Siirt Genel Tanıtım

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer alan Siirt’in doğusunda Van ile Şırnak, kuzeyinde Bitlis ile Batman, güneyinde Mardin illeri bulunmaktadır. Sami dilinden adını almış olan Siirt, geçmiş tarihi kaynaklarda farklı isimler ile anılsa da, en son Siirt adı ile bilinmektedir. Mezopotamya ve Anadolu’daki uygarlıkların kesişmiş olduğu alanda kurulan Siirt, birçok kültürün etkisinde kaldığı için kültürel yönden zengindir.

Siirt bölgesinin dağlık olmasından dolayı ulaşım çok fazla gelişmemiştir ve buna bağlı olarak da kentin genel anlamdaki gelişmesi ilerlememiştir. Yakın zamana kadar Siirt geçmişi ile ilgili net bilgiler bilinmezken, yapılan araştırmalar sonrasında geçmiş döneme ait bilgilere ulaşılmıştır. Dört mevsimin en güzel şekilde yaşandığı kentlerin başında gelen Siirt’te bu nedenle birçok farklı sebze ve meyve yetiştirilebilmektedir. Bunun dışında el emeği ile yapılan kilimler ve battaniyeler, iri taneli fıstık, şifalı doğal bal ve doğal güzellikleri ile daima merak edilen şehirlerden biri olmuştur.

Siirt’te sert karasal iklim hâkimdir ve bu kentte dört mevsim belirgin bir şekilde yaşanmaktadır. Buna bağlı olarak yaz ayları sıcak ve kurak geçse de, ilkbahar aylarında GAP projesi sayesinde daha çok yağış görülmeye başlamıştır. Kentte gece ile gündüz arasındaki sıcaklık farklı fazla olup, en yüksek sıcaklık 43, 3 derece olarak ölçülmüş ve en düşük sıcaklığın ise – 19, 5 derece olduğu belirlenmiştir. Yapraklı orman kuşağı ile bozkır kuşağı arasında olan Siirt’te genelde meşe ağaçları görülür.

Siirt Hava Durumu
Sıcak
Sıcak 37 oC En Düşük Sıcaklık: 25°C En yüksek Nem: 45% En düşük Nem: 15% Rüzgar hızı: 13 km/s
Siirt Namaz Vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsı
04:33 05:55 12:22 15:53 18:39 19:56

Siirt Otobüs Bileti

Varışı Siirt Otobüs Biletleri
Nereden? Kalkış Yolculuk Süresi Otobüs Detayı Firma Fiyat
Ankara 11.08.2020 19:00 17:00 1++2, 1+1 Lider Siirt Turizm 200 TL Bilet Al
Ankara 11.08.2020 18:30 16:30 A1-2, 1+1 Siirt Petrol 200 TL Bilet Al
Ankara 11.08.2020 16:00 17:00 A1-2, 1+1 Siirt Petrol 200 TL Bilet Al
Ankara 11.08.2020 15:00 17:00 1++2, 1+1 Lider Siirt Turizm 200 TL Bilet Al
Ankara 11.08.2020 14:00 17:00 A1-2, 1+1 Siirt Petrol 200 TL Bilet Al
İzmir 11.08.2020 14:00 23:00 A1-2, 1+1 Siirt Petrol 250 TL Bilet Al
Ankara 11.08.2020 14:00 17:00 SUIT, 2+1 Metro Turizm 200 TL Bilet Al
Esenler 11.08.2020 13:20 21:40 CLASS, 2+2 Metro Turizm 250 TL Bilet Al
Kalkışı Siirt Otobüs Biletleri
Nereye? Kalkış Yolculuk Süresi Otobüs Detayı Firma Fiyat
Gaziantep 09.08.2020 18:00 07:30 1++2, 1+1 Lider Siirt Turizm 120 TL Bilet Al
Gaziantep 09.08.2020 18:00 07:30 A1-2, 1+1 Siirt Petrol 120 TL Bilet Al

Siirt Otobüs Firmaları

Siirt Tarihi, Kültürel ve Gezilecek Yerler

Siirt Saat Kulesi

Siirt’in en önemli sembollerinden bir tanesi olan saat kulesi kente gelen kişilerin ilk ziyaret ettikleri noktalardan bir tanesi olarak dikkat çekmektedir. 1974 yılında yapılmaya başlanan kule 1975 yılında tamamlanmıştır. 6 kattan oluşan ve renkli taşlardan yapılan kule farklı mimarisi ile görenleri etkilemektedir.

Ulu Camii

Selçuklu mimarisinin en önemli örneklerinden bir tanesi olan Ulu Cami’nin bir diğer adı ise Çinili Minaredir. Caminin içerisindeki kitabenin kayıp olmasından dolayı camiyle ilgili net bilgiler bulunmamaktadır. Yani caminin kim tarafından ne zaman yaptırıldığı tam olarak bilinmemektedir. Buna karşın farklı kaynaklardan elde edilen bilgilere göre cami 1129 yılında dönemin Selçuklu Sultanı tarafından yaptırılmıştır. Caminin içerisinde yer alan gösterişli minber 1933 yılında sergilenmek üzere Ankara’ya gönderilmiştir.

