinde çok önemli yer aldığından balıkların kutsal olduğuna inanılmaktadır.

Şanlıurfa Kalesi

 Sarp kayaların üzerine kurulmuş olan Şanlıurfa kalesi, Bizans zamanından kalma kaya mezarlarının üzerine yapılmıştır. Şehir merkezinde yer alan Şanlıurfa kalesinin üzerinde yazıtlar ve kitabeler de bulunmaktadır.

Göbekli Tepe

Diğer adı “dua tepe” olan Göbekli Tepe’de dünyanın en eski tapınağı olup, Göbekli Tepe’de kazı çalışmaları hala devam etmektedir. Fakat bu kazı çalışmaları yerli ve yabancı turistlerin burayı gezip görmesine engel değildir. Şehir merkezine 20 km. uzaklıktadır.

Kızlar Sarayı

Şanlıurfa’da görmeye değer yerlerden biridir. Viranşehir yolu üzerinde bulunmaktadır ve kayalıklar üzerine kurulmuş bir saraydır. Yeraltı çarşısı ve mağarası iki farklı bölümüdür.

Şanlıurfa Müzesi

73.000 den fazla arkeolojik parçaların bulunduğu bilinen Şanlıurfa Müzesi, dünden bugüne gelmiş geçmiş kucak açtığı medeniyetleri günümüze yansıtan deliller gibi ziyaretçilere sergilenmektedir.

Mağaralar

Şanlıurfa, mağaraları ile de ünlü bir şehrimizdir. Farklı medeniyetlerin yaşamış olduğu bu topraklarda, Bazda Mağaraları, Yücelen Mağaraları, Akese Mağaraları görmeye değer mağaralardır.

Sipahi Pazarı

Halı, kilim ve şark köşesi satılan, taş dükkânlardan oluşan bir pazardır.

Harran Evleri

Farklı mimariye sahip olan Harran Evleri külah kubbeli evlerdir.

Harran Ovası

Önemli ticaret yollarının kesiştiği, verimli topraklara sahip, doğa güzelliği olan nadide yerlerdendir.

Yücelen Mağaralar

Şanlıurfa’nın kendine has mistik atmosferini yansıtan mağaralardır. Dairesel bölümlerden oluşur ve bu bölmelerden birbirlerine geçilemez. Gizli ibadet mağaralarıdır.

Tek tek dağları (Milli Parkı)

Tarihi zenginliği ve doğa güzelliği olan bir yerdir.

Fırfırlı cami

On iki havari kilisesi iken 1956 da camiye çevrilmiştir.

Bazda Mağaraları

Taşocakları olan mağaradır. İçinde tüneller, galeriler ve gizli ibadet yerleri bulunmaktadır.

Fırat Nehri

Bizim topraklarımızdan doğup, Suriye topraklarından geçerek Basra körfezine dökülen, geçtiği her yere hayat götüren, türkülere konu olan önemli bir nehirdir.                                                             

Yemekleri

Şanlıurfa’nın yemeklerini yemeden ayrılmamalısınız. Şanlıurfa, yemek kültürü ile sadece ülkemizde değil, dünyaca ün yapmış bir ilimizdir. Aslında Türk mutfağı zenginliğine renk katan Güneydoğu Anadolu bölgemizin Şanlıurfa ili kebap, patlıcanlı kebap, domatesli kebap, kazan kebabı, tırnaklı ekmek, kıymalı lahmacun,  künefe, çiğbörek (semsek), tepsi kebabı, lavaş, ekşili salata (bostana), çiğköfte, Döğmeç, Alinazik (söğülme) gibi daha pek çok lezzetli yemekleri ile sizleri ağırlamayı bekliyor.