Tunceli'yi Tanıyalım

Doğu Anadolu bölgesinin Yukarı Fırat bölümünde yer alan Tunceli ilimiz, kuzeyde Munzur Dağları, güneyde Keban Baraj Gölü, doğuda Bingöl Dağları ile batıda Karasu Irmağı ile çevrili bir konumdadır.

Tunceli-Ovacık arasında uzanan Munzur Vadisi 1971 yılında Milli Park ilan edilmiştir. Zengin su kaynaklarına sahiptir. Çeşitlilik gösteren bitki örtüsü ile yaban hayvanlar konusunda oldukça zengin bir bölge olup, eşsiz doğa görüntüleri ile turizm potansiyeli taşıyan bir ilimizdir. Dağlık alanların dik yamaçları ise tamamen çıplaktır.

Genel Bilgiler ve Tarihçe

Eski adı Dersim olan Tunceli, 26.6.1926 tarihinde TBMM kararı ile ilçe yapılarak Elazığ iline bağlanmıştır. 25.12.1935 tarihinde ise il yapılıp adı Tunceli olarak değiştirilmiştir. Malazgirt ilçesi 1071 yılında Anadolu’ya ilk kez gelerek burayı yurt edinmeye karar veren Türklerin yaşadığı alandır.

Kara Yolu Ulaşımı

Tunceli Doğu Anadolu’nun kuzey ile güneyini birbirlerine bağlayan Erzincan- Elazığ karayolu üzerindedir. Tunceli- Erzincan karayolu ise Güney Doğu Anadolu’yu Doğu ve Karadeniz bölgelerine bağlamaktadır. Ayrıca Erzurum- Erzincan Karayolu ile bağlantı sağlamaktadır.

Tunceli ile Elazığ kent merkezleri arasındaki mesafe 136 km’dir. Pertek ilçesi üzerinden gidildiğinde ise Tunceli ile Elazığ arasındaki mesafe Keban Baraj Gölü geçişi hariç 75 km’dir.

Deniz Yolu Ulaşımı

Keban Barajı Gölü üzerinde yapılan feribot seferleridir. Daha önce Pertek- Elazığ arasında ulaşımı sağlayan köprü, Keban Baraj suları altında kaldığından, Pertek ve Çemişgezek- Akçapınar’da kurulan feribot iskeleleri ile Elazığ yakasına ulaşım feribotlar aracılığı ile rahatlıkla sağlanmaktadır.

Hava Yolu Ulaşımı

Tunceli’ye en yakın havalimanı, kent merkezine yaklaşık olarak 120 km. uzaklıkta olan Elazığ Havalimanıdır. Tunceli’nin kendi il sınırları içinde hava limanı yoktur fakat yakın illerin havalimanlarını kullanarak kalan mesafeyi kara yolu ile tamamlamaktadırlar.

Gezilip Görülecek Yerler

Keban Baraj Gölünün Altında Kalan Pulur (Sakyol) Höyüğü;

Kalkolitik çağda yerleşim merkezi olup, evler, ocaklar, dibekler, madeni eşyalar ile kale kalıntıları bulunmaktadır. Görülmeye değer bir bölgedir.

Munzur Vadisi Milli Parkı

Piknik alanları, mesire yerleri ile hem yöre halkına hem de turist olarak gelen ziyaretçilere açık bir alandır.

Pülümür Suyu

Yüzmeye elverişli bir sudur. Yaz sıcakları ideal bir ortamdır.

Kutudere’de kavurma yemek, yaban dağ sarımsağı gibi yöreye özel ürünleri satın almak önerilmektedir.

Tunceli İlinde çok sayıda tarihi eser, cami ve türbeler yer almaktadır. Doğa güzelliği ve mesirelik alanlar dışında, höyük ve Milli Parkları ile de ünlü bir şehrimizdir.

Tarihi Yerler

Sivdin Köprüsü, Çemişgezek Kalesi, Ulukale Cami, Ferruh Şad Bey Türbesi, Yelmaniye cami, Tahar Köprüsü (Yusuf Ziya Paşa Köprüsü), Göktepe Höyüğü, Mahsume Hatun Türbesi, Til Höyüğü (1996 da 1. Derece arkeolojik sit alanı olarak kabul edilmiştir). Bağın Kalesi, Uzun Hasan Türbesi, Yelmaniye Cami, Çelebi Ali Cami, Malazgirt Kalesi, Eltihatun Cami, Baysungur Cami, Pülümür Bağırpaşa Dağının zirvesinde bulunan Krater Gölü gezilip görülmesi gereken en önemli yerler arasındadır.

Munzur Kültür Ve Doğa Festivali

Tunceli belediyesi tarafından 28-30 Temmuz tarihleri arasında düzenlenmektedir. Halk oyunları, fotoğraf sergisi, müzik, film gösterisi, panel, kent gezisi, edebiyatçıların imza günü, söyleşi ve konserler ile renklenmektedir. Turizmin canlanmasına katkı sağlayan bir etkinliktir.

Pertek Dut Festivali

Temmuz ayı içinde belirlenecek olan günlerde gerçekleştirilir. Meyveciliğe dayalı yöresel ürünlerin tanıtımları yapılmaktadır. Keban barajında düzenlenen etkinliklerle renklendirilmektedir.

Pülümür Bal Festivali

Her yıl eylül ayında belirlenen günlerde yapılan bir etkinliktir. Başta bal olmak üzere bölgenin ürünleri tanıtılır. Bal üretimini teşvik edici etkinlikler ve yarışmalar yapılır. Ekonomik ve kültürel değerler ön plana çıkarılır.

Çemişgezek Dut Ve Peynir Festivali

 26-28 Haziran tarihlerinde yapılır, yöresel ürünler tanıtılarak farklı etkinliklerle eğlenceler düzenlenir.

Milli Parktan faydalanmak sadece haziran ile eylül ayları arasındaki sürede mümkün olmaktadır çünkü karasal iklimin etkili olması bu etkinliklerin genelde yaz aylarında yapılabilmesine ortam yaratmaktadır. Bu dönemde piknik yapmak çevre gezileri, festival ve eğlenceler düzenlenerek uzun süren kış aylarını kısa süre de olsa unutturmaktadır.

Tunceli’nin en eksik yanı dağlık bölge olduğundan topraklarının ekim ve dikim alanlarına uygun olmamasıdır. İşsizlik ve geçim zorluğu nüfusun büyük bölümünün başka şehirlere göç etmesine sebep olmuştur.

Tunceli’nin en olumlu özelliği ise ülkemizdeki okur- yazar oranının en yüksek ili olmasıdır. Tunceli Üniversitesi, Pertek Anadolu Lisesi, Tunceli Anadolu Lisesi, Tunceli Fen Lisesi, Tunceli Anadolu öğretmen lisesi, Ak Pazar Anadolu Öğretmen Lisesi önemli eğitim kurumlarıdır. Ayrıca çok sayıda ilk ve ortaokul da bulunmaktadır.