Veysel Karani Türbesi

Siirt içerisinde çok sayıda türbe bulunurken bunlar içinde bazıları daha fazla öneme sahiptir. Bunlardan bir tanesi de Veysel Karani türbesidir. Asıl adı Üveys bin Amir Karni olan kişi İslam dünyasında oldukça tanınmaktadır. Peygamberimizi ziyaret etmek için çok uzun yollardan gelmesi fakat annesinin durumundan dolayı bekleyememesi şeklindeki hikâyesi onu İslam dünyasında meşhur etmiştir. Veysel Karani’ye peygamberimiz hırkasını hediye etmiş ve bir anlamda onun farkını tescillemiştir. Yılın farklı dönemlerinde kente gelen insanlar bu türbeyi de mutlaka ziyaret etmektedir.

Cumhuriyet Camii

İlk olarak 12.yüzyılda yapılan bu caminin adı Hıdrül Ahdar idi. Bu isim yeşilin yeşili anlamına gelmektedir. Daha sonra ise bu isim farklı nedenlerden dolayı kaldırılmış ve yerine Cumhuriyet getirilmiştir. Siirt’teki tarihi camilerden bir tanesi olan Cumhuriyet Caminin yapımında kesme taş kullanılmıştır. İlk inşa edildiğinde tek bir kubbeye sahip olmasına rağmen daha sonraki dönemlerde iki kubbe daha eklenmiş ve böylece kubbe sayısı artırılmıştır. Bu eklemeler caminin şeklinin de dikdörtgen olmasını sağlamıştır. 1929 yılına kadar herhangi bir restorasyon geçirmeyen camiyi kente geldiğinde gören Mustafa Kemal, buranın restore edilmesini ister ve bunun üzerine geniş çaplı bir onarım yapılır. Yıkılan minare de bu tarihte yeniden inşa edilmiştir.

Sağlarca Kaplıcası

Siirt’in köylerinden olan Sağlarca sınırları içerisinde bulunan kaplıca aynı zamanda Billoris adı ile de bilinmektedir. Botan Vadisinde yer alan mağaralardan çıkan sıcak sular ilk zamanlarda kullanılamıyordu. Mağaralar buna uygun değildi fakat mağaraların zaman içinde genişletilmesi sonucunda buradaki sıcak su kullanılabilir duruma gelmiştir. Bölgeye olan ilgi sonrasında ise bu kaplıcalar daha da büyük hale getirilmiştir. Kaplıcalarda yer alan suyun sıcaklığı 36 derecedir ve içerisinde sodyum, klor, sülfat ve kalsiyum gibi önemli mineraller bulunmaktadır. Buradaki kaplıcaların özellikle cilt ve eklem ağrılarına iyi geldiği bilinmektedir. Bunun için farklı noktalardan insanlar buraya gelmektedir.

Siirt Tarihçe

Siirt’in yer almış olduğu bölge, Anadolu’daki ilk siyasi varlığını oluşturan Hititlerin sınırları dışında kalmış olup, bu bölge bir süre Hititlerin eline geçmiştir. Daha sonra Babil, Asur ve Samiler gibi imparatorluklar bu bölgeye hâkim olmuştur ve sonrasında yine birçok kez el değiştirmiştir. Milattan önce 1.ve 2.asırlarda, Partlar ile Roma İmparatorluğu bu bölge için savaşmış ve kazanan Partlar olmuştur. Daha sonra Sasaniler bu bölgeye sahip olarak hâkimiyet kurdular ve sonrasında Milattan sonra 10.ve 11.asırlarda Bizans ve Müslümanlar arasında yapılan savaşlardan sonra 1071 yılındaki Malazgirt Zaferi ile Siirt kenti Selçuklu Devletinin eline geçmiştir.

Selçuklu devletinin zamanla zayıflamasını fırsat bilen Türkleşmiş Moğollar, Siirt’i alarak elinde bulundurmuş ve son olarak 1514 yılındaki Çaldıran Savaşından sonra Siirt Osmanlı devletinin eline geçmiştir. Bu dönemde 24 vilayetten biri olarak anılan Siirt, vilayetlerin il olması kararından sonra il olmuştur.

Siirt isminin Sami dilinden geldiği söylenmektedir ve birçok kaynakta Siirt’in adı farklı şekillerde geçmektedir. Birçok uygarlığın istilasına uğradığı ve birçok imparatorluğun eline geçtiği için Siirt’te tarihi kalıntılar çoktur. Eskiden çok fazla ulaşılamayan bu önemli kalıntılara, zamanla yapılan arkeolojik çalışmalar sonrasında ulaşılarak ciddi tarihi bilgiler elde edilmiştir. Eski zamanlarda ve özellikle de Cumhuriyet döneminde il olan Siirt’te demiryolu ile petrolün kullanılması, Siirt’in kalkınmasında çok önemli bir rol oynayarak hem kentin hem de ülkenin ekonomisine çok büyük katkılar sağlamıştır.

Siirt İklim ve Bitki Örtüsü

Topraklarının % 77’lik bölümü dağlardan ve % 23’lük bölümü platolardan meydana gelen Siirt, Güney Doğu Anadolu Bölgesinde yer alan kentlerden biridir. Batı ve güneybatı bölgelerinde ovaların yer aldığı Siirt’te, doğu ile kuzey kesimlerde en yüksek sarp alanlar yer almaktadır.

