Sinop'u Tanıyalım

Sinop Karadeniz Bölgesinin orta Karadeniz bölümünde, doğusunda ve güney doğusunda Samsun, batısında Kastamonu, güneyinde Çorum ile komşudur. Kuzeyinde Karadeniz’e kıyısı olan bir kentimizdir. Sinop aynı zamanda 3. Yüzyıl filozoflarından Diyojen’in de doğum yeri olarak bilinir. Doğal limanı, bakir kıyıları ve yeşilin mavi ile buluştuğu bir sahil kentidir. Çok sayıda nehir ve dereleri bulunmakta olup yeşille iç içe mesirelik alanları da vardır.

Genel Bilgiler ve Tarihçe

Sinop ili Hitit, Frig, Lidya, Pers, İskender, Roma, Bizans, Selçuklu, Candaroğulları ile Osmanlıların hâkimiyeti altında kalarak uzun asırlar boyu çok farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir ilimizdir. Bandırma Vapuru ile Samsun’a gitmek üzere yola çıkan Mustafa Kemal Atatürk 18 Mayıs 1919 yılında Sinop’a uğramış, Samsun- Sinop arasında o yıllarda kara yolu olmadığı için tekrar vapuru ile Samsun’a devam etmiştir. Sinop şehri o yıllarda Merkezi Samsun olan Canik Livasına bağlanmıştır. Ancak Tanzimat’ın ilanından sonra Kastamonu’na sancak olan Sinop, 1924 yılında resmen il olduğu kabul edilmiştir.

Kara Yolu Ulaşımı

Otobüs terminali şehir merkezinde olup, çevre ilçelere de ulaşım karayolu ile yapılmaktadır.

Deniz Yolu Ulaşımı

Sinop limanı doğal bir limandır. İstanbul- Hopa deniz seferleri (Sinop yolcusu olması durumunda) Sinop limanına da uğramaktadır. Sinop limanı da Şehir merkezinde bulunmaktadır.

Hava Yolu Ulaşımı

Sinop Hava Limanı Şehir merkezine yaklaşık 8 km. kadar uzaklıktadır. Bu mesafe taksi ya da dolmuşlarla tamamlanmaktadır. Ayrıca, Samsun- Çarşamba hava limanı da bulunduğundan hava ulaşımında alternatif olarak görülmektedir.

Gezilip Görülecek Yerler

Sinop Kalesi

MÖ. 7 yüzyılda tehlikeyi gözetleme ve şehri korumak için yapılmış bir kaledir. Farklı dönemlerde onarılarak günümüze kadar taşınmış olan kale iki ana giriş kapısı ile hala dimdik ayakta durmaktadır.

Eski Sinop Cezaevi

Şarkılara söz, filmlere konu olan Eski Sinop Cezaevi, daha önceleri Osmanlıların Karadeniz’deki en büyük tersanesi iken daha sonra (1887 yılından itibaren) cezaevi olarak kullanılmaya başlamıştır. Etrafını saran kale surları ile çevrili olduğundan korumalı ve kaçışları engellemeye yaramaktadır. Kültür Bakanlığına devredilen yapının aslına uygun restore edilerek turizme kazandırılması düşünülmektedir.

Alaaddin Cami

Selçuklu dönemi eseridir. Avlusunun ortasında bir şadırvan bulunmaktadır. İsfendiyaroğullarına ait türbeler buradadır. Ayrıca, Kefevi cami, Mehmet Ağa cami, Cezayirli Ali Paşa cami, Saray cami, Meydan kapı cami ile İskele cami Sinop’un en önemli diğer tarihi camilerindendir.

Seyyit Bilal Hazretleri Türbesi

Hz. Hüseyin’in Soyundan olan Arap komutanı Seyyit Bilal’in şehit olduğu yerde yapılan türbedir. Ayrıca, Gazi Çelebi, Aynalı Kadın Türbesi (Sultan Hatun), Yeşil türbe, Çeçe Sultan ve İsfendiyeroğulları türbesi Sinop’un önemli türbelerindendir.

Balatlar Kilisesi

Roma döneminde tiyatro olarak kullanıldığı, Bizans döneminde ise Kilise olarak kullanıldığı bilinmektedir.

Guzfındık- Bozarmut Yaylaları

Altyapı tesisleri olmayan bu yaylalar 1350 metre rakımdadır. Günübirlik çıkılabileceği gibi çadır ve bazı yiyeceklerle çıkıp doğa ile iç içe konaklama da yapabilirsiniz.

Akgöl Yaylası- Ayancık

Yeşil renkli derelerin ağızları kapatılarak kırmızı benekli balıklar üretilmektedir. Doğa ile iç içe ve bakir alanlar kamp yapmaya uygundur.

İnaltı Mağarası

Sinop’un Ayancık ilçesindedir. İnaltı köyü ile mağarası arasındaki mesafe 450 metre kadardır ve oldukça eğimlidir. Duvarlarında traverten oluşması ve küçüklü büyüklü sarkıkların oluşmuş olması mağaranın en önemli özelliklerindendir.

Hamsilos Koyu

Renkli çiçeklerin, yeşil ormanın doğal güzelliğine denizin karaya sokulmasındaki ahenkle şirin bir koy oluşturmaktadır. Bu koy şehir merkezine 11 km. kadardır ve hem denize girilebilen hem de piknik yapılabilen harika bir ortamdır.

Sarıkum

Şehir merkezine 21 km. uzaklıktadır. Deniz, orman ve gölün bir arada bulunduğu sıra dışı bir piknik alanıdır. Av hayvanlarının da bulunduğu bu alan “Tabiatı Koruma” alanına alınmıştır.

Akliman Mevkii

Deniz kenarında 20 metre kadar genişlikte adeta bir şerit gibi uzanan kumsala sahip, çok güzel bir yerdir. Kamp ve mesirelik alan olarak değerlendirilmektedir.

Sinop, zengin doğası, balta girmemiş ormanları, göletleri, dereleri, kumu, denizi, doğal parkları, mesirelik alanları, piknik için konaklama yerleri ile çeşitlilik gösteren şanslı bir yerdedir.

Orman Kampı

Çam ağaçları ile kaplı bu alan Orman İşletme Müdürlüğünün sosyal tesisleri ile kabinlerin olduğu, denize girilip piknik yapılan bir alan olarak hizmet vermektedir. Sinop, sahip olduğu doğa zenginliğinin getirdiği avantajları ziyaretçilere açmış ve rahatlıkla gezip görüp, eğlenip, dinlenip yüzmenin yanında sportif aktiviteler için de zemin hazırlamıştır.

  • Karavan Turizmi çok gelişmiştir. Bakir doğanın özelliğini bozmamak için tesislerin yapılmamış olması karavan ve çadır turizmini geliştirmiştir.
  • Yelkencilik en çok ilgilenilen spor dalıdır ve hem ulusal hem de uluslararası yelken yarışmaları aksatılmadan yapılmakta, bu dönemlerde Sinop daha da hareketlenmektedir.
  • Avcılık konusunda av merakı olan kişiler için Sinop en uygun illerden birisidir. Yaban hayvanlarının başında domuz gelmektedir. Azınlık da olsa farklı av hayvanları da vardır.
  • Balık avcılığı da denizi, deresi göletleri ile ünlü olan Sinop’un olmazsa olmazlarındandır.