Sivas'ı Tanıyalım

Sivas, İç Anadolu bölgesinin doğusunda bulunan. Kuzeyinde Ordu, Giresun, güneyinde Kayseri, Kahramanmaraş, doğusunda Erzincan, Malatya, batısında Yozgat ve Tokat ile komşu olan ilimizdir. Akıncılar, Altınyayla, Divriği, Doğanşar, Geremek, Gölova, Gürün, Hafik, İmralı, Kangal, Koyulhisar, Suşehri, Şarkışla, Ulaş, Yıldızeli ve Zara Sivas’ın ilçeleridir.

Genel Bilgiler ve Tarihçe

Geçmişten günümüze kalan kaynaklar incelendiğinde MÖ. 2000 yıllarına dayanan geçmişi olduğu görülmektedir. Hitit döneminde önemli yerleşim merkezi olmuş, sonra Frig, Lidya, Asur, Roma, Bizans, Selçuklu, Danişment, İlhanlı, Eretna ve Osmanlı hâkimiyetine girerek farklı dönemlerde farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan bir ilimizdir. Kurtuluş savaşı öncesi halkı bilgilendiren Mustafa Kemal Atatürk, Havza’da ilk miting ile Erzurum kongresinden sonra 4 Eylül 1919 yılında Sivas Kongresini gerçekleştirmiş ve ülke menfaatine uygun kararlar bu ilde alınmıştır.

Karayolu Ulaşımı

Şehirlerarası otobüs terminali şehir merkezindedir. Şehir içi ulaşım ile ilçeler arası ulaşım ise Belediyelerin halk otobüsleri ve dolmuşlarla yapılmaktadır.

Demiryolu Ulaşımı

Tren istasyonu da oto gar gibi şehir merkezinde olup, Sivas’ta 1930 yılında başlayan demiryolu ulaşımı uzun yıllardan beri bazı illerle olan irtibatını sürdürmektedir. Son proje ise hızlı tren çalışmalarına hız vermiştir.

Gezilip Görülecek Yerler

Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi

Mutafa Kemal Atatürk’ün heyet-i Temsiliye ile birlikte 2 Eylül- 18 Aralık 1919 tarihleri arasında “Milli Mücadele Karargâhı” olarak kullandıkları binadır. Cumhuriyet tarihi için önemli bir yerdir. 1981 yılına kadar lise olarak hizmet veren bina 1984 yılından itibaren Kültür Ve Turizm Bakanlığına devredilerek ve binada müzeye uyarlanacak nitelikte düzenlemeler yapıldıktan sonra müze olarak kullanılmaya başlamıştır.

Divriği Ulu Cami

1228 yılında Selçuklu döneminde yapılmış bir camidir. Dört kapılıdır vardır, kesme taşlarla işlenmiş mimari yapısı ile dikkat çekmektedir. Sivas il merkezinde Dikilitaş semtinde bulunmaktadır. 1347 yılında Alaeddin Ertana tarafından büyük oğlu Şeyh Hasan Bey için yaptırılmıştır. Minaresi basık ve kısa olduğun için halk arasında “Güdük Minare” olarak da bilinmektedir.

İzzettin Keykavuz Türbesi

Selçuklu hükümdarı İzzettin Keykavus’un türbesi olduğu üzerindeki yazılardan anlaşılmıştır ve türbenin en önemli özelliği, İlk kez bir hükümdar türbe içine defnedilmiştir. 

Şifaiye Medresesi

1217 yılında Sultan İzzettin Keykavus tarafından yaptırılmıştır. Genç yaşta hastalanarak vefat ettiği ve Tıp ilmine önem verilmesi için yeni medreseler yaptırılmıştı.(Gök medrese, Çifte minareli Medrese, Buruciye medresesi bunlardan bazılarıdır)

Gök Medrese

1271 yılında yapılmış daha sonra bazı ufak bakım görerek günümüze kadar ayakta kalabilmiştir.

Çifte Minare Medresesi

1271 yılında İlhanlıların Veziri Şemsettin Cüveyni tarafından yaptırılmıştır. Sivas şehir merkezinde yer almaktadır.

Aksu Parkı

Sivas Belediyesi tarafından 2012 yılında yapılmıştır. Eğlence merkezleri, yürüyüş alanları, konser alanı ve bol yeşilliği olan çok güzel büyük bir parktır. Sivas’a renk katan bu park sosyal etkinlikler için uygun bir alandır.

Taşhan

Sivas için çok önemli olan Atatürk Bulvarı ile Dörtyol mevkiinin kesiştiği noktadadır. Azınlık tüccarları tarafından yaptırılmıştır. 2010-2012 yılları arasında detaylı bir tadilat görmüştür. Konaklama imkânı olmasa da günümüzde zengin bir alışveriş merkezidir.

Behram Paşa Hanı

1576 yılında Behram Paşa tarafından Kurşunlu Hamamı ile birlikte yaptırılan bir handır. Ancak uzun yıllar bakımsız bırakılmış olup, 2017 itibari ile ciddi bir bakım onarıma alınmıştır. Küçük butik otel tarzında planlamalar yapılmış ve bazı alışveriş merkezlerine yer verilmesi plana alınmıştır.

Kurşunlu Hamamı

1576 yılında Behram Paşa tarafından kesme taştan ve çifte hamam olarak yaptırılmıştır. Osmanlı motiflerini taşıyan hamam günümüzde de kullanılmaktadır.

Kolağası Konağı

Uzun yıllar kaderine terk edilen konak 2010 yılında Sivas Belediyesi tarafından detaylı bir restore çalışması yapılıp, Kültür Evi olarak halka hizmet vermesi için açılmıştır.

İsmet İnönü Konağı

İsmet Paşa’nın 1891- 1897 tarihleri arasındaki çocukluk yıllarını yaşadığı bu konak şehir merkezinde bulunmaktadır. Konağın ilk yapılış tarihi 1830 dur. En son 2001 yılında bakım onarım yapılmıştır. Her gün 08. 30- 16.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.

Sivas Kalesi

Yapıldığı tarih kesin olarak bilinmemektedir. Gelmiş geçmiş tüm medeniyetler tarafından bakım ve onarım işleri yapılarak günümüze kadar gelebilmiştir. Kale aşağı ve yukarı bölümleri olarak iki bölüme ayrılmaktadır. Uzun yıllar koruma ve gözetleme amacı ile kullanılmıştır.

Tarihi Kesik Köprü

Sivas- Kayseri yolu ve Kızılırmak nehri üzerindedir. 2 kısımdan meydana gelmiştir. Bu köprü kırktan fazla köyü birbirine bağlamaktadır. 700- 730 yıllık olduğu tahmin edilmektedir. Restore edilmesi gerektiğinden yeni köprü inşaatı başlamış olup eski tarihi köprü (kesik köprü) hem bakımı yapılıp hem de yeni yapılan köprü ile yükünün azaltılması planlanmaktadır.

Sivas Anadolu’nun tarih kokan bir kentidir. Daha saymakla bitmeyecek kadar cami, türbe, müze, park, konak, gölet, nehir, lunapark, köprü gibi yapıları bulunmaktadır. Tüdemsaş Müzesi, Abdi Ağa Konağı, Sivas Fadlum Köprüsü, Selimiye bölge parkı, Şeyh Çoban Türbesi, Serpincik Göleti, Kılınç Lunapark bunlardan bazılarıdır. Avcılık için uygun ormanlık alanları vardır ama nehir balıkçılığı oldukça yaygındır.