Dört mevsimin belirgin olarak yaşandığı Siirt’te sert ve karasal bir iklim görülmektedir. Kentte yaz ayları sıcak ve kurak geçerken, GAP projesinin devreye sokulması ile beraber iklimde değişiklikler meydana gelmiş ve ilkbahar aylarında normalden daha fazla yağış görülmeye başlamıştır.

Kentte en az yağış Kurtalan’da görülürken en fazla yağış Baykan’da görülmektedir. Siirt’in doğusu ve kuzey bölgelerinde kış ayları çok daha sert ve yağışlı geçmekle beraber, güneyi ile güneybatı illerinde daha ılık bir kış görülmektedir. Siirt’teki gece ile gündüz süreleri arasındaki sıcaklık farkı diğer illere göre fazladır.

İklimi nedeni ile orman açısından Türkiye’nin en fakir yerlerinden biri Siirt’tir ve kentteki dağlık kesimlerin bir bölümünde meşe ile cılız çalı toplulukları görülmektedir. Bitki örtüsü olarak genelde bozkır bitkileri görülmekte olup bu durumda senelik yağış ortalamasının 757 mm olması etkili olmuştur.

Siirt şehri, hem Doğu Anadolu’nun yapraklı ormanlarının hem de Güneydoğu Anadolu’nun bozkır kuşağı arasında yer almaktadır. Güneydoğu Toroslar olarak anılan Toros dağlarının bölümleri ve buradan kuzey bölümlere gidildikçe dağlar ile platolarda çok büyük oranda azalmalar görülmüş ve genelde meşe ağaçları yerini almıştır.

Siirt Coğrafya

Siirt, 41-57 doğu boylamı, 37-55 kuzey enlemleri arasında kalan dağlık bir bölgedir. Güney Doğu Anadolu bölgesinde bulunan bu ilimiz, dört mevsimin yaşandığı bir bölgedir. Doğuda Van ve Şırnak, Kuzeyde Batman ve Bitlis, Batıda Batman, Güneyde Mardin ve Şırnak ile çevrilidir.

Dağlar Güneyden kuzeye doğru yükselmektedir. Bu nedenle güney ile kuzey arasında belirgin yükseklik farkı meydana gelmiştir. Siirt’in kuzey bölümleri dağlık, güney bölümleri bozkırdır. Dağlar, ovalar ve platolardan meydana gelen bu bölge, % 75 dağlık, % 21 plato, % 3 ovalardan oluşmaktadır.

Muş Güney dağı, Aydınlık dağı, Su Başı dağı, Tanrı dağı, Siirt Doğusu Dağı, Yanlızca Dağı, Meydanı Süleyman Dağı, Doğruyol Dağı, Kapılı Dağı, Küran Dağı, Yassı Dağı, Cudi Dağı ve Yama dağları, bu bölgenin belli başlı dağlarıdır. Batman Ovası ve Beşiri Ovası, bu bölgenin önemli iki ovasıdır. Dicle Irmağı toplama suyu bölgesi olan Siirt, Türkiye’nin dördüncü büyük su toplama alanını teşkil etmektedir. Botan Suyu, Batman Çayı, Garzan Çayı, Kızıl su ve Behrancı Deresi, diğer önemli akarsulardır.

Kuzey bölümleri yüksektir, güneş kesimleri ise daha alçaktır. Platoların geniş yer kapladığı ilde, Camikarı yaylası, Pervari yaylası, Ceman yaylası, Herekul yaylası, Şirvan ve Bacavan yayları bulunmaktadır. Yaylaların yükseklikleri farklıdır. Siirt’in güneyi ile kuzeyi arasında belirgin yükseklik farkı bulunmaktadır. Güneydoğu Torosları olarak isimlendirilen dağlık kesimler, bu bölgenin en yüksek noktasını teşkil etmektedir.

Siirt Turizm

Siirt ili eski uygarlıklara dayanan tarihi doku ve tarih turizmi açısından zengin bir yapıya sahiptir. Ayrıca, il sınırında bulunan kaleler, mağaralar ve tarihi güzellikler başta olmak üzere kaplıcalar ve şifalı sularla da turizmde önemli bir yer tutmaktadır. Tarih turizmi açısından önemli olan yerler şu şekilde sıralanabilir;

 -Çarşı Cami: Artukoğulları tarafından inşa ettirilen cami, zamanın kültürel motiflerini ve izlerini taşımaktadır.

 -Ulu Cami: Cevizden tek minareli olarak yaptırılan cami ülkemizin en eski camileri arasında yer almaktadır. Bu açıdan dönemin kültürü ile ilgili önemli bir yere sahiptir.

 -Veysel Karanî Makamı: Türbe, Veysel Karânî hazretlerinin makamlarından birisidir.

 -Erzen Şehri Harabeleri: Eski uygarlıklara ait kalıntılar mevcuttur.

 -Derzin Kalesi

 -Kormaz Kalesi

 -İrun Kalesi

 -Kavvam Hamamı

 -Botan Mağara Şehri

İl genel olarak mesire alanları ve doğa turizmi açısından da elverişli bir yapıya sahip olsa da fazla tesislerin ve korunaklı yapıların bulunmaması nedeniyle bu alanlar yeterince değerlendirilememektedir. Bu nedenle, doğa turizmine katkısı da pek fazla değildir.

Siirt ili kaplıcalar açısından da zengin bir yapıya sahiptir. Fakat konaklama, tesis ve ulaşım güçlüğü nedeniyle termal turizm bölgede maalesef fazla gelişim gösterememiştir. Sağlık ve termal turizm açısından en önemli kaplıcalar ise; Sağlarca ve Lif Kaplıcası olarak bilinmektedir. Siirt merkeze yaklaşık 20 km uzaklıkta olan bu kaplıcalar ulaşım güçlüğü nedeniyle şehir dışından fazla turist çekememektedir. Bu nedenle, var olan doğal kaynakların turizme etkisi de oldukça azdır.

Siirt Nasıl Gidilir?

Doğu Anadolu Bölgesinde yer alan Siirt’e ulaşım sağlamak isteyen kişiler için farklı alternatifler bulunmaktadır. Yörenin dağlık ve engebeli bir coğrafi yapıya sahip olması nedeni ile ulaşım çok gelişmese de, aktarmalı olarak Siirt’e Türkiye’nin her yerinden ulaşım sağlamak mümkündür.

Öncelikle karayolu aracılığı ile Siirt’e gelmek istiyorsanız, iki farklı alternatifi değerlendirebilirsiniz. Otobüs firmaları tarafından Türkiye’nin birçok noktasından direkt olarak Siirt’e sefer düzenlenmektedir. Bu seferlerden en uygun olanı tercih ederek Siirt’e gelebilirsiniz. Siirt’te bulunan otogardan dolmuşlar ile kent merkezine çok kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Otobüs yerine kendi aracınız ile beraber karayolunu tercih ediyorsanız, bulunduğunuz şehrin konumuna göre Siirt güzergâhını izleyerek kente ulaşabilirsiniz. Siirt’e gelirken birçok farklı şehirden geçerek farklı yerleri görme şansı elde edersiniz.

Demiryolu ağı ile Siirt’e gitmek istiyorsanız, Diyarbakır’a sefer düzenleyen ve Ankara’dan kalkan Güney Kurtalan Ekspres tren ile Diyarbakır’a geldikten sonra Diyarbakır’dan Siirt’e giden otobüslere binerek Siirt’e ulaşabilirsiniz. Bu tren seferi Kayseri, Sivas ve Malatya illerinden de geçmektedir. Bu kentlerden Siirt’e gidecek olanlar da duraklarda trene binerek önce Diyarbakır’a, sonra Siirt’e gidebilirler.

Havayolu aracılığı ile de Siirt’e ulaşabilirsiniz ancak Siirt merkezinde bir havaalanı olmadığı için 180 km uzaklıkta bulunan Muş’taki ya da 200 km uzaklıkta bulunan Diyarbakır havaalanlarını tercih etmeniz gerekir. Siirt’te eskiden kullanılan havaalanı artık kullanılmadığı için bu iki şehre ulaşarak oradan Siirt’e gelebilirsiniz.

Siirt Ekonomi

Siirt ekonomisinin temel dayanağını tarım ve hayvancılık faaliyetleri oluşturmaktadır. Şehirde aktif olarak çalışan nüfusun büyük bir çoğunluğu tarımsal faaliyetlerle uğraşmaktadır.

Şehirde tarım alanları fazla olmakla birlikte tarla tarımı büyük ekonomik faaliyetlerden birisidir. Özellikle, tarım ürünleri arasında buğday, nohut, pirinç, soğan, tütün ve mercimek bölgede başlıca yetiştirilen ürünlerdendir. Ayrıca, meyvecilik faaliyetleri de şehirde gelişmiştir. Ceviz, Antep fıstığı, zerdali ve üzüm en fazla yetiştirilen ürünlerdendir. Ülkemizde yetiştirilen narın büyük kısmı Siirt ilinden temin edilmektedir. Bu açıdan nar üreticiliğinde il öncü konumdadır.

Siirt'te üretilen Pervari balından da anlaşılacağı gibi il sınırlarında arıcılık faaliyetleri de önemli yer tutmaktadır. Ayrıca, topraklar üzerinde kıl keçisi, tiftik keçisi, koyun ve sığır yetiştiriciliği de sıklıkla yapılmaktadır. Önemli ekonomik faaliyetlerden olan hayvancılık genellikle yayla sezonunun açılmasıyla birlikte yerleşik halkın yaylalara çıkmasından sonra artı gösterir.

Konum ve ulaşım bakımından şehirde pek çok sanayi kolu bulunmamaktadır. Sanayi sektöründeki istihdam azlığı devlet yatırımlarının bu bölge üzerinde yoğunlaşmasını sağlamıştır. Siirt'te sanayi kolu olarak yem, un, dokuma, iplik ve kiremit fabrikaları bulunmaktadır. Son zamanlarda jeotermal alanında çalışmalarda yapılmaktadır.

Melefan, Sadak, Sulha ve Ziriki bölgelerinden tuz çıkarılmaktadır. Çıkan tuzlu su buharlaştırma yöntemi ile saf tuz haline getirilmektedir. Krom ve bakır yatakları bölgede bulunmasına rağmen henüz işletme durumuna geçememiştir. Ayrıca, bazı alanlarda petrol de bulunmuş, bulunan petrol Batman Petrol Rafinesinde işletilmiştir.

Siirt Araç Kiralama

Hayat Rent A Car
(0484) 223 11 00
Yeni Mah. Eski Ssk Yanı. No:154 Siirt, Bahçelievler Mahallesi, 56100 Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Siirt Oto Kiralama My Club Rent A Car
0542 728 86 98
Z-37, Bahçelievler Mahallesi, Abdullah Bağış Cd., 56100 Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Siirt Fatih Rent A Car Oto Kiralama
0542 329 91 10
eski devlet hastanesi cad.gözde ocakbaşı karşısı, Yeni Mahallesi, 56100 Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Avis
0544 223 52 35
Pınarca Köyü, Siirt Havalimanı Gelen Yolcu Terminali, 56220 Merkez/Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Siirt My Club Rent A Car
0542 728 86 98
Bahçelievler Mahallesi Abdullah Bağış Caddesi Fatih Aprt. Yanı No: Z/37, Bahçelievler Mahallesi, 56100 Merkez/Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

İmza Oto Kiralama
0542 348 49 55
no12, Bahçelievler Mahallesi, bahçelievler mahallesi, ahmet keleş caddesi, 56100 Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Vosvos Oto Kiralama
0536 543 80 06
Yeni Mahalle Andera Park AVM, Yeni Mahallesi, Cengiz Topel Cd., 56000 Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Dostlar Otomotiv
0535 635 04 35
Bahçelievler Mahallesi, Gaffar Okkan Cd. No:32, 56100 Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Siirt Rent A Car Oto Kiralama
(0484) 224 55 50
Kurtalan Yolu Caddesi., Afetevleri Mahallesi, Barroce Evleri., 56100 SİİRT/Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Kaplan Rent A Car
0533 203 22 33
Türkiye, Mardin, Bahçebaşı Mahallesi, Barış Blv. No:52/C, 47750 Dargeçit/Mardin, Türkiye

Hayat Rent A Car
(0484) 223 11 00
Yeni Mah. Eski Ssk Yanı. No:154 Siirt, Bahçelievler Mahallesi, 56100 Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Siirt Oto Kiralama My Club Rent A Car
0542 728 86 98
Z-37, Bahçelievler Mahallesi, Abdullah Bağış Cd., 56100 Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Siirt Fatih Rent A Car Oto Kiralama
0542 329 91 10
eski devlet hastanesi cad.gözde ocakbaşı karşısı, Yeni Mahallesi, 56100 Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Avis
0544 223 52 35
Pınarca Köyü, Siirt Havalimanı Gelen Yolcu Terminali, 56220 Merkez/Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Siirt My Club Rent A Car
0542 728 86 98
Bahçelievler Mahallesi Abdullah Bağış Caddesi Fatih Aprt. Yanı No: Z/37, Bahçelievler Mahallesi, 56100 Merkez/Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

İmza Oto Kiralama
0542 348 49 55
no12, Bahçelievler Mahallesi, bahçelievler mahallesi, ahmet keleş caddesi, 56100 Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Vosvos Oto Kiralama
0536 543 80 06
Yeni Mahalle Andera Park AVM, Yeni Mahallesi, Cengiz Topel Cd., 56000 Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Dostlar Otomotiv
0535 635 04 35
Bahçelievler Mahallesi, Gaffar Okkan Cd. No:32, 56100 Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Siirt Rent A Car Oto Kiralama
(0484) 224 55 50
Kurtalan Yolu Caddesi., Afetevleri Mahallesi, Barroce Evleri., 56100 SİİRT/Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Kaplan Rent A Car
0533 203 22 33
Türkiye, Mardin, Bahçebaşı Mahallesi, Barış Blv. No:52/C, 47750 Dargeçit/Mardin, Türkiye

Siirt Oteller

Barden Otel
(0484) 224 11 11
Kooperatif Mahallesi, Hükümet Blv No:126, 56100 Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Polisevi

Bahçelievler Mahallesi, 56000 Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Siirt Öğretmenevi Aso
(0484) 223 12 54
Yeni Mahallesi, 56000 Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Evliyaoglu Otel
(0484) 565 21 01
Sağlık Ocagı Yanı Çay Mah., Atatürk Mahallesi, Ziyaret Bel. (Hz Veysel Karani) Baykan/siirt, 56460 Veyselkarani Belediyesi/Baykan/Siirt, Türkiye

Nilay Bayan Pansiyonu
(0484) 223 87 37
Yeni Mahalle 1554. Sokak Uğur Sitesi 2 F Blok, Yeni Mahallesi, 56100 Merkez/Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Memduhiye Erkek Yatılı Kuran Kursu

Fakirullah Mahallesi, Necmettin Cevheri Cd. No:1, 56870 Aydınlar/Siirt, Türkiye

Roni Rezisdans Kozluk Apart Otel
0507 066 68 88
Tepecik Mahallesi, 1018. Sk., 72400 Kozluk/Batman, Türkiye

Otel Palmiyem
0542 560 62 13
Şeyh Osman Mahallesi, Kervan Caddesi No:4 , Veyselkarani Belediyesi, Baykan, Çay Mahallesi, 56460 Veyselkarani Belediyesi/Baykan/Siirt, Türkiye

Dargeçit Apart Otel
0541 381 27 27
Bahçebaşı Mahallesi, Mehmet Uzun Cd., 47750 Dargeçit/Mardin, Türkiye

Şark Mermer Otel
(0434) 228 11 66
Diyarbakır Yolu Üzeri Bitlis Yeni Sanayi Sitesi Yanı, Arıcılık Mevkii No:79, 13000 Merkez/Bitlis Merkez/Bitlis, Türkiye

Erdef Otel
(0484) 223 10 81
Doğan Mahallesi, 56000 Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Özel Bayar Yüksek Öğenim Kız Ögrenci Yurdu

Bahçelievler Mahallesi, 56000 Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Seyyid Ahmet Bedevi Yüksek Öğrenim Erkek Öğrenci Yurdu

Yeni Mahallesi, 56000 Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

A. Rıza İret Polis Lojmanı

Yeni Mahallesi, 1554. Sk., 56100 Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Abdülkerim Kuzu Özel Erkek Öğrenci Yurdu

Yeni Mahallesi, 56000 Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Selami Değer Lisesi Kız Öğrenci Yurdu

Bahçelievler Mahallesi, 56000 Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Mimar Yılmaz Helvacıoğlu Kız Öğrenci Yurdu

Bahçelievler Mahallesi, 56000 Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Hüseyin Pektaş Polis Lojmanı

Kooperatif Mahallesi, Mehmet Süer Cd., 56100 Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Siirt Günlük & Aylık Ev Kiralama - My Club Gayrimenkul
0542 728 86 98
Bahçelievler Mahallesi, Abdullah Bağış Cd. 31/37, 56100 Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Nezahat Yüksek Öğrenim Kız Öğrenci Yurdu

Yeni Mahallesi, 56000 Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Barden Otel
(0484) 224 11 11
Kooperatif Mahallesi, Hükümet Blv No:126, 56100 Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Polisevi

Bahçelievler Mahallesi, 56000 Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Siirt Öğretmenevi Aso
(0484) 223 12 54
Yeni Mahallesi, 56000 Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Evliyaoglu Otel
(0484) 565 21 01
Sağlık Ocagı Yanı Çay Mah., Atatürk Mahallesi, Ziyaret Bel. (Hz Veysel Karani) Baykan/siirt, 56460 Veyselkarani Belediyesi/Baykan/Siirt, Türkiye

Nilay Bayan Pansiyonu
(0484) 223 87 37
Yeni Mahalle 1554. Sokak Uğur Sitesi 2 F Blok, Yeni Mahallesi, 56100 Merkez/Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Memduhiye Erkek Yatılı Kuran Kursu

Fakirullah Mahallesi, Necmettin Cevheri Cd. No:1, 56870 Aydınlar/Siirt, Türkiye

Roni Rezisdans Kozluk Apart Otel
0507 066 68 88
Tepecik Mahallesi, 1018. Sk., 72400 Kozluk/Batman, Türkiye

Otel Palmiyem
0542 560 62 13
Şeyh Osman Mahallesi, Kervan Caddesi No:4 , Veyselkarani Belediyesi, Baykan, Çay Mahallesi, 56460 Veyselkarani Belediyesi/Baykan/Siirt, Türkiye

Dargeçit Apart Otel
0541 381 27 27
Bahçebaşı Mahallesi, Mehmet Uzun Cd., 47750 Dargeçit/Mardin, Türkiye

Şark Mermer Otel
(0434) 228 11 66
Diyarbakır Yolu Üzeri Bitlis Yeni Sanayi Sitesi Yanı, Arıcılık Mevkii No:79, 13000 Merkez/Bitlis Merkez/Bitlis, Türkiye

Erdef Otel
(0484) 223 10 81
Doğan Mahallesi, 56000 Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Özel Bayar Yüksek Öğenim Kız Ögrenci Yurdu

Bahçelievler Mahallesi, 56000 Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Seyyid Ahmet Bedevi Yüksek Öğrenim Erkek Öğrenci Yurdu

Yeni Mahallesi, 56000 Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

A. Rıza İret Polis Lojmanı

Yeni Mahallesi, 1554. Sk., 56100 Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Abdülkerim Kuzu Özel Erkek Öğrenci Yurdu

Yeni Mahallesi, 56000 Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Selami Değer Lisesi Kız Öğrenci Yurdu

Bahçelievler Mahallesi, 56000 Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Mimar Yılmaz Helvacıoğlu Kız Öğrenci Yurdu

Bahçelievler Mahallesi, 56000 Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Hüseyin Pektaş Polis Lojmanı

Kooperatif Mahallesi, Mehmet Süer Cd., 56100 Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Siirt Günlük & Aylık Ev Kiralama - My Club Gayrimenkul
0542 728 86 98
Bahçelievler Mahallesi, Abdullah Bağış Cd. 31/37, 56100 Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Nezahat Yüksek Öğrenim Kız Öğrenci Yurdu

Yeni Mahallesi, 56000 Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Siirt Müzeler

Atatürk Anıtı

Bahçelievler Mahallesi, Hükümet Blv No:34, 56100 Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Rasıl Hacar

56220 Kayaboğaz Köyü/Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Ismail Fakirullah Hz.Leri Ve Ibrahim Hakkı Hz.Leri Türbesi

Fakirullah Mahallesi, Tillo Mezarlığı, 56870 Aydınlar/Siirt, Türkiye

Bastoka Gölü

56500 Azıklı Köyü/Kurtalan/Siirt, Türkiye

Seyid Ali Erzen Kültür Ve Taziye Evi

73710 Fındık Belediyesi/Güçlükonak/Şırnak, Türkiye

Atatürk Anıtı

Bahçelievler Mahallesi, Hükümet Blv No:34, 56100 Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Rasıl Hacar

56220 Kayaboğaz Köyü/Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Ismail Fakirullah Hz.Leri Ve Ibrahim Hakkı Hz.Leri Türbesi

Fakirullah Mahallesi, Tillo Mezarlığı, 56870 Aydınlar/Siirt, Türkiye

Bastoka Gölü

56500 Azıklı Köyü/Kurtalan/Siirt, Türkiye

Seyid Ali Erzen Kültür Ve Taziye Evi

73710 Fındık Belediyesi/Güçlükonak/Şırnak, Türkiye

Siirt Seyahat Acentesi

Ets Tur-Meydan Turizim

Yeni Mahallesi, 56000 Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Altınoluk Turizm
(0484) 223 26 26
Yeni Mahallesi, Ziraat Cd. No:26, 56100 Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Çiçek Turizm Siirt Şubesi
0544 766 95 97
Bahçelievler Mahallesi, Medine Cd. No:34, 56100 Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Öz Tunç Turizm
(0484) 224 10 56
Bahçelievler Mahallesi Arif Yaşar Caddesi Özkoyuncu Apartmanı A Blok Altı, Bahçelievler Mahallesi, 56100 Merkez/Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Metro Turizm Kurtalan
(0484) 411 59 00
Kültür Mahallesi, 301. Sk., 56500 Kurtalan/Siirt, Türkiye

Lüks Siirt Seyahat
(0484) 223 33 33
İnönü Mahallesi, Cumhuriyet Meydanı Özbel İş Hanı No:6, 56100 Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Lüks Siirt Seyahat

Afetevleri Mahallesi, 56100 Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Siirt Petrol Seyahat

Afetevleri Mahallesi, 56100 Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Yeni Siirt Çağdaş

Afetevleri Mahallesi, 56000 Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Siirt Has Seyahat
0543 669 96 65
Afetevleri Mahallesi, 56100 Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Thy-Bat-Aır

Doğan Mahallesi, 56000 Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Petrol Turizm
444 0 056
zemin, Doğan Mahallesi, Atatürk Blv. No:1, 56100 Merkez/Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Lider Siirt Seyahat
(0484) 223 33 33
Doğan Mahallesi, Şehirler arası otobüs terminali, 56100 Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Thy

Batı Mahallesi, 56000 Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Kurtalan İlçe Otogarı

Sümer Mahallesi, Nihat Özdemir Cd. No:237, 56500 Kurtalan/Siirt, Türkiye

Ets Tur-Meydan Turizim

Yeni Mahallesi, 56000 Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Altınoluk Turizm
(0484) 223 26 26
Yeni Mahallesi, Ziraat Cd. No:26, 56100 Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Çiçek Turizm Siirt Şubesi
0544 766 95 97
Bahçelievler Mahallesi, Medine Cd. No:34, 56100 Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Öz Tunç Turizm
(0484) 224 10 56
Bahçelievler Mahallesi Arif Yaşar Caddesi Özkoyuncu Apartmanı A Blok Altı, Bahçelievler Mahallesi, 56100 Merkez/Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Metro Turizm Kurtalan
(0484) 411 59 00
Kültür Mahallesi, 301. Sk., 56500 Kurtalan/Siirt, Türkiye

Lüks Siirt Seyahat
(0484) 223 33 33
İnönü Mahallesi, Cumhuriyet Meydanı Özbel İş Hanı No:6, 56100 Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Lüks Siirt Seyahat

Afetevleri Mahallesi, 56100 Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Siirt Petrol Seyahat

Afetevleri Mahallesi, 56100 Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Yeni Siirt Çağdaş

Afetevleri Mahallesi, 56000 Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Siirt Has Seyahat
0543 669 96 65
Afetevleri Mahallesi, 56100 Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Thy-Bat-Aır

Doğan Mahallesi, 56000 Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Petrol Turizm
444 0 056
zemin, Doğan Mahallesi, Atatürk Blv. No:1, 56100 Merkez/Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Lider Siirt Seyahat
(0484) 223 33 33
Doğan Mahallesi, Şehirler arası otobüs terminali, 56100 Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Thy

Batı Mahallesi, 56000 Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Kurtalan İlçe Otogarı

Sümer Mahallesi, Nihat Özdemir Cd. No:237, 56500 Kurtalan/Siirt, Türkiye

Siirt Yeme - İçme Yerleri

Gözde Ocak Başı
(0484) 224 24 55
Yeni Mahallesi, 56000 Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Bizim Durak Kebap Salonu
(0484) 223 82 43
Bahçelievler Mahallesi, Gaffar Okan Cad. No:19, 56100 Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Yine Abdullahın Dondurması
0533 368 45 78
Yine Abdullahın Dondurması, Bahçelievler Mahallesi, 56100 Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Ciger Diyari
(0484) 224 21 56
Güreş Cad. Kızılay İş Merkezi Yanı. Noter Sok., Bahçelievler Mahallesi, 56000 Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Kahve Durağı Siirt
(0484) 290 11 71
Yeni Mahallesi, Cengiz Topel Cd., 56100 Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Bahattin Büryan Salonu
(0484) 223 57 85
Bahçelievler Mh., Atatürk Bulvarı, 56000 Merkez/Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Adanalı
(0484) 224 02 24
Yeni Mahallesi, 56000 Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Has Simit Sarayı & Dünya Mutfağı
(0484) 223 26 23
Kooperatif Mahallesi, Güreş Cd. No:82, 56100 Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

İstanbul Kır Pidesi
(0484) 224 23 25
Bahçelievler Mahallesi, Güreş Cd. No:87, 56100 Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Lokanta Osman
(0484) 224 55 05
Yeni Mahallesi, Güreş Cd. No:90, 56100 Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Ceviz Ağacı Lokanta Ve Cafe
(0484) 224 32 24
Bahçelievler Mahallesi, Musa Atik Cd., 56000 Merkez/Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Mersin Tantuni Salonu
(0484) 223 88 98
Yeni Mahallesi, Güreş Cd. No:62, 56100 Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Ecrin Büfe
0543 301 79 14
Bahçelievler Mahallesi, Medine Cd. No:49, 56100 Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Lokanta Osman
(0484) 224 55 05
Bahçelievler Mh. Hz. Fakirullah Cd. No:83, Bahçelievler Mahallesi, 56100 merkez/Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Komagene
0544 906 06 56
Bahçelievler Mahallesi, Gaffar Okkan Cd. No:4/B, 56100 Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Siirt Ali Büryan Salonu
(0484) 224 06 04
Batı Mahallesi, 56000 Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Candöner Restaurant
(0484) 411 52 00
Yenidoğan Mah., Beykent Caddesi No:37, 56500 Kurtalan/Siirt, Türkiye

Buzlupınar Dinlenme Tesisi

13000 Merkez/Bitlis Merkez/Bitlis, Türkiye

Tolga Ocakbaşı & Aile Çay Bahçesi

Yeni Mahallesi, 56000 Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Taylan İnsaat Apt
0542 497 50 48
Kooperatif Mahallesi,56100 Siirt Merkez/Siirt, Kooperatif Mahallesi, 56100 merkez/Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Gözde Ocak Başı
(0484) 224 24 55
Yeni Mahallesi, 56000 Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Bizim Durak Kebap Salonu
(0484) 223 82 43
Bahçelievler Mahallesi, Gaffar Okan Cad. No:19, 56100 Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Yine Abdullahın Dondurması
0533 368 45 78
Yine Abdullahın Dondurması, Bahçelievler Mahallesi, 56100 Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Ciger Diyari
(0484) 224 21 56
Güreş Cad. Kızılay İş Merkezi Yanı. Noter Sok., Bahçelievler Mahallesi, 56000 Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Kahve Durağı Siirt
(0484) 290 11 71
Yeni Mahallesi, Cengiz Topel Cd., 56100 Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Bahattin Büryan Salonu
(0484) 223 57 85
Bahçelievler Mh., Atatürk Bulvarı, 56000 Merkez/Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Adanalı
(0484) 224 02 24
Yeni Mahallesi, 56000 Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Has Simit Sarayı & Dünya Mutfağı
(0484) 223 26 23
Kooperatif Mahallesi, Güreş Cd. No:82, 56100 Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

İstanbul Kır Pidesi
(0484) 224 23 25
Bahçelievler Mahallesi, Güreş Cd. No:87, 56100 Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Lokanta Osman
(0484) 224 55 05
Yeni Mahallesi, Güreş Cd. No:90, 56100 Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Ceviz Ağacı Lokanta Ve Cafe
(0484) 224 32 24
Bahçelievler Mahallesi, Musa Atik Cd., 56000 Merkez/Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Mersin Tantuni Salonu
(0484) 223 88 98
Yeni Mahallesi, Güreş Cd. No:62, 56100 Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Ecrin Büfe
0543 301 79 14
Bahçelievler Mahallesi, Medine Cd. No:49, 56100 Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Lokanta Osman
(0484) 224 55 05
Bahçelievler Mh. Hz. Fakirullah Cd. No:83, Bahçelievler Mahallesi, 56100 merkez/Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Komagene
0544 906 06 56
Bahçelievler Mahallesi, Gaffar Okkan Cd. No:4/B, 56100 Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Siirt Ali Büryan Salonu
(0484) 224 06 04
Batı Mahallesi, 56000 Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Candöner Restaurant
(0484) 411 52 00
Yenidoğan Mah., Beykent Caddesi No:37, 56500 Kurtalan/Siirt, Türkiye

Buzlupınar Dinlenme Tesisi

13000 Merkez/Bitlis Merkez/Bitlis, Türkiye

Tolga Ocakbaşı & Aile Çay Bahçesi

Yeni Mahallesi, 56000 Siirt Merkez/Siirt, Türkiye

Taylan İnsaat Apt
0542 497 50 48
Kooperatif Mahallesi,56100 Siirt Merkez/Siirt, Kooperatif Mahallesi, 56100 merkez/Siirt Merkez/Siirt, Türkiye